Skocz do zawartości
MojeSumienie

dolewka grawitacyjna lub automatyczna

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

2 miesiące temu zmieniłem nano rafę na ciut większe 60*40*40 -sprawuje się fajnie.

Kupiłem odpieniacz Resun 300 i pojawia się mały problemik - potrzebny jest cały czas stały poziom wody.

Pracuje dość często od świtu do świtu i szukam jakiegoś taniego rozwiązania na dolewkę wody, tak żeby odpieniacz dobrze pracował.

Na pewno nie ma sensu wydawać 500 zł na firmówki. Myślałem o jakimś czymś grawitacyjnym, ale boje się znowu przelania.

Czy ktoś ma może pomysł jak to najprościej rozwiązać? Sumpa nie mam - bo do takiego małego baniaka wydaje mi się, że nie potrzeba. Owszem mam dodatkowe akwarium 50l, myślałem, żeby je wykorzystać, ale nie mam pomysłu jak...

Będę wdzięczny za rady.

Pozdrawiam

Darek

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Cię widzieć Darku :) Jeśli masz FZN-3 z kosteczki, to możesz tam włożyć odpieniacz. Będziesz miał stały poziom wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

po tym banie którego niesłusznie dostałem... sie sfochałem :)

mam tą kaskadę - ale dzisiaj ją wyciągnąłem... bo kupiłem drugą cyrkulację i już teraz nie chce jej wtykać - poza tym nie wejdzie do niej.

Już kombinowałem :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to zrób grawitacyjną.

Po pierwsze taniej, po drugie nie powinno być problemu jak kupisz taka do instalacji WC :) W łazienkach pracują po 15 lat i nikt o to się nie martwi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak to podpiąć?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie martwi, bo najwyżej większy rachunek za wodę zaplacisz jak się kamieniem zasyfi.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie martwi, bo najwyżej większy rachunek za wodę zaplacisz jak się kamieniem zasyfi.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

kamieniem po osmozie, raczej mało prawdopodobne


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar czy ta dolewka nadal u Ciebie działa? Jeśli tak to napisz proszę jak się sprawuje .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrde... nie ma zdjęć :(

i nie bardzo kumam jak to zrobić :)

a jest szansa zeby ten znajomy pstryknął pare fotek? Chyba że jesteś w stanie mi to mega łopatologicznie wyjaśnić? :)

Darek


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa taki patent:

dolewka.png

Brzęczek pompuje powietrze do szczelnego pojemnika z wodą RO. Z drugiej strony jest wężyk sięgający dna, po wytworzeniu nadciśnienia woda jest wypychana do akwarium. Sterownik elektroniczny załącza dolewkę dwa razy na dobę po 1 minucie, regulacja polega na kręceniu zaworkiem na wężyku z powietrzem :) Instalacja mało dokładna, ale lepsze to niż nic a z braku sumpa nie mam możliwości zamontowania standardowej dolewajki.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,mogę poszukać fotek bo na pewno je mam.

bede wdzięczny :)

dziękuję


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego podłącz sobie pod jedno gniazdko zasilające pompe czujnik poziomu cieczy za 25zł i problem z głowy ja tak mam i daiała bez problemu

http://allegro.pl/plywakowy-czujnik-poziomu-cieczy-katowy-pp-i3078823164.html

ps.ja akurat mam prosty nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamieniem po osmozie, raczej mało prawdopodobne

Mechanizm z pływakiem jak rozumiem zanurzony jest w sumpie w solance, więc IMHO narażony jest jeszcze bardziej na zasyfienie niż ten w spłuczce z wodą wodociągową.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby pływak od spłuczki wc był tak nie zawodny to by nie było w spłuczce róry przelewowej reasumując dolewka od kibla nadaje się do kibla

jeśli jest już takie parcie na grawitacyjne to lepiej urobić troszke więcej solanki nalać do twardej butelki odwrocić dogóry nogami tak aby końcówka szyjki była równa z taflą wody kiedy poziom wody spadnie butelka zaśsie powietrze i odpowiednia ilość brakującej wody wypłynie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego podłącz sobie pod jedno gniazdko zasilające pompe czujnik poziomu cieczy za 25zł i problem z głowy ja tak mam i daiała bez problemu

http://allegro.pl/pl...3078823164.html

ps.ja akurat mam prosty nie

Takie pływaki na podpięte prosto pod 220V lubią się zawiesić, lub z spalić zamykając obwód. lepiej działa to z jakimś przekaźnikiem po dordze.

