Skocz do zawartości
Gość Stanley

30 L pierwsze kroki :)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Stanley

:) fajnie jest zobaczyc ze az tylu jest zapalonych akwarystów morskich, nie mogłam sie powstrzymac jak zobaczyłam te śliczne rybki i stworzyłam im nowy domek, narazie maja pusto ale systematycznie w miare poszerzania wiedzy bede im upiekszac nowe miejsce.

zestaw 30 L, Aquael, do tego falownik, 5 kg skał, piasek , woda oczywiscie wczesniej przygotowana itd. Brak jakiego kolwiek zycia...testy wszystkie porobione i jest bardzo prawidlowo, fajna zabawa z tymi testami:)

moze ktos ma jakies malutkie bezkregowce ktorymi moglby sie podzielic? :) moze jakas malutka krewetke, kraba? cos co czysci , co polecacie? wode narazie bede kupowac gotowa , nie wiedzialam ze te filtry na osmoze takie drogie... ale efekt jest powalający i rybki kochane! :)

Pozdrawiam Wszystkich !!! :):thumbsup:

post-19177-0-13344100-1362950560_thumb.jpg

post-19177-0-82952900-1362950573_thumb.jpg

post-19177-0-37106600-1362950683_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy szkielko zalane?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co napisać... Nie chciałbym zaczynać od słów krytyki...

Cześć Stanley.

Krab, krewetka... spoko, ale dwie spore ryby w takim zbiorniku to, moim zdaniem, nie jest dobry pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

Stanley to tylko login :)

Karola, milo mi, kazde slowa przyjme, nawet krytyki jesli ma ona przyniesc cos dobrego

ale nie moglam sie powstrzymac... parka tak slicznie wygladała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

Zalane 2 tyg temu. teraz inaczej wyglada, sa juz glony , pociemnialo :) parametry sie nie zmienily.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanley to tylko login :)

Naprawdę? :)

baszurek zadał dobre pytanie. Odpowiesz mu?

Teraz musisz się postarać żeby ta śliczna parka przetrwała.

My trzymamy kciuki, a ty robisz resztę :)

ed.

Wiem, wiem, odpowiedziałaś.

2 tygodnie, 2 ryby w 30l, pierwsze kroki...

Zacznij przygotowywać naczynia na wodę, na duże podmiany. I najlepiej znajdź dla ryb jakiś tymczasowy domek.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

tak, masz nawet moje zdjecie, parka jest naprawde cudowna, nie moge sie na nie napatrzec:) bede robic wszystko by zyly jak najdluzej.

ale by milo jakby ktos pomogl mi je upiekszyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

na duze podmiany? a nie wystarczy dolewac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym być złym prorokiem, ale bardzo możliwe, że trudne chwile dopiero przed wami.

Zaraz pewnie koleżanki i koledzy wytłumaczą ci to dokładniej.

Tymczasem, dobrze byłoby poczytać forum, zwłaszcza dział dla nowicjuszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na duze podmiany? a nie wystarczy dolewac?

niestety nie wystarczy...

w tym akwarium jeszcze nie zaczęło się dojrzewanie, a Ty już zaczynasz karmić ryby - czyli jeszcze dociążasz już obciążony i nie ustabilizowany system

2 miesiące temu zmieniłem 30stkę na większe akwarium bo ciężko było utrzymać stabilne parametry.

Ale przez ponad pół roku miałem wielką satysfakcję i dużo pracy :)

Oczywiście da się zrobić fajny baniaczek, ale wymaga to sporego nakładu pracy. I przede wszystkim wiedzy.

Póki jeszcze jest czas daj na przetrzymanie komuś te błazenki bo za kilka dni je stracisz.

Generalnie to akwarium jest za małe dla tych rybek, mimo że są takie małe.

30stka dostarcza sporo pozytywnych emocji i uczy cierpliwości i systematyczności, ale też wymaga bardzo wielkiej ostrożności z wkładaniem do niej czegokolwiek.

Na pewno co tu trzeba zrobić - to poczekać z miesiąc, aż dojrzeje. 5 kg skały + bakterie które lejesz to taka mała bomba zegarowa :) tyle że nie wiesz kiedy wybuchnie.

