Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu czytam na forum na temat oświetlenia. Coraz więcej jest na rynku dostępnych lamp LED. Moje pytanie dotyczy tego jak rozumieć moc tych lamp? Jak pisze np. lampa LED 120W, to mam rozumieć, że jest to odpowiednik np. HQI 120W? Czy ta lampa pobiera 120 W? A może chodzi o inny przelicznik np. od ilości litrów. np 1W:1Litr.

Przepraszam jeśli był już taki watek ale nie znalazłem :wallbash:.

Nie chodzi mi o jakieś skomplikowane wykresy, ale o prosta łopatologiczną odpowiedź :yes.

Edytowane przez Miklosz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120w to moc pobierana przez lampe najczesciej sa ta lampki 120 Led x 1W kazda badz 40 Led x3w kazda hmmm szczerze nie mozna opisac jaka ona daje moc sprawdz ile lumen ma 1 dioda napewno pisze albo ile ma cala lampa porownaj z HQi . Temat oswietlenia byl poruszany tysiace razy w sprawach akwarystyki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łopatologicznie to 120W LED --> 120W mocy tej lampy.

Nie patrzymy na zamienniki czy odpowiedniki. Świetlówki T5, HQI czy diody to zupełnie różne źródła światła. Nie da się tego wrzucić do jednego wora ale i też nie da się tego przyrównać. Szkół jest wiele, są + i -.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kupowałem chińczyka 120 W w opisie było odpowiednik 250 HQI

A jak jest? :sweat:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie tak. W zależności od Twojego szczęścia to ekwiwalent 100-200w w hqi. Także rozrzut szczęścia jak widzisz jest duży.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku.

Nie znam się na tym. Tak tylko wizualnie porównywaliśmy HQI z żarnikiem 12000k z tym wynalazkiem.

Na chłopskie oko ILOŚĆ światła była podobna.Nie mówię o żadnych parametrach tego światła tylko o ilości.

Ponad rok zbiornik chodził na dwóch takich 120W patentach i wszystko było cacy.Ale później przyszedł czas na zmiany.

Zostało mi 120W chińczyków i 4x54 T5 i znowu jest O.K. O co tu biega?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię że jest źle. Okiem nie da się tego zmierzyć więc takie porównanie nic nam nie daje. A że teraz jest ok? Najpierw miałem hqi 250w i zwierzęta rosły i wybarwiały się. Potem miałem 2x250hqi i zwierzęta też rosły tylko szybciej i ładniej się wybarwiały. Gdybym nie dołożył to bym nie wiedział że moze być lepiej. Przecież wcześniej też było ok. Tak jest z chińczykami. Jest ok dopóki nie dowiesz się że moze być lepiej. Czyli po prostu tolerancja jest bardzo duża.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na prawdę są pewne zasady czyli nie ma zasad? :sweat:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretyzować to możemy do śmierci i ustalać jakieś zasady tylko po co? Świeć czym masz i skoro Cię to zadowala to niech tak zostanie. Może będziesz miał kiedyś okazję powiesić nad zbiornikiem coś z wyższej pólki wtedy zobaczysz różnicę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czytałem, że moc led to plus od 40 do 60% w stosunku do lampy HQI


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku.

Jak znam życie bywasz czasami w Łodzi.

Ponieważ mieszkam na wlocie od strony Częstochowy zapraszam serdecznie na kawę i ocenę zbiornika a przede wszystkim oświetlenia.

Mam nadzieję że nie odmówisz.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą poprzednią sobotę i niedzielę robiłem salon w Manufakturze...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz,tak z ciekawości zapytam jeśli Miałbyś moje akwarium i moją lampę Pandorę to jak Byś ustawił moc poszczególnych kanałów i czas świecenia ? Przypomnę,że mam 3 x led 150W + 4 x 54W t5 niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, nie jestem w stanie pomóc. Zawsze wychodzę z założenia że moje akwarium ma mnie się podobać i tak długo grzebę ze światłem aż tak się stanie. A co wolą korale tego nie wie nikt z nas. A jak się okazuje rosną i wybarwiają się więc może coś w tym jest. Ale na pewno zrezygnowałbym z t5. Mnie po prostu psują efekt.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam zaraz psują efekt ); ... Ja tez dopalam BP T5 i nie jest wcale złe .... Myśle ze fluorescencja jest nawet lepsza


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie troszkę odświeżyć temat:

nad moim baniaczkiem wisi lampa Razor R420 160w 16000k chciałem jeszcze coś dołożyć aby doświetlić boki i zastanawiam się nad jakimś t5 2x24w. Jaką proponowalibyście barwę na przyspieszenie wzrostu korali?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oprócz ledów mam 4 sztuki T5 / 2 szt Coral Plus i 2 sztuki Blue Plus plus od Ati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie troszkę odświeżyć temat:

nad moim baniaczkiem wisi lampa Razor R420 160w 16000k chciałem jeszcze coś dołożyć aby doświetlić boki i zastanawiam się nad jakimś t5 2x24w. Jaką proponowalibyście barwę na przyspieszenie wzrostu korali?

Serio nie daje rady Razor 160 nad takim wymiarem akwa?ja planowałem dać tego razora do 80cm długości i 60szer.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober, mam Razora 160W nad baniakiem 80x55cm i wszystko jest ładnie doświetlone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem :) jak go dam wyżej to oświetla prawie cały baniak a jak niżej to świeci punktowo :)

Zastanawiam się czy wyżej montowana lampa np. 30-40cm nad lustrem wody daje ten sam efekt co 10cm? czy nie traci na sille światła jak jest wyrzej chodzi o docieranie światła pod wodę do korali:)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było o tym na forum, im wyżej dasz lampę tym słabsze światło.

Podobno najlepsza wysokość to około 20 cm z różnych względów.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.