Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

A czy musi być komora zrzutu? Ja u siebie mam tak ze woda wpada bezposrednio do przegrody z odpoeniaczem i jest oki.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się nada ? tam jest przykładów sumpów co nie miara ! http://www.melevsreef.com/allmysumps.html


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może się komuś przyda... za chwilę wrzucę drugi, już po instalacji tego sumpa


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poniżej mój projekt sumpa 100x60x50h pod akwarium 100x70x55h na stelażu 125x70x110h. Co sądzicie?...Pani jest dla skali:D

Pierwszy raz taki projekt robię, pierwsze słone akwarium - chciałbym mieć wasze zielone światło zanim wydam kilka stówek u szklarza na sump :sweat:. Komina nie narysowałem ale będzie zewnętrzny z lewej strony baniaka.

Od lewej: spływ na skarpetę 18cm -> woda przechodzi dołem 3cm szparą -> komora odpieniacza ->bubble stop ścianki 25cm-2,5cm przerwy-30cm podniesione o 2,5cm - 2,5cm przerwy - 24cm -> komora powrotu -> ścianka 37cm -> refugium

Refugium na początek nie uruchamiam bo jeszcze za dużo na ten temat nie wiem ale pewnie kiedyś będę chciał je mieć więc od razu dałem. Zasilane będzie wodą ze spływu (25%) lub z pompy obiegowej - jeszcze zobaczę.

Z tyłu sumpa jest miejsce na dolewkę i podmiany 100x18.6x50h.

Po waszych komentarzach wrzucę bardziej szczegółowy szkic z poprawkami.

Pytania:

1. Co sądzicie?

2. Czy bubble stop lepiej żeby miał 3 przegrody czy 2? Na niektórych projektach woda z niego wylewa się nie górą tylko kilka cm od dna przez szczelinę pomiędzy przegrodą - o co chodzi?

2.JPG


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwaga 1.

Zastanowilbym sie nad skarpeta. Owszem uzywa sie ich, ale w cala idea odpieniania polega na tym by zawiesine z wody odpieniac zanim sie rozlozy. Lepszym rozwiazaniem jest w przegrodach majacych wygasic ewentualne babelki wstawic kratke jak pod szczepki i na nia polozyc wate. Woda bedzie krystalicznie czysta i babalki nie beda sie przedostawac.

uwaga 2 .

Nie jestem pewien gdzie chcesz umiescic elektryke, po lewej stronie czy nad sumpem, ale nawet jesli, to miejsce nie wystarcza na suplementacje. W calum szkicu nie wziales pod uwage ze musisz postawic reaktor wapnia lub pompe dozujaca i karnistry z roztworami.

No chyba ze jest jescze cos o czym nie wiemy

Moja propozycja:

Zlikwiduj komore na skarpete dzieki czemu uzyskasz jedna duza. Z powodzeniem zmiescisz tam odpieniacz, a gdyby Ci sie zachcialo to wstawisz filtry fluizacyjne np na wegiel czy peletki. Mozna tam tez wstawic wspomniany reaktor wapnia, a butle CO2 upchac po lewej stronie

Jezeli planujesz refugium odpalaj go od razu na starcie. Pomoze przy dojrzewaniu, zasiedli go zycie zanim do konca wyjedza je ryby, czytajac o refugium sporo do dowiesz sie o prowadzeniu akwarium.

Szybe moze dac wyzsza. Jak Ci sie kiedys odwidzi bedziesz mial komore na podmianki, lub dolewke.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grzegorz za pododpowiedź. Właśnie kończę modyfikowany szkic. Wykorzystałem Twoje rady i:

-zmniejszyłem sump na szerokości o 8cm. Dzięki temu w szafce, z lewej strony sumpa będę miał więcej miejsca - 25cm

-zmniejszyłem komorę skarpetową ze skarpety 18cm na 10cm i dałem ją do narożnika. Jak nie będzie tam skarpety to drobnego gruzu powrzucam żeby "amortyzował" spadającą wodę.

