Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

SUMP

Sump jest to oddzielny zbiornik umieszczany najczęściej w szafce pod akwarium.

Stosuje się go by ukryć dużą cześć sprzętu (odpieniacz, reaktory, filtry przepływowe, grzałki), by zwiększyć ilość wody w obiegu (co przyczynia się do lepszego 'zapanowania' nad parametrami wody) oraz opcjonalnie do filtracji biologicznej (refugium).

Sump przeważnie dzieli się na komory, w których wymusza się obieg wody poprzez odpowiednie wklejanie szklanych przegród. Aczkolwiek można zrobić sump bez komór, w którym umieszczamy tylko podstawowy sprzęt oraz pompę powrotną.

Przegrody w sumpie spełniają jeszcze jedna role - tzw. buble stop, czyli powstrzymują pęcherzyki powietrza wyprodukowane przez odpieniacz do dostania się do zbiornika głównego.

Jedna z najwygodniejszych i podstawowych form sumpa jest sump trójkomorowy z następującym podziałem:

I komora: spływ wody z akwarium; odpieniacz, grzałka itp.

II komora: refugium, dsb lub filtry przepływowe, reaktory itp.

III komora: pompa powrotna do akwarium, czujniki do dolewki.

Dwa projekty sumpów:

Sump Romana Rożka

Źródło: http://www.nano-reef.pl/page.php?id=217

Sump przygotowany pod akwarium 400 litrów

608-sump%20pust%205.jpg

Opis:

Wymiary zew. sumpa - 45x45x96 cm, w sumpie znajduje się około 130 lit, poszczególne komory od prawej:

1.komora spływu z komina- 7x45x34cm ,od dna 2 cm przerwy

2.komora odpieniacza - 23x45x32cm

3.komora przelewu - 3x45x30cm,od dna 10 cm,przerwa 2 cm,reszta 10 cm

4.komora refugium - 29x45x28cm

5.komora przelewu - 3x45x26cm, od dna 2 cm przerwy

6.komora przelewu - 3x45x24cm

7.komora poboru wody do pompy - 21x45x45cm, poziom wody w tej komorze stabilizuje się na poziomie 14 cm

608-sump%201.jpg

Sump Natana

Sump przygotowany pod akwarium 180 litrów z obsadą korali niefotosyntezujących.

011.jpg

Opis:

Sump o wymiarach 80x40x40, cztery komory.

1. spływ odpieniacz (APF600) 25 cm

2. refugium, wymiar taki jak wyjdzie po wklejeniu przegród; wyszło 29 cm.

3. pompa powrotna 15 cm

Przegrody wklejone w wysokościach o 2cm niższych niż poprzednia, czyli odpowiednio 27, 25, 23 cm, ma to na celu zminimalizowanie chlupania i faktycznie przelewająca się woda nie chlupie.

4. z tyłu sumpa umieszczona oddzielna komora o wymiarach 55x10x40h, jako zbiornik do dolewki.

s1.jpg

Przed zamówieniem u szklarza przygotowano wizualizacje w programie 3dmax oraz rysunki na papierze technicznym z rozrysowanymi przegrodami w sakli 1:1

Wizualizacje

002.jpg

003.jpg

Rysunki sory za jakość fotek, ale są to fotki poglądowe :goofy

s3.jpg

s4.jpg

s2.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam innych do wrzucania fotek sumpów z opisem oraz ewentualnymi uwagami.

Pozdrawiam,

Natan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan ,serdeczne dzięki! Myślę że to pomoże naszym początkującym kolegom i koleżankom.

Zgodnie z rozmową - Przylepione:clapping


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234753 Natan :

SUMP

s4.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam innych do wrzucania fotek sumpów z opisem oraz ewentualnymi uwagami.

Pozdrawiam,

Natan

IMHO przerwa pomiędzy szybami (w komorze refugium) może być troch wyżej (teraz zaczyna się 5cm od dna) umożliwi to w razie potrzeby usypanie 15cm dsb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, chyba nie zakumkałeś intencji autora :goofy

W tym poście będą różne projekty sumpów.

Twoja uwaga jest bardzo cenna, ale co jak ktoś nie chce robić DSB ?

