Skocz do zawartości
Retor

Delta 210 L - start baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne szkiełko!!!

Napisz coś o świetle,jakieś zmiany wprowadzałeś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...W pierwszym poscie wspomniales o chlodziarce diy - napisz cos wiecej ( chyba, ze juz gdzies to opisales, to podlinkuj.)

jeszcze nigdzie nie opisywałem tego urządzenia, właściwie to leży u mnie w szafie i go nie używam, bo się okazało że do 300L w obiegu jeden peltier 90W nie wystarcz, ale do mini rafek max 100 l by się pewnie nadał. Może jak znajdę więcej czasu to opisze to w DIY.

...Napisz coś o świetle,jakieś zmiany wprowadzałeś??

Zmiany w oświetleniu były spore, pierwsza lampa 280 W, 5 kanałowa poszła na części mniej więcej po półtora roku od startu.

Potem była jeszcze 8 kanałowa z UV i innymi dziwnymi pasmami, a wszystko po to aby sprawdzić co tak na prawdę wybarwi korale.

A tak właśnie wyglądają lampy eksperymentalne, na estetykę nie patrzcie bo to na szybko robiona lampa:

Lampka_eksperymentalna.jpg

Lampka_eksperymentalna_2.jpg

I tak po kolejnym roku powstała dzisiejsza wersji 3 kanałowej (RB +CW 10000k + specjalnie ściągane ledy aktyniczne 425-430 nm, niestety niedostępne, albo bardzo ciężko dostępne w polsce) łącznie 180W + soczewki. Lampka świeci na 60-70% mocy i skutecznie wybarwia koralowce, do tego sterowana jest przez WiFi i posiada dodatkowe dwa kanały, wyciągnięte na tylni panel, a te wykorzystuje do oświetlenia sumpa i filtra biologicznego. Całość oczywiście DIY.

Modul_3_3_2.jpg

Modul_6_2.jpg

Lampa_180W_5.jpg

Lampa_180W.jpg

Lampa_180W_1.jpg

Lampa_180W_2.jpg

Lampa_180W_3.jpg

a co do satysfakcji, o którą pytał @onestone, to nie tyle dłubanie, co Wasze pozytywne komentarze ją dają (zapewne wszyscy dłubacze tak mają).

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Gratuluję fantastycznego zbiornika! Lampa też robi wrażenie!

Chciałbym Cię zapytać o cyrkulacje. Na zdjęciach widać, że od początku trzymałeś pompy cyrkulacyjne na frontowej szybie na podobnej wysokości, czy próbowałeś na bocznych ściankach? dla czego przekonuje Cie taki układ pomp? Cyrkulacja w delcie to prawdziwe wyzwanie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Super akwarium, życzę powodzenia

pozdrawiam

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać że korale w świetnej formie co dobrze świadczy między innymi o wyśmienitym światełku które sam zbudowałeś. Pełen szacun bo widać że lampka to nie jakieś tam prymitywne diy a profesjonalna robota.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pokazałeś :)

kolory po prostu bajka

a czemu akwa nie wrzuciłeś w dziale "o odpowiedniej pojemności"?

no i czym robiłeś fotki?

wielkie gratulacje bo naprawdę masz ise czym pochwalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dopracowanej Delty jeszcze tu chyba nie bylo ? :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre słowa, nie spodziewałem się że temat się tak ożywi :)

... Chciałbym Cię zapytać o cyrkulacje. Na zdjęciach widać, że od początku trzymałeś pompy cyrkulacyjne na frontowej szybie na podobnej wysokości, czy próbowałeś na bocznych ściankach? dla czego przekonuje Cie taki układ pomp? Cyrkulacja w delcie to prawdziwe wyzwanie.

Pozdrawiam

cyrkulacja w delcie jest nie do ujarzmienia, trzeba co jakiś czas przestawiać pompy, zresztą w miarę rozrastania się koralowców każdy bawi się pompami :) Co do ustawienia pomp na przedniej szybie, to nie mam za bardzo wyboru, bo za akwarium mam dwa dodatkowe filtry, a właściwie podrasowaną przelewke o pojemności 15 litrów, i filtr kaskadowy 20 litrów, w którym hodują się kiełże, mysis i wszelakie robactwo. Obydwa filtry wypełniają przestrzeń między ścianą a akwarium.

... a czemu akwa nie wrzuciłeś w dziale "o odpowiedniej pojemności"?

no i czym robiłeś fotki?

wielkie gratulacje bo naprawdę masz ise czym pochwalić

jak zakładałem temat akwarium, to nie zauważyłem że są różne działy w zależności od pojemności, przeoczyłem ten fakt, ale jak założę kolejne to na pewno trafi w odpowiedni litraż.

