Skocz do zawartości
Arduan

Chora Favia ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie wiem co się dzieje z moją Favią. Około tygodnia temu przestała się pompować, potem tak jakby zupełnie zniknęły parzydełka, przestała je wypuszczać w nocy, a była bardzo aktywna.

Powierzchnię (nie całą, ale środek) pokrył "kurz", taki jak na zdjęciu z Gonioporą, który po zdmuchnięciu odsłonił coś co wygląda jak białe kreski na ciemniejszych częściach polipów, widać na zdjęciu - mam nadzieję.

Po pewnym czasie "kurz" znowu osiadł na Favii, tak jakby się przykleił. Od czasu do czasu widoczne są nitki śluzu, które pewnie kleją ten syfek.

Nadmienię, że w "prezencie" razem z Favią dostał mi się mały dziki krabik (szary, włochaty, płochliwy okropnie). Cały czas siedzi w zagłębnieniu pod Favią i od czasu do czasu pokazują się tylko odnóża. No może raz widziałem szczypce, ciemniejsze, brązowe lub czarne na końcu, dość grube i bardzo małe. Myślałem, żeby go usunąć, ale nigdy nie zaobserwowałem jego zbrodniczej działalności. Nie przemieszcza się, siedzi w jednym miejscu, nie wychodzi nawet na jedzenie, dziwak ;-). Czy jest możliwe, żeby podjadał korala od spodu, tzn od środka, bo brzegi wydają się być zdrowe, bez uszkodzeń i nawet wyglądają na lepiej napompowane od centralnej cześci.

Dla zainteresowanych - parametry stabilne, zasolenie 1024, temperatura, hm, no wahnęła się ostatnio do ok. 27 (raczej mniej - grzało z okna dachowego) normalnie 25stC, podmianki co tydzień, 2 tyg temu zmieniłem sól z Redcoral Salt na Red Sea Salt, KH 8-9, Ca 440, NO3 = 5 innych N i PO4 nie ma, inne koralowce (SPS, LPS i miękasy czują się ok.) Akwarium działa od 4 miesięcy, zgonów nie było.

Uff, się rozpisałem.

post-17383-0-98401500-1364333615_thumb.jpg

post-17383-0-02776700-1364333625_thumb.jpg


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuwaj mechanicznie ten detrytus, może zwiększ też cyrkulację.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wywal dzikusa..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że to nie favia, tylko platygyra. Ma wywalone "bebechy", czyli jest stresowana przez inne korale (może przez ukwiała za nim) albo właśnie przez kraba.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

Może to być Platygyra,zdjęcia są podobne, ale i tak pochodzi z rodziny Faviide.

Ale do rzeczy, miałem taki pomysł ze stresem, ale bardziej obstawiałem kraba. Quadri przechadzał się po akwarium jakieś 3tyg temu, z niepokojem patrzyłem jak chodzi po zoa i tej Favii, smagał Caulastrea'e, po tygodniu nic nie działo się z koralami, żyły, polipowały. Teraz właśnie przyczepił się do tego kawałka skały z Favią, ale nie ma z koralowcem bezpośredniego kontaktu, nawet jak się maksymalnie napompuje. Może to być wojna chemiczna?

Odnośnie cyrkulacji zmieniłem przed tą chorobą 3000 na 5000l/h, (taki falownik miałem, akwarium 80/40/40), bo po drugiej stronie pod odpieniaczem zbierało się dużo detrytusu. Teraz czekam na kolejny 3000, żeby założyć go po drugiej stronie, czyli zrobić 3x3000. Ta 5000 robi dużo bałaganu i hałasu.Pomyślałem trochę jeszcze o tej sytuacji i w sumie problemy się zaczeły, jak w to miejsce wprowadził się quadri. Skoro na początku i w sklepie Favia żyła z tym krabem i było dobrze, to chyba nie jest on powodem stresu. - Przegonię więc Quadri...

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.