Skocz do zawartości
Jarek GRZESZCZAK

Babka Valenciennea puellaris

Rekomendowane odpowiedzi

Valenciennea puellaris moja wyskoczyła przy 15 cm koronie po 5 dniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam taka koronę i wyskoczyły ale uratowane na czas zaraz jechałem po płytę plexi uciąłem na wymiar i teraz problemu brak


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po dwóch "ususzeniach" założyłem siatkę :thumbup:


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po dwóch "ususzeniach" założyłem siatkę :thumbup:

jaką siatkę dałeś ?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja położyłem kratkę rastrową, może druga nie wyskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam koronę z deklem więc babka nie miała szans wyskoczyć. Drugiego dnia wylądowała w kominie,

przez kolejne kilka dni widziałem wychlapaną wodę z akwa więc babka coś kombinowała w nocy. Aż odpaliłem oświetlenie nocne i nastał spokój. Po około 2 tygodniach babka zadomowiła się na dobre i obecnie zrezygnowałem z oświetlenia nocnego, babka na noc zakopuje się w swojej norce i nie uskutecznia już nocnych skoków.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja dziś znalazłem sucharka na podłodze wczoraj zakupiłem polariske cały dzień wszystko ok ładnie przekopywała piach aklimatyzacje spokojnie przeszła 40 min kropelkowo , akwa zakryte plexi całe tylko koło kubka przelewowego i to jeszcze od środka akwa 10x10 cm kwadrat wolny w miedzy czasie schła mi osłona z siatki na całe akwarium i niestety nie doczekała do rana po zgaszeniu światła musiała szaleć i dodam ze bez oświetlenia nocnego następna już nie popełnię tego błędu i użyje światła nocnego i osłonę na górę z siatki tylko kiedy poznam ze mogę ją zdjąć już i odsłonić akwa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku babki chyba nigdy nie należy zdejmować osłony. Nawet, jak rybka sie zadomowi i będzie miała światło nocne, może coś ja spłoszyć i będzie czips na panelach. Zanim wprowadziłam ryby do nowego akwarium zrobiłam dwuczęsciową ramkę z siatką (plastikowa moskitiera ogrodowa sprzedawana na metry). prócz babki mam jeszcze doktorka, który tez jest w czołówce skoczków, planuję też równie skoczne mandaryny i bez osłony miałabym pewnie turniej 4 skoczni :)

Obecnie mam w akwarium dośc dużą sexguttatę, zachowuje się podobnie jak puellaris. Ma kryjówkę pod skałą, kilka wyjsc, które codziennie na noc zakopuje, zostawiając tylko jedno. W okolicach swojego domku robi troche zadymy, usypała sobie tam sporą górkę, a w pozostałej cześci akwarium tylko przesiewa piach, nie sypiac po skałach. Warto w okolicach babki domu nie "sadzic" korali i zostawić ją jednak w akwarium, bo to na prawdę pożyteczna rybka. Kiedy zostanie wpuszczona do zabrudzonego piachu to przez jakis czas na pewno bedzie zadyma, ale to dobrze. Syf z piachu zostanie wypłukany. Wata w sumpie koniecznie. Ja prawie codziennie muszę wymieniać mimo, iz pływających w toni paprochów nie widac.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię babkowy temat...
Pytanie jest następujące - czy trzymał ktoś 2szt Valenciennea puellaris? Czy jeżeli dwie sztuki to musi to być parka ?
Ewentualnie czy łączył ktoś w jednym baniaku 2 gatunki kopiących (np puellaris i sexguttate) ?

Zależało by mi na 2szt w nowym baniaku i jakoś nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak one współpracują w grupie :) (powierzchnia dna 150x55cm)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem w akwarium 120x60 z 3 duzymi wyspami skal. Tylko dobrana para.U mnie nowa wyciela stara babke mimo ze byla o polowe od niej mniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat - a jak się sprawdza kombinacja np puellaris + cryptocentrus cinctus&krewetka symbiotyczna?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blizzard2009 mam u siebie 2 szt puellaris   - nie para , każda ma swój rewir i od czasu do czasu się przeganiają i tyle.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Morsik dzięki. Taka opcja jest dla mnie OK, nie zależy mi na parce, tylko na tym żeby cała powierzchnia dna była ogarnięta/czysta...a obawiam się ze 150x55 to za dużo dla jedne sztuki :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morsik ma większe akwarium. Ja bym jeszcze dopytala, bo może też od konfiguracji płci zależy czy będą się w stanie tolerować czy nie. U mnie sexguttata jest kompatybilna z różnymi rodzajami babek, ale nie miałam okazji przetestować jej z inna z rodzaju valenciennea. Kiedys dorzuciłam do sexguttaty wardii, ale wardii niestety mi padła po jednej dobie. Nie wiem czy to ze stresu, bo była świeżo po dostawie, czy sexa jej coś zrobiła. Nie widzialam w każdym razie żeby ją biła, jedynie odganiala od swojej nory a wardii bardzo dyszala odkad ja wpuściłam. Wydaje mi się że może lepiej pomieszac dwa różne gatunki niż trafić na niedobrane dwie takie same, ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze ostatnich postów na mojej liście planowanych rybek nastąpiła zmiana. Stan poprzedni puellaris x 2, stan obecny puellaris x 1.

Do czytałem w necie, że one w naturze też są nieco terytorialne. Każda (para) ma swoją norkę i uprawia dno wokół. @Morsikma spore akwarium to może każda ma swój rewir a przegonią się tylko, jak się któraś zapuści na działkę sąsiada. Para będzie mieszkać razem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Blizzard2009 napisał:

@Morsik dzięki. Taka opcja jest dla mnie OK, nie zależy mi na parce, tylko na tym żeby cała powierzchnia dna była ogarnięta/czysta...a obawiam się ze 150x55 to za dużo dla jedne sztuki :)

wszystko zależy jak ułożysz skałę, tak czy inaczej czy będzie 1 czy 2 i tak nie minie Cie czyszczenie piasku

Żadna babka nie utrzyma porządku w akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie była parka na początku niestety jedna z nich nie dała rady przywleczonej ospie , no i dokupiłem na chybił trafił drugą która okazała się tej samej płci , nie ma opcji jej wyciągnąć bez demontażu całej skały wiec sobie żyją dwie - tak są terytorialne i tak przeganiają się jak wpłyną na swój rewir.

 

na sklepie jeśli będziesz kupował przeważnie jest możliwość kupienia dobranej parki - jak jest duża ilość na baniaku same się dobierają  - tak łatwiej dobrać niż walić na ślepo :/

 

Edytowane przez Morsik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 szt puellarisow. Kupilam je jako parke, aczkolwiek wiekszy osobnik przegania czasem mniejszego. Na szczescie nie ma w tym szczegolnej agresji.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 


żywa skała 10kg, żywy piasek, Sinularia sp., Sarcophyton, Discosoma sp.mix-green, Cladiella, Clavularia, Perconon gibbesi, Pseudanthias squamipinnis,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.