Skocz do zawartości
akvarius

ozonatory i zastosowanie ozonu w akwarystyce

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytania wynikają z czystej ciekawości. Nie mam problemów z tym gównem, ale wcale nie znaczy że nie mogę mieć.

Chodzi mi o zastosowanie np takiego urządzenia

http://allegro.pl/ozonator-600-800mg-jonizator-3-000-000-jonow-i3776914193.html

Bo za rozsądną cenę i wielu jak sądzę którzy walczą z ospą gotowi są taką kasę zainwestować.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Jak wpiąc ozonator w system? Przez trójnik wpiąć się w rurkę powietrza do odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania wynikają z czystej ciekawości. Nie mam problemów z tym gównem, ale wcale nie znaczy że nie mogę mieć.

Chodzi mi o zastosowanie np takiego urządzenia

http://allegro.pl/ozonator-600-800mg-jonizator-3-000-000-jonow-i3776914193.html

Bo za rozsądną cenę i wielu jak sądzę którzy walczą z ospą gotowi są taką kasę zainwestować.

Ten jest zdecydowanie za duży. Dla akwarium 300-500 litrów wystarczy dawka 10-15 mg/h i nie musi pracować 24/24.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jest zdecydowanie za duży. Dla akwarium 300-500 litrów wystarczy dawka 10-15 mg/h i nie musi pracować 24/24.

Jak walczyłem z ospą @czerest pożyczył mi ozonator już nie pamiętam jaki, ale solidny z regulacją ilości ozonu.

U mnie pracował w nocy przez 15 min co godzinę. w dzień nie był włączony.

Ten z allegro też ma chyba regulację.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem używanego Sander-a i nie mam problemów :). Firma to firma.


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkopię temat :)

przy zakwicie fito jak długo można mieć załączony ozonator?

podłączyłem wczoraj wieczorem i dziś widzę, że już woda bardziej czysta.

Ale naczytałem się o tych "niebezpieczeństwach" dla mieszkańców :)

Co prawda nie czuć w powietrzu ozonu, ale...

Ozonator może chodzić cały czas?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olivier w swoich systemach używa ozonu 24h/7d, dla 1000l - sander 100 i odpowiednio. Sam tez tak jakiś czas uzywałem ale niestety zakwitu to ci nie usunie, prawdopodobnie tego ozonu i tak jest za mało ale na pewno oczyści wodę z żółtego zabarwienia.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo...

szukam przyczyny zakwitu, ale jakoś bez rezultatu.

robiłem dzisiaj testy i NO3 - 2, PO4 - 0 (nie wiem co tak wytrzepało - możliwe, żeby ozon?)

Co prawda miałem 5 z chemii :), ale na razie nie ogarniam ozonowania w akwarium.

zastanawiam się, czy świetlówki nie powodują takiego glonowiska... Ale cholera - wszyscy tak świecą.

Nie mam pojęcia o co biega...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek no młody zbiornik, musisz przeczekać.

Nic nie dawaj do zbiornika.

Edytowane przez Yendruu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroby wieku dziedzięcego


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie roznia te ozonatory do akwariow od takich na aledrogo poza cena ?

Czy mozna stosowac ozonator bez miernika orp , a jesli tak to jak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupiłtem weipro et 50 na aliexpress i miernik ręczny ORP (łączny koszt ok. 250 zł). Ozon zastosowałem w akwarium 900 l w obiegu, dwuletnie, , korale mieszane, 23 ryby. Dawka ustawiona na 50%, podawana do tłumika odpieniacza przez całą dobę. Parametry przed zastosowaniem: No3 -1, Po4 - ok. 0,07, Kh - 8, Ca 440, Cu -o, NH4- 0, Si - 0 ,PH - 7,7 (ale przeterminowany test wieć chyba niewiarygodne), ORP 250.

Skutki po 6 dniach są super pozytywne:

- krystaliczna niebieska woda,

- powoli zmniejszają się ślady dino (z problemem borykałem się od początku akwarium),

- korale zaczynają sie bardziej pompować (tu chyba ma znaczenie ozon ale nie jestem pewny)

- spsy (miałem problem z talerzówkami zielonymi) powoli odzyskują kolory (także chyba skutek ozonu ale pewności nIe mam)

- ORP po 6 dniach skoczyło z 260 na 324,

- odpieczniacz zdecydowanie mniej pieni (ale zapewne skutek tego, że syf się rozkłada w wodzie czyli pozytywnie).

Podsumowując, zakup rewelacyjny a koszt wcale nie duży (jeśli brać z chin).

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety weipro padł, a efekty były super.

