Skocz do zawartości
camell76

Czy stosowanie Rowa Phos itp ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Takie poranne, łazienkowe przemyślenia...

Powiecie że zbija fosforany. Ok. Ale przecież bakterie denitryfikacyjne potrzebują fosforanów do swojego namnażania się. Mnożąc się bakterie zużywają azotany - a przecież właśnie o to nam chodzi?

Czyli bez fosforanów bakterie nie mogą się mnożyć i mamy problem z nadmiarem azotanów? Dobrze kombinuję? A może fosforanów i tak jest dużo za dużo?

Zaznaczam że nie jestem chemikiem ani biologiem, a wszelkie informacje na ten temat czerpię z Forum i internetu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Camell, za krótko w łazience.

Nie trzeba byc chemikiem czy biologiem aby sie domyslic ze skoro mamy spore stęzenia ktore nam przeszkadzaja

to oznacza ze nasza masa bakteryjna nie jest w stanie przetworzyc takiej ilosci w/w zwiazkow.

Czyli ze w akwa produkuje sie wiecej syfu niz system sam moze rozlozyc. Dlatego musisz go usuwac sztucznie.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale to jedna skrajność (za dużo syfu - trzeba czyścić chemicznie).

Ale czy nie istnieje druga skrajność - za mało syfu=fosforanów, bo używamy właśnie coś w stylu Rowa Phos? Co wtedy zrobić z azotanami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba tez usunac. Albo dac szanse aby namnozyly sie bakterie samoistnie ( siporax, nitrareduktor ) albo je karmic ( biokulki, wodka, VSV, KZ ZS3+ZB) albo podmieniac wode


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko napisz czym je usunąć :thumbup:

Czy te 'bakterie samoistne' namnożą się bez obecności fosforanów?

Podmianę wody pomijam, bo to oczywiste że rozcieńcza wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle metod ile osob, ja siporax + KZ + rowa

a reszte znajdziesz w dziale chemia - z tego co wiem to aktualnie tocza sie ze 3-4 watki na ten temat

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym problem - tyle metod ile osób ;) Dodatkowo różne obrzędy Voodoo, a na koniec stwierdzenie że i tak każdy baniak jest inny ;)

Dlatego właśnie staram się to wszystko zrozumieć i przenieść na swój baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Camell - to ze nasze testy nie wykrywaja jakiegos tam zwiazku nie znaczy ze go nie ma. Jesli zrobisz test NO3 i PO4 w wodzie morskiej Hanka czy Salifertem tez otrzymasz wyniki zerowe, co nie znaczy ze tych zwiazkow na rafie brak.

Poza tym, jesli stosujesz skutecznie jakastam metode probiotyczna tak naprawde nie musisz dbac o bakterie azotowe bo poniekad cykl N jest czesciowo zastapiony wlasnie ukladem np biopellety + odpieniacz.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy że np można lać wódkę nawet jeżeli wg Seachem Po4=~0? Spotkałem na tym forum opinie, że to kompletnie bezcelowe a nawet szkodliwe.

Mam nieustanny problem ze zbyt wysokim No3 (~25-50) i glonami nitkowatymi. Stąd te moje 'kombinacje'.

Ale muszę przyznać że ostatnio (po podbiciu Kh do ~9) miękkie rosną jak szalone :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma nic do rozumienia, trzeba mierzyć fosforany a jak jest za dużo to usuwać. I znowu mierzyć jak idzie usuwanie. Myslenie można włączyć przy wyborze metody.

Stosując np Rowę usuwamy tylko fosforany(noi krzemiany) ale azotanów to nie rusza.

Jak stosujemy metody z bakteriami i wódką to bakterie zjadają i fosforany i azotany. namnażają się i wyrzucamy to wszystko z akwarium przez dobry odpieniacz. Ale bakterie lubia jeść azotany z fosforanami. Jak danie jest niepełne to nie jedzą.

W skrajnych przypadkach,żeby nakarmić bakterie musimy dosypać tego czego brakuje.Najczęćiej łakomczuchy wyjadaną fosforany a azotany zostaja na talerzu. ale jak podsypimy to zjedzą wszystko.

