Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Nikt nic?

Będziesz w stanie wyjąć w całości odpieniacz do czyszczenia ? Warto to sobie sprawdzić, żeby było wygodne wyjmowanie a nie walczenie z kątami i wysokością pienidła.
Pod odpieniacz przewidujesz podstawkę ? Deltec 600i - optymalny poziom zanurzenia: 150 - 250 mm wysokość poziomu wody w komorze to 32cm.
Przy tych wymiarach sumpa zakładam że dostęp będzie co najmniej z 2 stron...
Edit... Pamiętaj aby oszukać grawitację dolewki. Żeby nie zadziałała zasada naczyń połączonych...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może napiszę, dlaczego w planie jest zbiornik 20x80x80 na RODI. Po pierwsze uważam, że taka przerywana praca (co chwila odrobina wody produkowana i przerwa) nie służy ani membranie, ani żywicy. Wolę raz na jakiś czas solidnie wypłukać prefiltry, membranę i naprodukować odpowiedni zapas wody. Tu dochodzimy do kolejnego powodu - odpowiedni zapas wody to wg mnie woda na dolewkę na minimum 3 tygodnie (tyle zdarza mi się urlopować, a nie wyobrażam sobie zostawić akwarium podłączone pod wodociąg na taki okres) i "od ręki" dostępna woda na podmianę (nie mam czasu czekać ileś godzin, choćby 2, aż się nakapie 50L). Dalej - wspomniane bezpieczeństwo - samą dolewkę chcę podpiąć pod jakiś mniejszy baniak z zapasem na kilka dni, do którego miał bym możliwość dopompować wodę "zdalnie" (np sonoff sterujący pompą i powrotny przelew nadmiaru wody), więc przy awarii dolewki do zbiornika trafi tylko zawartość małego zbiorniczka, co się zmieści spokojnie w sumpie. Duży zbiornik to rezerwuar wody po prostu. W takim razie, dlaczego pod akwarium? A bo mam 50m2 mieszkanie i już mi żona zapowiedziała, że nie zgadza się, żebym je "całe zmienił w akwarium";-) W miarę możliwości "rzeczy akwariowe" chciał bym mieć w jednym miejscu.

Ale... strasznie szkoda mi tego miejsca i już latam z metrówką i negocjuję, gdzie by jednak wstawić beczkę 200L na rodi. To jest moja pierwsza wątpliwość co do projektu, że może jednak zbiornik rodi nie pod spodem. Druga sprawa to jednak wątpliwości odnośnie komory p odmiany, która w tym wydaniu byłaby bardzo wygodna, ale zabiera dużo miejsca. Gdybym solankę wymieszał w beczce obok akwa, to do komory dolewki spokojnie mógł bym wstawić też odpieniacz. Podmiana by wyglądała wtedy tak: 1 - przygotowanie solanki, 2 - ustawienie bypasu omijającego pierwszą komorę (roler i odpieniacz), 3 - spuszczenie wody z komory, 4 - wlanie świeżej solanki, 5 - ustawienie normalnego obiegu. Też do przeżycia, a prostszy sump i miejsce po komorze odpieniacza można wykorzystać na większą część "biologiczną" lub ceramikę tam doładować. Ogólnie wydaje mi się trochę nakombinowany ten sump...

@dadario o, i o to mnie chodzi:-) Wymiary pompy sobie mogę przeczytać, ale jak nie montowałem nigdy i nie miałem sumpa, to sam nie wymyślę ile będzie optymalnie. 20cm? Więcej?

@chwialek oczywiście planuję podstawkę. Poziom wody przede wszystkim wynika z pojemności komory podmiankowej (te 50L ok się musi zmieścić), a dalej to już spadki żeby nie były za duże i nie chlupało za mocno. No i wolę dać podstawkę niż ma się okazać, że za płytko jednak. Wyjmowanie odpieniacza... w sumie nie analizowałem... spróbuję to sobie rozrysować. Na pewno przed zamawianiem bym to zrobił...;-) Dostęp będzie od frontu i z lewej, od biedy (po przestawieniu) kanapy też od prawej. Dolewkę planuję "typu WC", ze zbiornikiem jakimś baniakiem 20-30L, do którego będę mógł dolewać wody ze zbiornika większego. Zdecydowanie nie puszczę "ururką" 100L wody do sumpa:-)

Dziękuję wszystkim za uwagi.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

Nie ma praktycznie żadnej różnicy między np. 50GPD a 100GPD jeśli chodzi o czystość wody. Czy 50 czy 75 czy dwie 75 czy 200gpd (..) 

