Skocz do zawartości
mari00sh

Przeterminowany piasek?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam piasek z data use before oct 2011, jak to wygląda w rzeczywistości?

Można użyć czy raczej wyrzucić?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to czasami data pakowania do wora ?


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Use before = użyj przed, więc wynika z tego, że jest już po dacie.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ale jak piasek może być przeterminowany ? Rozkłada się po dacie czy co ? I Use before = użyj przed i używaj do tej daty( a zaraz po niej wywal z akwarium?????!!!) czy wyjmij z pudełka do tej daty a potem przez jakiś czas może być w akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pic na wodę ten cały żywy piach. Jak masz obawy to przepłukaj w osmozie i po płaczu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak piasek może być przeterminowany ? ...

Tak po prostu - formy przetrwalnikowe bakterii mogą mieć tak określoną trwałość. Po tym terminie mogą nie wytworzyć się kultury bakteryjne w zakładanej liczebności. Czyli nie można złożyć reklamacji jeśli w akwarium pójdzie coś nie całkiem po myśli klienta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Tak po prostu - formy przetrwalnikowe bakterii mogą mieć tak określoną trwałość. Po tym terminie mogą nie wytworzyć się kultury bakteryjne w zakładanej liczebności. Czyli nie można złożyć reklamacji jeśli w akwarium pójdzie coś nie całkiem po myśli klienta.

Aha to rozumiem. Informacja na czasie bo będę kupował. Czyli sprawdzić datę przydatności do użycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, trochę zdrowego rozsądku. To niby jakby miał wysyp glonów to możnaby złożyć reklamację na żywy piasek? Bez jaj.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

termin ważności piachu jest tak samo ważny jak termin przydatności soli kuchennej pod ziemią leżała tysiąc lat a jak trafiła na powierzchnię ziemi od razu dostała termin ważności kolejna bzdura to termin ważności ecogroszku czyli drobnego węgla ciekawe co robi producent z przeterminowanym piachem solą węglem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magnus

Moim zdaniem wsypuj. Będzie dobrze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, trochę zdrowego rozsądku. To niby jakby miał wysyp glonów to możnaby złożyć reklamację na żywy piasek? Bez jaj.

To odrobina ironii. Nie wiem, tak naprawdę, co myśleć o "żywym piasku" bo nie potrafię udowodnić, że to oszustwo. Moim zdaniem, mogą jednak być dodawane jakieś szczepy bakterii, a termin przydatności - pewnego rodzaju zabezpieczeniem producenta/dystrybutora. Tak na wszelki wypadek, żeby część rozczarowanych klientów się zamknęła i nie szukała powodów swoich niepowodzeń w piasku. Najprostszy sposób uniknięcia sporej liczby podejrzeń o złą jakość produktu.

Tomasz wspomniał o bardzo ważnym elemencie - zdrowym rozsądku. Myślę, że jeśli ktoś szuka rozwiązania problemów w żywym piasku to pewnie się rozczaruje, ale niewykluczone, że dobrze prowadzonym zbiornikom taki zastrzyk bakterii pomoże.

Nie przywiązywałbym wielkiej wagi do daty przydatności. W Milówce gadaliśmy z Pawłem Szewczakiem o żywych piaskach. Z dyskusji wynikało, że dużo ważniejsze są warunki przechowywania tego piasku od daty wypisanej na worku. Nie jesteśmy w stanie kontrolować poszczególnych etapów produkcji i warunków sprzedaży, a zwykłe przegrzanie albo przemrożenie piasku może spowodować śmierć bakterii.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł sprawdzenia zawartości bakterii w bakteriach czyli sensowności stosowania rożnych "żywych" preparatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, trochę zdrowego rozsądku. To niby jakby miał wysyp glonów to możnaby złożyć reklamację na żywy piasek? Bez jaj.

Tomek, produkt określony jako żywy piasek, nie jest suchym piaskiem sprzedawanym "na kilogramy" z hałdy, gdzieś na składzie budowlanym. To piasek, wilgotny, zapakowany szczelnie w worku. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Masz w nim jakieś "życie" - bakterie w formach przetrwalnikowych itp...

Jeżeli teraz przetrzymasz je dłuższy czas, może w niekoniecznie właściwych warunkach, to wszystko ulegnie rozkładowi. Na substancje podstawowe, wejdą do akcji bakterie gnilne i parę innych mniej lub bardziej nieprzyjemnych procesów rozkładu. Które do tej pory były hamowane, niekorzystnymi, dla nich warunkami - "mięsko było zbyt świeże".

Owszem, po dokładnym wypłukaniu w RO, uzyskamy czysty piasek jałowy. ewentualnie z resztkami kultur bakteryjnych, nie koniecznie pożądanych przez nas.

Przy żywych (mniej lub bardziej) produktach, data ważności jest zwykle z dużym marginesem podawana, ale nie są to typowe chwyty marketingowe.

Jako biolog, z wykształcenia (jeszcze starego, dobrego, gdzie ze studiów można było wylecieć :) ), nie użył bym tak przeterminowanego piasku. Może i "dla zasady i świętego spokoju sumienia". Ale jednak.

ps. co do soli, to po prostu, na taki okres czasu producent daje gwarancję że nie zajdą żadne niekorzystne zmiany w torebce. Zdziwili byście się, jak różne są warunki w złożu i torebce foliowej. Oraz co może powstać.

