Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów, kilka dni temu zalałem moją solniczkę, jestem początkujący wiec do końca nie wiem czy wszystko dobrze robię na różnych forach są odrębne wypowiedzi dlatego zakładam własny, niedługo dodam zdjęcia. Proszę o pomoc co jeszcze należałoby dokupić a z czego zrezygnować.

Akwarium 140litrów 80x35x50

Odpieniacz Skimmer+pompka powietrzna(działa bardzo dobrze)

Falownik 1szt

Oświetlenie t5 4x39w (2xniebieskie,2xbiałe)

Żywa skała 22kg

Żywy piasek 9kg

W akwarium mam ślimaka który przyjechał ze skałą woda była w połowie z działającego zbiornika a druga połowa była z porządnej destylarki.

Akwarium chodzi od kilku dni okrzemki atakują pełną parą pojawiają się też glony (zielone niteczki) oraz taka jakby fioletowa rozdarta tkanina. Według nie których akwa musi dojrzeć ale czy to normalne że tak szybko pojawiają sie glony ?

Prosze o pomoc i rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno przydadza Ci sie testy (poszukaj te Saliferta lub Tropic Marin) no i zastanowilbym sie nad jakims odpieniaczem, bo ten raczej nie wyrobi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dojrzewanie i wysyp glonów po tygodniu to nie widze w tym nic niepokojącego , ta fioletowa rozdarta tkanina to może być cyjano (jednak wiadomo bez zdjęcia 100% pewności nie będzie) spróbuj w to miejsce skierować cyrkulacje . A jeżeli chodzi o sprzęt to nie wiem czy 1 falownik to nie za mało . - przy 2 nawet mniejszej mocy pompkach cyrkulacyjnych mamy zdecydowanie łatwiejsze zadanie w dobraniu odpowiedniego kierunku ruchów wody(cyrkulacji) w akwarium.

Dałeś jakieś bakterie , które mogą przyspieszyć okres dojrzewania ?

Spróbuj skontaktować się kimś z twojej okolicy (chyba Bober6662 - jest z tamtych stron) Możecie się spotkać i pewnie pomoże Ci przebrnąć przez trudne początki...


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje kilka fotek

1. zaraz po zalaniu zbiornika 08.10.2012

2.po pierwszym dniu i wykrystalizowaniu wody 09.10.2012

3.skała pokryta glonami 18.10.2012

4.owa tkanina o ktorej wczesniej była mowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przebiega normalne dojrzewanie ,fotka z "tkaniną"jeżeli zanika na noc i od rana pojawia się ponownie to może by cyjano ale dla mnie ze zdjęcia wygląda jak glon ale niech inni się wypowiedzą

pozdr.Jarek

Edytowane przez Jarek GRZESZCZAK (wyświetl historię edycji)

akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge ci powiedzieć na pierwszy rzut oka...Stani wie co mówi odpieniacz nie pociągnie ci tego akwarium przy doborze odpieniacza kieruj się litrażem prawie zawsze kupuje się odpieniacz do dwa razy większej ilości wody niż masz zbiornik tzn jeżeli masz 140 L to szukaj odpienka do akwa o litrażu około 300L,cyrkulator na pewno jeden nie wystarczy nie da rady wydmuchać syfu zza skały i z piasku,na pewno brakuje tła w tym akwarium,i nie wiem czemu się zdecydowałeś na taki zbiornik bez sumpa wygoda estetyka,i wszelkie inne zalety będzie ci tutaj trudno włożyć jakąkolwiek chemie którą może ci pomóc w dojrzewaniu i w prowadzeniu zbiornika,nie piszesz nic o filtrze RoDi w Miliczu woda w kranie czysta ale nigdy nie dość do akwarium morskiego,testy tak jak piszą chłopaki,miernik zasolenia miernik do mierzenia wody RoDi TDS,Teraz spokojnie czekaj aż glony zaczną zanikać,lej bakterie tak jak producent pisze.Nie kupuj żadnych zwierząt tak jak robią to inni akwa musi swoje odstać i nie zmienisz tego i radzę ci pomyśleć nad sumpem jakimś małym.Gdybyś miał więcej pytań to pytaj pzdr.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra wody to uznałem że nie jest on potrzebny ponieważ w bliskiej odległości mam profesjonalnego akwaryste morskie który ma dobrą destylarkę i od niego biore wodę, a co do zwierząt to chyba mogę wpuścić jakiegoś ślimaka z ekipy czyszczącej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz nic wpuścić...nie masz bakterii nie znasz parametrów wody nie masz testów,nie znasz zasolenia,nie wiesz nic...i nic nie rób idź do ricardo niech ci wytłumaczy o co kaman w morskiej akwarystyce...bo widzę że jesteś w gorącej wodzie kompany.Napisałem ci priv.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy paskowe są bezsensowne w akwarystyce morskiej . Od razu możesz je wyrzucić . Tylko kropelkowe wskażą ci w miarę poprawnie . Polecam Saliferta , Red sea , JBL


