Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już to na kleju. Chyba że pasta i wkręty.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV nie mam, nie znalazłem wiarygodnego info że konieczne jest zastosowanie. Diody przyklejone na kleju termoprzewodzącym Arctic Alumina.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A CZY MOŻNA TE DIODY PRZYKRĘCIĆ JAKOŚ A NIE PRZYKLEJAĆ


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A CZY MOŻNA TE DIODY PRZYKRĘCIĆ JAKOŚ A NIE PRZYKLEJAĆ

można tylko trzeba kupić plastikowe śruby i gwintować radiator, lub samo gwintujące stalowe ale to rdzewieje .


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody mozna tez przymocowac taśma termoprzewodząca, dwustronnie kelejaca. 2 lata działa bez problemow i nic sie nie odkleja.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem ze względu na odprowadzenie ciepła jest pasta i kręcenie. Śruby wcale nie muszą być plastykowe. Drugim jest klej. Taśma to najgorsze rozwiązanie ze względu na najsłabszą przewodność cieplną.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tasma 3M czy innej firmy ma podobne parametry do pasty. Tak jak rózne pasty maja różna wydajność tak tez jest z tasmami.

Edytowane przez pikaczu2000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając pasty/kleju do swojego projektu nie znalazłem taśmy która miałaby dobre przewodzenie ciepła, max.2 W/mK. Klej którego użyłem ma 7,5 W/mK. Może różnicy dużej nie ma ale po co ryzykować?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne sprawozdanie, jasno i czytelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że musi?

Pewnie nie musi, ale w nowym magazynie Koral ( 1/2013 ) jest fajny artykuł Bernarda Jasiek pt."Oświetlenie Led - Jak eksperymentalnie rozpracowałem temat" Eksperyment prowadził na dwóch miękkich koralach i jednym LPSie ..... zresztą poczytajcie jak doszedł do tego że jednak UV są jednak ważne dla tych korali.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... doszedł do tego że jednak UV są jednak ważne dla tych korali.

Firmy od lamp montują jeszcze dodatkowo ledy podczerwieni, zielone, czerwone, żółte. Tylko czy jest to sens i czy to czasem nie bajer marketingowy?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten artykuł - naprawdę fajny, poza tym w tym Koralu jest kilka artykułów o Ledach.

A wracając do kolorów Ledów to Gościu napisał że oprócz UVek ( 380-420 nm ) dodał jeszcze o barwie cyjanu ( cokolwiek to znaczy - nie jestem kobietą ) ( 505 nm) i czerwieni (627 nm).


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym czasie używania lamp mogę stwierdzić, że moje korale nie czytały tego artykułu i jednak rosną w najlepsze mimo brak diod UV :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż korale się dowiedzą że brak UV to już nie będą takie skore do wzrostu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poka poka Mintaj jakieś foty :) Zadowolony jestes ogólnie? Sps-y jakies tam są?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb dobrze wszyscy wiemy ze nie uciągnie na samych ledach piękny spsowy las :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zacznę sie interesować tematem ledów, ale właśnie pod sps, kurde, musi się dać!


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tyle wiedzy co Ty dot.spsów ale po 2 latach stosowanie ledów mam teraz led +T5 i jest dużo lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cały problem w tym, żeby znaleźć największy minus ledów i go wyeliminować, pytanie co jest największym minusem?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym czasie używania lamp mogę stwierdzić, że moje korale nie czytały tego artykułu i jednak rosną w najlepsze mimo brak diod UV :)

Żeby to twierdzenie było prawdziwe obiektywnie, należało by mieć akwarium porównawcze z diodami UV :)

Wtedy można by stwierdzić czy rosną "w najlepsze" czy tylko dobrze :)

@Seb, dla każdego, co innego, dla mnie największym minusem led jest "liniowe" rozchodzenie się ich światła, czyli relatywnie wąski kąt świecenia, w porównaniu do świetlówek. Wyeliminuję go poprzez dużą powierzchnię lampy i ilość diod, skręconych, żeby nie paliły korali za bardzo.

Drugim minusem są zbyt mocne blinki, przetestuję mleczną/matową pleksę może też pomoże to na mieszanie się kolorów.

No i minusem dla mnie, jest waga radiatora - lampa leży na akwa.

Dlatego, jak sam widzisz na moim przykładzie, plusy, dla jednego, mogą być minusami dla innego :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy ? :baby:


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na ledach 9 miesięcy i to tylko i wyłącznie na nibieskich 0,6w na 1L sps lps +miękkie wszystko ma przyrosty i pięknie świeci ale jest jeden wielki minus żeden aparat nie jest w stanie zrobić porządnego zdjęcia :(

Edytowane przez jacekberetłódz (wyświetl historię edycji)

4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że całe zło w ledach tkwi w zbyt wąskim widmie i należy je uzupełniać t5 lub hqi.

Wiemy jak światło działa na spsy ale jeszcze więcej nie wiemy.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Używam ledów od 1,5 roku i jak na razie wszystko pięknie rośnie. Nie ma żadnych problemów, nie doświetlam świetlówkami choć chodził mi po głowie taki pomysł by dołożyć. Teraz mam głównie LPS-y i miękkie ale był czas że miałem sporo montipor i pod ledami dawały sobie świetnie radę.Ogólnie to jestem zadowolony i raczej nie wrócę do T5. Zastanawiałem się tylko nad sensem dołożenia czerwonych diod.Obecnie w lampie mam CW, RB i Blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Jutro na wzór Zielonego Mintaja będę miał identyczną lampkę :)

Wszystko już na miejscu tylko lutować.

Dzięki koledze za tutorial


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.