Fotki robię trzema różnymi aparatami, canon pc1589, komórką i od czasu do czasu Nikon D7000. Delty są trudnym obiektem do fotografowania, przez zagięcie przedniej szyby, ostrość jest czasem nie do ustawienia, a do tego światło ledowe, które stanowi wyzwanie dla wielu aparatów, ale generalnie o różnych porach różne sprzęty dają radę ;)

Piotrek :D Widać że Ci się chce.. fajne te lampki :D

mam tego więcej, tylko czasu za mało żeby powrzucać :/

A tu mała aktualizacja. Ciężko wycisnąć prawdziwe kolory na aparatach, tak na prawdę takie rzeczy powinno oglądać się gołym okiem żeby prawdziwie ocenić :)

2015_marzec.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź.

Uważam że pomimo pewnych niedogodności akwaria narożne mają swój charakter. Szczególnie gdy są tak dopracowane jak Twoje.

Czy korona po założeniu ma regulowaną wysokość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora na małą aktualizacje. Mniej więcej tydzień po tym jak pisałem ostatniego posta o akwarium i opisywałem jak to jest z cyrkulacją w deltach, woda w akwa zrobiła mi się mleczna. Jako że parę dni wcześniej do obiegu dołączyłem drukowany filtr 5,5 litrowy z gruzem koralowym, który wcześniej kręcił się na wodzie z podmianki i bakteriami BioMate i ZeoBak wymieszanym z pelletami, to od razu poszło podejrzenie na niego.

Niestety jak się później okazało nie był to filtr a DSB, które zgniło w 40%. Powstała w nim martwa strefa, a odpływ ze świeżo zwodowanego filtra z pompą Jebao 2000, rozdmuchał piach w sumpie. Nim się zorientowałem co jest grane to część mułu poszła w obieg. Straty były spore, poleciały wszystkie krewetki, łącznie z harlequin (28 miesięcy), której rozgwiazdek u mnie nie brakowało :( potem poszła strzykwa i krabik Percnon gibbesi. W przeciągu kolejnych 3 dni poszły dwie akroporki a seriatopory zaczęły bieleć, reszta korali jakoś dawała radę, ryby zdenerwowane ale żywe. Oczywiście jak tylko pojawiły się zmiany odpieniacz ustawiłem na mokro, a DSB przeszło mocną płukankę i reanimację w wiadrze z dużą ilością BioMate. Sprawa uspokoiła się po kilku dniach zakrapiania wódki, nie wiedziałem tylko gdzie ją lać czy do akwarium czy do gardła w rozpaczy ;P

Jak już emocje opadły a woda na nowo zrobiła się czysta wszystko wróciło do normy, jedynie częściowo zbielałe seriatopory nie mogły się wziąć do życia. Odpieniacz po kolejnych dwóch tygodniach przestał pienić, więc go wyłączyłem i obserwowałem parametry, które mimo masakry były idealne. Minęło ponad 5 miesięcy od tamtego krachu a odpieniacza nie odpalałem do dziś, za to filterek przepływowy pięknie się wystartował biologicznie, zalęgły się w nim też wieloszczety, kiełże, krewetki, cała chmara makro planktonu.

Dodatkowo 3 miesiące temu zacząłem lać plankton jasny i ciemny i to w sporych ilościach po litrze dziennie ;) stopniowo zmniejszając do 0,5L. Plankton hoduje w wiadrach 25L na wodzie z akwarium, ciemny plankton nie lubi bakterii więc "przepalam" wodę lampą UV i jak na razie wszystko śmiga. Jako że odpieniacz nie pracuje i nie wywala planktonu, to życie w akwarium ma pełną swobodę rozwoju.

Na szybach pojawiło się pełno makro planktonu, filtry biologiczne całe się ruszają od kiełży, krewetek, cyklopu i artemii (tą akurat dosypałem w postaci jajek 2 miesiące temu). Ślimaki z gatunku Pusiostoma mendic zaczęły się rozmnażać, podobnie z Tectus fenestratus, które co parę dni trą się na szybach. Wysyp rurówek i to takie gatunki, które wcześniej nie występowały. Gąbki też mają się coraz lepiej i pojawiają się nowe (od czarnych po różowe).

