Skocz do zawartości
p@weł

1500l w obiegu a lampa uv

Rekomendowane odpowiedzi

witam jak w temacie jest 1500l w obiegu akwa 1000 sump około 500l sała w sumpie około 100kg i około 50kg w baniaku tzw lekka konstrukcja,pytanie moje to jak dużą lampe trza by zastosowac,ponoś są takie jak 72 waty uv,czy nie zaduża?może ktoś ma lampe na sprzedaz chętnie odkupie.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

co oznacza pseudoprofilaktycznie ? masz jakieś kryteria doboru UV-ki??? może 3 opcja to ozdobnie

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn ?? nie stosujecie wogóle??ponoć są wierzący i nie..może coś w tym jest ale po uv-ce znajomemu ryby z ospy powychodziły przypadek??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Ja byłem zawsze przeciwko UV ale teraz mam niezłe ospisko i już UV jest załączona myslę że warto mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wychodzę z założenia że dobrze dobrana moc lampy i odpowiedni przepływ wody przez lampę działa. Co innego 9W z przepływem 1200lph...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tzn ?? nie stosujecie wogóle??ponoć są wierzący i nie..może coś w tym jest ale po uv-ce znajomemu ryby z ospy powychodziły przypadek??

Odpowiem pytaniem: czy antybiotyki tez bierzesz cały rok aby sie nie przeziebic?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jak to zawsze jest jedni mają uv i stosują 24h na dobę a drudzy tylko wtedy jak coś już wychodzi.

Ja bym nie stosował jej napewno non stop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

augumentin biore wtedy jak np.wydzielina z nosa jest w kolorze zółtozielonym heh sory za dosadność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przypadek. Uv podczas aklimatyzacji jest przydatne.. ale nie jest stosowane na okrągło w baniakach

Edytowane przez Tylib (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam lampę UV od prawie 4 lat, jak na razie używana była raz, gdy ją wysłałem Natalii do Szczecina bo miała ospę. Jestem przeciwnikiem stosowania UV w zdrowym zbiorniku, jak nie ma konkretnych zdrowotnych wskazań. Można przy budowie baniaka wpiąć ją w system, ale nie do użytku w zdrowym baniaku.

@dieter25 - pseudoprofilaktycznie tzn. niektórzy używają, bo twierdzą że nie zaszkodzi - moje zdanie jest takie że nie są świadomi że szkodzi w dzialaniach kiedy nie ma konkretnych wskazań. Dziękuję za podsunięcie trzeciego zastosowania - ja rzeczywiście mam ją w celach ozdobnych :thumbup: . Co do mocy to 18W które mam i przy przepływie 1200-2500L w stosunku wielkości mojego baniaka jest w zupełności wystarczające. W robocie na pomieszczenia wielkości 25-50m2 miałem lampy 2x18W i sanepid był zadowolony bo wymazy były dobre w abmulatorium.

PS. Akwaria w różnej formie miałem od zawsze i na szczęście nigdy nie miałem ospy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No widzisz masz lampe i ozdoba jest? no jest!.

Ale tak na poważnie przez 3 lata nie miałem w akwa ospy do teraz i masakra pierwsze co to uv poszła w ruch więc warto ją mieć nawet w celach dekoracyjnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz masz lampe i ozdoba jest? no jest!.

Ale tak na poważnie przez 3 lata nie miałem w akwa ospy do teraz i masakra pierwsze co to uv poszła w ruch więc warto ją mieć nawet w celach dekoracyjnych

Po zaniku ospy jeszcze trzy dni max powinna być lampa włączona, potem szkoda flory w baniaku. Trzymaj się w tej walce, UV powinna Ci zarzegnać problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Dzięki ale lampa jest wspomagana preparatem Kent RxP i boję się ze to moze byc gwóżdz do trumny dla SPSów i równowagi w baniaku :( jednak nie mogę patrzeć na męczące się ryby

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adam_s: nie chę tu robić dymu ale piszesz, że Twoja lampa była stosowana raz u Natalii a potem piszesz, że twoja 18W lampa i przepływ 1200-2500l jest wystarczający. To w końcu używasz jej czy nie? MOże buyć wystarczający bo nie miała co zabijać inie widziałeś różnicy podobnie jak u Ciebie w pracy SANEPID był zadowolony z wyników próbek bo może nie miało się co na nich wyhodować bo tam gdzie masz lampy nie było drobnoustrojów których szukał SANEPID? Fakt faktem iż w nowo budowanych np. blokach operacyjnych odchodzi się od lamp UV widocznych jeszcze w starszych budynkach (takich z promiennikami "na wierzchu") ale nie wynika to z tego iż lampy te nie działają lecz z tego że promieniowanie UV ma szkodliwy wpływ na cześć materiałów stosowanych np. w obudowach urządzeń medycznych a także ponieważ są wydajniejsze systemy oczyszczania powietrza w obiegu (np. centrale klimatyzacyjne z blokami UV). Działanie bakteriobójcze UV jest szeroko znane i udokumentowane jednak dawki tego promieniowania są mocno różne dla poszczególnych szczepów bakterii. W akwarium nie zabije wszystkich "złych" ale może znacząco zmniejszyć ich populację. Nie mogę na szybko znaleźć dużego wątku na RC własnie o dawkach promieniowania UV potrzebnego do eliminacji różnyhch typó drobnoustrojów ale znalazłem to "Have any of you read "Ultraviolet light control of Ichthyophthiriius multifiliis Fouquet in a closed fish culture recirculation system" by Gratzek et al from Journal of Fish Disease 1983, 6:145-153. While it discusses freshwater Ich, both saltwater and freshwater Ich have a similar mode of reproduction making comparison somewhat useful especially in discussing UV's. Colorni & Burgess also extrapolate from this study in discussing the potential of using UV's to combat Cryptocaryon irritans in their 1997 paper "Cryptocaryon irritans Brown 1951, the cause of 'white spot disease' in marine fish: an update" in Aquarium Sciences and Conservation, 1:217-238.

