Skocz do zawartości
adam_s

Żelazo - czy mierzycie jego poziom w akwariach + 3 pytania dodatkowe ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawdę nurtują mnie 4 pytania:

1. Wiele osób na pewno posiada testy do mierzenia poziomu żelaza w naszych akwariach. Mam pytanie czego używacie do pomiarów i jakie wyniki uzyskujecie.

2. Czy ktoś mierzył poziom żelaza w solance do podmiany.

3. Jaki poziom jest właściwy, bo na forach podaje się różne wartości.

4. Czym usunąć nadmiar żelaza ze zbiornika przy jego nadmiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytania. Też mi to daje do myślenia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie niedawno się nad tym zastanawiałem,ale po tym jak dostałem oper...,że mierzę potas to nie wspominałem o tym nikomu.Red Sea ma jakiś zestaw na Fe,jod i coś jeszcze.To,że kiedyś się nie mierzyło nie znaczy,że mamy dalej to olewać.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od czasu kiedy założyłem AS połaczony z UAS na splywie dodaje 5 ml na tydzień zauwazylem ze glony na kanwie lepiej rosna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od czasu kiedy założyłem AS połaczony z UAS na splywie dodaje 5 ml na tydzień zauwazylem ze glony na kanwie lepiej rosna

A jaki masz poziom żelaza w zbiorniku głównym?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem zerowy teraz mam 0,1 test JBL 6 dnia spada do 0,05 po dodaniu 5 ml wzrasta do 1,2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mocnym magnesem ;-)

Kazik.

Temat ten jak każdego innego pierwiastka z tablicy Mendelejewa w naszych akwariach jest poważny.

Więc nie rób sobie jaj. Tego typu analizy mogą pozwolić nam na uniknięcie wielu błędów i strat w życiu. :police:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem zerowy teraz mam 0,1 test JBL 6 dnia spada do 0,05 po dodaniu 5 ml wzrasta do 1,2

Według niektórych źródeł poziom powinien być na wysokości 0,01.

Czyli masz za wysoki im to sporo.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według niektórych źródeł poziom powinien być na wysokości 0,01.

Czyli masz za wysoki im to sporo.

w tescie JBL 0,02 to minimum

jak nie dodam zelaza to glony na AS wyciagaja wszystko i test pokazuje 7 dnia 0,02 czyli minimum

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam glonów. Poziom żelaza wynosi 0,1. nic nie dodaję za wyjątkiem umówmy się Ballinga i podmianek co tydzień 10%.

O co tu chodzi?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dziwnie z potasem bo nigdy nie mierzyłem i było dobrze potem zacząłem i miałem niski,ale jak zacząłem podawać to wydawało mi się,że mi spada.Mierzę ten parametr od czasu do czasu,ale podaję K prawie codziennie po jednej kropli.Aktualnie mam 360.czyli mało.

O tym myślałem http://www.reefshop....taw-testow/3080

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dziwnie z potasem bo nigdy nie mierzyłem i było dobrze potem zacząłem i miałem niski,ale jak zacząłem podawać to wydawało mi się,że mi spada.Mierzę ten parametr od czasu do czasu,ale podaję K prawie codziennie po jednej kropli.Aktualnie mam 360.czyli mało.

O tym myślałem http://www.reefshop....taw-testow/3080

Marek mam ten zestaw i żelazo wychodzi mi zawsze zero ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Stężenie żelaza i wszystkich innych pierwiastków powinno być takie jakie jest w oceanie. Czyli około 0,09 mg/l żelaza ale może być więcej bo żelazo nie jest toksyczne a bez żelaza nie ma fotosyntezy. Przy tak niskich stężeniach żelazo jest błyskawicznie zużywane i dlatego trzeba je często dozować w odpowiedniej formie oczywiscie. Potasu powinno byc ok 385 mg/l. Oczywiście przy gęstości wody 1.025 kg/dm^3.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, napisałeś...

Stężenie żelaza i wszystkich innych pierwiastków powinno być takie jakie jest w oceanie. Czyli około 0,09 mg/l żelaza ale może być więcej bo żelazo nie jest toksyczne a bez żelaza nie ma fotosyntezy.

Może być więcej, czyli jaki jest max. poziom dopuszczalny w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy szukasz po Milówce drugiego dna?

Nie wiem czy się rozumiemy,ale ja myślę,że skoro masz zero to może warto by dodawać bo może nasze korale miały by się lepiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się rozumiemy,ale ja myślę,że skoro masz zero to może warto by dodawać bo może nasze korale miały by się lepiej ?

- Red Sea pokazuje zero, Hanka pokazuje 0,09mg/L

- woda u Romana 0,1mg/L wg. Hanki, a solanka 1,034 z Kenta 0,2mg/L

- próbka u mnie z RODI = 0,00mg/L

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

florovit Fe dla roslin doniczkowych

Jak przy tym z PO4?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A po co podnosić bardziej skoro bez wiekszego problemu można codziennie dozować żelazo i utrzymać je na odpowiednim poziomie?

Myślę, że nie mozna rozpatrywać wpływu samego żelaza ale wpływ różnych pierwiastków. Problem jest bardzo skomplikowany bo musimy rozpatrywać wpływ nie jednego, dwóch ale kilkudziesięciu pierwiastków. Mikroelementy redsea ułatwiają zycie bo to mieszanki wielu pierwiastków. Jeśli więc podnosimy żelazo preparatem redsea to dodajemy również inne pierwiastki związane z żelazem...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przy tym z PO4?

PO4 u mnie zero

powinienem dziennie wlewac ok 0,6 ml ale jestem leniwy i aje 5 ml na tydzien podczas czyszczenia AS zalezy mi aby glony rosly jak najszybciej. od dzis to one sa moja jedyna filtracja dzialajaca w zbiorniku

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.