Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc przed rozpoczęciem zamiany obecnego akwarium (Tropheusy).

Akwarium ma wymiary 150x50x60.

Szafki nie mogę zamienić (proszę nie pytajcie się dlaczego )

Obsada planowana to miękkie plus ryby dla bardzo początkujących.

Żywej skały 50 - 60 kg.

Odpieniacz zawieszony na ścianie akwarium na razie wybrałem Aqua Medic Turboflotor 3000 Blue

Cyrkulacja na ten moment to 2x Hydor Koralia 8500

SUMP:

45x45x45 z dwiema przegrodami + miejsce na dolewkę (BLAU). Obieg 3500l

1 komora: grzałki 2 x 300W + skała

2 komora: UV18 Obieg 3500l

Chciałbym wykorzystać obecny filtr kubełkowy jako miejsce na węgiel i absorbery fosforanów.

oświetlenie i tu mam dylemat czy samemu wykonać 8 x 54 w t5 na obecnej pokrywie czy kupić lampę 2x150 i 2x54W T5.

Czy zarys jest prawidłowy czy coś zmodyfikować?

Z góry dziękuję za pomoc w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak masz na imię ani skąd jesteś.... no ale.. :p

Widziałeś na żywo ten odpieniacz ? to jest wielkie bydle z dużą pompą - jakoś sobie nie wyobrażam go wiszącego na ścianie akwarium (i ta jego pompa będzie w akwarium ?)

Oświetlenie - jeśli masz smykałkę zrób sam a jak nie to kup - tutaj już Twoja wola panie.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump bym zmienił na większy i tam bym włożył wszystkie graty a mianowicie odpieniacz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie po to robi się sump żeby pochować sprzęt a Ty będziesz miął tylko grzałki schowane? to już lepszym rozwiązaniem byłby panel!

A najlepszym schować odpieniek do sumpa :thumbup:


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sumpa nie mogę zwiększyć, wymiary szafki nie pozwalają na to.

czy jak wyrzucę skałę i w to miejsce wsadzę odpieniacz plus filtr kubełkowy z węglem i aborberami będzie dobrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że tak :thumbsup: Jak masz możliwość dania odpieniacza do sumpa to go tam dawaja skała siup do głównego zbiornika


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla miekkich absorbery nie beda potrzebne,dlatego kubelek sobie daruj,do sumpa wsadz odpieniacz,szczerze Ci radze nie wieszaj odpieniacza na wierzchu bo to glosne i potem smierdzące urządzenie,no i nie daj bóg jak przeleje to do sumpa a nie na podłogę.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze:

Co to za szafka że nie możesz jej zmienić i czy ona wogóle wytrzyma takie obciążenie?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy zarys jest prawidłowy czy coś zmodyfikować?"

Do tego sumpa zmiescisz pompe i normalny odpieniacz. W takim malym nie musisz miec przegrody.

Rozumiem, ze w obiegu bedzie z 500 litrow. Mysle, ze z tego odpieniacza nie bedziesz zadowolony. Ja bym go napewno zmienil ale tez wiem, ze wiele osob potrzebuje troche czasu, zeby sie o tym przekonac.

Kubelek na adsorbery jest ok.

Akwarium bedzie stalo na werandzie, w piwnicy, w zimnym pomieszczeniu ? 2 x 300 W ogrzewanie to kupa pradu, chyba jedna grzalka wystarczy ?

No i co to za szafka ? Sump 45x45 cm to wejdzie pod taboret w kuchni. :baby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wertując forum wyczytałem, że zaleca się stosowanie 2 grzałek w celu zabezpieczenia przed awarią.

Szafka na zamówienie pod kolor mebli w salonie. szuflady + 2 szafki o wymiarach 50x50x70h.

Już nawet rozważałem zrobić 2 małe sumpy, ale koszty i takiego rozwiązania to chyba nikt jeszcze nie testował.

Kolejne rzecz która wyczytałem to " nie wymyślać rzeczy bo na pewno już były przez kogoś przetestowane i po prostu się nie sprawdziły".

Kolejne pytania:

Do tak małego sumpa nie będę wiercił komina tylko zamontuje pudełko przelewowe. Może być?