Może nie ma wcale może jest minimalna, a może wierzę w magię. Ja mam RO podpięte przez zawory odcinające tzn. w szafce w kuchni jest elektrozawór na wejściu i wyjściu RO+ zawór antyzalaniowy. RO uruchamia się codziennie w okienku 18-21, wtedy jestem w domu. Napełnia zbiornik dolewki, gdzie mam na odcięcie zawór dolewki grawitacyjnej. Jest też pompa i czasówka do przepłukiwania membrany. Taki mały przerost formy nad treścią, ale fajnie było napisać program do sterownika :) Jak rozszczelni się na wejściu i przed pompą spadnie ciśnienie <1bar dostaje pusha na komórkę :) 

Mam koszmarną wodę w kranie, często powyżej 560TDS, na 150-ce miałem 11-13 TDS, na 50-ce mam 8-11, może to błąd pomiarów, a może to te kilka procent większej powierzchni membrany. Fakt jest taki, że 2L żywicy, mam 3 kanistry, starczało na 1-2, teraz to 2-3 miesiące. Krzemiany też mi spadły, wcześniej miałem jeszcze kanister z serą na krzemiany, teraz poszedł w odstawkę. 

Może magia, ale u mnie działa, woda i tak leci do zbiornika na podmiankę, więc czy uzupełni się w 2 czy 5h to mnie wali :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Nigdy nie miałem zbiornka na dolewkę . Dolewka automatycznie z RO sterowana elektrozaworem . Zabezpieczenie w postaci zaworu czterodrożnego i pływak , nad pływakiem sterującym zaworem RO. To działa latami .

Pod warunkiem że nie będzie przecieku po drodze, wtedy woda poleci poza system. No i że czujniki nie będą przekłamywały poziomu - jeśli dolewka nie ma zabezpieczenia logicznego oczywiście.

Wszystko jest kwestią możliwości, chęci i podejścia. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Jak pisałem było na forum kilka przypadków przelania dolewki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Może magia, ale u mnie działa, woda i tak leci do zbiornika na podmiankę, więc czy uzupełni się w 2 czy 5h to mnie wali :) 

Cytat

Zbiornik na dolewkę ma jeszcze jedną zaletę, jak robię podmiankę, to woda do wiadra leci ze zbiornika na dolewkę, więc zbieranie wody trwa 5 minut, a nie godzin.

Tylko gdzie wtedy ta zaleta 5minut z robienia podmiany ? ;)  I tak wodę musisz 5h łapać. Swoją drogą po co jeszcze tracisz 5 minut na przelewanie wody ze zbiornika do wiadra ? Dlaczego nie mieszasz soli w zbiorniku na dolewkę/podmianę ?
 

Cytat

Krzemiany też mi spadły, wcześniej miałem jeszcze kanister z serą na krzemiany, teraz poszedł w odstawkę. 

Osmoza wyłapuje krzemiany wbrew obiegowej opinii. I to tak w 92-95%. W równym stopniu co chlorki i fluorki. Mimo dużej ilości krzemianów na wejściu, okrzemki widziałem podczas dojrzewania zbiornika, niezależnie od tego jaka membranę miałem.
Może u mnie też magia, chociaż zgodna z kartami katalogowymi producenta ;)
 

10 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

a mam RO podpięte przez zawory odcinające tzn. w szafce w kuchni jest elektrozawór na wejściu i wyjściu RO+ zawór antyzalaniowy.

