Skocz do zawartości
h4rrYns

Nano Reef 30L, Nowy Sącz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć... Od dziecka miałem do czynienia z akwarystyk słodkowodną. Pół rodziny zajmuje się akwarystyką słodkowodną. Oczywiście i poruszyła kwestia podwodnego świata, więc sam zająłem się tematem akwarystyki. Do tej pory w moim M4 udało mi się zmieścić 4 akwaria słodkowodne - 150, 80, i 2x po 25L... Niedoścignionym marzeniem było ruszenie kwestii akwarium morskiego... Generalnie impuls zdecydował o tym, by dokonać zakupu małego zestawu AquaEl. Oczywiście wiem, i jestem świadomy tego, że im mniejszy zbiornik, tym trudniejsze utrzymanie jego stabilności. Postanowiłem jednak spróbować wywiązać się z postawionego przed samym sobą zadania.

Wyposarzenia zbiornika wymieniać nie będę. Napewno wielu z Was widziało/zna wyposarzenie zestawu Nano Reef, dlatego przejdę odrazu do zawartości.

Co do sprzetu, w tygodniu dotrze do mnie Koralia 900. Założyłem również grzałę Sery 50W. Przy tej wydajności kaskady uważam jej moc za wystarczającą. Doradzono mi utrzymyać temperaturę na wyokości 22 stopni, ale wydaje mi się, że powinienem ją nieco podnieść, tak około 23-24 stopnie (na podstawie analizy kilku tematów na forum).

Udało mi się (co w Nowym Sączu graniczy chyba z cudem) zorganizować wodę, piasek i skałę z dojrzałego zbiornika. Dość szybko przystapiłem do aranżacji (choć co tutaj aranżować) i uruchomienia zbiornika. Dodam, że nie przywykłem do robienia tego w rękawiczkach (jak wiecie, w słodkiej wodzie raczej nic nie jest w stanie wyrządzić nam większej krzywdy ;)).

Aktualnie zbiornik jest na chodzie 3 dzień.

W kaskadzie FZN w jednym z koszy pozostawiłęm standardową gąbkę, w drugim natomiast umieściłem porowatą ceramikę (zamierzałem tłuczony koral, ale nie udało mi się go dorwać na miejscu, a wydaje mi się że właściwa ceramika powinna spełnić swoje zadanie).

Do tego oczywiście bakterie. Niestety akurat tutaj trochę nędza, bo jedyne co udało mi się dostać w płynie (a właśnie takiego rozwiązania dawkowania bakterii jestem zwolennikiem) to Bacto Active Tropicala. Producent zaleca dawkowanie 5 ml/75l wody słodkiej, +25-50% dla wody słonej. Podałem 3ml produktu, choć zastanawiam się nad zwiększeniem tej dawki (nie jestem przekonany co do działania produktów Tropicala). I w tym miejscu proszę Was o propozycję co do bakterii - co podać, i na którym producencie się skupić? Czy konieczne jest lanie innych specyfików na starcie?

Testów oczywiście jeszcze nie robiłem, bo jest na to zdecydowanie za wsześnie. Pierwsze pomiary zrobię przynajmniej po tygodniu.

Ze skałą oczywiście przywędrowało trochę żyjątek. Kilka ślimaków jednego gatunku (nie umiem powiedzieć co to, podejrzewam, że to jakiś popularny gatunek), raz chyba przyczaiłem wieloszczeta, niebieskie, małe rozgwiazdy (asterina? out natychmiast?), mnóstwo malutkich szybkich krewetek - chyba Metapenaeopsis lamellata, choć do końca nie jestem pewien. Liczyłbym je w dziesiątkach. Największe co funkcjonuje w zbiorniku, to kilka (4-6) chyba, Ophicomnia nigra, tylko że w białe segmenty. Na widoku były tylko raz - po zalaniu zbiornika. Przy nabliższej okazji postaram sie je jakoś uchwycić, kiedy tylko sobie na to pozwolą.

Trafił się też jeden grzybek. Oczywiście od najmniej widocznej strony :).

