Skocz do zawartości
froolk

Jaką sól używasz ? - ankieta

Jaką sól używasz?  

747 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak? sól u?ywasz?



Rekomendowane odpowiedzi

ja na razie jade na kencie bo jeszcze mi został od zalewania baniaka, ale myślę czy nie przesiąść się na IO ....


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od roku stosuje KENTA :thumbup: ,

wcześniej PREIS....


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

inna:Red coral salt

Jest ta sól w ankiecie

Jednak coraz bardziej się przekonuje do Red sea pro a pamiętam jak zakładałem baniak to był szał na TMBA :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na razie jade na kencie bo jeszcze mi został od zalewania baniaka, ale myślę czy nie przesiąść się na IO ....

A czy jest sens zmieniać sól na inną?skoro wszystko jest ok?Jak na taką zmianę zareagują mieszkańcy ciekawy jestem czy ktoś ma jakieś doświadczenie i mógł by napisać kilka zdań z jakiej soli zrezygnował i dlaczego? i jakie różnice są widoczne po zmianie...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start pierwszy sól AquaMedic (zbryliła się) potem IO (po nieudanym starcie oddałem)

Start drugi Tropic Marine Pro Reef (bardzo ciężko utrzymać parametry, ciągle rośnie zielenina a proste miękasy nie specjalnie ją lubią) teraz będzie RedCoral :welcome:

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start pierwszy sól AquaMedic (zbryliła się) potem IO (po nieudanym starcie oddałem)

Start drugi Tropic Marine Pro Reef (bardzo ciężko utrzymać parametry, ciągle rośnie zielenina a proste miękasy nie specjalnie ją lubią) teraz będzie RedCoral :welcome:

Dokładnie mam to samo z Tropic marine nie polecam tej soli :(

Edytowane przez mariuszduch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem na soli - Kent. (Dobra, w miarę bogata, zbyt wysoki Mg)

Potem była - A.M. Reef –Salt ( była przyczyną załamania się mojego systemu – raczej nadaje się zimą na drogi).

Trzecia z kolei to Reef Cristals – (Średnio bogata, idealnie rozpuszczająca się, stabilna- utrzymuje parametry)

Następna to – Redcoral (niezła i interesująca sól i niezła cena. )

Auaforest –(porównywalna do Reef Cristals.

Pozostałem jednak na Reef Cristals, którą stosuję nadal.

Co trzecią, czwartą podmianę robię jednak inną solą.

Nie próbowałem soli bogatych, ponieważ akwarium moje nie jest typowym zbiornikiem SPS-owym.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie również Red Sea Coral Pro.

Kieruję się tymi samymi wnioskami co Grzegorz Dyzma, a więc jest bogata co zwalnia po części z obowiązku dozowania różnych dodatków, no i poziom bakterii który w innych solach nawet jeśli występuje to jest niski i szybko spada. Badania wykazały, że w przypadku Red Sea poziom bakterii cały czas rośnie wraz z upływem czasu od rozpuszczenia, przez kilka dni.

Bakterie zachowują się w kryształkach NaCl podczas odparowywania wody i po rozpuszczeniu ożywają.

fig_15.jpg

Zastanawiam się jedynie czy ten fakt nie stoi w opozycji do ZEOvitu i innych metod gdzie dozujemy bakterie.

PS.

Po TMBA miałem glony i biały nalot na szybach :/

Po soli Tetra działy się dziwne rzeczy z parametrami i woda robi się żółta gdy się ją rozpuszcza.

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM Pro Reef polecać to zapewne można ale do zbiorników gdzie są bardziej wymagające korale. Sól raczej jest zbyt bogata w składniki których miękkie korale i proste zwierzęta nie potrzebują w takich ilościach a tych co potrzebują jest mniej dlatego sprawa wygląda jak wygląda. Za dużo zostaje i glony mają co jeść i rosną :welcome:

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja stosowałem IO ale zbyt niskie Mg miałem ok 980 plus extra lałem jod stront etc.

