Skocz do zawartości
zielony mintaj

Wyhoduj sobie bakterie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Pucek

Tylko przypomnę:

"Hodowla bakterii poza laboratorium jest zakazana. Osoby, które nie zastosują się do tego zakazu mogą odpowiadać przed sądem zgodnie z kodeksem cywilnym[1]. Jednakże składniki niezbędne do wykonania odpowiednich pożywek można legalnie nabyć w wielu sklepach chemicznych. Stwarza to realne zagrożenie bioterrorystyczne."

to moja wina, że mamy posrane przepisy i nawet bakterii z jogurtu nie można sobie "legalnie" wyhodować ? :D oczywiście wklejam to jedynie jako ciekawostkę, nie przejmujcie się tym :D

a co do tej hodowli to zwróćcie uwagę na "nawóz" (żeby nie zawierał niepożądanych związków, miedź i te sprawy)

"sterylności" hodowli zachować się pewnie nie uda, więc polecam co jakiś czas zresetować ją :) żeby nie wyhodować innych gatunków. No i nie kombinujmy z przekładaniem tego w ramach "eksperymentu" na jakieś podłoża stałe typu "agar z czymś" itp. bo i tak nie urośnie a można naprawdę coś niepożądanego wyhodować :)

pozdrawiam wszystkich forumowych bioterrorystów :D

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widmo wkroczenia grupy antyterrorystycznej do mojego domu skutecznie zniechęciło mnie do hodowli własnych bakterii.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w pracy sprobuje pohodowac na zwyklej plynnej pozywce dla bakterii ... :) Tylko sie zastanawiam w czym je zawiesc na koncu?

Edytowane przez pikaczu2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pucek a trudno jest wykonac w warunkach domowych test na obecnosc bakterii Nitrobacter metoda Winogradsky'ego??

Ciemny jestem w tej materii, wiec pytam w prost...;)

Wysyłane z mojego HTC HD2 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

W warunkach domowych? raczej nie. chociażby ze względu utrzymania sterylności albo użycia autoklawu itp.

Ale cały test opiera się na wzroście bakterii na pożywce Winogradskiego. Jeśli nam coś urośnie to będzie to Nitrobacter, a jak nam nie urośnie to znaczy, że nie było Nitrobacter. Tak to działa w teorii. Tu jest skład tej pożywki:

woda destylowana - 1000 ml

(NH4)2 SO4 - 2,0 g

K2HPO4 - 1 g

MgSO4 x 7 H2O - 0,5 g

NaCl - 2 g

FeSO4 x 7 H2O - 0,4 g

Składniki rozpuścić w wodzie, rozlać po 25 cm3 do kolbek o poj.

50 cm3. Do każdej kolbki odważyć po 100 mg CaCO3, wyjałowić

w autoklawie w temp. 121oC w ciągu 15 min.

to tak na szybko, zaraz jeszcze czegoś poszukam :)

dobra, poszukałem i cała zabawa dzieli się na 2 fazy. Są 2 rodzaje pożywek Winogradskiego. Dla I fazy i dla II fazy. Tu jest opis:

Hodowla bakterii nitryfikacyjnych

Hodowle bakterii autotroficznych (w tym nitryfikacyjnych) prowadzi się zasadniczo na pożywkach zawierających jedynie związki nieorganiczne (czasami dodaje się jeszcze niezbędne witaminy). Związki organiczne bakterie te wytwarzają asymilując CO2. Bakterie autotroficzne rosną wolniej od heterotroficznych (korzystających z gotowych związków organicznych), dlatego wymagają dłuższego czasu inkubacji.

1. Do probówki z pożywką mineralną Winogradskiego dla I fazy nitryfikacji

(zawierającą kationy amonowe) wprowadzić grudkę ziemi lub 0,5 cm3 wody rzecznej

2. Tak samo zaszczepić pożywkę Winogradskiego dla II fazy (zawierającą azotyny)

3. Inkubować przez 14 dni w temp. pokojowej.

4. Po inkubacji zbadać obecność produktów nitryfikacji I fazy (azotyny) i II fazy

(azotany) oraz zanik substratów w odpowiednich probówkach.

Wykrywanie azotynów:

a) na szkiełko zegarkowe nanieść pipetą 0,2 cm3 hodowli,

b ) oddzielnymi pipetami dodać: 0,1 cm3 r-u kwasu sulfanilowego i 0,1 cm3 r-u

α- naftyloaminy (odczynnik Griessa); w przypadku obecności azotynów pojawia się czerwono - amarantowe (do brunatnego) zabarwienie.

Wykrywanie azotanów:

a) w celu usunięcia azotynów, które dają taką samą reakcję barwną, do probówki

wsypać 1 g mocznika, rozpuścić i wstawić do łaźni wodnej o temp. 100C, po

czym wlać ok. 2 cm3 stężonego kwasu siarkowego nie dopuszczając do wrzenia.

b ) po ustąpieniu wydzielania się pęcherzyków gazu, wlać ostrożnie 1cm3 r-u

dwufenyloaminy; pojawienie się zabarwienia niebieskiego do granatowego

świadczy o obecności azotynów.

Wykrywanie kationów amonowych:

a) na szkiełko zegarkowe nanieść 0,2 cm3 odczynnika Nesslera,

b ) dodać (inną pipetą) 0,2 cm3 badanej hodowli i wymieszać,

c) pojawienie się żółtopomarańczowego do czerwonobrunatnego zabarwienia

świadczy o obecności kationów amonowych

także jest trochę zabawy :)

pozdr

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaks cisza nastala ..... czyzby wszyscy wzieli sie za chodowle ...? :ph34r:

Pucku dzieki za przepis! :thumbup:

Rozumiem, ze wszystkie skladniki:

woda destylowana - 1000 ml

(NH4)2 SO4 - 2,0 g

K2HPO4 - 1 g

MgSO4 x 7 H2O - 0,5 g

NaCl - 2 g

FeSO4 x 7 H2O - 0,4 g

dostane w jaki jakims "markiecie" chemicznym :question:

Co nie zmienia faktu, ze musze zrobic powtorke z chemi :p

Autoklawu nie mam , jest piekarnik...

