Skocz do zawartości
Pipider

Uboga sól na start i co dalej?

Rekomendowane odpowiedzi

W wielu wątkach pojawia się porada, aby na start użyć ubogiej soli np. IO, aby nie dostarczać do systemu zbyt dużo pierwiastków, w momencie, kiedy nie są one jeszcze w systemie potrzebne, aby nie stały się pokarmem dla glonów i innych plag. W sumie rozsądne podejście.

Ale chwilę później, kiedy robimy pierwsze testy i decydujemy się na wpuszczenie pierwszych korali pojawiają się od razu głosy, że Ca, Mg, Kh czy co tam jeszcze są dramatycznie niskie.

W związku z tym chciałem się upewnić, co powinienem zrobić.

Wystartowałem na soli IO – zasolenie 1,022 (producent zaleca 1,020).

Po ok. 8 tygodniach podawania bakterii NO3 spadło z poziomów kosmicznych do wartości ok. 10. Wpuściłem, więc kilka ślimaków i kilka szczepek (zoa, miękkie) oraz rozpocząłem podawanie wódki. (1ml/400 l na początek). W sumpie węgiel i adsorbent PO4.

Po tygodniu wszystko żyje i się ładnie otwiera.

I zacząłem się zastanawiać, co dalej…

Czy prawidłowe będzie podciągnięcie parametrów od wartości optymalnych poprzez podanie poszczególnych składników do Ballinga ( bez soli bez NaCl)?

Czy podnieść zasolenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co chcesz kombinować skoro wszystko jest ok?Zmienić sól to możesz dla urozmaicenia i jak już będziesz pewny co chcesz trzymać w swoim akwarium,ja bym nic nie zmieniał na razie,po co lejesz wódę?Zmiana soli na bogatszą moim zdaniem równa się plagi

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

no zakupisz sobie testy o ktorych wspomniales

podniesiesz zasolenie powoli

i do przodu

ważne zeby na tym etapie poza wspomnianymi parametrami MG, Ca, Kh przede wszystkim

nie zajmować sobie głowy by nie zgotowac sobie prawdziwych problemów

Twoja logika w opisie wydaje sie byc słuszna

poki co nie ma co szaleć z bogata solą, podmianami (kiedy odpaliłeś system?) gdyz chyba nie masz tam prawie nic z zycia w baniaku

pozdrawiam

luft

p.s.

jak sobie uzupełnisz stopkę (jaki masz baniak etc) łatwiej kolegom bedzie Ci podpowiadac


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie zamierzam na razie zmieniać soli na bogatszą, ale parametry będzie trzeba kiedyś doprowadzić do porządku i właśnie nie wiem, kiedy i jak się za to zabrać.

Akwarium odpaliłem 10.09. Nie robiłem jeszcze żadnych podmian, bo życia w zbiorniku tyle, co nic.

Chciałbym się tylko dowiedzieć czy powinienem podciągnąć Ca, Mg, i Kh do wartości ogólnie przyjętych za optymalne, czy też na razie się powstrzymać?

Czy można podawać np.tylko CaCl2, NaHCO3 … czy trzeba je dozować wszystkie razem?

Stopkę uzupełnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po co chcesz kombinować skoro wszystko jest ok?Zmienić sól to możesz dla urozmaicenia i jak już będziesz pewny co chcesz trzymać w swoim akwarium,ja bym nic nie zmieniał na razie,po co lejesz wódę?Zmiana soli na bogatszą moim zdaniem równa się plagi

Wódkę leje aby dostarczyć "jakieś jedzenie" dla bakterii, aby obniżyć no3/po4 bo na razie bardzo wysokie. Po przeczytaniu wielu tematów na forum wydaje mi sie to właściwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zgodzę się że na zbicie NO3 ,ale w trakcie dojrzewania lanie wódki moim zdaniem nie ma sensu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling to wszystkiego po równo, ale jak najbardziej możesz dolewać to czego ci brakuję i uzyskać optymalne wartości. Piszesz że obsada znikoma więc same podmiany powinny zaspokoić system,a z czasem dodawania życia popyt na pierwiastki się zwiększy i będziesz zmuszony lać chemię lub zmienić sól.Sam wyczujesz system za jakiś czas.

Pozdrawiam


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.