In the Gratzek experiment 36 20-gallon tanks were hooked up to a central filtrations ystem. Four of those tanks were stocked with infected fish while the rest contained healthy individuals. The healthy fish remained disease free and never had more than 1.33% mortalities, while the infected fish suffered an 82.81% mortality rate. It appears the UV was able to contain the infection, but it did nothing to cure the already sick fish in the infected tanks"

Krótko mówiąc, zaszkodzić nie zaszkodzi ale chorych ryb nie wyleczy. Może znajdę ten wątek to podrzucę go tutaj.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Rafał lampa była zamontowana na stałe w słodkim przed Grunwaldem w zestawie z pompką chinską 2000L/h przez firmę zakładajaca. Obecnie lampa leży w reklamówce.

2. Koło Lublina (za Niemcami w Jawidzu) pracowałem w ambulatorium prawie rok i tam były pobierane wymazy do badań. Mój Sanepid nic zlego nie wykazał, a w gabinecie gdzie lamp nie było bakterii wychodowano znacznie więcej. W starym ambulatorium tylko lampa była bo to nie blok operacyjny.

PS. Mile wspominam prawie dwa latka w Lublinie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem jedno lampa uv-c jest bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z wirusami oraz pierwotniakami używam lampy 30w w oczku non stop od kwietnia do września i dzięki temu oczko nie zakwita nawet przy wysokich temperaturach jeśli chodzi o akwarium z mojego doświadczenia wiem że zbyt długie używanie lampy uv-c wyjaławia wode co powoduje różne choroby między innymi martwice płetw i problemy pokarmowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki.wszystko gitara ale dalej nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi ile wat uv na 1500l w obiegu,oczywiście jak bym mógł prosic kolegów fachowców.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nie ma na to jedno znacznej odpowiedzi wszystko jest uzależnione od przepływu wody przez lampę i czasu jej działania czym wolniej woda będzie przepływać przez lampę tym bardziej będzie woda wyjałowiona kiedyś był taki przelicznik że na każde 100L wody przypadało 5w

Edytowane przez kwse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zwracam się do was z prośbą. Doradźcie jakiej mocy lampę UV zakupić aby w razie ospy (którą już raz przechodziłem wraz z przyjazdem do zbiornika hepatusa), bądż podczas wpuszczania nowych ryb załączyć zapobiegawczo?

Na dniach chciał bym zakupić Naso elegansa, parkę pterapogonów i może coś jeszcze, wspomniany "strachliwy" hepatus przeżył ospę z przed 2 lat i póki co nie widzę aby coś się działo ale 2 zebrasomy, które potrafią uprzykrzyć mu życie do tego jakaś podmianka, powodują że raz na jakiś czas dostrzegę na niebieskim jakąś krostkę która po 2 dniach znika, taka jego natura i nie powoduje to plagi.

Przy poprezedniej walce z chorobą wykorzystałem lampę od znajomego miała moc 11W i musiała działać na okrągło przez ok 40 dni dlatego podejrzewam że była za słaba i chyba z powodu długiego czasu działania wyjałowiła delikatnie wodę ale i pomogła w walce z ospą.

Dlatego dmuchając na zimne i nie mając możliwości pożyczenia od nikogo z okolic lampki zastanawiam się nad zakupem własnej, co sądzicie o takiej:

http://allegro.pl/la...4881798359.html

bądź:

http://allegro.pl/ou...4789583529.html

Zależy mi aby lampę załączyć tylko w razie "W" i zadziałać odpowiednią mocą aby w miarę szybko pozbyć się niepotrzebnych patogenów a zachować te dobre wartości w zbiorniku.

W obiegu posiadam jakieś 800 l. Lampę chciał bym podwiesić nad sumpem (prawdopodobnie pod lekkim skosem aby się nie zapowietrzała) Nie chciał bym przerabiać hydrauliki i dawać jej na bypasie więc doradźcie też jaka pompa mogła by podawać na nią wodę. Posiadam wolne aquabee 2000 i 3000 wlot do lampy znajdował będzie się 50 cm w pionie nad pompą.

Wszelkie inne sugestie i porady mile widziane.

Tak przy okazji zaznaczę, że przeczytałem chyba wszystkie tematy o UV na forum i wiem że jestem zdecydowany na tę metodę.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, sprawdź ulotkę uv Aquamedic helix max pewnie coś podpowie ja używam ozonu. Poczytaj o cyklu rozwojowym pasożyta ospy wydaje mi sie ze ta długość swiecenia nie koniecznie wynikała ze słabych parametrów lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.