Skocz do zawartości
Miklas

[294 l] + SUMP - Kostka rafy Miklasa

Rekomendowane odpowiedzi

Miklas mam Saliferta na NO2 - co prawda data waznosci ku koncowi sie zbliza (o ile pamietam styczen 2013) ale jak cos to sluze pomoca :) Ja u siebie i tak tego testu uzywam od wielkiego dzwonu zeby sumienie uspokoic, wiec jak cos to dzwon. Jakby 501 nie dzialal to poczatek 721 i reszta cyferek taka sama.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR, Odezwę się na PW.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24-12-2012 (dzień 39)

Dzięki uprzejmości VDRa mogłem sobie zrobić test na azotyny. Ku mojej uciesze wyszło 0. W takiej sytuacji przywiozę sobie ze Skrzydlicy na początku stycznia jakiegoś pustelnika i kilka ślimaków :D

Wesołych świąt dla wszystkich.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach i po sylwestrze. Mam nadzieję, że ten nowy rok, będzie lepszy dla nas wszystkich niż każdy poprzedni.

02.01.2013 (Dzień 48)

Korzystając z pobytu w Bielsku Białej u teściów odwiedziłem Skrzydlicę z moją żoną. Miało się skończyć na krabie i kilku ślimakach, ale żonie wpadły w oko krewetki czyszczące. Ja na to, że już lepiej jakieś na aiptasję, bo prędzej czy później się i tak pokaże, więc stanęło na krabie, 4 ślimakach, 4 krewetkach na aiptasję i dwóch czyszczących.

Po przyjeździe do Radomia, szybko przeprowadziłem aklimatyzację i całe życie trafiło do baniaka.

lysmata wurdemanni (lub podobna)image001.jpg

Lysmata amboinensis

image002.jpg

Trochus histrio

image008.jpg

Niestety krab najprawdopodobniej Calcinus Tibicen, taki z czerwonymi nóżkami, pokazuje się tylko w nocy po zgaszeniu światła. Mam nadzieję, że jak się zaaklimatyzuje, to stanie się trochę śmielszy.

Pytanie: czy dokarmiać czymś te stworzenia, czy mają sobie radzić w moim glonarium same??

04.01.2013 (dzień 50)

Tak wygląda akwarium 50 dni od postawienia, z małymi przygodami po drodze:

image009.jpg

image010.jpg

Jak widać całe akwarium opanowały długie nitkowate glony, na szczęście robią się coraz bledsze, a to chyba zwiastuje ich koniec. Kombinuję też z cyrkulacją, żeby nie wymiatała mi piasku z frontu akwarium.

Zastanawiam się kiedy robić pierwszą podmiankę wody (jakieś sugestie mile widziane.).

Mam też kilku nowych lokatorów, którzy powyłazili ze skały. Bardzo proszę o identyfikację:

Bordowe włoski w centrum kadru;

image007.jpg

Rozgałęziony stwór, mam wrażenie, że ma malutkie polipy na tych gałązkach:

image006.jpg

Biała kulka z jakby dziurką w środku wyglądem przypomina wacik do uszu, w centrum kadru:

image005.jpg

Grzybkowate porosty w bordowym kolorze w centrum kadru oraz jakiś glon bladymi bordowymi liśćmi trochę powyżej po lewo.

image003.jpg

Pozdrawiam wszystkich w nowym 2013 roku (zawsze mam problem z przestawieniem się na nową pisownię roku ;) ).

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz foto z boku tej wundermani bo wydaje mi sie, ze ona chyba z wundermani to nawet w jednym baniaku nie była.

Rob z Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego napisałem "lub podobna", też mi się wydaje, że to nie wurdemanni. Ale ponoć wszystkie z tego typu krewetek jedzą aiptasję, wyczytałem gdzieś na forum w wypowiedzi kolegi nanokaczor.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie światła nie żałujesz... ledwie się mieści w tym gabarycie zbiornika....To oczywiscie żart...Choć kolega Łukasz może mieć troche racji,że 160 dała by radę, ale jak to mówią czas wszystko zweryfikuje. Trzeba też Ćię pochwalić bo zbiornik ci się fajnie udał...jak byś mógł mi dać namiar na tego kolegę z forum co ci robił ooświetlenie to byłbym ci bardzo wdzięczny...Pozdrawiam NO I CZEKAMY NA UAKTUALNIENIA....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miklas

Krewetka którą kupiłeś to niedaleki kuzyn L. wurdermani - to gatunek Lysmata kuekenthali, także naturalny wróg ukwiałów szklistych.

