Skocz do zawartości
Reefbos

Zmiana lampy na LED Illumina

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się zmienić oświetlenie nad niewielkim zbiornikiem (AM Blenny) - pojemność brutto 80, netto 65. Dostarczane w komplecie uznałem za zbyt słabe i nie oświetlające równomiernie całej jego powierzchni. 3 punktowe lampki LED o łącznej mocy 27W zostały zastąpione lampą Vertex Illumina SR 300 - 260 z dodatkowym czerwonym modułem, co dało łączną moc maksymalną ok. 95W. W lampie znajdują się następujące LED-y:

Royal Blue (450nm) x 8,

niebieskie (470nm) x 8,

białe (7000K) x 16,

czerwone (?) x 4.

Eksperymenty z programem sterującym zakończyły się następującym, czasowym ustawieniem (0,6W/litr):

Royal Blue – 74% mocy co daje 15,74W,

niebieskie – 58% mocy co daje 12,24W,

białe – 25% mocy co daje 12,24W,

czerwone – 5% co daje 0,52W.

Po tygodniu chcę przejść na ustawienie docelowe:

Royal Blue – 87% mocy co da 18,36W,

niebieskie – 67% mocy co da 14,28W,

białe – 29% mocy co da 10,49W,

czerwone – 6% co da 0,61W.

Łączna moc lampy wyniesie więc przy takim ustawieniu 45,5W, czyli lampa będzie pracowała na 48% swojej mocy maksymalnej. Na 1 litr pojemności zbiornika przypadnie tym sposobem ok. 0,7W.

Nie znam się na ledach. Robiąc powyższe obliczenia posługiwałem się danymi producenta, który podaje, że lampa w podstawowej wersji (bez czerwonych LED) ma moc 85W czyli pojedyncza dioda ma 2,66W.

Żeby uprzedzić ew. pytania dodam, że zdecydowałem się na lampę o takiej mocy, bo mam zamiar zawiesić ją w przyszłości nad nieco (!) większym zbiornikiem. Poza tym przy zredukowanej o prawie połowę mocy, ledy się nie przegrzewają, nie uruchamia się nawet zamontowany w lampie wentylator.

Co sądzicie o takim ustawieniu, czy powinienem coś zmienić, zwiększyć moc docelową lub przestawić proporcje kolorów?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na forum pytałeś czy brać blondynkę czy brunetkę? To kwestia gustu i koniec. Podoba Ci się takie ustawienie to zostaw, nie podoba to baw się dalej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na forum pytałeś czy brać blondynkę czy brunetkę? ...

Sorry Tomaszu, ale po doświadczonym "ledowiczu" spodziewałem się bardziej profesjonalnej odpowiedzi i bez wycieczek osobistych.

Ustawienie kolorów to nie tylko sprawa gustu, ale równiez wymagań mieszkańców zbiornika. Sądziłem, że zrozumiesz kontekst mojego pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale głupoty wypisujesz. Kolor tak lamp t5 czy hqi ustawia się według własnego gustu a ten cały kit o wymaganiach zwierząt można sobie w buty wsadzić. Pytając na forum jaki dać żarnik, czy jaki kolor t5 najlepiej wyciąga kolory zwierząt kierujesz się tylko własnym gustem, a zwierzęta muszą to przyjąc. Warunkiem jest tylko to żeby używać światła z widmem przeznaczonym do morskiego. Dokładnie to samo tyczy się ledów. Rozumiem kontekst Twojego pytania lepiej niż Ty.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale głupoty wypisujesz....

Dałbym Ci chętnie drugi minus za arogancję.

Jesli masz zły dzień i nie potrafisz wyhamować, to po prostu nie odpowiadaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu nie trafiłeś. Mam bardzo dobry dzień. A na Twoje pytanie odpowiedziałem w pierwszym poście. To że nie wskoczył mi emotikon po "wycieczce osobistej" jak to nazwałeś nie oznacza od razu że musisz dać upust swędzącym łapom i rozrzucać minusy na prawo i lewo.

A jesli nie oczekujesz odpowiedzi to nie pytaj. Proste?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefobs. Tak na wstępie to chciałem powiedzieć iz twoje wyliczenia co do mocy mają delikatnie mówiąc nieścisłości.

Przeliczenie na W/litr ma sens tylko dla diod Białych i Blue ( i to moze w 50-60% ) dla mnie ta lampa ma 72Ww led czyli ekwiwalent jakis 105-110 W w T5.

Niestety ilośc światła jakie dają red/royal blue czy blue.... no nie jest za duży :-)

ale to tylko taka jedna uwaga... aby nie wprowadzalo sie przeklamanie.

To są moje spostrzeżenia z pracy z ledami w akwariach...

założenia juz co do podzialuBiale/niebieskie dosc klasyczne.

U mnie zawsze wychodzi 2:1 niebieskie z bialymi.