Poniżej fotki zrobione odrazu pierszego dnia. Jako że ślimaki hulają na całośc, postaram się wrzucić jakies foto dla identyfkacji.

post-18879-0-55527300-1362423755_thumb.jpg

post-18879-0-07521200-1362423763_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt wydaje się ok, co do temperatury, ja utrzymuję około 25 stopni, a właściwie to ona sama się utrzymuj bo nie widziałem aby się grzałka włączała. Wszystko zależy jaka temperatura w pokoju. Jeśli chodzi o bakterie to polecam Prodibio biodigest, kup sobie do tego strzykawkę i dozuj bo taka ampułka będzie za duża na 30l.

Co do asteriny to są dwa gatunki jeden je glony drugi zoasy i inne korale. bezpieczniej jest usunąć, ale decyzja należy do Ciebie.

te malutkie krewetki to albo Kiełże albo Mysis, przynajmniej tak obstawiam.

Z kaskady wywal gąbkę i włóż phosguard i purigen, możesz użyć waty perlonowej na wierzch w koszyku aby filtrowała mechanicznie ale trzeba często wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdobycie wody w nowym sączu nie jest az tak trudne jak by się mogło wydawać ;). Temperatura 22 stopnie to trochę za nisko, utrzymuj 25.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te malutkie krewetki to albo Kiełże albo Mysis, przynajmniej tak obstawiam.

Z kaskady wywal gąbkę i włóż phosguard i purigen, możesz użyć waty perlonowej na wierzch w koszyku aby filtrowała mechanicznie ale trzeba często wymieniać.

być może Mysis, bardzo szybko biegają, i jest ich naprawdę dużo ;).

Jeśli wywalę gąbkę, pozbędę się filtracji mechanicznej. Mogę tak postąpić? Z produktami Seachem miałem już do czynienia, i uważam je za produkt naprawdę użyteczny, i wysokiej klasy. Ale czy właściwe jest stosowanie "pochłaniaczy" już przy samym starcie? Sorry za takie pytania, ale w oparciu o akwarytkę słodkowodna, wolałem mieć jakiś punkt odniesienia. Stosowałem Purigen kiedy nie mogłem opanować azotu, a podmiany prędzej doprowadziłyby do rozchwiania stabilności zbiornika. Tutaj mam start baniaka, i nie jestem pewien czy stosowanie pochłaniaczy faktycznie przyniesie korzyści...

@Bekon1, pewnie nie... Choć powiem Ci, że gdyby nie branża kurierska w której pracuje, pewnie nie udałoby mi się zdobyć na miejscu nic z tego co już zakupiłem, a zawdzięczam to tylko wzajemnej życzliwości i dobrej relacji z kolegą, którego poznałem właśnie dzięki swojej pracy i pasji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filtracji mechanicznej to gąbkę możesz wyjąć bez obaw, używaj waty i wyrzucaj zabrudzoną. Co do absorbentów to możesz poczekać ze 2 tyg, aczkolwiek phosguard można by już dać teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, oto druga porcja fotek. Tym razem żyjątka, które udało mi się mniej, lub bardziej uchwycić.

IMG27 - Aiptasie (chyba nie będę tego ruszał, odwlekę to aż dorwę wundermani), jakaś rozgwiazda (asterina?) - szkodliwa czy nie?, kupa rurówek, no i ślimak - tych jest kilka

IMG28 - prawy górny róg - ślimak, koło wlotu filtra mamy coś ciekawszego, co bardzo chętnie przełożyłbym gdzieś do przodu, tylko jak? jest sens to w ogóle dziubać?

IMG31 - kolejna rozgwiazda, widać też grzybka.

IMG33 - starałem się uchwycić jak najlepiej, ale łatwo nie jest - wężowidło. W sumie to jst ich kilka. Widać tylko dwa odnóża w centralnej części fotografii. Sorry za jakoś, ale nie mogłem złapać ostrości, a to dziadostwo jakoś nie garnie się by zostać gwiazdą nano-reef.pl ;)

Mamy dzień czwarty. Na piasku pojawiają się chyba glony brunatne. Poza tym nic nowego się nie dzieje.