Napisz coś więcej na temat zaworu antyzalaniowego. Mówisz o czymś takim:
https://allegro.pl/oferta/zawor-antyzalaniowy-do-filtra-wody-osmoza-ro-8884743166

 

10 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Fakt jest taki, że 2L żywicy, mam 3 kanistry, starczało na 1-2, teraz to 2-3 miesiące.

Cytat

Ale ja robię podmiankę 60l na ATI raz na miesiąc dwa.


60l x3 = 180l. To nadal coś nie halo masz, jeśli na 2l żywicy tylko tyle wody udaje Ci się wyprodukować.

 



 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz ja mam 20cm szerokości. Miałem tam jedną pompę dcp i było super, mogłem śrubunek dokręcić, syf odessać z dna, przestawić pływak z dolewki itp bez problemów. Teraz mam na styk dwie pompy, czyli dwie rurki do góry, kable do tego i każda z tych czynności jest problematyczna. Możliwa ale frajdą już tego nie nazwę. Na szczęście nie wyciąga się pompy zbyt często więc jest dobrze. Ja proponuję 20cm. 

Co do zbiornika dolewki. Moim zdaniem 120l to przegięcie. Zrób mniejszy, na tydzień. Zaoszczędzone miejsce przeznacz na większego sumpa. A w mieszkaniu postaw beczkę na taborecie z kółkami. Łatwiej przepchać, schować a i na czas urlopu można podjechać pod akwarium i tymczasowo podpiąć. Żona też powinna to przełknąć, wszak zakładam że kocha więc na ustępstwa musi pójść. 

U mnie sumpa pewnie kojarzysz. Podmiana wygląda tak, że zatrzymuję obieg i na zmianę wywalam graty albo z prawej albo z lewej strony. Odsysysam cały syf, płucze media, czyszczę sprzet itp. potem uzupełniam świeżą solanką a jak obieg rusza to dopiero wsadzam do komory siporax (może niepotrzebnie ale wolę nie zalewać bakterii świeżą wodą). 

Teraz jak mam wózek i dwie beczki to całość zajmuje może pół godziny. Bez ganiania z wiadrami, rozlewnia, kapania itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim.

Tym wpisem proszę Was o ocenę systemu. Jest to moje pierwsze akwarium z sumpem i na pewno popełniłem gdzieś błąd. 

Akwarium 80x40x50 (około 140 litrów). Sump 56x27x62 (38 litrów normalnej pracy) bez zbiornika na dolewkę.

  • Odpieniacz Bubble Magus Curve A5. Znalazłem 2 informacje o poziomie wody: 20 cm albo 25 cm. Czy ktoś kto używa ten odpieniacz może podpowiedzieć jak go ustawił? W projekcie przyjąłem że jednak 25. Zawsze można go podnieść.
  • Według moich obliczeń przestrzeń w sumpie o wymiarach 56x27x16 (24 litry) czyli ponad przegrodą odpieniacza wystarczy, żeby przyjąć wodę przy braku zasilania. 
    • pojemność komina to około 3 l
    • 5 centymetrów poniżej grzebienia 14 l
    • na rury zostaje 7 l 

W sumpie będzie skała ze starego zbiornika i inne media filtracyjne typu maxspect nano tech.

Dziękuję za każdy komentarz

akwarium.jpg

sump.jpg

Edytowane przez jackwierzch
byk (wyświetl historię edycji)

185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, jackwierzch napisał:

Dzień dobry wszystkim.

Tym wpisem proszę Was o ocenę systemu. Jest to moje pierwsze akwarium z sumpem i na pewno popełniłem gdzieś błąd. 

Akwarium 80x40x50 (około 140 litrów). Sump 56x27x62 (38 litrów normalnej pracy) bez zbiornika na dolewkę.

