Skocz do zawartości
Marlowww

Pierwsze ciasne, ale własne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dnia 1 sierpnia zalałem swój pierwszy baniak wodą RO+DI, i posoliłem solą Instant Ocean. Po 24h wylądowało w akwarium 8kg żywej skały. Obecnie przylepiony do szyby przez kilka godzin dziennie cierpliwie czekam na rozwój wypadków. Do tej pory wypatrzyłem 3 apitasie. jakieś filtratory i jednego 5 cm wieloszczeta.

Mój sprzęt:

Akwarium OW: 50x30x35h z koroną i komora przelewową

Sump 50x11x30 z odpieńkiem na NewJet 1200 i obiegiem eheim compact 1000

Cyrkulacja: Hydor Wave Maker 2 + 2x Koralia nano

Oświetlenie: Tymczasowo na czas dojrzewania 2x15w T5 10000k i aktynika (tymczasowo 4h) w zapasie czeka DIY led 36w 12 diod Cree 6 CW i 6 RB - niestety najprostsza bez żadnego sterowania

Ogrzewanie/Chłodzenie: grzałka przy tych temperaturach poszła w szufladę, w najbliższych dniach kombinuję wiatraczek procesora, który podłączę do sterownika temperatury, który już posiadam, bo temperatura w dzień dojeżdża do 29.

W sumie sprzęt skompletowałem już 2 lata temu, ale cierpliwie czekałem na przeprowadzkę na miejsce stałego pobytu, czytając posty i oglądając akwaria innych użytkowników forum.

Sump

post-12007-0-23311500-1344282047_thumb.jpg

Ze skosu

post-12007-0-95400500-1344282057_thumb.jpg

Front

post-12007-0-68785900-1344282075_thumb.png

Edytowane przez Marlowww (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpik mi się nie podoba, on nie pomieści wody w razie braku prądu chyba, że masz jakiś myk na to. Przy takim akwarium niedużym mogłes połakomić się o kaskade. Sump dobra rzeczy jeśli jest dopasowany i przemyślany.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiornik ale jak dla mnie skały za dużo,ciężko ci będzie tam korale fajnie rozplanować,Ale masz plusa ode mnie za to że się przedstawiłeś i od razu nie prosisz o korale...pzdr i życzę spokoju i cierpliwości.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpik mi się nie podoba, on nie pomieści wody w razie braku prądu chyba, że masz jakiś myk na to.

Co do sumpa to w akwarium jest overflow, więc nie ma konieczności by mieścił zawartość komina, tylko to co jest w pudełku przelewowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje życzyć szczęścia i czekać na kolejne odsłony :)

Kolega wyżej dobrze radzi, pomyśl nad bardziej płaskim ustawieniem skały.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sumpa to w akwarium jest overflow, więc nie ma konieczności by mieścił zawartość komina, tylko to co jest w pudełku przelewowym.

Musisz uwzględnić że spiętrzoną woda w akwarium po wyłączeniu pompy również musi znaleźć miejsce, woda będzie też schodzić zanurzoną rurą powrotu aż nie zassie powietrza. Robiłeś próbę na wyłączonej pompie ?

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - też się przyłączę.....

Pierwsze info co do sumpa - wyłącz obieg i patrz co się stanie - każdy sump musi zmieścić całą wodę po wyłączeniu prądu - jeśli twoj nie mieści to pewego dnia możesz wrócić do domu i się nie milo rozczarować kiedy braknie prądu...Mój sump przyjmuje więcej niż to co spłynia ale i tak sobie obieg podpiąłem pod UPS-a na którym wytrzyma do 5h bez prądu z sieci...

Jesli chodzi o skałki - wybrałeś ładnie wyglądające kawałki ale na już.....tak jak koledzy piszą , będzie ci się trudno ukladać na nich korale....a jeśli dojdzie jakiś krabik i zacznie ci je zrzucać to baniak zacznie cie drażnić zamiast cieszyć i odprężać....Sam zobaczysz że lepiej układać sobie pólki pod korale, gdyż większość korali kupujemy na skalkach, podstawkach itp....a bez sensu jest wsio przyklejać w baniaku, bo często danemu koralowi nie odpowiada miejsce które my mu wybieramy...

Najważniejsze być wytrwałym, pooooowoli dążyć do celu i być zadowolonym z akwa....Pamiętaj akwa ma cieszyć ciebie a nie nas na forum....Powodzonka - trzymam kciuki za baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Fajne akwarium :)

Zmienił bym tylko ułożenie skały, bo tak jak piszą inni, jest za bardzo "pionowo" i trzeba będzie przyklejać wszystkie korale. A ciągłe klejenie czegoś w baniaku nie jest korzystne za to męczące :)

No i podstawowa kwestia to dostęp do światła dla korali. Jak te na górze trochę podrosną, to zaczną zasłaniać te niżej.

pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie uwagi i komentarze.

Pierwsze info co do sumpa - wyłącz obieg i patrz co się stanie - każdy sump musi zmieścić całą wodę po wyłączeniu prądu - jeśli twoj nie mieści to pewego dnia możesz wrócić do domu i się nie milo rozczarować kiedy braknie prądu...Mój sump przyjmuje więcej niż to co spłynia ale i tak sobie obieg podpiąłem pod UPS-a na którym wytrzyma do 5h bez prądu z sieci...