Dziś nie miałem czasu, ale jutro rozejrzę się za Phosguard. Purigen mam, jeszcze z akwarium słodkowodnego... Zapowiada się już druga kąpiel w wybielaczu ;P.

post-18879-0-39617200-1362512044_thumb.jpg

post-18879-0-67608100-1362512052_thumb.jpg

post-18879-0-01000300-1362512069_thumb.jpg

post-18879-0-75149100-1362513128_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz żywą skałe?? Jestem z Nowego Sącza i odkąd zamknęli Pande w galerii Gołąbkowice to nie widziałem by w Sączu był jakis zoologiczny z morszczyzną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...ale w Galerii była tylko filia Pandy...sklep Panda jest naprzeciwko PKS-u schodzi się po schodkach i tam jest niezły światek morski:) pozdrawiam kolegów z Nowego Sącza:)

Dokładnie tak, i właśnie stamtąd pochodzi woda, piasek no i skała oczywiście :).

Co do akwariów w Gołąbkowicach. To może kiedyś były ładne zbiorniki. Teraz niestety popadają w ruinę. I nawetnie chodzi tu o to kto się tym zajmuje, ale o sam fakt lokalizacji. W sensie, że centralnie pod Słońce... No i mamy małą fabrykę glonów...

No i dzisiejsze, pierwsze pomiary (solniczka działa dokładnie tydzień):

6909_7063.png

testu na twardość nie zakupłem trochę z czystego lenistwa... Z resztą i tak 7 dni to i tak trochę mało, by bawić się testami. Zrobiłem je bardziej z ciekawości ;). pH, NO2 i NO3 wykonałem testamy JBL, natomiast PO4 Zooleku.

Z aqua-wydarzeń to chyba tylko tyle, że na piasku pojawiają sie okrzemki. Poza tym nic nowego, więc wygląda mi to na dość powolny start. Mysis biegają, ślimaki pełzają, wężowidła chowają się w zakamarkach ;). Puki co dawkuję jeszcze bakterie Tropicala, we wtorek powinny do mnie dotrzeć ampułki Prodibio.

W koszach filtrujących jeszcze ceramika i gąbka. W słoiku regeneruje się Purigen, równierz we wtorek powinien dotrzeć Phosguard.

Koralia jeszcze nie dotarła, ciągle czekam. Muszę też wreszcie kupić swój salimetr - polecacie jakiegoś konkretnego producenta? Doradzono mi Sere, ale nie mogę jej namierzyć na Allegro...

Edytowane przez h4rrYns (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salimetr kup jakikolwiek spławikowy. Kup go w sklepie i poproś żeby sprawdzili go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sącz obszedłem w zdłuż i w szerz i zoologicznego z morszczyzną nigdzie nie widziałem. Hmm na przeciwko pks, jaka to jest ulica?? Koło pks jest tylko mały zoolog zaraz koło domu studenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sącz obszedłem w zdłuż i w szerz i zoologicznego z morszczyzną nigdzie nie widziałem. Hmm na przeciwko pks, jaka to jest ulica?? Koło pks jest tylko mały zoolog zaraz koło domu studenta