potem preis i wywaliło cyjano nie wiem czy po niej czy zbieg okoliczności ?? w każdym bądz razie leży do dziś otwarte pudło.Reef crystal ponoć ma któregoś składnika za dużo alo to tylko wyczytałem gdzieś między wątkami.W każdym razie nie można też skreślać żadnej soli ktora zła a która rewelacyjna bo to jest zależne od baniaka i obsady ja teraz spsów nie będe miał więc szukam soli dla LPS-ów więc też nie chcę się pchać w b.bogate sole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taka sól Korallen-Zucht nie ?! Nie mam kartonu po soli ale chyba taką brałem.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu jest ciekawy wynik badań soli pod względem rozwoju bakterii. Red Sea zdecydowanie wygrywa. Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz zobaczmy jak nam się gust zmienił w ciągu trzech lat :)

seb to chyba nie gust ale ceny taki prais np cena przegięta

jeszcze nie tak dawno ta sól była w sklepach 40kg worek po 470zł

już miałem kupić w pewnym sklepie a tu buuuuum stówe drożej !!!! masakra

powiedziałem absolutnie nie,przegięcie :wallbash:

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio jechałem na Instant Ocean, teraz mam Red Sea.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie ciesze ze pewne mity zostaly obalone i chyba producenci tez sie poprawili. Kilka lat temu jak zaczynalem , kiedy jakis autorytet napisal jakiej uzywa soli wiekszosc z nas na chuuurarra zmieniala sol. Czesto zdazaly sie skopane wiadra. Teraz nas jest wiecej co przelozylo sie na ilosc producentow i nowe trendy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Jadę na Aquaforest - dla mnie jest git :thumbup:

mieszam 10-15minut

parametry pod sps gitara

AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ankieta trochę przekłamuje. Bo zależy kto co trzyma w baniaku. Osobiście po restarcie zużyłem 3 wiadra IO . Po stopniowym dodawaniu spsów przeszedłem na Red Sea pro i jestem bardzo zadowolony. Powiem tylko tyle że Red Sea poz rozmieszaniu zostawia beżowy nalot na pompce i ściankach wiadra. Trochę się na początku bałem ale koralom to pasuje także leje cały czas ;D

pozdrawiam Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Oczywiście JanuszD masz rację bo jak pisałem wczesniej zależne to jest od obsady, chodziło bardziej o to jaką sól się najczęsciej stosuje.Widzisz chętnie bym zastosował Red sea pro tylko że najmniejsze opakowanie to 10kg a jak będzie za bogata do mojej skromnej obsady to co wtedy zrobię z tą solą ?? teraz chociaż wiem że Tobie będe mógł dać :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to mam i ale patrzac na warunki produkcji mysle ze to zwykly piach z pustyni lub kamien ktory wynika z bardzo wysokiego Kh.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi mam pytanie Ty wszystkie naraz stosujesz??? czy mieszasz? :whistle:

Nigdy nie robiłem więcej niż dwie podmiany na tej samej soli,za każdym razem kupuje inną sól i tak w koło,powiem więcej choć zaraz dostane batem po du..e, zawsze sypie 2kg/50L RO i nie sprawdzam zasolenia świeżej wody.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem więcej niż dwie podmiany na tej samej soli,za każdym razem kupuje inną sól i tak w koło,powiem więcej choć zaraz dostane batem po du..e, zawsze sypie 2kg/50L RO i nie sprawdzam zasolenia świeżej wody.

I nic się nie dzieje w akwarium nie dobrego???Ja myślałem że jak jedna sól którą sie używa daje dobry efekt to sie nie miesza bo system moze zgłupieć

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic złego się nie dzieje wręcz przeciwnie,kiedyś dłużej używałem jednej soli ale jak zmieniam na inną to jakby widze większe "zadowolenie" mieszkańców po podmianie.Myśle że taka rotacja soli uodparnia mieszkańców.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic złego się nie dzieje wręcz przeciwnie,kiedyś dłużej używałem jednej soli ale jak zmieniam na inną to jakby widze większe "zadowolenie" mieszkańców po podmianie.Myśle że taka rotacja soli uodparnia mieszkańców.

[/quote A moze dokupić kilka rodzai i mieszać skoro to pomaga...hmmm


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie lepiej przy każdej podmianie inną sól, bo tak to podmiana zmieniają się parametry, a jak wymieszasz kilka soli to każda podmiana to to samo i korale się nudzą;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.