  • Odpieniacz Bubble Magus Curve A5. Znalazłem 2 informacje o poziomie wody: 20 cm albo 25 cm. Czy ktoś kto używa ten odpieniacz może podpowiedzieć jak go ustawił? W projekcie przyjąłem że jednak 25. Zawsze można go podnieść.
  • Według moich obliczeń przestrzeń w sumpie o wymiarach 56x27x16 (24 litry) czyli ponad przegrodą odpieniacza wystarczy, żeby przyjąć wodę przy braku zasilania. 
    • pojemność komina to około 3 l
    • 5 centymetrów poniżej grzebienia 14 l
    • na rury zostaje 7 l 

W sumpie będzie skała ze starego zbiornika i inne media filtracyjne typu maxspect nano tech.

Dziękuję za każdy komentarz

akwarium.jpg

sump.jpg

Jak dla mnie wszystko ok. Tylko przy 5cm na grzebień będziesz miał wysoki poziom wody....ja bym zrobił trochę większe wcięcie a poziom wody ustawiał regulowanym grzebieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie. Poziom będzie za wysoki. Podobają mi się akwaria z widoczną falą 


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie pasuje  z przegrodami przed pompą powrotu.... po co aż trzy? 

Jaki poziom wody chcesz mieć w sumpie? 27cm ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Arek77 napisał:

Coś mi tu nie pasuje  z przegrodami przed pompą powrotu.... po co aż trzy? 

Jaki poziom wody chcesz mieć w sumpie? 27cm ? 

Buble trap, tak okolo15 cm dsb a reszta wysokości dla glonów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nemson napisał:

Buble trap, tak okolo15 cm dsb a reszta wysokości dla glonów 

To pierwsza powinna byc wyższa


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

Czy jesteś pewien ze 50 litrów w sumpie wystarczy aby zmieściła się woda z wysokości grzebienia w akwarium i hydrauliki? 

Do tej pory akwarium pracuje na sumpie 60x40x40 i się mieści to chyba powinno być dobrze.

13 minut temu, andzior70 napisał:

To pierwsza powinna byc wyższa

Pierwsza z trzech ostatnich (przed pompą) ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nemson napisał:

 

Pierwsza z trzech ostatnich (przed pompą) ? 

Pierwsza za spadem, przegrody powinny wymuszać spadanie wody w kierunku pompy, a u Ciebie ona ma 23 cm a poziom wody chcesz miec 27cm


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, andzior70 napisał:

Pierwsza za spadem, przegrody powinny wymuszać spadanie wody w kierunku pompy, a u Ciebie ona ma 23 cm a poziom wody chcesz miec 27cm

Faktycznie już widzę błąd. Teraz powinno być już ok. Chyba, że coś jeszcze 

BB5C7BB3-E2FA-488A-9EE9-857FD371CA19.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniż jeszcze przegrodę przed pompą z 270 na 250 . Musisz mieć różnice poziomów miedzy pierwszą a ostatnią przegrodą i ja bym całkowicie wywalił przegrodę przy pompie 230 . Lepiej by woda wpływała dołem nie będzie sie detrus zbierał na dnie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak po przemyśleniach o dsb całkowicie zmieniłem projekt sumpa. Zainspirowany @DarekB30 wymodziłem coś takiego. Prośba o ocenę. 35414DE9-3DBD-4F60-96ED-8C57CCE6DD1E.thumb.jpeg.0e580864a902a7b24d645b674c35a010.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną pojemność zbiornika  i też ostatnio kombinowałem z sumpem

ja se rozwiązałem to tak: zdięcie

mam dwie przegrody  tylko sump.jpg.2a7274e70229cf0c80aae04db7115bc2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Nemson said:

Jednak po przemyśleniach o dsb całkowicie zmieniłem projekt sumpa. Zainspirowany @DarekB30 wymodziłem coś takiego. Prośba o ocenę. 35414DE9-3DBD-4F60-96ED-8C57CCE6DD1E.thumb.jpeg.0e580864a902a7b24d645b674c35a010.jpeg