No nie, koło Domu Studnta to nie PKS :). Idziesz od Domu Studenta w kierunku PKS. Mijasz Medikor, i po prawej masz taką budowę... Tam przez lata pusty, ogrodzony placyk był. No i z tyłu jakby tej budowli :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No byłem dzis w tym sklepie ale nie maja nic morskiego, Babka w sklepie mówiłą mi ze obok nich był sklep z morszczyzna ale upadł... :/. Przydał by sie w saczu jakis lepszy sklep z morszczakami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Akwarium hula sobie w najlepsze już 25 dni. Cykl azotowy jeszcze nie został do końca zamknięty, choć to w dużej mierze kwestia mojej nieuwagi. Kilka dni temu, z powodu skoku NO2 (tak mi się wydaje, że to właśnie to było przyczyną) padło coś około 5 ślimaków (które dotarły do mnie razem ze skałą). Że wywinęły, zorientowałem się dopiero po 3 dniach, więc padlinka sama z siebie zaczęła windować NO2. Ślimaczki oczywiście odłowiłem, ale nie przeszkodziło to w dalszym wzroście NO2 do 0,6-0,8 mg/l! Tempo wzrostu było tak gwałtowne, że zdecydowałem się na niewielką podmianę wody, ok 10%. Od soboty NO2 zjechało do 0,1 mg/l. Nie wiem ile w tym zasługi z podmianki... Dużo zdziałał w końcu Purigen, i z pewnością bakterie. Bardzo niskie było też KH, które z 5 (!) stopniowo udało mi się podnieść do 12 (tendencja rosnąca, ale wyżej już raczej nie będzie). Ciężko jest mi też ocenić pH - jest albo 7,5, albo 8 (nie jestem daltonistą, ale niektóre odcienie ze skali JBL niełatwo rozgryźć...). Tyle z cudów....

6909_7063.png

Zastanawiam się jak radzi z tym sobie Discosoma. Chyba żyje, choć od momentu skoku NO2 jest zwinięta, i taka pozostaje.

Poczekam jeszcze parę dni, i zacznę zasiedlanie ekipą czyszczącą.

btw, za bardzo atrakcyjną cenę udało mi się kupić 200L zbiornik z sumpem, tak że zapowiada się ciekawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 240l z panelem. W panelu odpieniacz 1kom w 2kom Seachem matrix 1.5l co robi nitro i deni swietnie, 250ml seachem phosguard i 100g wegla kokosowego grotech. w 3kom mam pompe. z reka na sercu polecam produkty seachem. Kupuje tylko w erybka.pl wlasnie rano pekaesem jedzie do mnie Bipartitus jakies Apogony i Garbik. Obsluga rewelacja wysylka gratis przy zamowieniu pow. 200zl wiec mozna sie spiknac jak cos. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sothis, dobrze wiedzieć :). Puki co NO2 szaleje. Straciłem nad nim totalnie kontrolę, mam dylemat, czy iść w podmianę wody, czy zostawić to tak jak jest i czekać na efekt. Dodam, że ze skałą przywędrowało mi kolka wężowideł, które dzisiaj pogubiły odnóża. Trochę jestem pod ścianą, i nie bardzo wiem co z tym fantem robić. Wszystkie parametry poza NO2 w normie. Miesiąc od startu. Cykl powinien się był zamknąć już jakiś czas temu, zważywszy na to, że skała, piasek, no i sama woda, pochodziły z dojrzałego zbiornika. Stosowałem zwykłe bakterie Tropicala, ale i Biodibio + Biodigest. Filtracja to standardowa kaskada FZN-3 - w jednej komorze Phosguard + wata + Purigen + wata, w drugiej ceramika. Jeśli macie jakieś rady, chętnie skorzystam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem początkujący i też startowałem na żywej skale i wodzie z dojrzałego akwarium ale panowie w e rybce powiedzieli mi że od początku mam odpalić odpieniacz ( o którym wspomniałem ) więc może to jest recepta? Wiem że tu są osoby które mają więcej wiedzy więc na pewno pomogą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze,

minęło prawie dwa lata od startu zbiornika. Niestety - życie potoczyło się tak, że nie zawsze można było poświęcić trochę czasu na opiekę nad zbiornikiem, zwłaszcza ostatni miesiąc dał się we znaki - przeprowadzki itd. Zaniedbania są tragiczne, i bije się w pierś za wszystkie uchybienia, nie mniej zamierzam już teraz bardziej pochylić się nad nano rafką i zabrać się za stabilizację, tylko no właśnie... Czy przy inwazji cyjano, i totalnie rozchwianych parametrach brać się za stabilizację, czy raczej restart? Z życia trzyma się jeszcze tylko Błazen, Sinularia, Calcinus Elegans, no i to co udało mi się przyrównać z reeflex - anemonia virdis x2 i Caulerpa brachypus f. parvifolia, który krzewi się dość intensywnie.