A jak wybuchnie (czyt: zacznie dojrzewać) to skoki parametrów będą spore.

Przede wszystkim wyjmij z kaskady gąbki i pomyśl o jakimś małym odpieniaczu. Bo przy karmieniu będzie się robił spory bałagan w piasku.

I jak już będziesz miała odpieniacz - to trzeba będzie sprawdzać parametry, żeby znowu nie wyjałowić wody :) i tak w kółko...

niestety... gdzie się nie obrócisz trzeba coś zrobić :)

Ale trzymam kciuki

Darek

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

wlasnie sie dopatrzyłam, mam malutka aiptasie... co zrobic? krewetka? slimak? kwasek cytrynowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu masz jakiegoś bezkręgowca :) Możesz o nią dbać, głaskać, nazwać George itd. albo...

Najlepiej wyjmij kamień i usuń ją poza akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sie dopatrzyłam, mam malutka aiptasie... co zrobic? krewetka? slimak? kwasek cytrynowy?

Najlepiej dwie krewetki lysmata seticaudata. Nie usuwaj mechanicznie bo i tak powróci a krewetki będą trzymaly populację ukwiała w ryzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech Karolina, Karolina, ciasno będzie w tym twoim akwarium...

Koledzy dobrze mówią błazny w takim litrażu to trochę lipa... (więcej niż trochę).

Część skały wygląda na zwykła kamulce - co to jest? Moim zdanie troszkę przy dużo.

Co do cyrkulacji to wymień tą co masz na np koralie 900 (o połowę mniejsza)

Niestety przy takim litrażu trzeba walczyć o każdy cm

Aiptasie tak jak Rafał napisał usuń poza zbiornikiem

I najważniejsze kombinuj żeby Ci te błazny przetrwały dojrzewanie zbiornika bo najgorsze dopiero przed tobą ;)

Testów na razie nie masz co robić podmianek też nie tylko uzupełniaj odparowana wodę RODI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale... widać, że chyba czytałaś forum :)

Powiem szczerze, od pierwszej chwili mam ochotę zasugerować wymianę zbiornika na większy. Wiem, że może to być dla ciebie idiotyzm (bo właśnie zainwestowałaś przecież w kompletne akwarium) ale założyłaś akwarium dla tych ryb, a będzie im tutaj za ciasno. Może nie od razu, ale jeśli będziesz chciała utrzymać te (i inne) zwierzaki, to myślę, że powinnaś przemyśleć tę kwestię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu nikt Cinie odradził ...dwa błazny do 30-ski i do tego świezo odpalonej. Nawet w słodkim takich manewrów sie nie robi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam obawy co do przyszłości rybek...

Trochę za dużo masz w tym akwarium hmmmm, wszystkiego. Szczególnie kamieni. 10-20% objetości akwa, to jest 3-6 kg. Ja mam w swojej kostce 3 i jest dobrze. Kupna absorbentów i tak nie unikniesz, więc szkoda miejsca na taką ilość "kamulców"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

Dziekuje, kochani jestescie, kamieni troche wyjme w takim razie, jeszcze raz napisze, akwarium stalo jakies pol roku, u mnie jest prawie 3 tygodnie. teraz planuje zakupic jakis odpieniacz bo podobno konieczny... a moze ktos z Was ma do odstapienia za symbliczna kwote jakies male zyjatka? bo nic nie mam :( poza aiptasia!!! :) . a co do wiekszego akwarium, bardzo bym chciala zeby bylo wieksze, taki mam plan, poznam sie lepiej z tym co mam i juz wiem ze chce wieksz!!! :) tak zeby moje blazenki sie nie meczyly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj skorzystać z Targowiska - tam jest chyba większy ruch użyszkodników niż tutaj. Są tam działy Kupię oraz Przyjmę, może ktoś z twojej okolicy będzie się chciał czegoś pozbyć.

ed.

Teraz jest w Wawce capnella do wzięcia - Targowisko - Oddam życie.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karola do tak małej kostki odpieniacz jest zbędny masz przecież kaskadę wyjmij z niej gąbki i wsadź watę możesz również włożyć jakieś absorbenty i filtraty w zupełności wystarczy.