Zastanawiam sie, czy mogę używać ozonator 200 mg/h bez regulacji (mam 950 lw pobiegu) np. 4x 20 min w nocy. Chodzi mi o to, czy podanie takiej dawki 200 mg w jednym momencie to nie jest za dużo. Jak myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój chiński ozonator podaje dawkę 400mg/h przez 5 minut co 22 godziny, moim regulatorem są glony w dsb (taxofilia) i jak podam za dużo to marnieje


Start 02-04-2015 ,akwarium 200x60x70cm szkło optiwhite 12mm 840l + sump 90l,

Odpieniacz - ATI 250 POWER CONE , Lampa - 2xbelki LED SANRISE A015-90-W + 8 rury 80W ATI

Obieg - Jebao DCT12000 ,Pompa cyrkulacyjna - Jebao 1x RW-20, 1xRW-15, 2xRW-8,

 Żywa skała - pochodzenie Indonezja – Bali – 100 kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kola,

to duza dawka. Mozesz tak zrobic, ale ozon podawaj do odpieniacza z ktorego wyplyw bedzie na wegiel, zeby nie przedostal sie do akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcialbym podawac ozon przez tlumik odpieniacza np przez 15 minut dziennie to trzeba zastosowac trojnik na tlumiku odpieniacza czy podawac w inny sposob?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem po prostu trzecią dziurę w tłumiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dac foto jak to wyglada?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie potrafię :) ale po prostu jak jest górna część tłumika to u mnie wychodzą dwie krótkie rurki zasysające powietrze, zrobiłe trzecią dziurę i wstawiłęm wężyk.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info a nie zauwazyles czy przy ciaglym podawaniu nie wyginela pozyteczna flora bakteryjna?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Super dyskusja choć na początku "podaj źródła wiedzy" irytowało mnie strasznie. Cała ta rozmowa potwierdziła moje obawy, które były zbyt eksponowane przez jednego kolegę ALE w znacznej części pozwoliła mi poszerzyć wiedzę na temat pozytywnych skutków tej metody.

Właśnie stałem się posiadaczem AM 100 i na pewno łatwiej będzie wystartować.

Ma jedno malutkie pytanie. Posiadam profiluxa z sondą Redox i zastanawiam się jaką wartość (górną) ustawić 400 a może 420 a może mniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad często wiedzę zdobywa się też na bazie własnych doświadczeń i w mojej ocenie to dużo cenniejsza wiedzą niż ta przeczytana z najbardziej wiarygodnych źródeł ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Gdyby tak było to by nie istniała cywilizacja techniczna a więc także to forum. Niestety nie jesteś w stanie sam odkryć na nowo tego wszystkiego co opisali ludzie przez ponad 200 lat. Potęga umysłu człowieka, który stworzył cywilizację techniczną wynika właśnie z tego, że potrafi on bardzo szybko uczyć się przez naśladowanie innych osób. Potrafi uczyć się nowych rzeczy na podstawie doświadczeń poprzedników. Ludzie są w tym mistrzami - szczególnie w młodości. Cały problem pojawia się wtedy kiedy naśladujemy osoby które robią źle. Jeśli w dodatku nie znamy źródeł informacji to nie potrafimy dojść do tego w co można wierzyć a w co nie koniecznie. Nagle załamuje nam się całe logiczne rozumowanie... Dlatego bardzo ważne jest to żeby po pierwsze wiedzieć jakie jest źródło danej informacji a po drugie opierać swoją wiedzę na sprawdzonych źródłach. Wiedza bez źródła nie jest wiedzą. Jeśli są twoje własne doświadczenia to dobrze jest to w jakiś tam sposób podkreślić. Wtedy to bowiem ty jesteś źródłem.

To jest bardzo mądry system na którym opiera się cała nauka - cała techniczna cywilizacja. Naprawdę warto z niego korzystać bo dzięki temu można zaoszczędzić bardzo dużo czasu i w kilka minut nauczyć się czegoś do czego inni dochodzili przez wiele lat.

Na forum na ten sam temat można znaleźć skrajnie różne opinie. Wynika to z tego ze 2 osoby mogą wyciągać skrajnie różne wnioski z tych samych obserwacji. W dodatku sa osoby które czytają tematy innych osób i wyciągają nieprawdziwe wnioski z tego co ktoś napisał a potem piszą to co im przyszło do głowy. Najlepsze to sa tematy zbiorcze, w ktorych zbiera się obserwacje wszystkich, interpretuje je na nowo i wrzuca razem do jednego kosza. Miedzy innymi z tych właśnie powodów 99% nowych akwarystów morskich ma po przeczytaniu 10 tematów na tym forum [z działu dla początkujących] kompletny mętlik w głowie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Konrad masz rację, nie odkryję tego co odkryli ludzie przed 200 laty, ale nie dlatego że nie jestem w stanie tylko dlatego że nie mam takiej potrzeby. Potrafię korzystać z tej wiedzy ale nie wiąże mi ona rąk ani nie zakłada klapek na oczy - mogę sam w oparciu o nią (lub wbrew niej) prowadzić doświadczenia i wyciągać wioski - tak powstają wynalazki i tak wygląda rozwój tej całej "cywilizacji technicznej" o której pisałeś. Eksperymentujemy , doświadczamy, wymyślamy niejednokrotnie obalając dotychczasowe mity i twierdzenia i idziemy do przodu bo gdybyśmy cały czas naśladowali "mistrzów" z przed 200lat świat stał by w miejscu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.