Skocz do zawartości
rpp

"Zamglenie" wody - jak skutecznie usunąć

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiś 2 miesięcy mam ogromny problem ze zmętnieniem wody w akwa.

Może zmętnienie to za wiele powiedziane - ale jest taka delikatna mgiełka - próbowałem to uchwycić na fotce:

img5791n.jpg

Wcześniej nigdy nie zdarzało się takie coś dłużej niż dobę po dużej podmianie wody (i to raczej na etapie pierwszych miesięcy po starcie akwa).

Teraz tak jak napisałem ciągnie się to od jakiś 2 miesięcy.

Zaczęło się od zmiany soli z Instant Ocean na Red Sea Coral Pro.

Jest na forum cały wątek na temat mieszania tej soli. Ja podmieniłem jakieś 20-25 litrów i od tego momentu się zaczęło. Woda, którą wlewałem nie była mętna (tak jak to dużo osób opisuje przy tej soli). Zmętnienie zrobiło się dopiero w akwa.

Pisałem do gościa na Reefcentral (przedstawiciela Red Sea) i stwierdził, że pewnie w wyniku jakieś reakcji z dotychczasową solą wytrącił się węglan wapnia.

Od 2 miesięcy praktycznie co tydzień podmieniam po 55 litrów wody (zrezygnowałem z Red Sea na rzecz Deep Blue). Niestety efektów nie widzę (no poza tym, że po zmianie na Deep Blue pozbyłem się glonów z którymi walczyłem przez ostatnie miesiące).

Próbowałem chemii mającej niby związać różne "brudy" w wodzie (Microbe-Lift Clarifier Plus). Niestety bez efektu.

Odpieniacz chodzi non-stop na mokro i tak tego nie wyłapuje.

Mam watę akwarystyczną - nic nie daje. Próbowałem z dużo gęstszą watą taką z apteki - też nie pomogło.

Zaczyna mnie to niesamowicie drażnić. Wcześniej wodę miałem zawsze kryształową. Teraz akwarium wygląda dramatycznie źle :-(

Jeśli chodzi o parametry to:

pH: 8.2-8.3

kH: 8.3

Ca: 460

Mg: 1410

PO4: 0.08

NO3: 10

Redox: 400

Temp: 25.5-26.0

Zasolenie: 1.025

TDS: 0

Parametry jak na mój gust nie wyglądają źle (trochę duże Mg i PO4/NO3 - ale to drugie to raczej ze względu na tajemnicze zniknięcie Zebrasomy flavescens - parę dni temu po prostu zniknęła i nawet kawałka płetwy nie ma w baniaku).

Tego typu zmętnienia występują też przy zakwicie bakterii - ale to raczej nie jest to.

Dozowałem Zeobac - 5 kropli 2 razy w tygodniu + 1ml wódki codziennie. Od 2 tyg. przeszedłem na Biogro 30ml raz na tydzień przy podmianie + 1ml wódki codziennie. Po zmianie bakterii żadnej różnicy nie ma.

Do tego codziennie w ramach Ballinga idzie Ca (10ml) i kH (40ml). Mg nie dozuję.

Lałem też przez pewien czas ABC+M Grotecha - teraz od 2 tyg. przestałem ale to kompletnie nie wpłynęło na to zmętnienie.

Jakieś pomysły co z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować z ozonem


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wpadnij do mnie z beczką, zrobisz podmianę z 50 l na moją wodę?

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy, może to z z balinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek - jutro skalibruję jeszcze raz elektrodę (robiłem to ze 3-4 miesiące temu).

Co do podmiany na Twojej wodzie - nie sądzę, żeby to pomogło. Teraz co tydzień wlewam 55l czystej solanki i nic to nie daje. Jak nie uda się jakieś innej metody to się na pewno odezwę i jakoś pokombinujemy z taką podmianą od Ciebie.

Co do Ballinga to też mi to przychodzi do głowy. Odetnę dozowanie Ca (i tak jest wysokie) i zobaczę co się zmieni. kH raczej pozostawię bo nie chcę, żeby mi za bardzo spadło.

masz ukwiał?

Nie. I oprócz ostatniego zniknięcia żółtka (parę dni temu) nic mi wcześniej w baniaku nie padło.

Zmętnienie pojawiło się po podmianie wody na soli Red Sea Coral Pro.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tę wodę wrzucić pod mikroskop i przekonać się czy to bakterie, kryształki czy inne świństwo? Dwa miesiące to dość długo, ile wody podmieniłeś w tym czsie?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jak szyby, czy na nich ta "mgiełka" się osadza? W sensie, jak włożysz łapę do baniaka i przejedziesz po szybie to czujesz na ręku coś jakby minimalny śluz? Jakiego odpieniacza używasz? Używasz węgla?

Edit. w stopce znalazłem że ATI, w ile dni zapełnia Ci kubek?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakimś markecie budowlanym kupujesz filtr mechaniczny i nakładasz na pompę obiegową.

