Skocz do zawartości
Letys

RO/DI - czy wciąż się nadaje?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Znajomy likwidował swój baniak i nabyłem od niego kilka rzeczy. Między innymi filtr RO/DI (1mikron, 5mikronów, węgiel, ro, di). Filtr, którego używam ma większą wydajność i jest nowszy więc nie przestane go używać ale ten kupiłem z myślą o podłączeniu go w celu dolewek/podmianek w zbiorniku słodkowodnym. Do tej pory (ponad półtora roku) prowadze naturalne akwarium z powodzeniem na kranówie (odstanej oczywiście) ale skoro już mam dodatkowy filtr to zastanawiam się czy nie pobawić się w automatyczną dolewkę RO/DI. Wszystko wydaje się zwykłe i logiczne aczkolwiek jest jeden problem. Nie mam miernika TDS więc nie wiem czy wkłady w tym filtrze wciąż są ok. Z tego co wiem to nie przeleciało przez ten filtr więcej niż 300 litrów ale to też nic dokładnego. Jak sądzicie? Czy nawet jeśli wkłady już powinny być do wymiany to woda będzie się nadawać zamiast takiej prosto z kranu? Chodzi mi o to czy wkłady po jakimś czasie nie robią się w jakiś dziwny sposób toksyczne, nie rozwijają jakichś grzybów czy coś. Ma ktoś może doświadczenie w tej kwestii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez miernika to jak wróżenie z fusów. Wkłady nie są aż takie drogie i ja bym nie ryzykował, to jak z samochodem po zakupie warto wymienić olej i płyny.

A tym co piszą że nie zaglądają do swoich filtrów po kilka miesięcy mówię - Hańba Wam, król Julian Was osądzi :p

W tamtym tygodniu wymieniałem filtry u jednej osoby, która nie zaglądała do nich od 18 mc...... takiej gnojówki to dawno nie widziałem, te wkłady 1 i 5 mikronów dosłownie były jak pocięte nożem - dosłownie paseczki.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynym rozsadnym rozwiazaniem, wydaje mi sie jak zwykle podwojny TDS. Bez niego bedziesz co kilka miesiecy pytal, co myslimy o ,,, bal, bla, bla.

Poza zywica, od ladnych paru lat nie wymienialem mambran, czy jak to sie nazywa. Po prostu - brak zainteresowania w tym kierunku, ale inni maja zapewne inne doswiadczenia, takze to przemysl.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, ale filtry - wkłady też nie wymieniasz ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc chcecie powiedzieć, że taki filtr ma możliwość pogorszenia jakości wody? Wydawało mi się, że już gorzej niż zwykła kranówa być nie może. No i pamiętajcie, że nie myśle o zastosowaniu tej wody do solniczki a do słodkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO sie stosuje w slodkim miedzy innymi po to zeby dostac wode czysta chemicznie znaczy miekka i podatna na preparacje. sprawdz twardosc jesli 0 to moze jeszcze jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafal: "ale filtry - wkłady też nie wymieniasz ?"

Tez nie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od prawie 2 lat mam tę samą membrane i filtry tds pokazuje 0 to po co się spinać i wymieniać :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale macie TDS i to widzicie

mi w obudowie do DI pękła uszczelka i za membraną miałem 1 i po DI też 1 - najpierw wymiana żywicy potem zorientowałem się że coś jest nie tak - jednak TDS się przydaje

Letys: jak prowadzisz na kranówce i jest OK, to po co dawać RO/DI a jak już dawać to bez TDS trochę mija się z celem bo sam nie wiesz co lejesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.