Skocz do zawartości
michalek1994

Zmiana oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Wiem, ze było już kilka wątków dotyczących "światła w akwarium" , ale zanim podejmę decyzję zmiany chciałbym mieć absolutną pewność, że idę we właściwym kierunku! Mój zboirnik to 550l i głównie sps. Używam obecnie T5 o mocy 10x54Wat. Swiat technologii jednak się zmienia i na rynku pojawia się wiele ofert typu "led" zamiast dotychczasowego źródła światła. Jednak telefonując do sklepu z takim sprzętem słyszę, że właśnie oferta którą mają na sklepie jest najlepsza z możliwych. Trudno w takiej sytuacji podjąć racjonalną decyzję. Życie mnie nauczyło, że najlepszym dowodem jest to co widzisz a nie to co ci obiecują w przyszłości. Dlatego moje pytanie kieruję do tych, którzy mają wymagające koralowce typu sps (akropory) i zdecydowali się na oświetlenie ledowe a co najważniejsze są z tej dcyzji zadowoleni!!!

Proszę podzielcie się ze mną swoją opinią. Z pewnością Wasze doświadczenie (złe i dobre) bedzie o wiele cenniejsze od porady konkretnego sprzedawcy (oczywiście nie ujmując nikomu). Napiszcie jaki sprzęt i czym się przy wyborze kierować. NIe szukam wersji ekonomic, tylko czegoś co posłuży moim zwięrzetą na długo!

z góry wielkie dzięki!

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście proponuje hqi, mam mnóstwo znajomych którzy maja ledy jednak nie są do końca zadowoleni. Hqi nie jest tanie wymiany zarnikow oraz pobór prądu. Ale słoneczko to słoneczko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz zrezygnować z T5 ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się

czemu chcesz zrezygnować z T5 - lepszej barwy nie uzyskasz

Jeżeli powodem jest

- brak bików - zmień na ledy

- względy finansowe obsługi 10x54 W - wymieszaj ledy z T5 - połączenie kosztów użytkowania z barwą i bikami

Ja przy zbiorniku 500 l (150x60) mam 2 x led 120 W, ale planuje dołożyć 2 x T5 (KZ fiji i coś z ATI actinic lub purple)

powód brak kolorystyki z T5, a używałem lampy ATI 6x80 (wymieniłem na LED ze względu na obniżenie kosztów i brak bikow)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko coś mi się zdaje że te Twoje ledy to z prawdziwymi nawet na półce nie leżały. Stąd brak kolorów. Chyba należałoby pisać czym świecimy a nie posuwać głodne kawałki. Ja też widziałem chińskie t5 i kolory były do d... Idąc Twoim przykładem też powinienem więc napisać że przy t5 kolory są kiepskie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok masz racje, ale należało by również zapytać jakiej lampy używa michałek1994 i ile planuje wydać.

Jeżeli 6000-8000 zł - to oczywiście Pandora itp.

Zawsze możesz pomóc koledze w zrobieniu lampy (bo jak napisałeś używasz DIY)

Ale mam prośbę nie obrażaj ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy to trudny temat do ogarnięcia. Musisz wziąć pod uwagę ich charakter. Na pewno dobrymi świetlówkami, pod względem doświetlenia zbiornika (mieszanie barw i oświetlenie każdego kąta), świetlówki biją ledy. T5 możesz też zamocować nad samą wodą. Natomiast, jeśli lampa led miała by spełniać te same warunki, musiała by składać się kilku rodzajów diod (nie problem), rozłożonych równomiernie nad całą powierzchnią (nie problem), być zawieszona na pewnej wysokości, by światło się nakładało na siebie. No i kwestia chłodzenia.

W efekcie od strony finansowej,nie wygląda już to tak bajecznie :) Sam obecnie przechodzę z t5 na ledy, ale coś mi mówi że jeszcze kawałek przede mną. I jeśli dopnę swego, to tylko dzięki cierpliwości i wiedzy takich ludzi jak Tomasz i Morświn.

ps. obecnie mam 8x24W w t5, docelowo będzie podobnie w ledach, ale pracujących z mniejszą mocą. - właśnie z uwagi na rozkład światła, moja lampa wisi dosyć nisko.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 nie sa zle, po co zmieniac ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, i w zasadzie prawdę napisałeś w ostatnim zdaniu. Twoja lampa wisi za nisko stąd problemy o których piszesz wcześniej. Jednak nie możesz ich uogólnić gdyż Twoje rozwiązanie nie jest normą w morskim. Gdybyś mógł podnieść lampę 10 cm cały początek Twojej wypowiedzi nie miałby sensu, gdyż i kolory były by wymieszane i zbiornik doświetlony.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ledach trzeba wyróżnić dwie rzeczy, efekt wizualny i jakość światła dla korali.

To że korale dobrze się czują pod ledami to chyba nie podlega dyskusji, natomiast efekt wizualny każdy postrzega inaczej.

Dla mnie pod ledami zbiornik jest "zimny" i dołożenie czerwonych ledów niewiele zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, staram się nie wypowiadać pośpiesznie sądów, opinii, a tym bardziej rad. Z wiekiem i czasem spędzonym na forach, staram się brać odpowiedzialność za swoje słowa. Dlatego, uwierz mi, lampa wisiała nad moimi zbiornikami na różnych wysokościach. Efekt wizualny był oceniany niezależnie przez 4 osoby (w tym dwie kobiety). I w efekcie wszyscy byli jednomyślni. A opinia zapadła, jak wyżej :).

Wynika to z tego iż świetlówka świeci dookolnie, a dioda w formie wycinka kuli. Poza tym, światło diody i t5 różni się pod względem spektrum.

Dlatego też przy diodach, prawidłowo rozmieszczonych korale dostają wystarczającą porcję energii. Natomiast efekt wizualny jest inny. Co dokładnie widać na zdjęciach, gdzie porównujemy t5, ledy i hqi.

Diody mają swoje zalety. Mają też i wady. Co, kto lubi.

Dobrze dobrana lampa diodowa będzie wystarczająca do akwarium. A możliwość jej sterowania zadowoli każdego akwarystę.

Ale nie ma co liczyć na zysk finansowy. Nawet biorąc pod uwagę żywotność ledów i t5.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też doliczyć koszty ogrzewania w zimie, przy ledach grzałka będzie hulać na "okrągło" a t5 czy HQI będzie nagrzewać w dzień. Czas chłodzenia to tylko 2 miesiące max.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i cenne sugestie. Przepraszam, ze nie było mnie w temacie przez jakiś czas... sprawy zawodowe. W między czasie kupiłem już lampę i w zasadzie wybrałem kompromis- czas pokaże czy właściwy...? Pandora Hyperion R2 3x150W + 4x54W T5 to hybryda tego co się przez tyle lat sprawdzało a więc T5 i swiatła ledowego. Czy jakość będzie odzwierciedlała cenę...hmm? Napisze po kilku tygodniach. Teraz wszystko kompletuję bo czeka mnie zmiana zbiornika. Będę relacjonował bo wierzę, że nasze doświadczenia są chyba cenniejsze od reklam i opinii pochodzących z działów sprzedaży!

Pozdrowionka :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.