Żebyś wiedział czego szukać:

http://www.woda.com.pl/index.php?k181,wklady-polipropylenowe-10-cali-25-x-6-cm

W ten sposób usuwasz problem choć niekonieczne jego przyczynę.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może by tę wodę wrzucić pod mikroskop i przekonać się czy to bakterie, kryształki czy inne świństwo? Dwa miesiące to dość długo, ile wody podmieniłeś w tym czsie?

Niestety nie mam dostępu do mikroskopu ale będę musiał w takim razie poszukać wśród znajomych. Może ktoś posiada takie cudo :-)

Do tej pory podmieniłem przynajmniej z 6 razy po jakieś 55 litrów wody.

A powiedz jak szyby, czy na nich ta "mgiełka" się osadza? W sensie, jak włożysz łapę do baniaka i przejedziesz po szybie to czujesz na ręku coś jakby minimalny śluz? Jakiego odpieniacza używasz? Używasz węgla?

Edit. w stopce znalazłem że ATI, w ile dni zapełnia Ci kubek?

Akurat dzisiaj rano czyściłem szyby i do tej pory kompletnie nic się nie osadziło. Rozumiem, że chodzi Ci o ew. osad spowodowany nadmiarem bakterii? Raczej to co się pojawia na szybach to nie jest to tego typu osad.

Węgiel jest cały czas w filtrze w sumpie (wymieniany średnio co 3 max. 4 tygodnie).

Używam Fauna Marin Ultra Carb L.

Tak - mam ATI PowerCone 200i. Ustawiony mocno na mokro wypełnia kubek tak w niecały tydzień. Niestety ten odpieniacz ma czasem fochy i ciężko go ustawić bo potrafi przelać bez powodu. Generalnie woda w kubku raczej nie jest mocno brudna.

W jakimś markecie budowlanym kupujesz filtr mechaniczny i nakładasz na pompę obiegową.

Też mi to chodziło po głowie ale ciężko będzie podpiąć to pod obiegówkę (w linku są głównie wkłady pod 10 calowe puszki takie jak przy RO).

Zastanawiałem się tylko czy dać wkład 10um, 5um a może wręcz 1um i czy przypadkiem oprócz tego osadu nie odfiltruję jakiś pożytecznych rzeczy z akwa?

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy. W momencie gdy zmianiałem sól zmieniłem też adsorber na fosforany. Wcześniej używałem Fauna Marin Ultra Phos a teraz przeszedłem na ATI Phosphat stop.

Wątpię żeby miało to wpływ na zmętnienie ale ....

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odfiltrujesz niczego pożytecznego bo raczej niczego takiego co by mogło zostać odfiltrowane przez taki filtr w wodzie nie ma.

Co do rodzaju wkładu, nie wiem, ciężko stwierdzić nie wiedząc co to jest. Osobiście kupiłbym najmniejszy.

Nałożenie na pompę wbrew pozorom nie jest trudne - mierzyłem odległość między wlotem pompy a szybą, na taką długość przycinałem filtr i wciskałem między pompę a szybę.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym jest ten adsorber? Nie znam go, na aluminium czy na żelazie?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mikroskopu w zestawie najlepszy byłby jeszcze biolog z wprawnym okiem. Jeśli zanieczyszczenie jest nieorganiczne (z poprzedniej soli) to dotychczas podmieniając wodę rozcieńczyłeś je na razie dwukrotnie, to mała zmiana dla oka (które działa logarytmicznie), więc może jeszcze trochę cierpliwości? Nie mniej jednak sytuacja może wpieniać...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nałożenie na pompę wbrew pozorom nie jest trudne - mierzyłem odległość między wlotem pompy a szybą, na taką długość przycinałem filtr i wciskałem między pompę a szybę.

Oooo - taki pomysł mi nie przyszedł do głowy. Właśnie znalazłem wkład 1um więc jutro pokombinuję (na noc wolę nie zostawiać takiej konstrukcji w obiegu).

U mnie będzie trochę trudniej bo pompa jest zewnętrzna i ma sporą średnicę wlotu ale myślę, że da jakoś radę.

A w czym jest ten adsorber? Nie znam go, na aluminium czy na żelazie?

Adsorber jest w osobnym filtrze zasilanym NJ1200.

Bazuje na żelazie.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odwazyl sie na odstawineie wszytkiego. Zaprzestal podmianek, zmiany wegla, dodawania bakterii, zmian adsorbera.

Ciezko powiedziec czy miaem to samo, ale podobny problem wystapil kiedy przy odpalaniu baniaka zle potraktowalem Red Sea Pro Coral bo mi sie spieszylo. Co dokladnie sie wytracilo nie wiem, ale zmetnienia nie szlo usunac ani wata, ani weglem odstawilem po kilku dniach

Zeszlo bez odpienika, po 2-3 tygodniach ograniczjac ruchy przy baniaku do ZERA.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ciemny? A nie mieli się z bardzo w tym filtrze?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bym odstawił w cholerę tą sól i robił podmianki od kogoś z dobrą wodą

Coś ostatnio dużo kłopotów jest z solą Red Sea

Edytowane przez Sebastek (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odwazyl sie na odstawineie wszytkiego. Zaprzestal podmianek, zmiany wegla, dodawania bakterii, zmian adsorbera.

