Skocz do zawartości
meping

Powitanie i pytanie o zestaw 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ to mój pierwszy post, po pierwsze przedstawiam się. Mam na imię Krzysztof, znajomi mówią na mnie meping, jestem z Warszawy, dzielnicy Wawer. Akwarystyką słodką zajmuję się od kilku lat, a pomijając przerwę to od połowy lat 80-tych wieku ubiegłego. Od pewnego czasu razem z lepszą połową chorujemy na małą choćby solniczkę. Choroba przybiera na sile i pomimo dziury budżetowej (to nie tylko problem rządu :-) ) coraz poważniej myślimy o leczeniu poprzez zakup ;-). Fora NR i AR czytam od paru miesięcy.

Rozważamy różne opcje, ale ze względów finansowych, jak również racjonalnych (sprawdzić się, jak nam pójdzie utrzymanie solniczki) myślimy na początek o zbiorniku 30l. Przeglądając allegro znalazłem coś takiego jak zestaw 30l Boyu ASD-320. Prezentuje się on następująco:

http://allegro.pl/ze...3102512953.html

link do niemieckiego sklepu z lepszym zdjęciem pokrywy:

http://www.aquarent....leuchtung-.html

Czy przy założeniu, że usuwam filtr podżwirowy, dokładam pompę cyrkulacyjną i grzałkę oraz światło z pasków LED ten zakup miałby sens?

Mój tok myślenia co do tego zbiornika:

- fajna kosteczka z estetyczną pokrywą, bardzo ciekawe wymiary: bardzo głęboka w stosunku do szerokości (szer. 30, głęb. 33cm) wysoka: 39cm, ale z pokrywą, więc realnie pewnie 35 samo szkło.

- Fajna, estetyczna pokrywa, widzę w niej miejsce na dołożenie pasków LED jak również miejsce na wkręcenie 1-2 wentylatorków PC celem chłodzenia letnią porą.

- po usunięciu filtra podżwirowego będzie miejsce na schowanie ca 2cm piachu, więc jakbym chciał dać ca 4cm w sumie (brak odpieniacza) to nie będzie go dużo widać. Do tego na rzeczone 30l ca 3,5 - 4 kg skały.

Do tego niezależnie od tego, czy to byłaby ta kostka czy inna myślę o zastosowaniu jednej z dwóch pomp obiegowych z erybki, ale mam dylemat co do wydajności; czy 600l/h wystarczy, czy 1000/h nie będzie za dużo. Jako obsadę planuję po dojrzewaniu zoa i Briareum na początek, potem może jakiegoś LPS i SPS-a. Z rybek to błazenka (niestety - wymóg lepszej połowy) i jakiegoś niebieskiego garbika, plus coś małego żółtego bądź fioletowego i oczywiście ekipa sprzątająca w postaci paru krewetek i jakiś ślimaków zapewne.

Odpieniacza nie chcę na początek, będę walczył z podmianami póki sił starczy, albo zbiorę kasę na Hydora nano ;-).

Dziękuję z góry za odpowiedzi i podpowiedzi.

Pozdrawiam

meping

Edytowane przez meping (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał 30x33x39 akwarium, oraz bajzel w pomieszczeniu na 80x200x150h. Wiem co mówię :). Naprawdę to nie ma sensu zakładanie takich małych pryszczy przez nowicjuszy, na takie akwaria mogą sobie pozwolić ludzie w pracy, którzy mają set litrów w domu i wiedzą o co chodzi w tym hobby.

