Skocz do zawartości
luft

Zbijanie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Pomijając za i przeciw (zostawmy w spokoju ewentualne kontrowersje)... interesuje mnie kwestia taka:

w jakim najkrótszym czasie i o ile udało Wam się zbić NO3 w dół?

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o nowy baniak cierpliwość i bakterie zrobią swoje


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akvarius, chyba nie tak brzmiało pytanie :smoke: tak jak w tym kawale:

Wchodzi koles na imprezę, podchodzi do panienki i mówi:

- Cześć Aśka, zrobisz laskę?

- Ja nie jestem Aśka!

- Nie tak brzmiało pytanie.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akvarius, chyba nie tak brzmiało pytanie :smoke: tak jak w tym kawale:

Wchodzi koles na imprezę, podchodzi do panienki i mówi:

- Cześć Aśka, zrobisz laskę?

- Ja nie jestem Aśka!

- Nie tak brzmiało pytanie.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

:Winner


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ekhm ekhm, to moze zanim odpowiem dam troche uogolnionej teorii chemii nieorganicznej...

Na eutrofizacje (uzyznienie) wody w akwarium maja wplyw dwa glowne skladniki - azotany i fosforany. (Oczywiscie dochodzi pare innych mikroelementow np Fe2+/3+, K+ itd)

To oczywiscie wiemy i wiemy rowniez ile nerwow przysparza nam osiagniecie wartosci "zalecanych" w akwarium.

Fosforany - to w naszym wypadku sole kwasu ortofosforowego. W wodzie wystepujea najczasciej w postaci anionu PO4(3+) ktory to wlasnie powoduje problemy. Glownym zrodlem fosforanow w akwarium jest pokarm i rozkladajace sie czastki organiczne. Fosforany wykorzystywane sa glownie do budowy blon lipidowych komorek, w zasadach nukleotydowych np w DNA oraz jako nosnik energii w komorkach np ATP (adenozyno-troj-fosforan) podczas fotosyntezy w zooxach. To wskazuje na to ze fosforany sa absolutnie niezbedne do zycia. Istnieja dwa rodzaje metod redukcji PO4 z akwarium: biologiczna i chemiczna. Metoda biologiczna polega rzecz biorac na namnozeniu bakterii ktore intensywnie konsumuja fosforany do budowy organelli komorkowych a nastepnie usunieciu ich za pomoca odpieniacza. Metody chemiczne wykorzystuja fakt za fosforany ogolnie sa grupa soli ktora tworzy wiele zwiazkow trudnorozpuszczalnych. To oznacza ze wolny anion PO4(3+) gdy natrafi na czasteczke soli glinu lub zelaza przylaczy sie na stale nie wracajac juz do wody. Tak wlasnie dzialaja wszelkiego rodzaju media filtracyjne typu np PhosGuard.

Azotany - sole kwasu azotowego, jednak w akwarium glownym zrodlem NO3 nie jest oczywiscie kwas azotowy. Azotany sa jedna z form azotu (N) i przetwarzanego na skutek reakcji RedOx w procesie nazwanym Cyklem Azotowym. Glownym zrodlem azotanow sa odchody ryb (NH3/NH4 -> NO3) oraz rozkladajacy sie detrytus. Azotany sa wykorzystywane przez organizmy zywe do produkcji bialek. z usuwaniem NO3 jest duzo wiekszy problem niz z PO4 poniewaz NO3 nie tworzy soli nierozpuszczalnych co w zasadzie uniemozliwia nam stosowanie odpowiednika PhosGuardu w wersji dla azotanow. Pozostaja metody biologiczne ktore na szczascie sa takie same jak w przypadku biologicznego usuwania PO4.

Redukcja NO3 i PO4 bedzie miala miejsce tylko wtedy gdy ich konsumpcja bedzie wieksza/szybsza niz ich podaz. Konsumpcja nutrientow jest procesem ktory moze byc wspomagany, czy to VSV, czy to pelletami jednak jest stosunkowo trudno kontrolowalny i dosc bezwladny. Wiekszy wplyw mamy natomiast na podaz nutrientow i mozemy, zachowujac pewne zasady mocno ja ograniczyc.

- dobry odpieniacz - powoduje ze detrytus, nadmiar pokarmu czy bakterie szybko zostaja wyeliminowane z systemu zanim sie rozloza

- dobra cyrkulacja - powoduje ze detrytus szybko trafi do odpieniacza i nie bedzie sie odkladal w martwych strefach

- odpowiednia obsada ryb i korali do rozmiaru akwarium - mniej kupek smile.gif

- dobor obsady z odpowiednimi preferencjami pokarmowymi - roslinozercy / wszystkozercy / detrytusozercy

- zmniejszenie karmienia - powoduje zmniejszenie dawki nutrientow oraz glod ryb ktory zmusza je do wyjadania pokarmu ze skal i szyb

- plukanie (w miare mozliwosci) pokarmu

Zbijanie azotanow zasadniczo moze miec miejsce tylko w akwariach gdzie jest albo solidnie rozbujany cykl azotowy, przyzwoite refugium (lub AS) albo dobrze funkcjonujaca metoda probiotyczna. Najlepiej jednak jesli wszystkie te warunki dzialaja na raz.

Wracajac do pytania przewodniego, (zeby ktos nie powiedzial ze pisze nie na temat tongue.gif) Po ostatniej przeprowadzce azotany skoczyly mi do 10-25mg/l i w niecalych trzech tygodni spadly do ponizej 1 mg/l. Stosowalem tylko wodke i powyzsze zasady.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało w ciągu miesiąca zejść około 30 -- 5 podmian(7%), purigen(100ml), 2 razy ampułka biodigest.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W jaki sposób mogę zmniejszyć No3 ?