Łatwo wyśmiewać będąc ignorantem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stary biolog i popieram dalego. Piasek bym użyła ale tylko po przepłukaniu w wodzie. Worek jest raczej szczelny i gruby, wiec nie sadzę żeby przedostawał się tlen w dużej ilości. Nie wiem jak oni przygotowują piasek, ale przecież nie sterylizuja i dodaja szczepu bakteri. Tam jest wszystko, a co się rozwinie to zalezy tylko od czasu i warunków. No ale warunków nie znamy. To może być coś pomiędzy DSB a czarną strefą beztlenową (w słodkim widziałam takie coś).

U mnie leży taki chyba z 3 lata przeterminowany worek chyba z 3 lata. jak bedzie potrzebny to będę płukać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Czyli co po kupnie żywy piasek płukamy w RO ? Nie zabije to właśnie tych bakterii i tego życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę jeszcze raz przeczytać wątek...

Poza tym zakładałem już wiele zbiorników. Gdy gość się uparł bo się naczytał pierdół to oczywiście musiało być na żywam. A z obserwacji wynika że jeśli czegoś sam nie spieprzyłem, lub nie było nacisków na szybkie obsadzanie zbiornika to efekt był zawsze ten sam, niezależnie czy na żywym czy na martwym. Formy przetrwalnikowe....taaak. A świstak siedzi i zawija.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy otworzyć worek powąchać, jak nie wali zbukiem to sypać do akwa, jak wali, to przegotować, wypłukać w ro i tez do wody.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Chwila koledzy. Skoro żywy piasek płukany w RO to go raczej zabijamy prawda ? Czyli, nie chcę wyjść na sknerę, jest sens kupować piasek żywy po ok 10zł/kg po to by go zabić ? Czy nie lepiej kupić jakiś tańszy rodzaj normalnego pisaku i czekać aż bakterie same się w nim zaaklimatyzują a te bakterie kupić w formie jakiegoś preparatu do wlania do zbiornika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek mowi ze w piasku nie ma zadnego zycie poza ewentualnymi formami bakterii w formie przetrwalnikow.

Nawet jak jest po dacie nie mam sensu plukac. Jezli sa w nim jakies uspoine bakterie po postu nie zadzialaja.

W worku bez tlenu NIC nie ma szans przetrwac. ZYWY PIACH TO MIT. Przed zapakowaniem jest wrecz sterylizowany. Jakakolwiek pozostalosc organiczna szczelnie zamknieta spowoduje smrod.

Kto nie wierzy prosze nabrac suchgo pasku do sloika zalac woda, zakrecic i zostawic na kilka miesiecy.

Bedzie czuc. Zywy piach po otwarciu nie ma przaktycznie zadnej woni.

Edytowane przez CleverCookie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rosół


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rosół

No to jedziemy, dzięki za zaproszenie ;)

... w piasku nie ma zadnego zycie poza ewentualnymi formami bakterii w formie przetrwalnikow.

Ale chyba nikt rozsądny nie spodziewa się czegoś więcej. W USA można kupić piasek prosto z morza, ze wszystkimi robalami, ale my na to nie mamy szansy.

I jak napisałem wyżej, nawet nie możemy mieć pewności, czy długie przetrzymywanie latem w rozgrzanym, blaszanym baraku nie zabija nam tej namiastki życia. Najlepiej chyba nie napalać się za bardzo na to słowo "żywy". :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To poradźcie co kupić do akwarium. Bo skoro jednak żywy nie jest to średnio 10zł/kg piachu to cena trochę wysoka jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek mowi ze w piasku nie ma zadnego zycie poza ewentualnymi formami bakterii w formie przetrwalnikow.

Nawet jak jest po dacie nie mam sensu plukac. Jezli sa w nim jakies uspoine bakterie po postu nie zadzialaja.

W worku bez tlenu NIC nie ma szans przetrwac. ZYWY PIACH TO MIT. Przed zapakowaniem jest wrecz sterylizowany. Jakakolwiek pozostalosc organiczna szczelnie zamknieta spowoduje smrod.

Kto nie wierzy prosze nabrac suchgo pasku do sloika zalac woda, zakrecic i zostawic na kilka miesiecy.

Bedzie czuc. Zywy piach po otwarciu nie ma przaktycznie zadnej woni.

Jest prostszy sposób - wystarczy do baniaka ze świeżą solanką wrzucić sam żywy piach. Wg teorii pt "Grzesiek mówi" nie ma prawa pojawić się żadne życie. Moim zdaniem będzie go całkiem sporo. Jeżeli kogoś temat bardzo nurtuje, to może sprawdzić samemu i rozwiać wątpliwości.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech bo mi coś przerwało.Jak znajdę szalki Petriego to chyba wysieje ten piasek. Tylko żelatynę kupię


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poradźcie co kupić do akwarium. Bo skoro jednak żywy nie jest to średnio 10zł/kg piachu to cena trochę wysoka jest.

Np. ATI Fiji White Sand, ale oszczędność prawie żadna, niestety taniego pachu jak do piaskownicy se ne da


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ kapuhy

Jakiego rodadzaju zycie masz na mysli?

Sluz na szybach? glony?

To samo stanie sie zalewajac suchy piach. Grzyby, glony, bakterie i inne mikroby z oceanu Amerykanie potwirdzili na wysokosci 10km setki kilometrow w glebi ladu.

W zamknietym worku z "zywym piaskiem" nie ma na co liczyc nawet na nicienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.