Obecnie mam 2 x 30W T8 (120cm) znalazłem fajne zamienniki http://erybka.pl/pro...K-T8-120cm.html

Dorobiłbym dodatkowo 6x54W w T5. czy byłoby ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wertując forum wyczytałem, że zaleca się stosowanie 2 grzałek w celu zabezpieczenia przed awarią.

Szafka na zamówienie pod kolor mebli w salonie. szuflady + 2 szafki o wymiarach 50x50x70h.

Już nawet rozważałem zrobić 2 małe sumpy, ale koszty i takiego rozwiązania to chyba nikt jeszcze nie testował.

Kolejne rzecz która wyczytałem to " nie wymyślać rzeczy bo na pewno już były przez kogoś przetestowane i po prostu się nie sprawdziły".

Kolejne pytania:

Do tak małego sumpa nie będę wiercił komina tylko zamontuje pudełko przelewowe. Może być?

Obecnie mam 2 x 30W T8 (120cm) znalazłem fajne zamienniki http://erybka.pl/pro...K-T8-120cm.html

Dorobiłbym dodatkowo 6x54W w T5. czy byłoby ok?

Rozumiem że tą szafkę masz wzmocnioną metalowym stelażem albo chociaż w rozsądny sposób że chcesz na niej postawić 450L?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szafce stoi akwarium z Tropheusami. Jest bardzo profesjonalnie wykonana. Nie zmienia to faktu, że sump 45x45 to maks co można wsadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szafce stoi akwarium z Tropheusami. Jest bardzo profesjonalnie wykonana. Nie zmienia to faktu, że sump 45x45 to maks co można wsadzić.

Ja bym nie postawił pół tony na niewzmocnionej stelażem szafce, lepiej to dobrze przemyśl, chyba że chcesz mieć wszystko na podłodze, ale to wtedy lepiej od razu wydaj ta kasę na coś innego :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słodkowodną zajmuję się 10 lat i jakoś nigdy akwarium mi nie wylądowało na podłodze.

W każdym sklepie można kupić zestawy do 200 cm długości i nie stoją na metalowych słupach.

Zgodzę się, że przy budowie nowego akwarium gdzie nie ma podpory na środku jest to wymóg.

Ja łącznie mam 4 podpory (2 na środku) więc z fizycznego punktu nie ma prawa wygiąć się o milimetr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słodkowodne się nie bujają, morskie tak :) na ale jeśłi ją widzisz i wiesz że wytrzyma to spoko.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Szafka na zamowienie" - kaz przesunac szuflady w bok i polaczyc dwie boczne przestrzenie. Bedziesz skarpety trzymal obok sumpa ?

Dwie grzalki sa ok. ale jak w jednej w lecie sterownik pojdzie... Moze wystarcza 2 x 200 ?

2 male sumpy, w obydwu wiercenia to podwojna robota (ryzyko zadne). Te koszty sie nie licza. Sam to zaraz potwierdzisz, gwarantuje. Teraz pomysl, gdzie ustawic pojemnik do automatycznej dolewki i ze 3 kanistry do Ballinga... Ta szafka moze kolorem pasowac, ale nie nadaje sie do Twojego hobby. Niektorzy maja cale pomieszczenie do obslugi akwa, czy nie Seb ?

Oswietlenie bedzie dla miekkich ok. Dla akroporek niestety 8 lub 10 x 54W byloby nieco lepiej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega chce tylko ryby i miękkie, więc oświetlenie będzie OK, a nawet za dużo - druga sprawa ile czasu będzie chciał mieć same miękkie ...

co do szafki to spoko jak stoi na niej teraz akwarium to i morskie też pewnie ustoi (morskie nie zawsze się buja - jak jest zwykła cyrkulacja to jest bardziej statycznie)

pytanie czy przewidziałeś, że od sumpa będzie wilgotno i dobrze byłoby szfakę przewietrzyć ? Do tego w lato może dojść konieczność chłodzenia, więc wiatraki w szafce niezbędne

co do odpieniaczy to nie znam żadnego, ale wydają się być podobnej klasy - niech się wypowiedzą mądrzejsi

Edytowane przez MiQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy przewidziałeś, że od sumpa będzie wilgotno i dobrze byłoby szfakę przewietrzyć ? Do tego w lato może dojść konieczność chłodzenia, więc wiatraki w szafce niezbędne

na razie będą 2 x wiatrak komputerowy

Na wakacje postaram się kupić Teco e-chill 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.