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe?? to teraz poproś kogoś z okolicy niech podjedzie do Ciebie i zrobi "...normalne..." a potem napisz jak wyszły.

Sorki ale jeszcze proponowałbym poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze sie jeszcze wyposażyć w dodatkowe testy, co do twoich zastrzeżeń bober co do zasolenia to mam miernik i wszystko jest w porządku i zasolenie jest odpowiednie, z resztą się z tobą zgadam ale zastanowiła mnie Twoja wypowiedz wiec zapytałem ricardo i bezkręgowce w akwarium które nie przeszło do konca procesu dojrzewania przeżyją jeśli wszystko bylo przygotowane tak jak trzeba, o czym mogą świadczyć żyjące korale które otwierają się i zamykają i osiągają jak na szczepki piękne kolory, dodatkowy czynnik któy przemawia że może w nim znajdować sie życie jest ślimak który śmiga po nim, co do reszty to się z tobą zgadzam i bakterie są już zamówione nie ma co sie śpieszyć i spokojnie poczekać na zakończenie tego procesu, tak wiec panowie dziękuje za rady i w miare dalszych postepów bede was o tym informował, dziękuje za rady które są dla mnie bardzo cenne

mam testy paskowe wiec po co mają leżeć i je wyrzucić skoro można je wykorzystać, fakt nie są dokładne ale mniej wiecej wynik zgadzał sie z testami kropelkowymi , miałem robione kropelkowo na kh, ph i wyniki wyszły identyczne a reszte napisałem z paska

EDIT:

Nie pisz posta pod postem i konieczie przeczytaj regulamin zeby uniknac potencjalnych przykrosci

Pozdrawiam

Tester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium mam ślimaka który przyjechał ze skałą woda była w połowie z działającego zbiornika a druga połowa była z porządnej destylarki.

Akwarium chodzi od kilku dni okrzemki atakują pełną parą pojawiają się też glony (zielone niteczki) oraz taka jakby fioletowa rozdarta tkanina. Według nie których akwa musi dojrzeć ale czy to normalne że tak szybko pojawiają sie glony ?

Prosze o pomoc i rady

Ziutek, co masz na mysli przez "porzadna destylarke"? Jesli uzywasz destylatora do produkcji wody to masz odpowiedz czemu masz inwazje okrzemek (i innych glonow). Woda destylowana nie nadaje sie do akwarium morskiego. Koniecznie zapopatrz sie w filtr RODi albo chociaz zdobadz taka wode od innego forumowicza.