Natan przedstawił swój projekt sumpa i on tak chciał mieć. Powyżej masz super sump Romana i tam jak widzisz jest miejsce na DSB.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sump 95x45x45( kopia sumpa Romana :) )

Te dwie czerwone kropki, z lewej strony przed komorą na pompę powrotną to po prostu dwa cienkie paski szkła. Na tym mam kawałek kratki i na nią kładę materiał filtrujący. Sprawdza się super.

2238-sump_skoczek%20wymiary.jpg

Tu większe zdjęcie


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w sumpie, w komorze gdzie znajduje się skała, powinna być pompa cyrkulacyjna?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych Kolegów i Koleżanki.

Już dłuższy czas analizuję różne informacje na temat sumpa.

Z tego co czytam to są to projekty indywidualne-każdy inny.

Czy mógłby ktoś w sposób "łopatolgiczny" opisać lub narysować obieg wody w sumpie?

Jak połączyć przepływ wody z odpieniacza zainstalowanego w sumpie?

Jakie złoża filtrujące zainstalować?

W którym miejscu dozować składniki w metodzie Ballinga?

Jakie wymiary i ile otworów powinien mieć komin?

Zbiornik 375 l z kominem lub kominami.

Jakie średnice otworów zrobić w sumpie.

Jeśli coś z informacji na ten temat na forum pominąłem to autorów przepraszam.

Pozdrawiam wszystkich

Do poprzedniego postu.

Ilość otworów w kominie a nie w sumpie

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299389 BAU :

Już dłuższy czas analizuję różne informacje na temat sumpa.

Nie wiem ile dla Ciebie to 60 sekund, ale to nie jest dłuższy czas.

#299389 BAU :

Czy mógłby ktoś w sposób "łopatolgiczny" opisać lub narysować obieg wody w sumpie?

W pierwszym poście są zdjęcia 2 supów podłączonych w obiegu, nie wiem jak bardziej łopatologicznie można Ci to wytłumaczyć... jak tylko znajde moje kredki świecowe to postaram się Ci to narysować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy poniższy Paintowy sump da rade ? Sump miałby stac obok akwarium czyli wlot i wylot wody musi byc przy jednej krawędzi. Jasno niebieskie kreski to szyby działowe.

Nie rozumiem dlaczego robi się po trzy szyby przed komorą-> Góra/dół/góra. Przecież i tak przepłynie górą woda, nie starczy jedna ?

post-12437-0-98756500-1330351722_thumb.jpg


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny :thumbup:

Na upartego pompa może być i w ostatniej komorze, na pompę odpowiedni długi wąż i po problemie.

Też nie rozumiem wklejania po 3 przegrody, zawsze się nad tym zastanawiałem i nic nie wymysliłem ;)

W mojej ocenie 2 wystarczą, dlaczego? Pierwsza powiedzmy 1-2cm na dnem natomiast druga wklejona do dna. Takie rozwiązanie eliminuje nam zbieranie się detrytusu na dnie danej komory a wylot wody do następnej przegrody znad samego dna pomoże nam w utrzymaniu czystości. Jedna przegroda też nam tego nie zapewni bo woda będzie "jakby zbierana" z powierzchni - nie wiem czy jasno się wyraziłem :)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem. Fakt, z dna będzie wymywany osad. Zapomniałem, oprócz refugium z luźną skałą, ma też byc DSB.

Więc przedostatnia szyba podzielona musi byc, np. 12cm od dna, przerwa 4cm i kolejne centrymetry w góre.

Zastanawiam się też jak szeroka musi byc kaskada ostatniej przegrody. Jeśli zastosuje pompe np. 2000 litrów/h to przy za wąskiej kaskadzie może woda za mocno sie przelac, hałasowac i robic bąbelki powietrza.

Powolutku zaczynam myślec o nowym szkle i sumpie, pompie o odpieniaczu.

Założe z czasem wątek o tym bo nie wiem czy zlecic dziury z boku akwarium czy balkonik taki.

Oprócz tego jaki odpieniacz, obiegowa jaka itd.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku DSB zgadza się, grubość złoża i znad niego wylot wody do nastepnej komory :thumbsup:


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artkras, jeśli wylot z DSB ma byc na wysokości złoża to konieczne jest zastosowanie trzech szyb działowych aby poziom wody w komorze DSB/Refiugium/LR był stały. Sprawnie działające refugium "zjada" osad a ja sumpa nie będę miał zbyt dużego więc raczej oszczędnie będę gospodarował miejscem.