Puki co podjąłem kroki związane z częściową podmianą wody (30%) - bo kiedy NO2, NO3 i PO4 zobaczyłem grubo powyżej normy, tylko to przyszło mi do głowy. Kilka dni temu padła Lysmata amboinensis, nie wiem jak z elegansem, bo schował się do muszli i siedzi tam już trochę czasu - choć jeszcze dycha. Słowem armageddon na własne życzenie.

Co radzicie? Ratować, czy restartować?

Edit//

Aktualne wyniki pomiarów:

Temp 24

Zasolenie 1024

pH 8 (JBL)

KH 9 (Tropical)

PO4 0,5 (Zoolek)

NO2 0,9 (Tropical)

NO3 50 (JBL)

Jakieś pomysły co z tym fantem zrobić? Jak to ruszyć żeby nie rozhuśtać nic jeszcze bardziej?

Edytowane przez h4rrYns (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sugestie? Cokolwiek? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja próbowałbym ratować.

Parametrów nie masz masakrycznych :)

Do filtrowania możesz dodać Purigen a z cyjano różnie, jedni polecają odsysać przy podmianach i mówią samo przyszło to i samo pójdzie inny radzą chemiclean.

U mnie cyjano zniknęła przy użyciu pierwszej metody.


180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu jakbym miał zwierzaki gdzie oddać na przechowanie to bym się nie wahał tylko restartował.

Przecież zakładanie baniaka od nowa to podobno najlepsza frajda :smiling:

Większą radochę mam przy stawianiu nowego zbiornika, niż przy restarcie, a to niezupełnie jest to samo :p. Sęk w tym że niebardzo mam gdzie je oddać.

Dalej masz tą 30 czy 200 o której coś tam pisałeś?

Dalej 30. 200 Leży puste w garażu i czeka na lepsze czasy. Praca pożarła dużo czasu i energii, i dopiero teraz się odkopuję.

A ja próbowałbym ratować.

Parametrów nie masz masakrycznych :)

Do filtrowania możesz dodać Purigen a z cyjano różnie, jedni polecają odsysać przy podmianach i mówią samo przyszło to i samo pójdzie inny radzą chemiclean.

U mnie cyjano zniknęła przy użyciu pierwszej metody.

Purigen akurat mam, obawiam się tylko, że bardziej zamaskuje problem niż go rozwiąże. Myślałem bardziej o tym by w jakiś bardziej klasyczny sposób równać te parametry. Bo w gruncie rzeczy sam skłaniam się bardziej ku ratowaniu niż do restartu. Chciałbym to tylko jakoś skonsultować by niepotrzebnie nie popełniać kolejnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci radził wywalić wszystko z filtra i zostawić go tylko jako filtrację mechaniczną. Jako wkład wata perlonowa(pamiętać o częstej wymianie) i tyle. żadnej chemii nie lej bo nie jesteś w stanie dozować jej na tyle dokładnie aby dawki pasowały do twojego mikro litrażu. Parametry ustabilizujesz szybko przez jedną większą podmianę +-50% i póżniej co trzy dni 5%. Bardzo ważne jest aby woda do podmian miała za każdym razem to samo zasolenie bo w 30L to skoki będą duże jak tego nie dopilnujesz i ze stabilizacji nici.

Cyjano zostaw samo sobie bo i tak go nie odessiesz nie wysysając całej wody z akwarium. Skrócenie świecenia lub całkowite wygaszenie światła na 2-3dni też daje dobre efekty.

Co do twoich poprzednich postów na temat testów to Kup sobie Saliferta. Na początek Ph,PO4,NO3 i ewentualnie ale też niekoniecznie KH. Resztę na razie sobie daruj teraz szkoda na to kasy.

1.Skąd bierzesz wodę do podmian?

2.Masz filtr RO?

3.Czym mierzysz zasolenie?

4.Ile masz piasku na dnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.