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajzlu nie będzie - stanie w miejscu obecnego krewetkarium o podobnych rozmiarach (na nie znalazłem inną lokalizację). Na większe kasy nie ma. Naprawdę dużo już spędziłem nad kartką papieru szacując możliwości finansowe i czasowe na opiekę oraz miejscem jakie mogę przeznaczyć. Obecnie planuję likwidację 2 zbiorników słodkich. Jeden już zlikwidowałem dwa miesiące temu. Ma zostać 180l słodkie (nie sugeruj likwidacji, bo jest tam ulubiona rybka mojej kobiety ;-) ) i 25l krewetki i simulansy (obecnie dorasta tam 10 glonków, ale jak podrosną do rozmiarów które pozwolą na bezpiecze wpuszczenie ich do 180-tki to to zrobię). Powodem jest brak czasu na prawidłową opiekę. Nie chcę się wpakować w kolejny duży zbiornik. Ponadto ma stać w widocznym miejscu a nie tak jak obecne 96l z pielęgnicami Elotti w pokoju gdzie zaglądam tylko na karmienie. To nie ma sensu.


Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli upierasz się na tak małe akwarium polecam ten zestaw:

http://www.rybarium.pl/aquael-nano-reef-30-litrow.html.

Jest on co prawda droższy, ale odpada wydatek na dodatkowe światło i pompę obiegową. Wystarczy dorzucić cyrkulację i grzałkę. Sam niedługo będę taki zestaw zalewał bez odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaela nano reef znam, ale nie do końca mi pasuje (co nie oznacza, że go definitywnie przekreślam). Materiały na dodatkowe światło mam (prócz oświetlenia nocnego, ale tego aquel też nie posiada).

Edytowane przez meping (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej jak masz skromny budżet, nie zaczynaj od sprzętu, który będziesz chciał wymienić za pół roku.

Moja rada to:

Akwarium 60 x 30 35 (wys.) cmm = 72 L 80 PLN

Oświetlenie chińczyk 2x24W T5 180 PLN

Kaskada HBL701 30 PLN albo odpieniacz Resun300 100 PLN

Pompa JVP-100 35 PLN

Grzałkę 50W z termoregulatorem 25 PLN

Sól IO 4 kg 45 PLN

Razem: 295 PLN

Za resztę pieniędzy kup zywej skaly ale nie więcej niż 8-10kg.

I czekaj az to wszystko dojrzeje.Szczepki można nabyć naprawdę tanio, zwłaszcza jak mieszkasz w Warszawie i masz troche cierpliwośc.

Jeszcze będziesz potrzebował wode RO (wlasna instalacja ok. 250 PLN, ale może się z kimś dogadasz albo hutrownia wody demineralizowanej)

P.

PS z tymi błazenkami i garbikami w 38L to taki żarcik mam nadzieję.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może chociaż BOYU MT50? Małe akwaria są fajne, ale kłopotliwe. Wiem coś o tym ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię nie. Nawet niedługo będę miał prawdopodobnie wolny zbiornik 60x35x40 z pokrywą, jak również 70x35x40 (bez pokrywy) ale nie.

Powody: nie chcę akwarium morskiego w miejscu gdzie mogę taki większy zbiornik postawić. Nie chcę kaskady, a o Resunie naczytałem się tyle, że został skreślony z listy (zaś na Hydora nano na razie kasy nie będzie). Cyrkulator, tu akurat nie problem, ale jak już to dołożyłbym 30 zł do mocowania na magnes. Wiem co się dzieje z wszelkiej maści przyssawkami po pewnym czasie w zbiornikach i chcę tego uniknąć. Do tego wychodzi więcej skały. Opcje na obecną chwilę są takie: ca 20-30l (czyli 30, bo to już nie różnica) albo długo długo nic. Po lekturze sąsiedniego, podobnego wątku jestem zdecydowany na wyleczenie mojej pani z błazna. Może więc ktoś mi tylko powie, jaka wskazana byłaby cyrkulacja do takiego zbiornika, bo to główna niewiadoma dla mnie. Czy 600l/h to wystarczy, czy też lepiej 1000l/h i to nie będzie za dużo, nie zrobi ze zbiornika pralki...