Jesli chodzi o ryby i korale to tak dlugo jak masz problemy z glonami (cyjano, okrzemi, wlosowate) jedyne co mozesz trzymac w akwarium to slimory i kraby glonozerne.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nazwałem to destylarką, facet ma podłączony cały system który doprowadza wode do jego dwóch zbiorników 3000litrów i około 1000litrów, myśle że nie ryzykowałby z zamontowaniem byle czego, ufam jego doświadczeniu i skoro on posiada piękną rafe koralową i jest w stanie utrzymywać ją przez 5 lat w takim stanie to wydaje mi sie że wszystko jest ok, tak wiec inwazja może byc spowodowana dojrzewaniem zbiornika, Widzisz Tester ty twierdzisz że mogę trzymać ślimaki i kraby a część osób twierdzi że nie można, dlatego wole poznać każdego opinie ponieważ im wiecej wypowiedzi tym więcej opinii, a lapiej jest męczyć ten temat teraz przez kilka dni niż pózniej przez kilka tygodni w celu korygowania błędów, jeśli kogoś denerwują takie pytania, to po prostu niech zignorują to, ale wydaje mi sie że ten portal jest nie tylko dla ludzi którzy siedzą w tym kilka lat ale również dla takich żółtodziobów jak ja którzy wchodzą dopiero w tą piekną ale trudną dziedzine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium jest zalane ok 4tyg testow narazie nie robie bo dojrzewa,ale chodzi mi oto ze z zakupiona skala przywedrowal koral zona go dopiero po dwoch tygoniach od zalania zauwarzyla i pyta a co to jest? nawet jakbym chcial go wyjac to niemoge bo siedzi gleboko w skale i zyje sobie ,jest coraz wiekszy pierwszy raz widzialem jak koral sie pompuje i jak sie chowa

Taki

http://pl.reeflex.net/tiere/3881_Euphyllia_paraglabrescens.htm#kommentar

Edytowane przez Andrzej79 (wyświetl historię edycji)

Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z waszymi radami wsadziłem druga pompkę cyrkulacyjną tak by był lepszy obieg wody, zastosowałem sie też do rad bober6662 i zakupiłem bakterie które dawkuje od trzech dni zgodnie z instrukcją, jak na razie to pięknie i szybko rozwijają sie glony zielone fioletowe i brazowe najbardziej na piasku i szybach, na skałach ciągną sie nitki zobaczymy co bedzie za kilka dni. Dodaje dwa zdjęcia jedno z oświtleniem nocnym drugie dziennym na którym dokładnie widac jak rozwija sie życie w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy paskowe są dobre do akwarium słodkowodnego, do solonego się nie nadają więc stosując takie testy i tak je marnujesz a nie masz wiedzy o stanie zbiornika. słuchaj chłopaków :baby:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do słodkowodnego też się raczej nie nadają.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze nie calkiem zdajesz sobie sprawe, jakie zagrozenie dla korali stanowi ten zielony glon. Rozprzestrzeni sie tak szybko i tak wrosnie w skale, ze jedynym sposobem bedzie wyjecie skaly i polanie wrzatkiem, zeby go calkowicie usunac. Taka operacja juz niedlugo nie bedzie mozliwa, dlatego spokojnie sie zastanow, czy chcesz hodowac glony czy korale. Gdybys mial sump, to moglyby tam rosnac i filtrowac wode, ale w gl. zbiorniku nie maja nic do szukania, choc sa ladne.

Nie da rady ich upilnowac, zeby rosly tylko na jednej skale. Za rok beda wszedzie, zabierajac przestrzen koralom.

Te "dywagacje" na temat wpuscic-nie wpuscic ekipy czyszczacej nie maja sensu, gdy sie nie wie w jakim stadium jest proces nitryfikacyjny. Byc moze w wodzie jest jeszcze trujacy amoniak. Bez sensownych testow pozostaje spokojnie odczekac kilka tygodni. Wystarczy dobrym testem na NO3 "zlapac" moment gwaltownego wzrostu stezenia nitratu. To bedzie oznaczalo, ze ruszyly bakterie nitryfikacyjne i stezenie amoniaku spadlo, takze pieniadze na test amoniaku mozesz przeznaczyc na inny, bardziej przydatny w przyszlosci.

Te paskowe juz troche wyszly z mody ze wzgledu na "dokladnosc". Nimi nie da sie nic zmierzyc i nawet nie staraj sie nam sugerowac, ze mozna na nich polegac. :baby:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.