Jak będę miał szkic to dodam go tutaj dla potomnych a później napiszę czy się dobrze sprawdza:)

UWAGA: sump będzie stał w wyższej niż najczęściej spotykanej szafce - stelaż 110cm. Z tego co zaobserwowałem, przy niższych szafkach/stelażach sumpy robi się niższe - 40cm.

1. Z góry

sump%20-%20projekt%20-%20v02%20-%20top.JPG

2. Z przodu

sump%20-%20projekt%20-%20v02%20-%20front.JPG

3. Z boku

sump%20-%20projekt%20-%20v02%20-%20bok.JPG

Edytowane przez kribyd (wyświetl historię edycji)

start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes b. fajnie to opisal;

najprosciej jest, gdy woda spadajaca do sumpa trafi od razu do odpieniacza. Zadnych skarpet czy gruzu ("zeby cos wytlumic"). Tam bedzie powstawalo zbiorowisko detrytusu.

Jesli pierwsza przegroda jest 25 a trzecia 24 cm wysoka, to druga wystarczy gdy bedzie miala 26cm. Nie ma sensu wystawiac scianki tak wysoko. Bedzie latwiej w obsludze, gdzie kazdy cm sie liczy.

Ostatnia przegroda (?). Bedziesz za nia mial refugium i uzywal dodatkowa pompe ? Cos chyba nie tak...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ogolnie to sump jest zbyt wysoki. Sump to nie jest dodatkowy zbiornik retencyjny tylko akwarium techniczne. Musi zapewniac wygodę w obsludze. Wiem co mowie, bo sam zrobilem za wysoki. :) W długich sumpach, gdzie woda PO odpieniaczu ma jeszcze dobre pół metra do przepłynięcia, robienie "bubble stoppera" nie ma sensu. To tylko strata miejsca. Pamietaj, że wysokość wody w sumpie reguluje najwyzsza przegroda. U Ciebie to 37cm jakis kosmos, chyba, ze od dolu ma byc prześwit, ale to tez dziwne rozwiązanie.

Druga sprawa to taka, ze cale akwarium bedziesz mial bardzo wysoko. Regularne serwisowanie bedzie udreką. Do każdej czynności bedziesz potrzebowal chwytaka lub drabiny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki czytajcie temat dokladniej :respect:

Stani ostatnia komora to refugium lub jak sie kiedys odwidzi komora na wode do podmianek. Ma byc one zasilane by-pass-em ze splywu wiec zadna pompa nie bedzie potrzebna . Nadmiar wody bedzie sie przelewal do komory srodkowej. Tym samym obawy Bartka powinny zostac rozwiane bo to komora powrotu i moim zdaniem jest dobrze.

Moim zdaniem, jezeli stelarz ma na 110cm to nie ma przeciwskazan by zrobic sump na 50cm. Tymbardziej ze szerrokosc to 60cm i pole do manewrow bedzie naprawde spore.

Stelarz powyzej 70 cm wysokosci zawsze sie robi wyzwaniem, a cala bryla z akwarium sporym kawalkiem mebla.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na refugium komora jest z wysoka a za waska. Powinna byc szersza niz wyzsza zeby byla wieksza powierzchnia dla glonow na fotosynteze. Na dolewke spoko, tylko po co w takim razie jest ta tylna komora. Myslalem wlasnie ze na dolewke.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, daj fotke z opisem swojego sumpa.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na dolewke tylko na ewentyalna podmianke. Co wlasciciel zrobi to juz juego sparwa.

Rysunek nie ma proporcji ale nie czepiajmy sie kiedy sa podane wymiary. W rzeczywistosci ten sump bedzie wygladal na nizszy a glebszy..(inaczej)

Z moich obserwacji refugium wynika ze nie chodzi tylko o fotosynteze i powierzchnie dla glonow a o zroznicowanie. Miejsca o roznym przeplywie i roznym natezeniu swiatla daja rozne warunki srodowiskowe co znacznie zwieksza liczbie gatunkow. Wiec jezli w niektorych miejscach bedzie mniej swiatla to powstanie Cryptic zone ulubiona strefa dla gabek i rurowek i mysis.