gdyby pływak od spłuczki wc był tak nie zawodny to by nie było w spłuczce róry przelewowej reasumując dolewka od kibla nadaje się do kibla

jeśli jest już takie parcie na grawitacyjne to lepiej urobić troszke więcej solanki nalać do twardej butelki odwrocić dogóry nogami tak aby końcówka szyjki była równa z taflą wody kiedy poziom wody spadnie butelka zaśsie powietrze i odpowiednia ilość brakującej wody wypłynie

Uwaga ! Dolewamy RO a nie solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólna zasada jest prosta : zawodność układu rośnie proporcjonalnie do wzrostu skomplikowania układu. dolewka grawitacyjna ma tą zaletę, że jest prosta jak konstrukcja cepa. w akwarium trzeba i tak systematycznie wiele rzeczy czyścić, więc jeden element mniej jeden wiecej imho nie ma znaczenia. czujnik pływakowy z dolewki aquamedica tez mi sie kiedys tak zanieczyscil, ze przestał działać. po prostu tkwił w miejscu. bez wzgledu na poziom wody. wszystko moze sie zepsuc. do tego wymiana wezyków w pompie perystaltycznej. do tego sama pompa ktora czasami potrafi zaszwankowac, albo pochalasowac w srodku nocy kiedy cos tam w srodku przeskakuje. nie uzywalem dolewki grwaitacyjnej, ale podsumowujac rózne za i przeciw w malym systemie to moze sie bardzo dobrze sprawdzic. a i oszczednosci generuje.

Edytowane przez kaziko (wyświetl historię edycji)

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest już takie parcie na grawitacyjne to lepiej urobić troszke więcej solanki nalać do twardej butelki odwrocić dogóry nogami tak aby końcówka szyjki była równa z taflą wody kiedy poziom wody spadnie butelka zaśsie powietrze i odpowiednia ilość brakującej wody wypłynie

Kiepski pomysł, bo to de facto dolewanie w miejsce odparowanej wody solanki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm z pływakiem jak rozumiem zanurzony jest w sumpie w solance, więc IMHO narażony jest jeszcze bardziej na zasyfienie niż ten w spłuczce z wodą wodociągową.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

Tu masz rację oczywiście, myślałem o samym zaworze.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za podpowiedzi :)

nie zmienia to jednak faktu, że dalej nic nie wiem :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pływaki na podpięte prosto pod 220V lubią się zawiesić, lub z spalić zamykając obwód. lepiej działa to z jakimś przekaźnikiem po dordze.

Uwaga ! Dolewamy RO a nie solanki.

jak kupowałem pływak byłem też pełen obaw dlatego mam dla bezpieczeństwa zamontowane dwa połączone szeregowo choć naprawdę wystarczy jeden trzeba tylko pamiętać aby pływak był przeznaczony na 230V a nie jego górna granica wytrzymałości jest 230V oczywiście nie można też przekraczać mocy znamionowej w tym przypadku 30W jeśli przegniemy i podłączymy np. 50w odbiornik styki mogą się spiekać

jeśli chodzi o to że dolewamy RO a nie solankę to oczywiście się zgadzam ale tu autor tematu pisze że ma problem z odpieniaczem jak spada poziom wody dlatego butelka z solanką może utrzymać ten sam poziom wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjezdzam na dwa tygodnie to odparowuje w tym czasie ok. 68 litrow wody. Jak sie zawiesza nad sumpem 70 litrowy zbiornik z woda w ten sposob, zeby grawitacyjnie dolewalo ? :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjezdzam na dwa tygodnie to odparowuje w tym czasie ok. 68 litrow wody. Jak sie zawiesza nad sumpem 70 litrowy zbiornik z woda w ten sposob, zeby grawitacyjnie dolewalo ? :thumbup:

kolego z tego co zrozumiałem autora to ma zbiornik 60*40*40 bez sumpa i piszemy o konkretnym przypadku a po drugie chodzi mu tylko o ilość utrzymanie stałego poziomu cieczy na czas kiedy jest w pracy pomysł z solanką w butelce jest tylko pomysłem awaryjnym na czas kiedy nie ma nas w domu bo przecież nie ma nic głupszego niż siedzenie w domu patrzenie na zbiornik jak mu flaszki obok lampy z panela wystają wiec abyśmy się zrozumieli jest to pomysł tylko awaryjny

pomysł z butelką jest zapożyczony z forum ogrodniczego w temacie (jak zabezpieczyć kwiaty w domu na czas wyjazdu na wakacje)

np. wychodzisz do pracy na dobę instalujesz butelką wracasz demontujesz proste nie?

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.