Rozumiem , ze ostatni raz takowa pozywke robiles na studiach i nie inetersuje Cie, czy masz w swoim akwa Nitrobacter ?

Podsumowujac:

Przepis(-y) jest/sa

Pucek jako Gordon Ramsay jest

Kto pierwszy bije sie o zlota patelnie ? :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Ja jeszcze jestem na studiach :D ale mikrobiologia to mój ulubiony temat, zresztą jak 60% osób z roku :p

Co do tych składników to wpisz w google nazwę związku + cena i powinno coś wyskoczyć.

Co do Nitrobacter i Nitrosomonas, podobno nie odgrywają one aż tak istotnej roli w akwarium, jak np. Nitrospira.

Jak patrzę pod swój mikroskop na powiększeniu 1000x to elegancko widać opalizujące na zielono (ale to nie ma znaczenia) różne bakterie: pałeczki, ziarniaki. Podejrzewam, że jest to mieszanka różnych gatunków, oczywiście ze znaczną przewagą pałeczek. To jeszcze zależy skąd się weźmie próbę. Z dna to raczej pałeczki, ze skały albo z glona to już jest mieszane towarzystwo. Można tylko powróżyć z fusów, co to może być. :)

Wygląda to mniej więcej tak jak pokazywałem tu: http://nano-reef.pl/topic/47274-akwarium-troche-blizej-niz-na-co-dzien/page__p__462399__hl__%2Bakwarium+%2Btroch%EA+%2Bbli%BFej__fromsearch__1#entry462399 ostatnie foto :) oczywiście pod mikro wygląda znacznie lepiej a na foto już słabo ;/

Nie, żebym chciał kogoś zgasić, ale pomysł z identyfikacją raczej nie wypali :)

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Nitrobacter i Nitrosomonas, podobno nie odgrywają one aż tak istotnej roli w akwarium, jak np. Nitrospira.

Masz racje przekrecilem...no ale to tylko 'podobno' ;)

Poprostu czytalem troche o wykrywaniu metoda pozywki Winogradsky'ego , tylko niepamietam kotego szczepu... (link zrodlowy zaginal)

Nie, żebym chciał kogoś zgasić, ale pomysł z identyfikacją raczej nie wypali :)

lepiej pozno niz wcale.....a juz kazalem zonie sloiki wyparzac :whistle:

ps

zartuje oczywiscie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po czym widać przedawkowanie bakterii? o ile mozna przedawkować.

Kupiłam kilka dni temu bakterie BioS. Niestety nie wiem jakie to gatunki bakterii(nitryfikacyjne). No ale przeczytałam pierwszy post więc butelka po Frugo, woda z akwarium z wysokimi azotanami i pół dawki(na 50l) pożywki dla bakterii ProbioF (w opisie moze zastąpić VSV)

No i EUREKA po 24 woda zmętniała pieknie. Nie jest taka jak w buteleczce, ale wyglada jak inne domowe hodowle bakterii(np woda z ogórków kiszonych)

Biorąc pod uwagę szybkość namnażania to są to te właściwe bakterie z butelki.

Swoją drogą to pierwsze bakterie do baniaka które wyględają jak bakterie :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komu sie udalo? Widzę ze temat ucichł


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komu sie udalo? Widzę ze temat ucichł

Czy cos z tego wyszlo ? moze i tak....

Uzylem bakteri firmowych Microbe-Lift: Special Blend i Nite-out II.

1 partia jak w przepisie po 200ml solanki na RSCP (do swiezej dolalem troche syfku z odpieniacza),

po kilku dniach w obu butelkach tak jak u TMKa - woda metna jak przy ogorkach kiszonych

dwie butelki zeszly - lalem po 15ml, pozniej po 10ml kazdej.

2 partia juz bardziej profesjonalnie:

solanka na tej samiej soli,gdzie NO3 podniesione do 50ppm (za pomoca NaNo3) i PO4 0,5 ppm (za pomoca Kh2Po4). Roztwory 250ml:

a- 2 lyzki cukru, 5ml Special Blend (nazwijmy to SBcuk)

b- 2 lyzki cukru, 5ml Nite-out II (nazwijmy to NOcuk)

c- 1 lyzka cukru, 20ml wodki, 3ml octu winnego, 5ml Special Blend (nazwijmy to SBmix)

d- 1 lyzka cukru, 20ml wodki, 3ml octu winnego, 5ml Nite-out II (nazwijmy to NOmix)

Specyfiki rozrabialem w sobote.SBcuk zmetnial po jakiejs dobie - delikatny kolorek i zapach jak z orginalnych, NOcuk metny po 48h bezwonny, SBmix i NOmix po 48h klarowne.

PO4 NO3

solanka 0,5 50

SBcuk 0,1-0,25 0

NOcuk 0 100 (pomiar 2x)

SBmix 0,25-0,5 25

NOmix 0,5 25

Martwi mnie skok NO3 do 100 przy NOcuk - zawit i smierc bakteri ??

Jak to dawkowac bezpiecznie , jezeli NO3 nie spadnie ?

Normad potwierdza sie to, co gdzies napisales - SepialBlend na noc, Nite-Out na dzien.

Nie wiem, czy dam rade powtorzyc pomiary jutro - koncza mi sie kropelki NO3-1 :harhar:

pozdr :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.