I wlasnie glownie dlatego ze biale daja sporo wiecej lumenow/PAR niz niebieskie/zielone/czerwone

Mysle ze dopiero 3:1 balansuje moc B:W

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefobs. Tak na wstępie to chciałem powiedzieć iz twoje wyliczenia ...

Rozumiem z tego, że powinienem podkręcic RB i B. Jaką proporcję proponujesz między tymi dwoma kolorami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu nie trafiłeś. Mam bardzo dobry dzień....

Nie wiem co Ci nie wskoczyło. Za to czarno na białym widzę co Ci wyskoczyło spod "pióra".

Uprzejmie proszę moderatorów o przywołanie Klubowicza o imieniu Tomasz do porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reefbos, nie chodzi mi o to ze musisz podkrecic :-)

Chcialem ci tylko przyblizyc problem ilosci swiatla jaki dajesz i nie przeklada sie on w proste przeliczenie przy tak roznych ledach.

Jak ilosc swiatla ci wystarzy to luz - jest OK. Jednak jak liczysz ze bedziesz mial 45,5W to raczej bedzie tego mniej zgodnie z tym co napisalem.

No i zgodnie z tym co masz w zbiorniku.

Ja świece na full lampa LED 162W ( 2:1 niebieskie:biale ) + 4x39W T5 ( bo jednak uwazam ze hybryda to hybryda :-) ) w akwa 350l dla SPS

Czyli szacuje ze swiatla jest z 240-250W ekwiwalentu T5 + 156W w T5 = okolo 405W

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ci nie wskoczyło. Za to czarno na białym widzę co Ci wyskoczyło spod "pióra".

Uprzejmie proszę moderatorów o przywołanie Klubowicza o imieniu Tomasz do porządku.

uprzejmie przywołuję i Ciebie do porządku.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uprzejmie przywołuję i Ciebie do porządku.

pozdrawiam

luft

..a mnie, to w zwąiązku z czym?

Również pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamy na forum mistrzów bajecznych ripost i ciętego humoru, ludzi z niebanalną wiedzą w jednej osobie. Wśród nich jest Tomasz. Czasami najlepszą formą wyjścia z potyczki jest nie podsycanie jej. A mam uczucie, że TY tak czynisz. Panowie, proszę już o spokój.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Lufcie, zawstydzasz mnie.

@Reefbos, nie bierz tego do siebie, to było takie porównanie tylko. Zresztą na priv przecież pisałem Ci to samo odnośnie czerwonego koloru. I powtarzam, ustaw tak żeby Tobie się podobało i na pewno będzie ok. Żeby jeździć samochodem z automatem nie trzeba przecież wiedzieć jak on działa. :thumbup:

PS. O a teraz małpa wskoczyła...

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamy na forum mistrzów bajecznych ripost i ciętego humoru, ludzi z niebanalną wiedzą w jednej osobie. Wśród nich jest Tomasz. Czasami najlepszą formą wyjścia z potyczki jest nie podsycanie jej. A mam uczucie, że TY tak czynisz. Panowie, proszę już o spokój.

pozdrawiam

luft

a skąd wiadomo ze kolega który założył ten temat nie posiada niebanalnej wiedzy ale może własnie nie koniecznie w dziale led a i innej dziedzinie jak to napisałeś niebanalna wiedzę w jednej osobie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd wiadomo ze kolega który założył ten temat nie posiada niebanalnej wiedzy ale może własnie nie koniecznie w dziale led a i innej dziedzinie jak to napisałeś niebanalna wiedzę w jednej osobie

Ja tego nie wiem Sygen

Twojej niebanalnej wiedzy, błyskotliwego humoru też jeszcze nie poznałem

chciałem tylko podkreślić swoistość zachowań na forum oraz fakt, że Tomasz nie prosi o pomoc

ważne, jak widac po poście wyżej, że Panowie mają do siebie szacunek i to się ceni

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reefbos, nie chodzi mi o to ze musisz podkrecic :-)

Chcialem ci tylko przyblizyc problem ...

Dla oświetlenia innego niż LED przyjmuje się 1W na 1 litr. Dla ledowego nie znalazłem nic konkretnego poza sugestią w którymś z wątków, że powinno to być około 0,7W/litr. Staram się więc korzystać z doświadczenia innych i trzymać tego parametru. Nie dlatego, że tak w moim odczuciu jest ładnie. Najważniejsze są warunki korzystne dla mieszkańców zbiornika. Gdzieś jest przecież dolna i górna granica mocy lampy, jaką można zastosować. Są również optymalne widmowe warunki dla najlepszego życia i rozwoju mieszkańców zbiornika. Przy doborze tych parametrów nie można kierować się wyłącznie odczuciami estetycznymi.

