Skocz do zawartości
T.TOM.T

Pterapogon kauderni

Rekomendowane odpowiedzi

Od 10 - 12 miesięcy jestem posiadaczem 2 szt. pterapogon kauderni . Rybki są najprawdopodobnie tej samej płci , są wobec siebie dość agresywne z tym że ich aktywność można obserwować praktycznie tylko po zgaszeniu oświetlenia , w ciągu dnia (z wyjątkiem czasu karmienia mrożonkami) "wiszą" po przeciwległych stronach akwarium .

Mam w związku z tym zachowaniem , pytanie do posiadaczy tych ryb .

- czy trzymacie wyłącznie dobrane parki tych ryb , czy może większe stadka ?

- czy w przypadku większej ilości rybek dochodzi do agresywnych zachowań (np.dominującego samca z konkurentami tej samej płci) ?

- czy z racji tego że jest to gatunek żyjący w większych grupach , wprowadzenie nowych 3-4 szt. spowoduje nasilenie ich aktywnosci w ciągu dnia (czy nadal będą porozstawiane po kątach) ?

Tomek


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa podejścia do tych ryb. Ostatnio w Czerwcu wpuściłem 4 sztuki, licząc na to, że może dobierze się parka. Rybki wcinały artemie i lasonogi aż miło i pływały stadkiem przez tydzień. I tyle mojego szczęścia.

Po tygodniu zaczęły się gonitwy między nimi. Po dwóch tygodniach został tylko jeden, który nagle przestał jeść i też padł po kilku dniach. Nie wiem co było powodem. Może trafiłem na 4 osobniki tej samej płci? W każdym bądź razie trzeciego podejścia do tej ryby nie planuję.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dwa podejścia do tych ryb. Ostatnio w Czerwcu wpuściłem 4 sztuki, licząc na to, że może dobierze się parka. Rybki wcinały artemie i lasonogi aż miło i pływały stadkiem przez tydzień. I tyle mojego szczęścia.

Po tygodniu zaczęły się gonitwy między nimi. Po dwóch tygodniach został tylko jeden, który nagle przestał jeść i też padł po kilku dniach. Nie wiem co było powodem. Może trafiłem na 4 osobniki tej samej płci? W każdym bądź razie trzeciego podejścia do tej ryby nie planuję.

Miałem identyczną historę, tylko zamiast 4 kupiłem 10szt. Po 4 tygoniach nie było ani jednego. Mój wniosek, iż ryby były łapane na cyjanek, lub jakąś inną dziwną metodą. Przeszło rok temu nabyłem drogą wymiany 3 szt. od kolegi Waldiego, który je własnoręcznie odchwał, została parka i teraz ja mam młode.

Myślę, że jak kupować te rybki to tylko hodowlane, wtedy mamy pewność co kupujemy.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up...................


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomek,

Ja trzymam tylko dobraną parkę ale to jest ryba która w ciągu dnia czeka na wieczór i noc :)

U mnie cały dzień parka jest schowana a w nocy baniak jest ich :)

Nie mam pojęcia jak zareagują na wpuszczenie nowych osobników, sądzę że będzie wojna - ta ryba ma wiele cech z pyszczaków :)

Może lepiej spróbuj zobaczyc jakiej płci sa Twoje osobniki i wymień jednego z nich tak by miec parkę.

Tak czy inaczej parka też nie będzie pływała za dnia.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z ich stadnym życiem, zawsze jest jeden do bicia. Jeszcze dwa tygodnie temu miałem 4szt jeden został zamęczony potem zabrały się za następnego tym razem już zareagowałem i aktualnie dwa pływają w akwarium a jeden w kotniku.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem, a mianowicie zakupiłem 2 tygodnie temu Pterapogon kauderni przyjechały do mnie z ok 400km ze sklepu jednego w Warszawie ale nie jakimś tam ul. błotna nr zachlapany!! Chłop mi złowił rybki, które pływały sobie razem w jednym z akwarium. Samiec większy ok 5cm samica (niby ) niecałe 4cm. Pływały sobie u mnie razem do dziś południa i nagle patrze ten większy dostał świra i zaczął gonić mniejszą tak,że do teraz nie wychodzi z ukrycia!! A już myślałem,że mam parę chociaż wiem że para to dopiero pewna jak ma młode!! Pytanie czy to druga sztuka to może być samiec czy większemu się zachciało coś od samicy!!Po wypustkach( narządach rodnych) koło płetw brzusznych za bardzo nie widzę czy są dwie czy jedna! Co może być przyczyną takiego zachowania większej rybki???