Najlepiej gdybyś miał ich małą grupkę- 4-5 sztuk, chętniej wtedy atakują aiptasie, licz się z tym że w pierwszej kolejności zostaną zjedzone osobniki małe(aiptasi oczywiście :) . Być może duże ukwiały będziesz musiał potraktować jakimś specyfikiem typu joes juice itd - bardzo często od razu po tym krewetki "wchodzą" do akcji i zjadają resztki martwego już ukwiała :-)

Powodzenia!

PS. Doczytałem że Twoje krewetkowe stado liczy 4 sztuki - czyli jest ok


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za identyfikację, tak myślałem, że to nie wurdemanni. Aiptasji jeszcze nie zaobserwowałem, ale kupiłem od razu krewetki, bo ponoć "na bank się pojawi" a ponoć lepiej jak są krewetki przed wyspem, żeby na bierząco wyżarły.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Marku. Nic nie wspominałeś o problemach ze szkłem. Świetne ułożenie skałek.

kibicuję :) Julka pozdrawia Basię. Jak będziesz w BB to zapraszamy :D

pozdrawiam Janusz

Wiesz, rzeczywiście nie wspominałem, chyba po prostu zapomniałem, przykrych rzeczy się nie pamięta ;).

Basia też była zachwycona wizytą, sam się nie spodziewałem, że tak fajnie się złoży z dziewczynkami. Basia też zachwycona wizytą u Julki. Jak będę w BB to może mi się uda wyrwać żonę, to będzie można wychylić jakieś procenty ;)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

06-01-2013 (dzień 52)

Udało mi się złapać mojego krabika na popasie w nocy. Oprócz tego powyciągałem trochę glonów szczoteczką do zębów.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

09.01.2013 (dzień 55)

Zrobiłem testy. Wyniki są następujące:

2013-01-09%2520Parametry.jpg

Zastanawiam się nad tak niskim PH, jak mogę poprawić ten parametr? Zastanawiam się też nad wzrostem Ca, czy dodanie piasku w między czasie mogło spowodować wzrost tego parametru czy małą Hankę wyrzucić do kosza??

Proszę o poradę co dalej robić z baniakiem?? Ile jeszcze odczekać zanim wrzucę jakieś pierwsze miękasy?


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marku

Widze ze przezyłes podobna historie co ja - mnie baniaczek pekł w rocznice slubu - ale ze szklarzem mialem gorzej, choc skonczylo sie dobrze i baniak funkcjonuje do dzis dnia (slotkowodny)

Jestem poczatkujacym solarzem - poczytalem troche o twoim baniaczku popatrzylem

specjalista ze mnei zaden ale ze masz niskie Ph to jest normalne bynajmniej teraz - sprawdz sam inaczej bedzie rano inaczej wieczorem -

jest to normalne zjawisko w dobrze funkcjonujacym zbiorniku

jest tez taki temat na tym forum - napewno po przeczytaniu nie bedziesz sie tym zamartwial :)

http://nano-reef.pl/topic/991-skoki-ph-a-kh/

Pozdrawiam Serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka, ciekawa lektura. Problem w tym, że wieczorem to PH powinno być najwyższe, a ja testy robiłem właśnie wieczorem, jutro zrobię z rana, pewnie będzie jeszcze niżej. Spróbuję dać wężyk od odpieniacza na balkon. Tylko nie wiem skąd ja dorwę takie wiertło długie.

Co do pękniętych akwariów, to ja w ogóle mam jakiegoś pecha do szkła. Jak zakładałem słodkie, to po zalaniu pękły mi wzmocnienia wzdłużne w akwarium 120x50x50 z WROMAKu, musiałem wyciąć pęknięte, wkleić nowe i dać spinkę między tymi wzmocnieniami, wszystko na zalanym akwarium, woda spuszczona na maksa, żeby tylko rośliny przykrywała.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Khmmm jakiej dlugosci to wiertlo potrzebujesz ? ? i jaka srednica ? Moze cos by sie znalazlo ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-USUNIĘTE- edycja w Tapataku wywaliła krzaczki.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po robocie sobie zmierzę, ojciec ma jakieś takie długie wiertło z widią, to może starczy, jak coś to się odezwę. Gorzej z wiertarką, mam tylko taką jakąś marketową, ale ma udar, tylko nie wiem czy podoła. Muszę zadzwonić do gościa, który był inwestorem zastępczym przy budowie bloku, to mi powie jaki to materiał. Jak beton lany zbrojony, to chyba sobie pojde przez ościeżnicę w oknie.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

Sorki, ale edyty nie da się czytać.