Co do sumpa to testowałem już wcześniej. i przy wyłączeniu obiegu przyjmuje cały zrzut wody. Co do skały, to faktycznie chyba przesadziłem, ale chciałem stworzyć jak najbardziej stabilny system. Z czasem pozbędę się części i powinno być ok.

Edytowane przez Marlowww (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie ale faktycznie za duzo skaly mimo ze fajne ksztalty


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tu koniecznie pochwalic decyzje zbudowania sumpa do takiego malego litrazu. Od razu widac, ze sprawe przemyslales :coffee:

Gratulacje :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poka aktualne fotki baniaka.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wave Maker w 53l? Gdy będę zakładał akwarium też marzy mi się falowanie. Jeśli masz możliwość zrobienia filmiku to z przyjemnością obejrzę. Albo za kilka miesięcy, gdy nie tylko fala będzie chodzić, ale i co nieco w środku.

Sump mi się podoba, choć w pierwszej chwili zastanowiło mnie, czy to dobry pomysł po tej samej stronie dawać spływ z akwarium i pompę powrotną, ale pomyślałem chwilę i myślę, że to działa jak trzeba. Tylko mnie zastanawia jak to działa, że w przegrodzie z odpieniaczem poziom wody jest wyższy niż w reszcie sumpa. O w „mordę jeża” już wiem! Zabezpieczenie by bąble zostały w akwarium. Świetne. Plusik nie widziałem jeszcze takiego sumpa. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba :) i super skała gratulacje :clap: i powodzenia

Jaką planujesz obsadę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest moim zdaniem rewelacyjny, fakt nie widzę tam miejsca na absorbery, dodatkową żywą skałę ale fajnie to wszystko wygląda i jest umocowane, praktycznie stworzyłeś nowy "zestaw filtracyjny" do małych zbiorników. Na prawdę eleganckie wykonanie. Skała... nie będę powtarzał przedmówców.

Napisz coś o obsadzie...

Pozdrawiam W.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartek Łódź

Fotkę wrzucę wieczorem, bo w tym momencie nie mam możliwości fotografowania. Za radą kolegów usunąłem dwa najmniej ustawne kawałki skały i to był dobry ruch - lepiej to się prezentuje a ponadto jest lepsza cyrkulacja i syf nie zalega.

@marzyciel

Wavemaker Hydora to jest raczej tylko z nazwy od fal, bo specjalnie nie buja na powierzchni, za to można sprytnie ustawić cyrkulację w środku, tak by była bardziej efektywna.

@wa1ker

W tej chwili śmigają 2 ślimaki Trochus. Co do planów, to zoa, rico i inne grzyby, jakieś lps, krewetki, co do ryb nie jestem pewien czy w tak małej kałuży to dobry pomysł.

@Warszawiak

Co do zestawu filtracyjnego to jak pisałem wyżej w DIY jestem noga, a system zakupiłem. Ale fakt, ze wszystko ładnie pomyślane. Na absorbery Purigen i Phosguard znalazłem miejsce pod wężem spadku wody, od spodu natomiast jest zarys pompy obiegowej i ładnie tam woda cyrkuluje . Myśle sobie jak by tam w obieg włączyć jakieś mini refugium, ale chyba wymiary szafki na to nie pozwolą. Z drugiej strony mam gotowy w zasadzie sprzęt pod kostkę 60x60x50- odpieniacz, oświetlenie, stelarz, filtr przepływowytylko szkła brak, więc może za kilka miesięcy zbuduję to refugium na bazie większego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawu filtracyjnego to jak pisałem wyżej w DIY jestem noga, a system zakupiłem. Ale fakt, ze wszystko ładnie pomyślane. Na absorbery Purigen i Phosguard znalazłem miejsce pod wężem spadku wody, od spodu natomiast jest zarys pompy obiegowej i ładnie tam woda cyrkuluje .

Zakupiłem? Jako zestaw? czy ktoś Ci robił pod zamówienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem? Jako zestaw? czy ktoś Ci robił pod zamówienie?

Ktoś robił dla siebie, ale z jakiś względów zmienił plany co do odpalenia zbiornika i wystawił wszystko na sprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś robił dla siebie, ale z jakiś względów zmienił plany co do odpalenia zbiornika i wystawił wszystko na sprzedaż.

Już myślałem ze takie panele są produkowane na na sprzedaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się akwarium na dzień dzisiejszy po usunięciu części skały. Są drobne ślady dojrzewania, nieco glonów, które zaczynają powoli ustępować. Najbardziej denerwuje pylenie skały, które próbuję na bieżąco odsysać i pył w toni, które załatwię na koniec filtracja mechaniczną. Nabyłem piasek, który pewnie zasypię przy okazji weekendu. Jest kilka aipitasii, na które zamierzam zakupić 2 krewetki, jeszcze zanim będę cokolwiek dokarmiał.

post-12007-0-34581300-1346269299_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.