Skocz do zawartości
Mistral

Projekt 40x40x40.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym zaprezentować Wam tutaj mój projekt, prosząc o wszelkie sugestie, uwagi oraz w razie potrzeby o pomoc :)

Otóż ma to być kostka o wymiarach 40x40x40cm z zewnętrznym kominem 10x15cm. Do tego sump o wymiarach 35x25x30cm.

Docelowo w zbiorniku ma się znajdować 10kg żywej skały oraz korale miękkie, lps, czyściochy i parka ryb.

Tutaj moja propozycja sprzętu:

- Akwarium 40x40x40 (6mm) + sump 35x25x30 (4mm) - ? zł

- Szafka - ? zł

- Pompa obiegowa - Aquarium Systems NewJet 1200 - 105zł

- Pompy cyrkulacyjne:

- Tunze Turbelle Nanostream 6015 - 109zł

- Tunze Turbelle Nanostream 6015 - 109zł

- Filtr RO + DI:

- http://allegro.pl/fi...2608207975.html - 59ł

- http://allegro.pl/fi...2608207423.html - 199zł

- http://allegro.pl/we...2581541934.html - 4zł

- Grzałka - Jagger 75W - 63zł

- Odpieniacz - AM Miniflotor - 128zł - jaką pompę (w miarę tanią) byście tutaj polecili ?

- Oświetlenie - LED CREE DIY: - ? zł

- 9 x XP-G Cool White

- 9 x XP-E Royal Blue

W tym miejscu chciałbym poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na temacie. Potrzebuję kilku porad w kwestiach ściśle technicznych.

- Sól - Aquarium Systems Instant Oceans - 79zł

- Podłoże - Nature`s Ocean Bio-Activ Live Aragonite Natural White Reef Sand 0.1-0.5mm 4,54kg - 66zł

Jeżeli chodzi o hydraulikę, w kominie ma się znajdować spływ, rezerwa oraz powrót (loc-line).

Śrubunki kolejno 25, 25 i 20mm.

Poniżej zamieszczam amatorski projekt wykonany w Google Sketchup:

gallery_8395_2264_32069.jpg

Proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrawiam!

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loc-line sobie odpuść na powrocie, osłabi osiągi pompy


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja ci radze zrobic wiekszy zbiornik co by ci ulatwic zycie.a jak chcesz zaoszczedzic to cierpliwie sprawdzaj forum i kupisz duzo rzeczy do akwa znacznie taniej..

ps. pomysl cos jeszcze nad wentylacja w szafce lub nad akwarium (wentylatory jakies) i nad automatyczna dolewką ktora uważam że jest nieodzwowna w akwarium morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie NJ 1200 loc-line 3/4 cala nie osłabi pompy, a będzie można ustawić ładnie miejsce i kąt wlotu wody. Sam mam 2x 1/2 cala przy NJ 3000 i nie zauważyłem spadku wydajności w konfiguracji z i bez l-l. Jak masz miejsce w szafce, w sumpie zrób komorę na spirox - przy takim litrażu, każda powierzchnia dla bakterii się przyda. Jeśli masz możliwość, pomyśl o dolewce ( dwa czujniki, pompa i czasowy włącznik to koszty w okolicach 100 zł) a wygoda i stabilność zbiornika wzrasta. Z własnego doświadczenia, nie rób komory na wodę d dolewki w sumpie, lepiej wygospodaruj miejsce na kanister z tworzywa sztucznego - łatwiej uzupełniać tam wodę.

Poza tym, moim zdaniem, w takiej kostce możesz zaryzykować start bez pomp cyrkulacyjnych - zamiast tego wstaw większą obiegówkę (różnica w cenie niewielka), hydraulikę zrób o rozmiar większej średnicy i wylot 2 x 1/2 cala loc-line.

U mnie kostka 30x30x30 chodziła tylko na kubełku tetraex 700. Była cyrkulacja i wszystko żyło.

Chyba że chcesz mieć jakieś szczególnie mocno wymagające korale - i one wymagają silnego przepływu. Ale wtedy będziesz miał pralkę.

Komin możesz zrobić płytszy - łatwiej będzie wyciągać nieproszonych gości. Powrót ja mam poza kominem, nie było potrzeby robić 3 otworów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o automatyczną dolewkę to mam w planie oczywiście, koszt zrobienia urządzenia na własną rękę jest minimalny, a robota również niezbyt skomplikowana, o wentylatorach też nie zapomnę.

Na temat hydrauliki cały czas czytam i szukam jakichś rozwiązań.

Chciałbym natomiast prosić żebyście wypowiedzieli się na temat odpieniacza... miniflotor na pompie Mistral200 da radę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej hej !

Wypowie się ktoś na temat odpieniacza ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zamiast miniflotora jakiś diy do sumpa . Jest na forum wiele osób robiących takie cudeńka ;)

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu zamawiam szkło i mam jeszcze pewne dylematy, a mianowicie:

-na jakiej wysokości powinien się kończyć komin (przypominam, że wysokość akwarium to 40cm, komin zewnętrzny)

-ile cm od dna i ile cm od górnej krawędzi powinna być przyklejona szyba dzieląca sump

Bardzo proszę o porady.

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.