Arudan opis refugium gdzies TU

http://nano-reef.pl/topic/15277-kolejne-nano-gruzowisko-reaktywacja/page__st__240#entry415164

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co puszczac czesc wody z akwarium do refugium ?

Calosc powinna sobie przechodzic do refugium, ale za odpieniaczem. Juz widze ten syf na dnie 37 cm wysokiego refugium i ze slabym przeplywem.

Moim zdaniem, jesli koniecznie ma byc refugium, to za odpieniaczem i przed komora z pompa.

Jak Tester napisal, zadne "bubble stopy" nie beda potrzebne.

Nie wiem tez, czy na podmianke do 400 litrowego zbiornika potrzeba tracic miejsce na specjalna komore. Toz to jedno lub dwa wiadra po soli, 10 min. i po podmiance. Co tam ma byc przez kolejne 6 dni i 23 godziny ?

Natomiast taka 80- 120 l komora na dolewke bylaby super :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, wlasnie planuje sumpa i jednak mam ochote zrobic zbiornik podmiankowy, ktory normalnie bedzie w obiegu. Przed podmianka wylaczam go z obiegu, oprozniam, napelniam RO, wsypuje sol, mieszam, sprawdzam i wlaczam w obieg, najlepiej stopniowo. Nosic baniek z woda, przelewac itd to mi sie nie chce. Do konca jeszcze nie mam planu jak to rozwiazac. Moze ma ktos jakis pomysl? Dodatkowo taki zbiornik zwiekszy objetosc systemu, a to chyba dobrze, co?

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam forsowal planu nie bede bo to projekt wlasicicela i mi tam nic do tego. Zapytal o opinie to sie wyrazilem. Troche to tak jakbysmy dyskutowali kto ma fajniejsza zone :thumbsup:

Natomiast z autopsji widze ze w wielu zbionikach detrytus zalega i nic sie zupelengo nie dzieje. Kolega

Lukask mial identyczne rozwiazanie ze splywu jak w powyzszym projekcie i przy SPS-ach sprawdzalo sie doksonale. Osobiscie "syf" na dnie zbieram 20 miesiecy i palcem nie kiwnalem zeby cokolwiek z tym robic. Bartek byl w ostatnia sobote, "syf" moj widzial testy robil.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrus, dobrze kombinujesz, tylko wode do tego "przedzialu" tez trzeba dostarczyc, podgrzac i mieszac. To tak, jakbys wlewal solanke z wiadra do "przedzialu na podmianke" i dopiero wtedy wlaczal obieg.

Moze bedzie dobrze, ale nie kazdy ma tyle miejsca i czasu na przelewanie gotowej solanki zamiast do sumpa - do innego zbiornika.

Nie widze tez roznicy miedzy podgrzaniem wody w wiadrze (Twoje akwa ma 112 l, wiec mowimy o 10-ciu litrach?), a podgrzaniem i mieszaniem w czesci cennego sumpa. Jasne, jesli jest jeszcze w szafce miejsce na pojemnik dolewki i Ballinga...

Wolalbym szczepkarium - tez zwiekszy litraz. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie Stani. To do nowego. Display bedzie ok 600-700l, dlatego kombinuję.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, do wiekszego litrazu chyba warto nad tym pomyslec. To chyba bedziesz tez doprowadzal osmoze do szafki ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan na osmoze jest troche inny. Zasobnik cisnieniowy 10l umieszczony "pod podłogą", tzn pietro nizej. Akwarium bedzie w bibliotece, a RO bedzie robilo sie w kotlowni :-), zeby nie zabierac miejsca na sumpa.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w odpowiedzi na komentarze:

