Skocz do zawartości
adam_s

Test trzech rodzajów skały do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do obejrzenia relacji z testowania przez 20 dni trzech rodzajów skały w solance:

- suchej

- żywej

- z mojego akwarium

Pierwszy film z przygotowań:

Drugi film z wynikami testów:

Temat ma swoje wątki na: AR, NR, SF

Oglądać w pełnym ekranie w HD!

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PLAY IT!!!!


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do konca filmiku nie doszedłem jeszcze... fajnie jakby ten eksperyment trwał nadal

dajesz nowa jakość dzielenia się

super

pozdrawiam

p.s.

graficzna uwaga, materiał w języku polskim a nazewnictwo skały w j angielskim. Uwazam, ze warto trzymać się jednego języka/lub obie nazwy jesli juz ten angielski się tak chce uzywac.

edit 2

bardzo ładnie, że sprawę podsumowania pozostawiłeś odbiorcy.

Profesjonalny filmik od strony technicznej. Szacuneczek


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam umiesz budować napięcie. Test na który wszyscy czekali, na końcu.

Pełen profesjonalizm :thumbup:

Apropo suchej. Za niedługo wystartuję, i właśnie na suchelcu ;) Myślę, że to, iż skała na początku aż tyle minerałów wyciąga, to tylko jest na plus. Tak jak powiedziałeś - bezpieczniejszy start. Tak to porównując do swojego doświadczenia w słodkim holendrze - wystartowałam na podłożu O.Knott, dużo uboższym niż Ada - gdybym miałam to zrobić jeszcze raz, to postawiłabym akwa na tym samym. Nie miałam problemu z glonami - śladowe ilości. Mam nadzieję, że podobnie będzie z morskim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam umiesz budować napięcie. Test na który wszyscy czekali, na końcu.

Pełen profesjonalizm :thumbup:

Apropo suchej. Za niedługo wystartuję, i właśnie na suchelcu ;) Myślę, że to, iż skała na początku aż tyle minerałów wyciąga, to tylko jest na plus. Tak jak powiedziałeś - bezpieczniejszy start. Tak to porównując do swojego doświadczenia w słodkim holendrze - wystartowałam na podłożu O.Knott, dużo uboższym niż Ada - gdybym miałam to zrobić jeszcze raz, to postawiłabym akwa na tym samym. Nie miałam problemu z glonami - śladowe ilości. Mam nadzieję, że podobnie będzie z morskim ;)

Pozwolę sobie na mały off top.Ja też coraz bardziej zaczynam się przekonywać do suchej skały.Może ewentualnie ze dwa może trzy kilo żywej dołożę.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję o podpięcie tematu...ułatwi to może niektórym wybór skały na start.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy badaniu żywej skały podjąłbym tu pewna polemikę...Skała sucha ,,,jak najbardziej nie mam zastrzeżeń co do badania,ale co do skały żywej,która nagle została wyrwana z "stabilnego" ekosystemu,chyba ,że wynik mam nam służyć tylko i wyłącznie do zbiorników nowo zakładanych.

Przy żywej skale wziąłbym jeszcze pod uwagę stopień degradacji życia,czy wyniki głównych trędów pomiarowych będą miały podobne tendencje wykresowe,biorąc pod uwagę zbiornik doświetlony, a niedoświetlony...

Badania jak najbardziej na miejscu ,będę dopingował nowym wyzwaniom badawczym.

Pozdrawiam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam z przyjemnością obejrzałem daje do myślenia


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc wyniki twoich badań bardziej przekonują mnie bardziej do skały suchej. Być może pozwalają uniknąć wielu błędów przyszłemu adeptowi morszczyzny,który może w ten sposób pominąć pewne drastyczne procesy rozkładu martwej materii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

material super, fajnie ze komus sie chcialo zrobic testy i podzielic sie z nim z reszta, bardzo fajnie ze p. Adam nie staral sie wylonic zwyciezcy testu tylko pozostawil wyniki do wlasnej oceny, nikt chyba nie lubi jak sie mu mowi jak ma myslec ;) mnie tak samo jak luft-a troche irytowaly te angielskie napisy, ale to taki maly szczegol ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test :)

Myślę że żywa skała wygrywa tylko biologicznie, przetrwalniki form życia, pożądane kultury bakterii i różnego typu mikroorganizmów od razu wnoszą bogactwo do naszego ekosystemu. Niestety tym samym przeżywają nie tylko korzystne formy życia ale i wszelkiego rodzaju plagi z którymi często nie możemy sie przez długi czas uporać.

Dlatego nowy zbiornik pod spsy założe napewno na suchej skale i suchym żwirku i zasiedlę sterylnie tylko wybranymi szczepami bakteri ;)

Dzięki za poświęcenie się nauce, pozdrawiam!


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam,

przede wszystkim gratuluje pomyslu! W obecnych czasach trudno o takich zapalencow (moze Prezes Dyzma?).

Troche szkoda, ze nadal mierzysz takimi badziewiastymi testami PO4, no ale do ogolnej tendencji wystarcza.

Mysle, ze tu zywa skala nie ma szans. Trafila "odgazowana", ok, ale do wiadra gdzie panuja nowe warunki. W zasadzie te rywalizacje przegrywa od razu.

Co innego by bylo, gdyby te skaly sobie sie moczyly w normalnie dzialajacych i oswietlonych akwariach z koralami i rybkami. Tam te suche bylyby przegrane.