Aha, nie doczytałem: o dojrzewaniu wiem i mam zamiar czekać co najmniej miesiąc od zalania w włożenia skały (skałę też włożę parę dni po zalaniu). Naprawdę już parę lat opiekuję się podwodnymi światkami (tyle że słodkimi) i wiem, to hobby wymaga cierpliwości. O szczepkach z targowisk też wiem i o wodzie również. Nota bene to też jeden z powodów mniejszego litrażu. Mam syfiastą wodę w kranie z własnego ujęcia i nie najlepsze, a przede wszystkim zmienne ciśnienie w hydroforu, więc będę bazować na wodzie dowożonej z Atolu na Gocławiu.

Odnośnie Błaznów to jak pisałem, postaram się temu zapobiec, natomiast mam upatrzone fajne małe garbiki w Atolu (rozmawiałem i ponoć można) i jak jeszcze będą za jakiś czas to się poważnie zastanowię, ale też będę brał pod uwagę opinie z forum.

Edytowane przez meping (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę będziesz miał bajzel :) Będziesz chciał

1 zastosować adsorbery

1.1 kaskada - cięcie pokrywy

1.2 panel - cięcie pokrywy na pudełko przelewowe, zbiornik obok

2 zastosować odpieniacz

2.1 wewnętrzny, zewnętrzny - cięcie pokrywy

2.2 panel - cięcie pokrywy na pudełko przelewowe, zbiornik obok

3. Dolewka

3.1 grawitacyjna - zbiornik powyżej, cięcie pokrywy

3.2 panel - cięcie pokrywy na pudełko przelewowe, zbiornik obok

4. Światło

1.1 dołożenie pasków - modernizacja pokrywy

4.2. zmiana oświetlenia - tylko LEDy bo świetlówek mały wybór - pokrywa w piz.. :)

Dalej mi się nie chce wymieniać :) Ballingi, butelki, uuuuu

Wyjdzie jak nic 80x200x150 :D

Jeśli nawet Ci się uda i powiedzie to korale ci zagracą cały baniak

Rób jak chcesz.

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może chociaż BOYU MT50? Małe akwaria są fajne, ale kłopotliwe. Wiem coś o tym ;P

Tak jak pisałem, to jest również kwestia miejsca jakie mogę przeznaczyć na tą chwilę bez zmiany mebli (kolejna kasa). A tak na marginesie to jak gdzieś dorwę fizycznie MT50 to muszę dokładnie obejrzeć i pomierzyć, bo wygląda na to, że dokładając odpieniacz i nieco modyfikując panel można mieć odpowiednik reefmaxa za połowę ceny...


Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę będziesz miał bajzel :) Będziesz chciał

[...]

Wiele z podnoszonych rzeczy już przemyślałem:

1. Absorbenty: jeśli okażą się konieczne, to wsadzę mały filterek wewnętrzy w którym umieszczę je zamiast gąbki. Mam taki w krewetkarium (tyle że z gąbką) i w kącie prawie go nie widać. Czarny aqua-szut na czarnym tle.

2. Odpieniacz - albo dam radę uniknąć, albo zbiorę kasę na Hydora.

3. Dolewka - będzie robiona z ręki. Długo nad tym myślałem. Codziennie wieczorem sprzątam kotom kuwety, to i mogę wodę dolewać Poza tym pokrywa zmniejszy parowanie.

4. Zmiana oświetlenia - miejsca na paski jest dość, a jakbym wywalił świetlówkę, to myślę, że bez większego bólu mógłbym dojść do 1W/l na diodach a to blisko 2 razy za dużo.

W jednym się z Tobą zgodzić muszę. Mając na uwadze wszelkie sugestie to w ostateczności moja decyzja. Poza tym paradoksalnie większe szkła mam, więc być może to będzie rozruch przed np. wspomnianym wcześniej 96l z sumpem z opróżnionego już 54l lub 70-ki którą prawdopodobnie wkrótce opróżnię. To mniejsze pozwoli zgromadzić sprzęt, trochę życia, doświadczeń, przekonać nas, że naprawdę tego chcemy, potrzebujemy i dajemy radę, zmotywować do przemeblowania domu.

