Skocz do zawartości
Piotr Tczew

Węgiel

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Szukam informacji na temat węgla :)

jak go stosować, jaki kupować, jak dlugo trzymac, ile stosowac... :)

no rymy ukladam niczym Mickiewicz Adam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam nadzieję ze nie chodzi o TEN wegiel :)

Ale do rzeczy, sa 3 szkoły używania wegla aktywnego

1. okresowo powiedzmy raz na miesiąc

2. tylko w doraznych wypadkach , choroby ryb usunięcie zwiazkow chemicznych pozostałosci po lekach

3. non stop czyli 24 h

co wybrac zalezy od ciebie każda ma plusy i minusy, ja osobiście preferuje metodę nr 3. wode z odpieniacza skierowałem na pojemnik z weglem, efekt - od pewnego czasu nie używałem, pojawiły sie na szybach nieporzadane glony lub okrzemki, po ponownym właczeniu do filtracji wegla wszystko znikło, to były plusy metody nr.3

A teraz minusy, ano takie że węgiel w jakimś tam stopniu wyjaławia wodę morska, owszem usuwa niepozadane związki ale też te usuwa potrzebne pierwiastki, mozna sobie to tak wytłumaczyc ze jesli bedziesz robił czesto podmiany wody tzn 2-3 razy w miesiącu powinienieś zachować równowagę.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo węgla (przepraszam, że się wetne w temat, ale nie chcę zaśmiecaćforum) ...czy można za jego pomoca walczyć z okrzemkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Amphiprion, jak wspomnialem wyzej przede wszystkim wegiel do usuwania związków organicznych, a czy do walki z okrzemkami , moze u mnie zbieg okolicznosci że znikneły okrzemki, wraz z podaniem wegla aktywnego.

UWAGA ! nie wspomniałem wczesniej wegiel reguralnie nie wymieniany potrafi oodac do wody to co skumulował

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bo wegiel bedzie dzialal jako bufor.

najpierw jest katalizatorem pozniej ladunkeim z opooznionym zaplonem :)

@Roman chce zastosowac wegiel 2. tylko w doraznych wypadkach , choroby ryb usunięcie zwiazkow chemicznych pozostałosci po lekach

podalem wczoraj levamisol i wytluklem 40% okrzemkow. chce teraz zastosowac kuracje weglem i po tygodniu drugi strzal...

nie wiem jak go stosowac jaki wegiel, w co go zapakowac i w jakich iloscich i gdzie go kupic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bylby chyba pierwszy przypadek, ze weglem zwalczono okrzemki.

Wydaje mi sie, ze najlepsza metoda jest ta Romana w punkcie pierwszym. Wegiel jest absorberem a wiec po pewnym czasie moze rowniez oddawac to co wczesniej pobral. Osobiscie stosuje wegiel w ilosci ok.1 szklanki na 500 l wody raz w miesiacu przez 3 - 4 dni. Boje sie wlasnie wyjalawiania wody. Wieksza powierzchnie od granulowanego ma ten "pokruszony" wegiel i dlatego jest chyba lepszy. Slyszalem, ze przed uzyciem dobrze jest go polac wrzatkiem co powoduje, ze pory szerzej sie otwieraja. No to go polewam... Po kilku dniach uzywany wegiel wyrzucam i robie podmianke wody zeby dostarczyc nowe pierwiastki sladowe. Jezeli wegiel zawiesimy w sumpie w np: jakiejs ponczosze zony (uwaga: tylko za zgoda tejze!) to powinno sie go codziennie troche wzruszyc zeby woda w tym worku nie plynela zawsze tymi samymi kanalikami.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr

Ja go kupuje w sklepach akwarystycznych. Czyba nie musza byc koniecznie slonowodne.

Poniewaz uzywales jakiejs chemii to daj cala szklanke.

Jak bedziesz podkradal ponczoche to bierz obydwie. I tak sie nie kapnie. Wezmiesz jedna to sie zacznie szukanie drugiej, pytania, jeszcze do rozwodu dojdzie.

Trzymaj sie!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr, czy dobrze zrozumiałem, że levamisolem wytłukłeś okrzemki? Myślałem, że to działa na wirki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tfuuuuuu

Wirki przepraszam wkradl sie blad :)

caly czas mowie wirki na okrzemki a na okrzemki wirki :)

tfffuuuuuu

"chyba fajkowe ziolo stepilo Twoj umysl drogi Gandalfie..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już miałem nadzieję, że jednak chodziło o okrzemki:D

Fajkowe zioło:D Tolkiem jest uniwersalny:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak pisałem szkoły sa rózne i każdy dobierze wegiel do swoich warunków, dodam ze wegiel płucze w wodzie po RO i faktycznie raz ze usuwamy pył drugi raz jak wspomniał kolega @Stani pory sa wiekszę, pamietac nalezy że jesli ktoś używa dużej ilosci wegla nie powinien podmieniac całej ilości za jednym razem, w końcu jakies tam podłoże biologiczne sie wytwarza.

A dostępnośc ,ja osobiscie użuwam z AM, patrz sklepy internetowe

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman przed wlozeniem do rajstopy :) plucze wegiel w wodzie z filtra ro?

ma to wygladac w twn spos., ze nalewam 2 litry wody wkladam wegiel do miski i plucze go przez 15 min?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Piotr, tak po prostu go przepłucz, ja biore sitko od żony :) za każdym razem dostaje te sitko bo zona juz je nie chce wiec mam kolekcje 5 sztuk :), i płuczę aż pozbede się pyłu z węgla, podczas tego płukania slychac charakterystyczne "syczenie" .

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji by nie powielać ( moje tematu nie znalazłem wiec) może tu :

Do poczytania: 

---------------------

Węgiel.

Utlenianie węgla organicznego za pomocą nieorganicznych akceptorów elektronów innych niż O 2

 

https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/organic-carbon

 

---------------------------------------


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 to  całe ABN  - to jednak ............


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.