W tej chwili No3 = 25.

Robiłem juz trzy podmianki i wogóle nie maleje.

Uzywam soli Praisa, a testy wykonuje Salifertem.

ps, sorry wiem że nie w tym temacie, ale nie zauwazyłem gdzie dodaje a teraz nie potrafię tego przenieść :(

Edytowane przez Tsol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz ? jakieś bakterie ? Jakaś info o akwarium ogólnie ? Obsada itd. ? I chyba nie ten dział ... choć rozumiem, że chodzi o niski poziom NO3 dla korali ;)

Edytowane przez MiQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vodka metod, filtr glonowy według mnie najskuteczniejsze metody.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jak pisał kolego jak ma ktoś ci podpowiedzieć skoro nic nie wiadomo o zbiorniku,jak dawno zalany jaka obsada jaki odpieniacz napisz cos


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vodka metod, filtr glonowy według mnie najskuteczniejsze metody.

Wieczny żeby móc mu doradzić trzeba cos wiedzieć o zbiorniku a jak baniak tyle co zalany...to co?po co wóda od razu a tutaj masz post http://nano-reef.pl/topic/35813-dawkowanie-i-kontrola-no3/

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Pojemność 180L. Mam je juz 6 lat ale do tej pory miałem same miękasy więc nie interesowały mnie parametry za bardzo.

teraz wywaliłem prawie wszystkie ( została tylko sinularia) i chciałbym spróbować z twardymi koralami.

Co do obsady to mam 3 chromisy, dwa blazenki ijeszcze jedną rybe ale nie znam jej nazwy.

Po4 - 0,5

Kh - 13,5

No3 - 20

Ph - 8

Sól - 1,022

w weekend włożyłem phosguarda do zbicia Po4

Odpieniacza nazwy nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Na początek kH stanowczo za wysokie. Stosunek NO3 do PO4 jest taki iż możesz rozpocząć zbijanie obu wódką. Piszesz, że masz akwarium 6 lat. Jakie masz podłoże i skałę. Jak bym rozważał restart.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mariusz_s - zywy drobny piasek i około 20 kg skały

tester- uwierz mi przeglądałem całe forum i nie znalazłem odpowiedzi, przyznaje nie pomyślałem żeby użyc wujka googla :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vodka metod, filtr glonowy według mnie najskuteczniejsze metody.

Zgodze sie i dla przecietnego hobbysty spokojnie do do ogarniecia, jednak caly czas metoda wymaga dogladania.

Nie cholduje DSB dlatego ze mam, ale przy pewnym nakladie pracy na stracie pozniejsza bloga bezoblsugowowsc rekompensuje wszystko.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: w jakim najkrótszym czasie i o ile udało Wam się zbić NO3 w dół?

Mi z 50 do 10 w dwa tygodnie za pomocą regulacji odpieniacz i bakterji ( 50 z zaniedbania wskoczyło )

Następnie wolniej lecz zbiłem prawie do zera.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mirekaju - a możesz podać szczegóły - jakie bakterie lałeś ?


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jesli u kogoś nie chce ruszyć z VSV ani z samą wódką (tak jak u mnie) to polecam NO3:PO4-X.

Z 30 na 4 w trzy tygodnie.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zbicie NO3 z poziomu powyżej 10 mg/l jest proste. Zbić poniżej 10 jest trudniej a moim rekordem jest zbicie NO3 do 5 mg/l przy mocnym karmieniu oczywiście. W mocno obsadzonym koralami zbiorniku z niewielką obsadą mozna bez odpieniacza, wódki, DSB, refugium itd zbić azotany do zera. Z poczatku sam w to nie wierzyłem ale znam jedno takie mocno zaniedbane akwarium w którym NO3 = zero [sam mierzyłem salifertem] a jest tam tylko kubełek zapchany syfem bo własciciel go nie czyści częściej niż raz na 3 miesiące. Korale [a w zasadzie glony symbiotyczne] też potrzebują azotanów i to one razem z bakteriami w skale wyciągają azotany do zera. Oczywiście do zera w takim sensie że test który stosujemy ma za małą dokładność...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm.............

no można... ale jak ????


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem dołączyć się do tematu i zapytać o radę w moim problemie .Z tematów przeczytanych chyba nikt nie miał tak wysokiego NO3 jak ja według testu Saliferta robiony trzykrotnie wynik 100(wczoraj).Reszta parametrów PH 8,KH 8,3,PO4 0,03,Ca 380,Mg 1120 za niskie,Si 0,zasolenie 1,23,obieg ok 700l podaje raz w tygodniu prodigest,podmieniłem ok 15 %wody,red sea Po4,NO3.Nie wiem skąd taki wynik do tej pory było wszystko OK.Karmie podobnie jak wcześniej.

A co ciekawe nie zauważyłem jakiś problemów z koralami no i ryby mają się dobrze.

Macie jakieś pomysły.????

Pozdr.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy robiłeś poprzedni pomiar NO3 i jaki był wynik ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to bład testu Saliferta, słyszałem ,że ich test na NO3 zawyża , a im starszy test (bliżej końca terminu ważności) tym zawyża bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak że z tydzien na tydzien lecialo mi w gore no2 i mysle co jest powinno byc juz po rybach okazalo sie ze testy byly juz do niczego moze sprawdz testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.