Zmniejszyłem karmienie z 6-8 kostek mrożonek do 1-2 dziennie, czasem w ogóle nie daje bo się boje że ryby popękają z przejedzenia hehe, szczególnie martwię się o mandaryny bo wyglądają jak małe baloniki, a te akurat mrożonek nie jedzą tylko to co same złapią. Koralowce napompowane i wybarwione jeszcze lepiej niż wcześniej, generalnie akwarium pozbierało się po krachu i na nowo jest co pokazać :)

Plankton_ciemny.th.jpg Miekasek.th.jpg Ricordea.th.jpg

Noc_przy_RB.th.jpg Tectusy.th.jpg Slimaczki.th.jpg

Akwa_cale.md.jpg

Reasumując, brak odpieniacza i lanie dużych ilości fito to strzał dla całego systemu, warunkiem jest dobra filtraca biologiczna. Filtr przepływowy z gruzem i pelletami wymieszany razem spełnia świetnie swoją funkcję, w dodatku zaczął się sam oczyszczać z osadów, najpewniej przez stada wieloszczetów, które go opanowały. Nie można zapomnieć jednak o refugium, u mnie kręci się kaskada (około 20 L DIY) z kalurepą, nitkami i spagetti. Warto powpuszczać ślimaki i kraby pustelniki do filtrów, u mnie łażą również jeżowce. Zwalczać trzeba glony wapienne, żeby skała "oddychała". No i nie poddawać się jak DSB pada ;) Warto też zaopatrzyć się w dobre szczepy bakterii, bo one mają kluczowe znaczenie przy filtracji biologicznej. I nie bać się podejmowania ryzyka, bo kto nie ryzykuje ten się nie uczy (tylko nie karmcie ryb kotletami)

cd. nastąpi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Piękne akwarium

Mam pytanie i jednocześnie prośbę

Czy filtr jest na wlocie czy wylocie ??? jest przepływowy na bajpasie czy zasilany pompą ??? i co konkretnie do niego włożyłeś ???

i jak byś mógł dodać zdjęcia jak to wygląda był bym Ci bardzo wdzięczny :)

z góry dziękuję za odpowiedz

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@snajper2407 - o filterku i innych dziwnych wynalazkach piszę tu:

http://nano-reef.pl/topic/72626-robotki-z-drukarki-3d/page__st__80

co prawda nie za często aktualizuje, ale przynajmniej się staram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no baniaczek piekny tylko gratulowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy mnie chwalicie a w tym czasem w akwarium mam małą rewolucję. Od tygodnia po wlaniu fito robił się brązowy kożuch na tafli. Okazało się że przyczyną był poszukiwany od miesiąca rozgałęźnik, który odnalazł się wczoraj w trakcie resetowania hodowli fito :) i tak wraz z fito w wiadrze hodował się rozgałęźnik wypuszczając do wody rdzę i miedź. Strat na szczęście nie było, po za miejscami wybielałą montiporą, ale bielenie nie postępuje więc się o nią nie martwię. Zresztą i tak niebawem będę robił z niej szczepki więc się nieco odświeży. A tu przyczyna problemów...

rozgaleznik.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zgon ;) dobrze ze nie pod pradem:)

- Areyka nadaje mobilnie -


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Retor jak tam akwarium dawno nic nie pisałeś??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwa :D pozdrowienia dla kolegi z sąsiedztwa :D

Można kiedyś wpaść podjechać popatrzeć ? jestem w tej chwili na etapie ogarniania czegoś większego :)


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

długo akwa nie aktualizowałem, mimo że materiału mam sporo. Ostatnio przechodziłem kilka plag, takich jak nadmiar kiełży, nadmiar rozgwiazd, nadmiar ślimaków i nadmiar krabów dzikusów... nadmiar życia generalnie staje się nieco uporczywy ;) niestety miękasy zaczęły dominować akwarium, a we współpracy z krabami i rozgwiazdami całkiem dały radę niektórym twardzelom.

Ale jak masz ochotę zobaczyć jak wygląda akwarium bez odpieniacza, za to na wydrukach 3D to zapraszam.

Niebawem pewnie odpalę odpieniacz bo mam zbyt wiele przygód z hodowlą fitoplantkonu - to mi dzieciaki wrzucą coś "miedziopędnego", lub coś samo wleci, chwilami nie wiem czy leje plankton czy już jakieś inne formy życia jak kotlety, frytki itp. ;) tak że chyba się poddam.

Chociaż największy skok NO3 jaki przechodziłem bez odpieńka to 25 wg. saliferta, przyczyną był pomór krewetek po akcji z rozgałęźnikiem, było minęło, samo się ustabilizowało. Może niebawem wrzucę jakąś aktualizację np. z polowania na kraba, którego po 3 latach walki złapałem w środku nocy, budząc całą rodzinę okrzykiem "mam Cię skurczybyku", ale było warto :) teraz mi sprząta sumpa razem z jeżowcem i paroma innymi dzikusami i bandą ślimaków.

A po za tym wszystko się kręci w normie, udało mi się nawet ujarzmić krewetkę modliszkową, z tym że taką małą filipińską. Po tym jak nauczyłem ją jeść mrożonki, przestały mi znikać małe ryby, tak że wszystko się da tylko trzeba chcieć. Z niektórymi stworzeniami trzeba nauczyć się współpracy, walka nie zawsze się udaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.