Skocz do zawartości
Pipider

Gigantyczne PO4 - pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po dwóch miesiącach od startu moich 300l, kiedy już NO3 zaczęło ładnie spadać i osiągnęło poziom ok. 15, przyszedł czas na kolejne testy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy wynik PO4 wyszedł w okolicy 2 ( skala jest do 3 i kolor był trochę bledszy, niż 3 ale wyraźnie ciemniejszy niż 1 – test Saliferta)

Dodam jeszcze, że w akwarium mam 3 szczepki zoa i dwie inne. 5 ślimaków. Niczym nie karmię. W sumpie adsorber chyba EcoPhos.

Skąd taki wynik?? Jak to ogarnąć?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz u kolegi czy test dziala poprawnie choc panuje opinia ze salifert na PO4 do dokladnych nie nalezy.

Nie napisales ile zastsowales tego chyba EcoPhos-u, a juz napewno dawno wartalo by go wymienic. W ten sposob ogarniesz. Rowa, Phosguard tez sie nada,

Zrodelm PO4 jezli nie karmisz jest skala.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz szczera i prawdziwa porade, a przede wszystkim praktyczna

przy takim stosunku po4 do no3 to mozesz sobie przyspieszyc zbijanie obu parametrow za pomoca VSV (wodka tez)

ustalajac dawke np 3 ml dziennie

gdy no3 dobije Ci do zera na salifercie lub 2

to zmierzysz sobie po4

i wtedy dołożysz w miare potrzeby adsorbent na fosforany by dobic go bliskiemu zeru

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 tygodni leję 1ml wódki dziennie, a skała pochodzi z jakiegoś likwidowanego baniaka.

Czyli jest szansa, że uda się to jeszcze przywrócić no normalności?

Bo już się trochę bałem, czy kupno "używanej" skały nie było błędem i czy nie będę musiał jej wymienić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozemy miec nadzieje, ze jakis odpieniacz masz ?

Tak jak Luft napisal, parametry sa prawie idealne do metody z wodka, ale odpieniacz i testy musza sie sprawdzac.

Mysle, ze w Twoim przypadku, test Saliferta na PO4 jest ok, bo czy masz "1" czy "2" to nie jest az takie wazne.

Dozuj wodke i co tydzien zmierz zmiany. Warto tez poczytac o tej metodzie, zeby nie przesadzic i nie sciagnac sobie innych plag.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się kończy kupowanie rewelacyjnej używanej skały...

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij jeden kawałek skały i włóż do czystej solanki - świeżej. Jak po 3-4 dniach pojawi Ci się wysokie PO4 - wina skały i wtedy...można żałować kupna skały...


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się kończy kupowanie rewelacyjnej używanej skały...

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

No cóż była o połowę tańsza niż ze sklepu. Przed zakupem przeglądałem forum pod kontem skały z drugiej ręki i nie natknąłem się na żadne ostrzeżenia. Mam nadzieję, że uda mi się mimo wszystko doprowadzić parametry do porządku. Ciekawe jakie mnie jeszcze plagi czekają z tego powodu…

Odpieniacz mam DIY BK180 od jednego z forumowiczów.

O dozowaniu wódki też kilka wątków przeczytałem. Dla tego zaczynam od małej dawki i co tydzień powoli zwiększam. Myślicie, że lepiej dozowac VSV czy sama wódka też wystarczy?

Widzę, że będę się musiał jeszcze kilka tygodni wstrzymać z dodawaniem życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metoda vsv jesli sie nie myle jest deczko bezpieczniejsza (lagodniejsza)


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko wiele razy bylo pisane nt vsv vs wodka

1 vsv ma wykarmiac niby wiecej szczepow bakteryjnych

2 lepiej działać na zbijanie po4 niz wodka

pozdrawiam

także warto samemu poszukac niz zadawac kolejne pytanie o proporcje etc


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego gogantyczne ? ile tego masz???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nie otwierać nowego wątku dołączę się do dyskusji. Obecnie stosuję w celu obniżenia NO3 i PO4 preparat Red Sea: NO3:PO4-X. Czy ktoś miał z tym do czynienia?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już ponad miesiąc odkąd zacząłem poprawianie parametrów i walkę z PO4.

Postąpiłem zgodnie z zaleceniami kolegi Lufta ( dałbym plusa ale już nie ma ).

Więc pokrótce podsumuję:

Jakieś 6 tygodni temu miałem NO3 ok. 40 i PO4 prawie 2. ( akwarium zalane 10.września)

Zacząłem podawać wódkę w ilości od 1 do 4 ml/dobę.

Po ok. 3 tygodniach NO3 zaczęło gwałtownie spadać a PO4 wynosiło ok. 1. (czyli też spadło o połowę)

Dołożyłem Phosguard w ilości ok. 300ml/ 400l wody i wymieniałem go, co 4 dni.

Tydzień temu NO3 było niewykrywalne, PO4 na poziomie 0,4. Kupiłem pierwsze rybki, aby móc zacząć karmić i tym samym dostarczyć trochę NO3. Wódkę ograniczyłem do 1ml/dobę. Nadal wymieniam Phosguard co 4 dni.

Zacząłem również podnosić poziom Magnezu i Wapnia.

Plaga glonów wyraźnie ustępuje, a pierwsze Zoa i Briareum mają wyraźne przyrosty. Myślę, że po 3 miesiącach od zalania zbiornik zaczyna się stabilizować.

Dziękuję za wszystkie porady i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy vodka metod jest faktycznie lepsza od absorbera o którym pisałem wcześniej?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Obecnie stosuję w celu obniżenia NO3 i PO4 preparat Red Sea: NO3:PO4-X. Czy ktoś miał z tym do czynienia?

Tak. Stosuję go codziennie od przeszło 2 miesięcy. NO3 1,5 do 3,0 a PO4 0,04 do 0,06. Zastanawiam się czy trochę nie obniżyć dawki żeby nie było tak jałowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jalowo? No3 1,5 , po4 0,06.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jalowo? No3 1,5 , po4 0,06.

Nie rozum tego dosłownie. Uważam, że gdyby obie wartości były dwukrotnie wyższe, to byłoby to dalej w rozsądnych granicach i z pożytkiem dla zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefbos stosujesz dawki takie jak zaleca porducent, czy mniejsze? Masz mętną wodę po zastosowaniu?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda była mętna przez 4 dni a później kryształ.

Ja u siebie stosuje połowę dawki jakie podaje producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent zaleca dozowanie codziennie dawki np 3 ml/100 l dla No3>10 oraz pomiar 1/week. Przy takiej dawce chyba nigdy woda nie może zrobic się klarowna?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem Phosguard w ilości ok. 300ml/ 400l wody i wymieniałem go, co 4 dni.

Dlaczego tak często?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Dołożyłem Phosguard w ilości ok. 300ml/ 400l wody i wymieniałem go, co 4 dni.

Dlaczego tak często?"

Zapewne dlatego, że w instrukcji jest tak napisane. A z tymi specyfikami lepiej się do nich stosować.

Edytowane przez mazu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary z przed chwili:

NO3 - ok. 10

PO4 - 0,40 mała Hanka (po 4 kolejnym pomiarze)


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co radzicie na taki wynik?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefbos stosujesz dawki takie ...

Do tej pory stosowałem takie dawki, jakie zaleca producent. Nigdy nie miałem mętnej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.