EDIT:

Nie zaczynaj nowego watku na ten sam temat. :nono Tym razem polacze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo to jest pocieszenie!!! dzięki :ninja: i trza będzie odwiedzić dział targowisko!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też obstawiam jak Tester

- co do wielkości niema co się sugerować że większy to samiec

ja kupiłem 4szt z myślą że będzie z tego jedna parka, co się okazało to samica odganiała pozostałych samców od swojego wybrańca

aż musiałem je oddać


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok mam tylko 2 szt więc jakie są sugestie większy może być samicą??? i co mogła by odganiać samicę?? czy raczej samiec-samiec??Najgorzej że nie mam kotnika bo bym zaraz mniejszego ciup za fraki!

Edytowane przez ireck (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź je nakarm, ale tak Świątecznie!! niech brzuszki się im zaokrąglą to zobaczysz te wypustki

Edytowane przez darod (wyświetl historię edycji)

450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość niedawno robiłem trzecie podejście co do pary i się udało. Kupiłem niby parę jak się okazało były to dwie samice, dokupiłem samca (dwie wypustki). Dziś mam trzy i za nic nie mogę odłowić samicy która została zapędzona na tyły akwarium. Jak zgaśnie światło to ma niezły horror i bardzo mi jej szkoda. Czekam z tą siatką ale nic z tego tak jest płochliwa że nic z tego


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak miałeś 2 samice to się goniły czy sielanka??Jak ją złapiesz to kupuję :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez pierwsze dwa dni było ok, aż tu nagle podział baniaka na dwa sektory i tak siedziały w dzień a w nocy zabawa w kotka i myszkę. Dziś to wygląda jak polowanie


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnawiam temat :) Rok pływał u mnie jeden jubilerek, w tej chwili jest już spory i wypasiony, ale nie widzę "tam" żadnych wypustek, dokupiłam jednego maluszka. Oczywiście ganianie po całym baniaku. Cały dzień siedział w narożniku i już myślałam że za kilka dni zakończy się jego żywot. O dziwo dużego kaudeni przyłapałam na tańcach koło maluszka. Jak go aktualnie nie goni to podpływa do niego i tańczy naokoło maluszka. Trzęsie się przy tym jak galaretka. Potem odpływa a jak mu się przypomni to go pogania jeszcze po akwarium i spowrotem taniec. Co to może oznaczać? Próbuje się sparować czy to taki taniec na pokaz siły? Niewiem czy próbować malucha odławiac? Szkoda by było gdyby go zamęczył.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj czytałem artykuł ze pterapogonki zostały wpisane na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem ESA


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dawno temu dostałem pterapogona 1 sztukie jeszcze wtedy nie interesowałem sie czy to samiec czy samiczka :-) Teraz urosła dość duza i jestem 100% pewny zo to samica :-) od kilku dni zauważyłem ze jest bardzo gruba myślałem ze to od jedzenia ale karmie raz dzienie i postanowilem zrobić głodówkę na 2 dni zeby sie upewnić czy to napewno nie jedzenie :-) u innych ryb brzuch zrobi sie mniejszy a u niej jest bardzo duży i nie przyjmuje pokarmu :/pływa normalnie nie ma oznak zeby coś sie działo :-) czy możliwe ze w srodku sa jajeczka ?a ona bez samca nie da rady ich wypuscic i pójdzie na wieczną rafe :(?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba mam dwa samce :( . Objawia się to tak że jeden pływa po całym zbiorniku a drugi siedzi tylko w rogu. Jak próbuje wypłynąć to tamten podpływa a ten się chowa :( . Na zdjęciu to samiec czy samica?

post-7534-0-03758000-1476042240_thumb.jpg

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma parkę i co jakiś czas się mnożą. Kilka razy wyhodował młode, odchował je i przełożył w stadku do innego zbiornika. Żyły zgodnie do wielkości ok 4 cm, potem pozabijały się w tydzień, aż zostały 2, prawdopodobnie para.

Drugi raz tego nie próbował, a rodziców kupił już jako dobraną parę. Ale dobrana para żyje ze sobą zgodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja parka też w zgodzie pływa raz nawet były młodziaki ale wcięło


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dobierałem parki sobie i koledze i 2x trafiłem w 10 :)

Zasada jest taka, że samiec ma jedną "kuśkę" (między płetwami piersiowymi a dolnym "żaglem") a samiczka ma dwie "kuśki" - lub odwrotnie :thumbsup:

Moja parka wielokrotnie miała młode, raz nawet odchowałem 3cm rybki. Teraz 3 dni temu mam kolejne młode - niestety skumałem dopiero późnym popołudniem następnego dnia (samiec puszcza młode z gęby wieczorem) i musiała być wielka uczta w akwarium :(

Tylko 4szt. złapane w kominach.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do posiadaczy Pteropogonów - jak długo żyje ta rybka w "niewoli" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozbieżne informacje na ten temat - jeden doświadczony kolega mówi o 3 latach, inny 10-12 lat stąd moje pytanie. Dzięki za odzew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.