Ci, którzy mają ledy dłużej wypracowali pewnie optymalne ustawienia bez wspomagania się innymi źródłami światła. Chciałbym by zechcieli podzielić się swoim doświadczeniem i odnieść do moich ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie wiem Sygen

Twojej niebanalnej wiedzy, błyskotliwego humoru też jeszcze nie poznałem

chciałem tylko podkreślić swoistość zachowań na forum oraz fakt, że Tomasz nie prosi o pomoc

ważne, jak widac po poście wyżej, że Panowie mają do siebie szacunek i to się ceni

pozdro

a ten co poprosi trzeba zrobić na niego nagonkę jak często zdarza się na tym forum,bo zadał banalne pytanie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamy na forum mistrzów bajecznych ripost i ciętego humoru ..

Dla mnie, w tym wydaniu to ani to bajeczne ani wesołe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen zawsze możesz pomóc, to tez bedzie się cenić. Dobra, schodze z zasmiecania tematu. pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten co poprosi trzeba zrobić na niego nagonkę jak często zdarza się na tym forum,bo zadał banalne pytanie

Staram się sobie radzić sam. Gdy czegoś nie wiem pytam. Rozumiem, że forum służy właśnie wymianie doświadczeń i jest źródłem wiedzy dla tych, którzy jej szukają. Nie oczekuję wtedy bajecznych ripost ani salw dowcipu. Mój temat nie został założony w kąciku humoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefbos, choćbyś się nie wiemm jak nie zgadzałm to i tak nie przeskoczysz. Podstawowa sprawa: nie wiesz z jaką mocą świecą Twoje diody ani ile dają światła. Twoje rozważania nic nie mają wspólnego z praktyką. Po pierwsze nie wiesz jakimi prądami wysterowane są Twoje ledy, więc 70% z niewiadomo czego to jest ile Twoim zdaniem?

Po drugie - nie znasz dokładnego modelu diód, nie wiesz więc jaką mają sprawność świetlną, więc znowu nie wiesz ile lm lub mW dają. Ale nawet gdybyś wiedział to patrz punkt pierwszy. Dlatego nikt poważny nie odpowie poważnie na Twoje pytanie. A ja zapytam Ciebei: jeżeli w t5 ustawiasz moc i kolor światła wg własnego gustu to dlaczego sądzisz ze w ledach jest inaczej?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefbos, choćbyś się nie wiemm jak nie zgadzałm ...

Zaczyna być konstruktywnie

Jaką moc podaje wobec tego producent lampy? Przecież na czymś musi bazować. Możemy założyć, że wszystkie użyte w lampie diody mają identyczne parametry? Chyba tak, bo moduły są w niej wzajemnie zamienialne - można ją konfigurować dokładając i odejmując.

Jeśli tak, to można ustalić proporcje kanałów i orientacyjną moc na kanał (kolor) - jaka by ona nie była, to może być podstawą do złapania proporcji i porównania z innymi. Nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to juz widzisz ze cos jest nie tak.

Skoro mozesz zamieniac to jak znam zycie wszystkie ledy zasilane sa z 900mA aby wiekszy prad dla bialych nie spalil modulow niebieskich itp.

A parametry diod Cree mocno sie roznia. Biale osobiscie zasilam 1,4A co daje prawie 3 razy wiecej niz przy 900mA.

A producent jak to producent podaje ci moc diod 3W/szt a nie ile Wat w nie laduje na Max.

ale aby nie byc goloslownym najlepiej odpiac modul i sprawdzic miernikiem jaki daja prad na LEDy

I znalazlem.

producent twojej lampy podaje:

XP-G ( biale ) 139lm/W

XP-E 425mV (royal)

XP-E 30.6lm/W (blue)

wg. specyfikacji producenta Cree

XP-G R5 dla 350mA ma 139lm/W

XP-E K2 blue dla 350mA ma 30.6lm/W

Abyś miał świadomośc ile normalnie uzyskuje się z tych diod :

XP-G przy 1400mA - 417lm/W

XP-E przy 900mA - 62lm/W

Moje podsumowanie. Vertex dał d*py z ta lampą na całej linii i zmarnował potencjał diod XP-G jak i XP-E.

350mA to jakiś śmiech dla tych diod. Pewnie można ich nawet nie chłodzić.

Lampa chodzi na 1/4-1/5 mocy jaką wyciąga sie z tych diod.

Ja na twoi miejscu puściłbym je na 100% niebieskie a białe na tyle ile ci sie podoba światło ale im więcej tym lepiej.

http://www.cree.com/...ng/XLampXPE.pdf

http://www.cree.com/...ng/XLampXPG.pdf

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - dalej nie wiesz jakie masz diody. Po drugie - dane katalogowe obowiązują w warunkach idealnych. Po trzecie - po co? Wiesz, ludzie po prostu mają fajne akwaria bez znajomości matemtyki wyższej, jeżdżą samochodami bez znajomości współcxzynnika smarowania oleju w silniku. Na Twoje pytania nie da się odpowiedzieć bez zlecenia profesjonalnych pomiarów światła lub nie będąc wróżką. Wybacz, ale to bez sensu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.