Błazenki na samej skale źle się czują zrób im prezent w postaci korala w którym będą siedzieć tylko czasami nie szalej z ukwiałami:)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, kochani jestescie, kamieni troche wyjme w takim razie, jeszcze raz napisze, akwarium stalo jakies pol roku, u mnie jest prawie 3 tygodnie. teraz planuje zakupic jakis odpieniacz bo podobno konieczny... a moze ktos z Was ma do odstapienia za symbliczna kwote jakies male zyjatka? bo nic nie mam :( poza aiptasia!!! :) . a co do wiekszego akwarium, bardzo bym chciala zeby bylo wieksze, taki mam plan, poznam sie lepiej z tym co mam i juz wiem ze chce wieksz!!! :) tak zeby moje blazenki sie nie meczyly

Ja mam taką propozycje - idź od sklepu i wymień te błazny na jakieś małe krewetki np sexy shimp (to takie błazenki wśród krewetek) do tego jakiś ślomor i mały pustelnik i akwarium masz jak ta lala. A jak tak zrobisz to daj znać a szczepki na start masz ode mnie ze free

Umowa stoi???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl sobie jeszcze.Znając życie ,to z chwilkę zapragniesz większego akwarium, zrezygnuj z tej 30-stki na poczet 60-ki powiedzmy niby niewiele więcej , a kłopot już dużo mniejszy.

Spójrz na tendencje jakie maja miejsce choćby na tym forum, co rusz to jakas 30-stka jest na sprzedaż.Szkiełko to akurat najmniejszy wydatek ,a na pewno nie będziesz żałować. Popatrz na forum jak wyglądają akwaria 30-sto litrowe a jak 60 -70 to już jest przepaść jeśli chodzi o efekt jaki można z takiego baniaka wydusić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Stanley

patrze na tym targowisku ale nic nie moge znalezc do takiego malego akwarium jak moje, dobrze... z ukwialami szalec nie bede:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, nowy awatar.

A sprawdziłaś tę capnellę?

Można ją śmiało ciąć bo to prawie chwast.

ed.

Propozycja wa1kera wydaje się całkiem niezła.

Jest też plan B - przypomniało mi się, że mam akwarium 80x35x40cm (112l), które kiedyś służyło jako tymczasowy domek dla części zwierzaków i nic nie wskazuje na to żebym go kiedykolwiek jeszcze używał. Ma doklejone szklane listewki na górnych krawędziach trzech boków w celu ich podniesienia - na boku był doklejony komin zewnętrzny. Komina nie ma. Można go zrobić ponownie albo odciąć listwy z góry. Szyby chyba nie są porysowane. Dodatkowo mogę dołożyć sump (chyba 60x30cm), który obsługiwał ten zbiornik. Jeśli zachowały się jakieś elementy hydrauliki tez mogę dać ale nie wiem czy jest cokolwiek.

W każdym razie, jeśli byłabyś zainteresowana czymś takim to chętnie się tego pozbędę. Niestety, jest to goły zbiornik. Pracowały w nim stare pompki cyrkulacyjne Atmana, które spisywały się nieźle ale nie były zbyt energooszczędne. Jeśli w ogóle jeszcze istnieją to też chętnie je oddam. No i co tam jeszcze znajdę. Postarałbym się uzbierać jak najwięcej ale na pewno będzie brakować oświetlenia i odpieniacza.

Wydaje mi się jednak, że będziesz potrzebowała do uruchomienia takiego akwarium, jakiejś pomocy. Ja niestety nie dam rady ale jak będziesz miała jakiś pomysł na wykorzystanie takiego sprzętu to jest, leży i czeka.

Aha, zwykle co parę tygodni jestem w Warszawie, mogę dowieźć , najlepiej w jakieś miejsce między Jankami a Żoliborzem.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gobiodin Okinawe nadaje się do takiego zbiornika, ja mam 1 sztuke w 64l i zachwalam sobie, jest towarzyski bardzo, nie boi się człowieka, tak więc szczerze polecam zamiast tych Błazenków ;)


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.