Pozdrawiam

meping

Edytowane przez meping (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje życzyć Ci powodzenia. Skoro masz plan i wiesz jak go zrealizować, to działaj. Cyrkulacja lepsza będzie 1000l/h. Daj znać, jak znajdziesz biały pasek LED powyżej 8000K. Garbiki to terytorialne ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje życzyć Ci powodzenia. Skoro masz plan i wiesz jak go zrealizować, to działaj. Cyrkulacja lepsza będzie 1000l/h. Daj znać, jak znajdziesz biały pasek LED powyżej 8000K. Garbiki to terytorialne ryby.

Nie upieram się zupełnie przy swoim. Nie przekonują mnie jedynie argumenty: zrób większe i już. Tak, mam plan, ale jest on negocjowalny. Tyle że jestem też osobą żyjącą w świecie liczb. Leżą przede mną kartki z konkretnymi cenami, rozmiary widzę. Te kartki mówią mi, że raczej powinienem zrezygnować z kostki klejonej na zamówienie o wymiarach 40x38x40H (38 dlatego, że tyle ma półka) czyli ~60l, bo nie wydolimy, zaś kupowanie po kawałku jakoś mi nie pasi. Zwróć jednocześnie uwagę, że któryś z kolegów polecił mi zestaw nano reef aquaela, a to ten sam litraż.

Z paskami LED to faktycznie możesz mieć rację, aczkolwiek mam eksperymentalne oświetlenie LED w wersji beta nad jednym słodkim i po mojemu barwa nie odbiega od świetlówki 10 000K która jest nad innym zbiornikiem. Wydaje się nawet że mają wyższą temperaturę barwną. Problem polega na tym, iż strasznie ciężko takie dane zdobyć. Co będzie jeśli będą miały mniej? Chcę dołożyć też 1-2 paski niebieskie... Moje przemyślenia opierałem na wykładzie Zbigniewa Olszowego który wisi na youtube. Tam mówi on nawet o zwykłych świetlówkach daylight (twierdzi, że takie ma i mu wszystko ładnie rośnie), a te przecież mają ca 6500K...

Proszę, rozwiń temat z garbikiem. Chodzi mi o takiego niebieskiego z odrobiną żółtego w okolicach ogonka. Chyba dokładnie taki jak w wątku: http://nano-reef.pl/topic/22587-so-warszawa-ryby-krab/

Do wyboru ryb jeszcze długo, więc czas jest, a nie chciałbym zwierzaczków męczyć. Stąd z pewnością nie pójdę do sklepu i nie powiem "Ta" anie nie będę opierał się wyłącznie na opinii sprzedawcy. To ma być przemyślana decyzja.


Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od końca Chrysiptera parasema pilnuje swojego terytorium. Miałem takiego w akwa i gdy błazen próbował podpłynąć za blisko, ten go atakował. Był młody, a ponoć z wiekiem garbiki są bardziej waleczne.

Temperatura 6500K jest dobra dla roślin, więc zapewne glony będą lepiej rosły, a tego nie chcemy. Zbigniew Olszowy, o ile pamiętam, mówił, że stosował Pila daylight w słodkim akwarium. Ale najważniejsze z jego wykładu jest to, że musisz mieć przygotowane 2,5x więcej kasy, niż wyszło Ci z obliczeń. Same podstawowe testy to pewnie ze 200zł zabiorą. Wracając do oświetlenia, jeden z kolegów z forum, oświetlał kostkę 30l za pomocą pasków led. Ale nie wiem jakie stosował.

