Skocz do zawartości
floose

SUMP ( projekt ) do istniejącego 300L PROSZĘ O OPINIE :)))

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar dołożyć sump do mojego istniejącego zbiornika 300L.

Na wstępie powiem, że istniejąca szafka wymaga zrobienie sumpa 3 częściowego.

Zaprojektowałem go sam według posiadanych przezemnie informacji ale zaznaczam, że nie jestem doświadczonym morszczakiem stąd ten temat, aby porównać moje wyobrażenie sumpa z doświadczeniem i wiedzą Was koledzy i koleżanki :)))

Może najpierw zdjęcia, a następnie wyjaśnie jak, skąd i dlaczego.

post-12934-0-17876800-1354303823_thumb.jpg

post-12934-0-37471100-1354303832_thumb.jpg

post-12934-0-11977900-1354303840_thumb.jpg

Zaczynamy:

Jako, że mój zbiornik nie posiada komina, a wiercenie w zbiorniku z rybkami mi się nie uśmiecha postanowiłem skorzystać z Overflow Box.

Woda z Overflow boxa będzie spływać rurką do lewego zbiornika na końcu której mam zamiar umieścic Sock Filter wstepnie wyłapujący największe zanieczyszczenia.

Woda będzie sączyć sie od góry do komory 1 gdzie będzie złoże zraszane w postaci bio ball.

Wysokośc tej komory to 45 cm ale poziom wody bedzie około 23cm za sprawą przegrody po 4 komorze.

Woda dołem poprzez otwory będzie przepływać do komory 2, która będzie zawierać ceramike, woda w tej komorze bedzie płynąć do góry poprzez złoże ceramiczne i następnie przelewać się do komory 3 z węglem aktywnym gdzie w dół do komory 4 która będzie na dodatkowe medium filtracyjne np. jakis remover.

Woda kierując się w górę będzie przelewać się do następnej komory 5 gdzie będzie umieszczony odpieniacz:

TMC V2 SKIM 800 z pompą RIO 2500 31W Q:2972 L/h

Wężyk z odpieniacza ma być skierowana za wysoką przegrodę gdzie poprzez kilka przegród bedzie realizowana bubble trap.

Myślałem żeby za tą właśnie przegrodą umieścić także bio ball żeby zniwelować hałas a także już na wstępie woda była jak naj mniej spieniona a następnie na bubble trap wytraciła resztę bąbelków.

Powiem odrazu dlaczego woda będzie przepompowywana poprzez odpieniacz a nie będzie sie sama przelewać.

Ma to na celu uzyskanie niskiego poziomu wody w komorach 1-5 aby złoże zraszane było w połowie odkryte, znaczy ponad powierzchnia wody.

Za bubble trap woda na wysokości około 41 cm poprzez rurki będzie przelewać się do środkowego zbiornika 8 gdzie będzie umieszczone DSB (15cm) i Refugium powyżej z żywą skałą i algami różnego rodzaju.

Po przeciwnej stronie refugium będą rurki kierujące wodę do prawego zbiornika który podzielony będzie na dwie części pierwsza będzie komora z pompą powrotna do głównego akwarium a druga część na wode RO z automatyczna dolewką.

Myślę, że ma to ręce i nogi i powinno działać ale oczywiście proszę o konstruktywna krytyke, rady i zalecenia od bardziej doświadczonych morszczaków.

Obecnie wszystko jest na etapie planów więc wszystko można dowolnie konfigurować i zmieniać poza zawnętrznymi wymiarami zbiorników i oczywiście założeniem, że sump będzie podzielony na 3 części gdyż środkowe scianki w szafce są nośnymi a akwarium pełne więc szafka musi zostać :p

Podaje link do projektu 3D:

http://sketchup.goog...733&prevstart=0

Z góry dziękuje za wszelkie rady i sugestie.

post-12934-0-59848000-1354303814_thumb.jpg

post-12934-0-17876800-1354303823_thumb.jpg

post-12934-0-37471100-1354303832_thumb.jpg

post-12934-0-11977900-1354303840_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam.

jedna rzecz mnie ciekawi.

wode z komory odpieniacza do nastepnej komory bedzie pompowal odpieniacz?

tak przynajmniej ja to rozumie.

to bedzie lipa i katastrofa.

wtedy pompa obiegowa musiala by pompowac doslownie idealnie tyle samo wody co odpieniacz.

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki troche jakby skomplikowany ten system :)

Pozdrawiam taplając w talku


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak by to miało być....

Powodem tego jest chęć utrzymania dość niskiego stanu w przegrodach 1- 4 około 23 cm aby złoże zraszane z przegrody 1 było w połowie odkryte nad powierznia wody.

Część za odpieniaczem i refugium miały by poziom wody około 41 cm.

Właśnie tego miejsca nie jestem pewien...

Znaczy chciałem tak to zrobić ale nie wiem czy to wyjdzie w praktyce.

Może jakieś inne rozwiazanie, choć mi nic innego nie przyszlo do głowy jeżeli to złoże zraszane miało by być w połowie odkryte... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zastanawiałem się może nad czujnikami wyłączającymi pompę powrotna w razie niskiego stanu....

No i chyba odpieniacz musiał by mieć cos podobnego gdyby nie spłyneła wystarczająca ilość wody do sumpa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

biobale? a co to jest? :) stosuje to ktos jeszcze :)

a ten patent nie bedzie dzialal, ustawienie przeplywu w dwoch pompach jest prawie niemozliwe....

a skaly do dsb nie dawaj, bo zycie z piasku ucieknie do skaly

a po za tym odpieniacz ma pienic a nie pompowac wode

Edytowane przez edi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

połączenie tych sumpów śrubunkami 40 -32 min więcej będzie kosztowało niż stelaż i nowy pojedynczy sump jak dla mnie masakra w obsługiwaniu tego coś podobnego miałem teraz u znajomego w końcu gość wymienił cały stelaż na nowy i zrobił normalny sump a nie skręcany z kawałków ,po co tyle przegród ,1wstępny wata,gąbka, 2 odpieniacz ,3 komora na resztę rowa węgiel filtry puszkowe żadne skarpety w przegrodach ,pompa powrotna dolewka


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt jak najbardziej do zrealizowania, ale są pewne punkty do poprawienia, przede wszystkim zbędne są te przegrody w pierwszej komorze, nie ma jak prostota projektu która przedkłada się na niezbędną przestrzeń i prostotę obsługi, druga ważna sprawa to obniżenie poziomu rur łączących zbiorniki sumpa, woda w sumpie siłą fizyki będzie dążyła do wyrównania poziomów na zasadzie naczyń połączonych więc nie ma mowy o utrzymaniu niskiego poziomu wody w komorach 1 do 4 przy tak wysokim poziomie rur łączeniowych jaki widnieje na rysunkach, inna sprawa to trzeba pamiętać że po wyłączeniu zasilania sump musi mieć możliwość przyjęcia spływającej wody ze zbiornika. Natomiast zaletą takiego sumpa jest możliwość oświetlenia wyłącznie środkowej części przeznaczonej na refugium, dzięki czemu nie będzie zarastać algami wapiennymi i glonami odpieniacz czy pompa obiegowa.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.