- zbiornik na dolewkę/podmiany będzie miał ok 75litrów. O ile na dolewkę jest to sporo za dużo to na podmianki już chyba nie. Z tego co czytam to regularne podmiany są bardzo ważne i powinny wynosić 10%tygodniowo. Z racji tego, że akwarium nie będzie stało u mnie w mieszkaniu tylko w lokalu usługowym, którego jestem współwłaścicielem to podmiany chcę robić raz na dwa tygodnie (wygodniej). A podmiana raz na dwa tygodnie 20% to już mamy 80litrów. Jedynym innym miejscem gdzie mógłbym postawić osmozę to piwnica, ok 50m spacerku z wiadrami po schodach mi się nie uśmiechała:)))

- zdaję sobie sprawę, że obsługa akwarium nie będzie zbyt wygodna ale będzie najczęściej oglądane na stojąco i stąd wysokość stelaża 110cm

-co do bubble stopa to już sam nie widziałem. Różnie piszą w internecie, większość projektów miała 3 przegrody to też tak zrobiłem. Jakby co to się wytnie ostatnią przegrodę. Przeszkadzać jakoś bardzo mam nadzieję nie będzie

-co do samego sumpa często czytałem im większy tym lepszy. Wcisnąłem maks jaki się zmieści z miejscem z boku po komentarzu Grzegorza

-refugium zasilane na bypasie ze spływu lub z pompy powrotnej zdecydowałem się zrobić po lekturze: http://www.melevsreef.com/allmysumps.html

oraz po opiniach, że refugium lubi umiarkowany przepływ wody. Możliwość regulacji siły przepływu przez refugium wydała mi się przydatna oraz stosunkowo łatwa do techniczego wykoniania

-miejsce na skarpetę chciałem mieć bo na youtube naoglądałem się amerykańskich filmików i tam większość je ma. Podobno fajnie czyście baniak. Jakby co to nie muszę jej zakładać. Jak nigdy nie będę korzystał a miejsce będzie potrzebne to wytnę silikon i zlikwiduję.

Poniżej zdjęcie żebyście lepiej mogli sobie zwizualizować projekt.

30-05-2014.JPG


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu,

20% podmiany sa duze, moga zaburzyc rownowage. Jasne, wygodniej jest, ale stabilne warunki wolalyby 5-10% co tydzien.

Czuje, ze to bedzie super akwarium :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zbiornika na dolewkę/podmiankę jako wydzielona komora z sumpa.

Nie zazdroszczę czyszczenia tej komory. Zdziwisz sie za kilka miesięcy widząc że ścianki nie są idealnie czyste mimo że była tam tylko woda RO/DI czysta, lub przy robieniu podmianki z solą. I wtedy nie zazdroszczę czyszczenia.

Mając osobny zbiornik po prostu wyciągasz go i po sprawie.

Co do reszty sumpa - przy tej wysokości szafki 50 wysokości nie jest problemem. Sam mam tak wysoki.

Reszta jak dla mnie trochę przekombinowana, no ale ja jestem zwolennikiem prostych sumpów - dwie komory, ewentualnie jeden szeroki bubblestop na kratkę i watę o której wspomniał Grzegorz i wsio.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komore na dolewke mozna zabezpieczyc szczelnym deklem. Ale ja bym tez zbytnio nie zachodzil w glowe ze tam sie cos dostaje. Bo co z kurzem i innyym "syfem" ktory dostaje nam sie dzien w dzien osiadajc na powierzchnie wody w akwarium, sumpie czy to przez rozpylajacy odpieniacz? Ze caly czas dziala cyrkulacja to jakos o tym nie myslimy bo nie widzimy. Ale wytarczy przejechac palcem po lampie czy wzmocnieniachby zdac sobie sprawe ile "zanieczyszczen na bierzaco dostaje sie do naszego akwarium.

Wg mnie osad na dnie dolewki czy jakies tam zmetnienie nie jest powodem do zmartwien czy dodatkowych zabiegow pielegnacyjnych.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś z forumowiczów posiada i użytkuje sump z odpieniaczem i pompą obiegową po tej samej stronie? Oczywiście mam na myśli dość dużą wersję sumpa. Chodzi mi o coś takiego:

post-16036-0-45323400-1402645544_thumb.jpg

Czy taka konstrukcja się sprawdza w praktyce i jest wygodna w obsłudze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.