Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Wybacz, ale chyba nie rozumiem pytania. Skoro masz 12 nitek to potrzebujesz 12 driverów. Każdą nitkę podłączasz do jednego drivera i wszystkie drivery do zasilacza. Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale chyba nie rozumiem pytania. Skoro masz 12 nitek to potrzebujesz 12 driverów. Każdą nitkę podłączasz do jednego drivera i wszystkie drivery do zasilacza. Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post.

OK już znalazłem odpowiedź w innym wątku , dzieki


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sam noszę się z budową lampy i już pytałem o to na forum to bardzo dużo mi wyjaśnił tomasz tym swoim opisem, mam tylko pytanie odnośnie zasilacza bo tomasz pisał mi , że wszystkie diody ( u mnie 72 ) można podłączyć pod jeden zasilacz i tu moje laickie pytanie jaki, na co zwracać uwagę moc-W ?, nateżenie ok rozumiem z wyliczenia ale z tym napięciem niebardzo kapito bo co mam podłaczyć 12 nitek po 6 diod do zasilacza ? To jest moja ostatnia wątpliwość przed zakupem materiałów.

Dobór zasilacza

Szukamy zasilacza impulsowego 24V. Jaki potrzebujemy prąd?

Otóż dodajemy do siebie wszystkie prądy z driverów: 900+900+1300=3100mA

Do tego dodajemy 15-20% i to jest minimum nam potrzebne. Z wyliczeń wynika że to ok 3500-3600mA. Czyli zasilacz 4A (4000mA) będzie ok


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę Szanowni Koledzy, Tomku dopisz w pierwszym poście dobór mocy diód do litrażu baniaka oraz stosunek diód RB do CW, taki uśredniony. Może jest to gdzieś napisane ale fajnie by było mieć to w jednym miejscu.

Fajna robota.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat super, wszystko czarno na białym. Zamieszanie z zasilaczami wzięło się chyba z tego, że w prostym układzie diody można podpiąć bezpośrednio pod zasilacz stałoprądowy, bez driverów (rezygnujemy wtedy z regulacji), a przy zastosowaniu driverów dajemy zwykły zasilacz stałonapięciowy.

Brakuje mi jeszcze informacji, czy są na rynku jakieś warte stosowania diody UV, czy da się zrobić odpowiednik superaktyniki na LEDach?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ledów UV. Owszem jest kilka modeli na rynku, ale uważam że próby z nimi po omacku są stąpaniem po cienkim lodzie. Więc skoro bez nich ledy moim zdaniem działają znacznie lepiej niż dotychczasowe oświetlenie to ja sobie je odpuściłem. Cieszy mnie to co mam.

Co do mocy i stosunku RB:CoolWhite.

Moje zdanie na temat mocy znacie. 1W/l w ledach Cree. Oczywiście w praktyce wychodzi nieco mniej niż z arytmetyki - nie używamy bowiem prądów granicznych. Jednak mając taką moc możemy dowolnie regulować kolor światła skręcając moc białych. Moja lampa arytmetycznie ma 430W. Mam 16 nitek RB i 8 nitek CoolWhite. Na początku używałem 90% mocy "pędząc" sps-y. Przyrosty były naprawdę imponujące. Teraz natomiast diody białe mam skręcone na 50%. Przyrosty już nie te, jednak kolorystyka naprawdę na poziomie.

Także zapas mocy pozwala na dowolne "malowanie zbiornika", a także mamy coś na "zaś" do następnego, większego. Takie jest moje zdanie (i co prawda sam się z nim nie zgadzam). :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwość regulacji zależy o zastosowanego drivera bo do niego to podłączasz

do tych z mrelektronik można podłączyć potencjometr lub pwn schemat drivera jest na ich stronie, co do innych nie wiem

ja mam komputer sterujący pwm od lubusika ( wschody -zachody) POLECAM :thumbsup:


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekberetłódz

Jacek, tak jak napisał Michał. Do drivera jest podłączona instrukcja. Te które używam mają gotowe wyjścia i opis co na potencjometr, co na PWM, co na czujnik temp. Podłączasz jeden przewód i masę i gotowe.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PV :unworthy:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawelchgdansk

Przepraszam że dopiero teraz, ale ostatnio doby są dla mnie o wiele za krótkie.