EDYCJA:

Dzwoniłem do Inwestora zastępczego. Suporex 25cm + 10 lub 15 cm styropian +tynk po obu stronach, więc będzie mi potrzebne tego wiertła te 45cm w najgorszym razie. Kwestia średnicy, ze 20mm?? Przydałoby się jakąś grubszą rurkę tam wstawić. Zobaczę co tam u ojca leży. Cieszę się, że suporex, powinno przejść jak przez masło.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cos to mam dobra Makitke z udarem i kuciem ;), wiertlo ojcu jakies kupowalem wiec jak cos to dzwon. Przez weekend jestem raczej w Radomiu :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDR, Darek, znalazłem u ojca jakieś wiertło a w suporeksie moja wiertarka powinna dać radę. Jakby jednak nie dała, to się do Ciebie uśmiechnę jeszcze.

14.01.2013 (dzień 60)

Do akwarium trafił nowy lokator. Jest u mnie na gościnnych występach. Dolabellę pożyczył mi marekk_raciborek z SeaForum za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. Ślimak żre glony jak wściekły. Na początku krewetki czyszczące trochę go molestowały, ale dały mu spokój po kilku minutach. Nie sądziłem, że wciąga te glony w takim tempie. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę i u mnie zabraknie mu jedzonka.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15.01.2013 (dzień 61)

W akwarium zaczyna się trochę dziać, już zaczynają się jakieś relacje między mieszkańcami. Krab zrzucił wylinkę (zdjęcie poniżej), a krewetki chyba to wyczuły i wiedziały, że jest mięciutki i bezbronny, bo strasznie go napastowały w jego dziurce w skale. Krab jednak znalazł dobre schronienie, bo go nie wciągnęły na obiad.

DSC_0557.jpg

Krewetki są strasznie wygłodniałe. Wyczuły, że w odchodach dolabelli jest coś co jeszcze można wykorzystać i pozjadały wszystkie bobki, które zostawiła. Jak zabrakło bobków to czyszczące tak zaczęły molestować dolabellę, że zrobiło mi się jej szkoda. Właziły jej na plecy i grzebały w kloace, a ta biedna zaciskała poślady jak umiała, wyglądało to trochę komicznie trochę żałośnie. Po chwili aiptasiowe krewetki podpatrzyły co robią czyszczące i zaczęły je naśladować. Krewetek nie karmiłem, bo w kilku tematach na forum wyczytałem, ze jak nie trzeba to nie karmić, żeby skutecznie brały się za aiptasję. Ponieważ nie chciałem męczyć biednego ślimaka i trochę bałem się o jego życie i zdrowie wrzuciłem kilka granulek sery dla krewetek, które mam ze słodkiego. Takiej reakcji się nie spodziewałem. W słodkim owszem krewetki zbierają się nie wiadomo kiedy, ale tutaj po prostu chyba przekroczyły prędkość światła. Na szczęście po granulkach dały ślimakowi święty spokój.

Wrzucam jeszcze filmik, na którym widać nowego lokatora trochę lepiej i widać ogólny pogląd na akwarium i ułożenie skały.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

01.02.2013 (dzień 78)

Wróciłem z Bielska Białej z nowymi mieszkańcami mojego akwarium. Do zbiornika trafiły dwa błazenki i biały ukwiał dywanowy. Podczas aklimatyzacji zwróciłem uwagę na temperaturę w zbiorniku i lekko się przeraziłem jak moim oczom ukazał się odczyt 22.4 na wyświetlaczu termometru aqua medic. Czyżby legendarny eheim jager zawalił. Od razu pobiegłem do pudła z gratami akwarystycznymi i wygrzebałem dwie grzałki 75W i 25W. Ale te grzałki też zaraz przestały grzać. Podszedłem do roślinniaka, włożyłem łapę do wody, później to samo w morskim no i podejrzenie przesunęło się na termometr. Wyciągnąłem sondę od stacji pogodowej zza okna i wrzuciłem do sumpa. Podejrzenia się potwierdziły.

Czy ktoś z Was miał takie problemy z termometrem elektronicznym firmy aqua medic z zaniżaniem temperatury aż o 2,5 stopnia?

Aklimatyzację przeprowadziłem do końca i ukwiał oraz ocelarisy trafiły do akwarium. Zdjęcia jutro, teraz idę spać.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cos to mam zielone i czerwone discosomy do wydania ;P :p malutka fioletowa tez bym Ci znalazl :p


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja mam zawieszone w sumpie obok siebie dwa zwykle szklane termometry a nie jakies elektroniczne bajery.

Wyskrobane w Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, oczywiście pamiętam, ale nigdy nie ma czasu, żeby się umówić. Żona robi studia podyplomowe i mam na głowie dzieciaki przez weekend. Zadzwonię do Ciebie.

Rob, koniecznie muszę kupić termometry. Dam jeden naklejany, a jeden spirytusowy.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.