Kilka postów wyżej zastanawiałeś się nad SK-300. Powiem Ci, że nie jest taki zły. Obecnie stosuję go i małą kaskadę, do zbierania syfu z powierzchni. Wcześniej miałem FZN-3 i HBL-701, ale właśnie teraz jestem najbardziej zadowolony z efektów. Woreczek z purigenem zawsze można położyć za skałą. A wracając do BOYU, zobacz jeszcze akwaria Aquatic Nature. Może przypadnie Ci do gustu i nie będziesz ograniczony pokrywą :)

EDIT: No i masz jeszcze Dennerle Nano Cube 60l - 38x38x43cm :)

Edytowane przez Świrek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z błazna próbuję za wszelką cenę się wywinąć. Powody są dwa. Pierwszy, to że nie tylko ja uważam, iż rośnie zbyt duży do takiego zbiornika. Drugi, to fakt, iż jako ikona morskiej akwarystyki opatrzył mi się na wszelkich obrazkach do obrzydzenia zanim założyłem solankę. Część testów posiadam, parę będę musiał dokupić. Co do SK-300 to moje podsumowanie wielogodzinnych poszukiwań w sieci informacji o tym sprzęcie jest takie, że to nie najgorszy materiał na nienajlepszy odpieniacz. Osoby które go chwaliły przerobiły w nim wcześniej niemal wszystko, a nie o to mi chodzi. Mimo iż mam pewne podstawy teoretyczne z mechaniki płynów na PW, to jednak czuję się za krótki aby przygodę z akwarystyką morską zaczynać od przeróbek, czy robienia niemal od zera odpieniacza... Nie wiem, czy Ty w Twoim coś zmieniałeś, a jeśli tak, to jak dużo. Jeśli możesz, to napisz.

Nawiązując ponownie do Olszowego, to masz rację co do typu świetlówek. Jednocześnie widzę, że diody jakie posiadam są znacznie jaśniejsze od świetlówek daylight które mam w jednym ze zbiorników.

Napisałeś natomiast jedną rzecz, której użyję jako argument za mniejszym zbiornikiem. Ów wspóczynnik 2,5. Kostka 30l wyszła mi (nie wnikając w to jak) na początek 437zł. Kostka 60l - 1042zł. Po przemnożeniu przez współczynnik różnica jest znaczna... :-(.


Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś mógł przedstawić wyliczenia, chętnie się ustosunkuję. Mojego odpieńka praktycznie nie modyfikowałem (tzn. tylko dołożyłem wężyk w środku, ale to zabawa na 3 minuty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30L:

Cyrkulacja 69zł

skała 4kg 160zł

sól 23zł

aerometr 40zł

skała 160zł

Woda RO 40L 20zł

filtra RO nie liczę bo stwierdziłem, że mi się nie opłaca.

Razem: 472zł

60l:

oświetlenie 220zł

cyrkulator 69zł

aerometr 40zł

sól 23zł

skała 8kg 320zł

odpieniacz 200zł

szko 100zł

woda RO 70l 35zł

Razem: 1007zł

Są to kwoty na pierwszy miesiąc, aby zbiornik zaczął dojrzewać. Z tego powodu jest mniej soli i nie ma życia. Natomiast w drugim przypadku zastanawiam się, czy już nie opłaca się filtr RO, to doszłoby ok. 150zł zamiast 35zł, czyli 1122zł

Edytowane przez meping (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, te 472zł za 30 litrów to coś za mało. Jeszcze ze 100 za światło i 40, albo 100 za kaskadę jakąś, no i szkło z 50zł. Do 60 litrów nie dawałbym tak dużo skały. Spokojnie 6kg, czyli 240zł, za to szkło raczej będzie droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160zł to jest cena tego zestawu o który się tutaj pytałem. Na dołożenie oświetlenia materiał mam. Zresztą na start dojrzewania nie jest to potrzebne. Kaskady chciałbym uniknąć. Da się? :-O Już wolę jakiś mały filterek wewnętrzny coby na początku syfki wyłapywał....


Pozdrawiam

meping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.