Mi sie osobiście bardzo nie podoba ten projekt . Po pierwsze tam gdzie spad tam najlepiej dać odpieniacz i np. Clarisea . Po drugie nie rozumiem trochę czemu chcesz dać watę w przegrodzie jak sie zapcha a w momencie kiedy pojawi ci sie dino lub cyjano szybko to ma miejsce , masz podniesiony poziom wody w pierwszej przegrodzie i dolewka będzie dolewać ci wodę  . Po trzecie brak zbiornika na dolewkę . Ja bym powiększył pierwsza komorę i tam wstawił bym clarisea i odpieniacz . Powiększył bym tez przegrodę pompy i tam wstawił bym filtr przepływowy , wtedy zostaje ci mniejsza przegroda środkowa ale całkowicie pusta od ewentualnych filtrów . Możesz wtedy zrobić tam dsb lub poprostu ułożyć żywą skale ja tak zrobiłem i jestem zadowolony . Szkoda całej komory powrotu na pompę obiegową . Szerokość sumpa jest o wiele większa niż pompa . 
co ci jeszcze doradzę co ja zrobiłem u siebie to w sumpie powiercilem otwory powyżej maxymalnego poziomu wody i rurki wystawiłem od nich do kanalizacji . Dwa razy uratowało mnie to przed zalaniem mieszkania jak przelałem wodę ro lub jak zacięła sie dolewka i wlała mi naraz całą wodę ze zbiornika ro 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Hoom napisał:

co ci jeszcze doradzę co ja zrobiłem u siebie to w sumpie powiercilem otwory powyżej maxymalnego poziomu wody i rurki wystawiłem od nich do kanalizacji .

ciekawe rozwiązanie
możesz wstawić fotki takiego rozwiązania?
nie czuć zapaszków z kanalizacji?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy między sumpem a kanalizacją zamontować syfon rurowy i nie występuje problem zapachów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/9/2022 at 8:32 PM, kb9 said:

ciekawe rozwiązanie
możesz wstawić fotki takiego rozwiązania?
nie czuć zapaszków z kanalizacji?

Na zdjęciu nic nie będzie widać bo rurki lecą mi w ścianie i są zagibsowane . A wylot mam na ogród do studzienki zapachów zero . Zawsze możesz zrobić syfon jak w zlewie zapachy nie przejdą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2022 o 06:00, Hoom napisał:

Mi sie osobiście bardzo nie podoba ten projekt . Po pierwsze tam gdzie spad tam najlepiej dać odpieniacz i np. Clarisea . Po drugie nie rozumiem trochę czemu chcesz dać watę w przegrodzie jak sie zapcha a w momencie kiedy pojawi ci sie dino lub cyjano szybko to ma miejsce , masz podniesiony poziom wody w pierwszej przegrodzie i dolewka będzie dolewać ci wodę  . Po trzecie brak zbiornika na dolewkę . Ja bym powiększył pierwsza komorę i tam wstawił bym clarisea i odpieniacz . Powiększył bym tez przegrodę pompy i tam wstawił bym filtr przepływowy , wtedy zostaje ci mniejsza przegroda środkowa ale całkowicie pusta od ewentualnych filtrów . Możesz wtedy zrobić tam dsb lub poprostu ułożyć żywą skale ja tak zrobiłem i jestem zadowolony . Szkoda całej komory powrotu na pompę obiegową . Szerokość sumpa jest o wiele większa niż pompa . 
co ci jeszcze doradzę co ja zrobiłem u siebie to w sumpie powiercilem otwory powyżej maxymalnego poziomu wody i rurki wystawiłem od nich do kanalizacji . Dwa razy uratowało mnie to przed zalaniem mieszkania jak przelałem wodę ro lub jak zacięła sie dolewka i wlała mi naraz całą wodę ze zbiornika ro 

Dzięki za porady. Finalnie po przemyśleniach i rozmowach stawiam na prostotę. Spad z odpieniaczem, rollermatem i może trochę skały, w drugiej przegrodzie siporax na stelażu i ostatnia przegroda pompa i jak będzie potrzeba filtr przepływowy. Zbiornik na dolewkę będzie oddzielny. Chyba teraz jest prosto i dobrze.

DAF2830E-5963-412D-9DE3-9CFBCC2BF26D.thumb.jpeg.8f46aabee94a56aba65529643bb22024.jpeg

Edytowane przez Nemson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.