Ktoś wie czy kaska o szerokości 5cm da rade spokojnie się przelewac z tempem np. 2000 l/h ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym stwierdzeniem, że na poziomie złoża to nie tak do końca oczywiście, zdecydowanie powyżej gdzieś tak 1-2cm może 3cm - przecież wiadomo o co chodzi :yes Wg mnie 3 szyba jest zbędna, u siebie będę robił na 2 i myślę, że będzie OK :thumbsup:

Wg mnie 5cm kaska da radę, będzie tylko oczywiście odpowiednie spiętrzenie w komorze przed kaskadą. Może również wystąpić problem hałasu/plusku wody ale można wstawić odpowiednich rozmiarów gąbkę tuż za kaską jako tłumik hałasu ;)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Dwie szyby starczą, jedna dzielona z wylotem, druga spiętzająca.

Mi tam osad nie przeszkadza, zastosuje jedną szybe chyba że są jakieś mocne argumenty aby zastosowac dwie lub trzy. Sump max 50x30x40wys więc szału nie ma :wallbash:

Narazie to strefa marzeń bo na koncie 37złotych :D Po wypłatach bede myślał intensywnie i zadawał ciężkie pytania :D


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądam Wasze projekty i zastanawiam sie nad jedną rzeczą. Celem sumpa jest też wyeliminwanie baniek powietrza, którze wydostają się z odpieniacza. Czy w takiej sytiacji nie będzie lejepiej, jeśli woda będzie wpływać do środkowej komory górą a wypływać dołem (czyli w odwrotną stronę niż na rysunku).

Bańki powietrza unoszą się do góry i przy takim kierunku przepływu jak na rysunku, będą one zbierane z wodą do 3 przegrody.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sump 95x45x45( kopia sumpa Romana smile.gif )

Te dwie czerwone kropki, z lewej strony przed komorą na pompę powrotną to po prostu dwa cienkie paski szkła. Na tym mam kawałek kratki i na nią kładę materiał filtrujący. Sprawdza się super.

2238-sump_skoczek%20wymiary.jpg

Tu większe zdjęcie

Rafał mam pytania związane z Twoim sumpem:

- czy taki sam sump (o tych samych wymiarach ) będzie ok w akwa 770 litrów?

- czy z perspektywy czasu coś byś zmienił?

Wymiary zewnętrzne by mi pasowały identycznie te same czyli 950x450x450, lecz jest możliwość zrobienia lekko szerzej 510mm.

Jak ktoś ma jakieś sugestie to proszę o opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moich doświadczeń:

1. za komorą zrzutu warto zrobić przelew górny, a za nim od razu kratkę na watę filtracyjną (kratka 6 cm to dużo za mało, min. 10-12 cm u Ciebie, a dał bym więcej!)

2. mamy okres wzrostu wielkości odpieniaczy. czy wymarzony model zmieścisz w komorze jw?

3. musisz samodzielnie obliczyć czy woda z nad grzebienia i z komina baniaka zmieści się w sumpie w przypadku zaniku zasilania

4. pierwsza prawa przegroda bubble stop może być ewentualnie pojedyncza

5. co z komorą dolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szerokość odpieniacza z węższej strony ma niecałe 25cm czyli dałby radę. Na komorę do wymiany 10% jest również miejsce lecz na dolewkę zabrakło. Myślę to rozwiązać elektrozaworem bezpośrednio z odwróconej osmozy, nie wiem tylko czy takie rozwiązanie jest ok?

W razie braku zasilania też będzie w porządku z nadmiarem wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupełnianie wody jw. będzie ok, trudno o system bardziej wygodny. jednak wężyk podawczy rodi musi być nad wodą, aby do żywicy nie cofnęła się woda z sumpa. można również założyć zaworek przeciw zwrotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że woda się nie cofnie bo jest pod ciśnieniem i elektrozawór nie pozwoli przejść dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak zakładałem, jednak cofa się. sprawdzone, żywica do wymiany. wystarczy wężyk umieścić nad wodą i śpisz spokojnie. elektrozawór jest zwykle (musi być) na wejściu wody wodociągowej do zespołu filtra rodi.

Edytowane przez tomm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dzięki za info.

Wracając do sumpa co rozumiesz pisząc za komorą zrzutu warto zrobić przelew górny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.