Otóż jeśli chodzi o XP-G:

oznaczenie R3,R4,R5 oznacza ilość lm z 350mA - czyli odpowiednio 122,130,139. Ale szczerze mówiąc nie ma to dla nas znaczenia bo nasze lampy zasilamy i tak z dużo mniejszym prądem niż max. więc mając diody R3 podnosimy prąd o 7-8% i już świecą jak R5

Oznaczenia:

0A, 0B, 0C, 0D, 0R, 0S, 0T, 0U, 1A, 1B, 1C, 1D, 1R, 1S, 1T, 1U, 2A, 2B, 2C, 2D, 2R, 2S, 2T, 2U, 3A, 3B, 3R, 3S

mówią o kolorze światła - czyli o tym co nas żywo dotyczy. Diody XP-G CoolWhite to nazwa ogólna i do jednego worka wrzucono diody o temp:5000-8300K. I tak 0A to dioda najzimniejsza - 8300K, a 3S to ta około 5000K. Dokładniejszej tabelki nie mam teraz pod ręką, ale interesują nas biny od lewej strony czyli od 0A do 0D.

Diody XP-E RB

Oznaczenia: D3,D4,D5 - oznaczają długość fali w nm

D3 - 450nm

D4 - 455-460nm

D5 - 465nm

Teoretycznie powinna być dla nas najlepsza D3, ale tu bym kopii nie kruszył, różnice są minimalne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dołączę do tematu z pytaniem i prośbą o weryfikację moich przemyśleń. W związku z tym, ze akwarium o wymiarach 140x70x60 wysokie juz jest, planuje lampę o mocy ok 600 W. Wolę mieć możliwość "skręcenia" lampy jesli bedzie taka konieczność. Przy założeniach pradowych ,gdzie napięcie będzie 24V a prad dla XP-G 1,3 A i dla XP-E 0,9 A, wychodzi mi, że będę potrzebował 16 modułów diod niebieskich i 8 modułów diod białych, co da łącznie ok 595,2 W.

Czy dobrze kombinuje, czy moze mam zweryfikować swe obliczenia i zwiększyć ilość diód?


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek przecież widziałeś u mnie dokładnie taką lampę jak piszesz 16-8. jest u mnie skręcona-zwlaszcza białe. Akwa 110-60-60. myślę że u Ciebie też wystarczy - ma zapas mocy, a i do sps-ów jeszcze Ci daleko. :thumbup:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a robił ktoś eksperymenta z innymi kolorami??? szaleni amerykanie i jeszcze bardziej szaleni japońce produkują lampy z diodami zielonymi, czerwonymi różnymi białymi tzn ciepłymi i zimnymi... co wy na to? ma to sens?

gdzieś widziałem bardzo ciekawy projekt lamp (od azjatów - nie chinol) gdzie użyto z 5 kolorów:

biały zimny

biały naturall

żółty

czerwony

Royal blue

blue

violet (czyli fioletowy)

dominowały oczywiście RB i Blue oraz białe reszta to takie wypełnienie było bardziej...

co do ciekawostki to urzekł mnie kolor światła jaki dawała ta lampa taki niespotykany fioletowo-niebieski z jakimiś różem purpurą... na youtubie widziałem ale do diaska teraz nie mogę znaleźć tego filmu. (jak znajdę to wyedytuję posta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis super sprawa !!

Czy koś wie gdzie kupiś sznurki (string) po 6 diód XP-E RB i XP-G CoolWhite ?

Bo w podanym odnośniku strony maritexu niestety już nie ma. :)

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis super sprawa !!

Czy koś wie gdzie kupiś sznurki (string) po 6 diód XP-E RB i XP-G CoolWhite ?

Bo w podanym odnośniku strony maritexu niestety już nie ma. :)

Pozdrawiam

Łukasz

http://***.pl/category.php?id_category=7


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące mocowania diod do radiatora. Co myślicie o zastosowaniu tego: Taśma. Czy nie ma zbyt małej przewodności ciepła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelki taśmy samoprzylepne mają zbyt małą przewodność cieplną.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie.

Tomasz podał wszystko na talerzu.

Tylko składać.

Po co kombinować.

0,5 zł taniej? :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ludzie.

Tomasz podał wszystko na talerzu.

Tylko składać.

Po co kombinować.

0,5 zł taniej?

Tu nie o pieniądze chodzi a raczej o ułatwienie sobie życia. Przeraża mnie myśl o wierceniu i gwintowaniu otworów pod 78 diod więc szukam łatwiejszej alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest urok DIY.

Dłubać, rzeźbić, wiercić, gwintować, kombinować.:lol:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.