Mimo to, dziekujemy za ciekawy eksperyment i prosimy o nastepne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, rozwiniesz dlaczego były by przegrane? Moim największym błędem był start na odgazowanej skale. Takich plag jakie u mnie były to u nikogo nie widziałem.

Rob.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi. cieszę się, że chciało wam się tego tasiemca obejrzeć. Sorki za narrację - padam ostatnio z przepracowania na dzioba, dlatego na filmie mam wory pod oczami (wypoczęty wyglądam chyba lepiej ;-)

@luft. Mariusz trochę z tą nomenklaturą się pokiełbasiło. Masz rację następnym razem się poprawię. Co do wniosków, to jak najbardziej trzymam się tego, że każdy musi świadomie podejmować decyzje. Test chciałbym powtórzyć, ale już bardziej dopracowany i dłuższy. Masz jakiś pomysł to pisz ;-)

@Agnieszka S - jakie napięcie? :baby: Wybór skały na start - każdy wybiera sam.

@slovy - myśle nad kolejną zabawą - zbieram uwagi.

@naytro - p. Adam nie istnieje :blushing: - nie dodawaj mi latek, to forum

Pozostałym dzięki za ciepłe słowa. Powiem szczerze, że mi się chciało to zrobić. Pod koniec już byłem zmęczony, ale chciałem to dokończyć. Nikt takiego wyzwania nie podjął na forach, a jak podjął to nie widziałem nigdzie aby się podzielił.

Czekam na wasze wypowiedzi odnośnie tej zabawy. Komentarze mam nadzieję, że nie tylko dla mnie okażą się cenne. Temat skały w akwarium to jak rozmowa o fundamentach przy budowie domu - bynajmniej ja mam takie odczucia. Jest sporo na forum doświadczonych weteranów co do piwa zamiast zagryzać chipsami, zagryzają skałą - czekam może się jeszcze ktoś wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam na prezydenta!!! :)

Super pomysł, super wykonanie...

Edytowane przez LUK4344 (wyświetl historię edycji)

Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam na prezydenta!!! :)

Łukasz, bardziej na czasie jest "na papieża" :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej na nikogo bo jak awansuje to sie zazwyczaj w głowie przewraca i stracimy świetnego akwaryste i dziennikarza forumowego :) wlasnie, Adam, skoro tak dobrze wychodziło przed kam to jakies wiadomości cotygodniowe z akwarystyki moze bedziesz robił? :)

Rob.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej na nikogo bo jak awansuje to sie zazwyczaj w głowie przewraca i stracimy świetnego akwaryste i dziennikarza forumowego :) wlasnie, Adam, skoro tak dobrze wychodziło przed kam to jakies wiadomości cotygodniowe z akwarystyki moze bedziesz robił? :)

Rob.

Mam dość stanowisk. To co robię mi wystarcza, a przede wszystkim daje frajdę. Kamery się nie boję i wystąpień.

Co do pomysłu wiadomości, to z przyjemnością skręcił bym jakieś wywiady z ludźmi od solniczek z cyklu np. "Słone rozmowy na luzie". Tylko kto chciałby ze mną rozmawiać przed kamerą i dać się potem zapuścić w necie. Taka rozmowa miesiąca to jest do zrealizowania z mojej strony.

PS. Już ponad 140 osób obejrzało film wg. menadzera z YouTube.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możemy zacząć kręcić w Milówce :) tam będzie pewnie duuuuuużo chętnych, tylko czy wszyscy Ci chętni będą w stanie wystąpić przed kamerą :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możemy zacząć kręcić w Milówce :) tam będzie pewnie duuuuuużo chętnych, tylko czy wszyscy Ci chętni będą w stanie wystąpić przed kamerą :)

Dziękuję już dostałem op.....ol od kolegów z forum, jak wspomniałem, że wezmę kamerę na zlot. Odgrażali się, że mi ją wyp....ą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który to taki niekulturalny??? Hę?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na początku jeszcze raz dziękuje za poświęcenie swojego czasu na doświadczenie ;). Ja zastanawiałem się nad przesiadką na większy zbiornik z sucha skałą i teraz już widzę, że trzeba będzie od razu dokupić testy na mg i ca bo podejrzewam, ze w dłuższym okresie czasu wartości tych pierwiastków jeszcze trochę spadną. Pozdrawiam.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materiał bardzo ciekawy i profesjonalnie zrobiony. Widać w nim pasję i upór w realizacji tematu. Sądzę, że Twoje doświadczenia będą pomocne na różnych poziomach wiedzy akwarystycznej nie tylko dla początkujących.

Z przyjemnością obejrzałem materiał i nawet nie spostrzegłem się kiedy minęło pół godzinki. Chciałoby się powiedzieć tak trzymaj, ale nie możemy wymagać od Ciebie zbyt wiele. Dziękuję.

Koledzy poddaję pod dyskusję pomysł, aby raz na pół roku lub rok uhonorować nagrodą trzech morszczaków, którzy wnieśli na forum materiały publikujące wiedzę akwarystyczną. Sposób uhonorowania, przyznania tytułu ......., oddania głosów na kandydata itp. do rozważenia.

Moim typem na dzień dzisiejszy jest Adam.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam to co robisz, to kawał świetnej roboty. Taki cykl rozmów przy solniczkach z ich właścicielami - rewelacja! Bardzo podoba mi się Twoje zaangażowanie i praca, jaką w to włożyłeś. Sama nie mam takiego zacięcia, a szkoda. Twoje tym bardziej podziwiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.