Ciezko powiedziec czy miaem to samo, ale podobny problem wystapil kiedy przy odpalaniu baniaka zle potraktowalem Red Sea Pro Coral bo mi sie spieszylo. Co dokladnie sie wytracilo nie wiem, ale zmetnienia nie szlo usunac ani wata, ani weglem odstawilem po kilku dniach

Zeszlo bez odpienika, po 2-3 tygodniach ograniczjac ruchy przy baniaku do ZERA.

Na razie nie robię w tym tygodniu podmiany, właśnie ustawiłem na pompach dozujących wyłączenie wódki i Ca.

Za bardzo nie chcę całej reszty ograniczać bo jednak nie jest to start baniaka więc wolę nie ryzykować z posiadanymi zwierzakami.

Czyli ciemny? A nie mieli się z bardzo w tym filtrze?

Tak - ciemny. Raczej za bardzo się nie mieli. Lekko faluje ale bez przesady.

Jutro (w zasadzie to już dzisiaj) spróbuję z filtracją mechaniczną za pomocą wkładu 1um. Jeśli to nie pomoże to drugą rzeczą jaką mam zamiar zmienić jest właśnie adsorber PO4 (wrócę do Fauny Marin).

A bym odstawił w cholerę tą sól i robił podmianki od kogoś z dobrą wodą

No Red Sea Coral Pro poszła w odstawkę po drugiej podmianie (jak zrobiło się jeszcze gorzej). Teraz wróciłem do Deep Blue (jakieś 1.5 miesiąca temu) bo na tym jechałem przez dłuższy czas na początku jak wystartowałem baniak i było OK.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Red Sea Coral Pro poszła w odstawkę po drugiej podmianie (jak zrobiło się jeszcze gorzej). Teraz wróciłem do Deep Blue (jakieś 1.5 miesiąca temu) bo na tym jechałem przez dłuższy czas na początku jak wystartowałem baniak i było OK.

I dalej się zmętnienie utrzymuje po odstawieniu soli ?

Edytowane przez Sebastek (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dalej się zmętnienie utrzymuje ?

Niestety tak - ale to pewnie efekt tego co napisał nanorafa:

Jeśli zanieczyszczenie jest nieorganiczne (z poprzedniej soli) to dotychczas podmieniając wodę rozcieńczyłeś je na razie dwukrotnie, to mała zmiana dla oka (które działa logarytmicznie), więc może jeszcze trochę cierpliwości? Nie mniej jednak sytuacja może wpieniać...

Tylko w tym tempie to zejdzie mi się z rok czasu zanim rozcieńczę to do poziomu niewidocznego gołym okiem (o ile to faktycznie wytrącony węglan wapnia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a ja bym zastosował meodę Dr Housa tzn nie wierz nikomu zwłaszcza pacjentowi :) Czy na pewno jesteś z nami szczery w 100%, czasem człowiek zrobi coś idiotycznego i głupio mu się przyznać na forum... Zadzwoń może do Acropory do Łukasza, oni tam naprawdę wiedzą co i jak i myślę, że nawet telefonicznie coś poradzą, a mailem można im wysłać parametry i też pomogą.... Ja miałem taką przygodę, że lałem balinga jak zawsze, a w tym samym czasie wódkę do Vodka method i kiedys mi się butelki pomyliły dwa razy wlałem po 50 ml wódki i 3 dnia miałem mgłę masakryczną smród wody itd itp, robiłe podmianki jedną za drugą prawie całą wodę podmieniłem a mgła zostawała. Pomógł po prostu węgiel.... Może np nie wypłykałeś czegoś w wodzie przed włożenem itd itp....

h.

ps.wiem, że dostajesz milion rad co robić. Pamiętaj (soryza ,mentorski ton :) ) trzymaj się jednej metody działania, nie rób wszystkiego na raz....

Edytowane przez hubertk (wyświetl historię edycji)

120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hubertk - starałem się napisać wszystko co robiłem w momencie pojawienia się tego zamglenia. Przed tą sytuacją ostatnia zmiana była jakieś 2 miesiące wcześniej i polegała na zmianie bakterii z Biogro na Zeobac.

Nic więcej mi nie przychodzi do głowy.

U Ciebie zrobiło się typowe zmętnienie spowodowane nadmiarem bakterii. To co jest u mnie na 99.9% nie wygląda na nadmiar bakterii (chociaż bez mikrskopu ciężko to potwierdzić w 100%).

Dzisiaj biorę się za metodę z filtracją mechaniczną za pomocą wkładu 1um. Wieczorem dam znać czy dało to jakikolwiek efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prostą propozycję. Zapewne wytrącił ci się wodorotlenek wapnia lub jakiś szczawian wapnia.

Weź odlej w jakąś szklankę wodę z akwa:

- jeżeli to wodorotlenek wapnia to rozpuści się w kwasie octowym

- jeżeli to szczawian to nie rozpuści się w kwasie octowym ale za to rozpuści się w silniejszym kwasie solnym.

Proponuję pobawić się w młodego chemika i nie psioczyć na sól RedSea, bo to już drugi wątek na temat zamglenia w akwa... tylko czekać kiedy zacznie się marketing związany z solą.

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.