Samych azotanów nie usuniemy żadnym cudownym proszkiem.Purigen wyłapuje azmoniak i azotyny i jak je złapie to trzyma-ne nie moga się już przekształcić w azotany

Jednym słowem łatwiej usunąć fosforany, ale są one niezbędne do zbijania azotanów.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież o to właśnie chodzi w tym wątku - bez fosforanów (czyli stosując np. RowaPhos) nie usuniemy azotanów. Mam rację?

ps. Tester - u mnie właśnie ostatnio Sebowy trójkąt się skompletował :) Jakiś czas temu wyrzuciłem Phosguard, a po pojawieniu się fosforanów zacząłem lać wódkę :)

ps2. widzę że właśnie dostałem minusa. Mogę spytać za co? Czyżby moja próba zakwestionowania celowości stosowania drogich produktów reklamowanych jako niezbędne do utrzymania akwarium kogoś zabolała? Przeglądając ten wątek oraz całe forum nie potrafię znaleźć błędu w moim rozumowaniu. Może faktycznie jestem ograniczony umysłowo. Jeżeli tak jest, to bardzo proszę o wyłożenie 'jak krowie na miedzy' gdzie popełniłem błąd i czemu zasłużyłem na minusa.

Dalem Ci plusa za dociekliwosc :)

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nawet jesli podeprzemy sie wspolczynnikiem Redfielda - ktory moze i nie jest super adekwatny do naszych rozwazan to stosunek NO3 i PO4 powinien byc 16:1, a czesto zdarza sie ze to wlasnie NO3 jest czynnikiem limitujacym. Do tego, podobno, zbyt wysokie fosforany sa gorsze niz zbyt wysokie azotany. Dlatego stosujemy Rowe.

I jeszcze jedna rzecz ktora moze miec znaczenie z praktycznego punktu widzenia

Raz rozpedzony zbiornik, bez zewnetrznych czynnikow bedzie z latwoscia utrzymywal zerowe NO3 bo ogolnie rzecz biorac, nie ma zewnetrznych zrodel NO3. Zobacz ile jest postow ludzi ktorzy chca sztucznie podbic NO3 zeby im np kulki zadzialaly. Z fosforanami jest inaczej. To wlasnie najczesciej zewnetrzne zrodla fosforanow np wegiel, czy mrozonki powoduja ich podwyzszony wzrost. Dlatego wlasnie warto trzymac PO4 w ryzach za pomoca pochlaniaczy. Pomijajac juz redukcje krzemianow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Camel Tak, masz rację. U mnie odkąd stosuje sół probiotyczną i dodaję wódkę filtr rowa jest wyłączony, a nawet 2 razy dosypywałam fosforanów!

Zbijam azotany z poziomu 50 a fosforany (przy stosowaniu Rowy) około 0,046

Teraz mam azotany 5-20 i niemierzalne fosforany (testem Rowy). Jak przez kilka dni fosforany sa niemierzalne to azotany rosną mimo lania wódki.

Po prostu trzeba kontrolować i poziom azotanów i fosforanów i odpowiednio reagować

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - dziękuję, to jest rzeczowe wyjaśnienie tematu. Czyli najpierw robimy porządek z No3, potem wsadzamy Rowe.

Tamara - dziękuję za poparcie moich obserwacji, już zaczynałem myśleć że faktycznie mam jakiś 'inny' zbiornik ;)

Tylko nadal nie rozumiem skąd ten minus...

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem.Pewnie się komuś źle klikneło aTy jakieś teorie spiskowe....

Ja też nie rozumiem za co mam plusa? w końcu mapisałam to samo co Ty, moze tylko nieco bardziej po kolei...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę się jeszcze douczyć komu i za co te plusy i minusy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup:

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Camel Tak, masz rację. U mnie odkąd stosuje sół probiotyczną i dodaję wódkę filtr rowa jest wyłączony, a nawet 2 razy dosypywałam fosforanów!

Zbijam azotany z poziomu 50 a fosforany (przy stosowaniu Rowy) około 0,046

Teraz mam azotany 5-20 i niemierzalne fosforany (testem Rowy). Jak przez kilka dni fosforany sa niemierzalne to azotany rosną mimo lania wódki.

Po prostu trzeba kontrolować i poziom azotanów i fosforanów i odpowiednio reagować

Vodka + probiotyki nie wrozy nic dobrego uwierz mi, jak chcesz zbić NO3 to dołóż do sumpa skały albo ceramiki. Chociaż wszystko w normie, powinnaś się cieszyć, że widzisz NO3, Przy tej metodzie nawet z jego wykryciem jest problem. Dosypywanie fosforanów to już w ogóle jakiś hardkor...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vodka + probiotyki nie wrozy nic dobrego uwierz mi, j

Dlaczego? lepsze VSV?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żaden alkohol


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie dlaczego?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgaduje ze chodzi o jakies negatywne skutki laczenia soli probiotycznej (AF???) z wodka. Jesli w soli sa zarowno bakterie jak i pozywka to pewnie vodka to taki "drugi grzybek w barszcz"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogą wystąpić negatywne skutki przy łączeniu wódki z probiotykami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.