Skocz do zawartości
dzym

Balling Aquaforest - stosowanie ? używa ktoś?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W związku z tym, że powstało nowe akwarium, chciałbym również wyrównać parametry.

Jakiś czas temu nabyłem rozrobione preparaty do ballinga firmy Aquaforest i właśnie na nich chciałbym przynajmniej na początku pojechać.

Pojawił się jednak pewien problem.

Na każdym z preparatów (a jest ich 3) napisane jest -> lej po 10 ml na 100 litrów wody.

http://www.aquafores...oda-ballinga/24

Generalnie nie mam problemu z przeliczeniem 10x ile wody mam w obiegu.

Tylko pytanie jak się to ma do moich parametrów vs to co będę lał?

Czy ktoś stosuje ballinga tej firmy?

Parametry jakie posiadam obecnie:

Mg -> 1050 (w ubiegłym tygodniu było 1110)

Ca -> 470

PH - 8 (w ubiegłym tygodniu było 8)

KH - 10,6 (w ubiegłym tygodniu było 12,0)

Mogę podać pozostałe parametry ale akwarium od zalania ma 2 tygodnie, wiec wiecie jak jest :)

Pozdr i dziękuję z góry za pomoc.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem ballinga AF (pelnego) i lalem tyle ile trzeba w oparciu o testy. Rowne dawki. W przyszlym zbiorniku tez tak bedzie.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie małe pytanie,padła mi jedna z 3 pompek do ballinga,i nie dam rady kupić już nowej a od niedzieli ruszam na Holidaya,czy nie podawanie przez tydzień jednego z płynów konkretnie to Component 3 wpłynie mocno na akwarium?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie małe pytanie,padła mi jedna z 3 pompek do ballinga,i nie dam rady kupić już nowej a od niedzieli ruszam na Holidaya,czy nie podawanie przez tydzień jednego z płynów konkretnie to Component 3 wpłynie mocno na akwarium?

Nie.Dolejesz z reki po powrocie.

Byle na KH i Ca sie lało.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.Dolejesz z reki po powrocie.

Byle na KH i Ca sie lało.

Dzięki za odpowiedź,a co myślisz Peniek zeby zastąpic tą nie działającą pompkę taką?

http://www.aliexpress.com/item/12V-dosing-pump-peristaltic-dosing-pump-with-motor-and-tube-for-Aquarium-Lab-Analytical-water-tubing/1148889364.html


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SBS jest konieczna przy stosowaniu tego Ballinga?Bo czytam i czytam i dużo jest napisane że SBS można podawać zamiast magnezu bo to co w SBS jest w większości zbiorników wystarcza na zapotrzebowanie na Mg.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol, nie zamiast...

Zwykle to co jest w SBS wystarcza na pokrycie konsumpcji magnezu. Ja kiedyś miałem nawet SBS, która bardzo podnosiła mi magnez, więc jak widzisz sól soli nie równa.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to co dokupić żeby było wszystko SBS tak...i podawać według ubytku czego?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Ballinga Aquaforest nic nie powiem, bo jeszcze mam stare proszki i muszę je zużyć.

Teoretycznie, SBS powinna być dostosowana do soli, którą używasz, bo z definicji SBS=Sól morska - NaCl

Podwać w/g czego? Klasycznie w/g zużycia wapnia, ale można też w/g zużycia kH. Ci co dają w/g kH twierdzą, że ważniejsze jest utrzymanie stałego poziomu kH niż stałego poziomu Ca i ewentualne spadki Ca wyrównują od czasu do czasu.

Wracając do tematu. Moim zdaniem, jeśli ufasz soli, którą stosujesz, to powinieneś stosować SBS tej samej firmy. Podejrzewam, że skład SBS nie dokładnie taki jak powyższy wzór pokazuje, ale przynajmniej zbliżony do soli tego producenta, a to wydaje się być kluczem do utrzymania dobrych parametrów.

P.S. Powinniśmy tę dyskusję przenieść do innego wątku :-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli stosując sól AF powinienem też do ich Ballinga dokupić i zacząć podawać ich SBS...

Ale czy mając już ustabilizowane kh i Ca gdy zaczne podawac SBS nie rozjadą mi się te parametry?Nawet nie wiem od jakiej dawki zacząć?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje Ballinga AF jescze z pierwszych opakowan i wedle klasycznego przepisu jako byl

Roztwor 1 Ca+Mg

Roztwor 2 KH

Rotzwor 3 Sol bez soli

SBS wg zuzycia Ca. Mg nic sie nie podnosi, KH sie nie przesuwa.

Nie obserwuje wysypu glonow, czy zielenienia szyb.

Wszystko na rownych dawkach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja już zgłupiałem...roztwór nr 1=zawiera Magnez,stront,żelazo,pozostałe pierwiastki..

roztwór nr 2=środek utrzymujący stały poziom twardości węglanowej,oraz stabilny poziom jodkówi fluorków

roztwór nr 3=środek zawierający wszystkie sole mineralne wyst.w wodzie morskiej,wraz z potasem odpowiedzialnym za utrzymanie stałego poziomu KH.

Czyli co jest co?Może mi to ktoś wyjaśnić...czym jest nr 1 nr 2 nr 3...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jest pełny balling:)

1 - Mg+Ca

2 - KH

3 - SBS

Ja stosuję równe dawki wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora a stosujesz według zaleceń czy według zapotrzebowania?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jakie są zalecenia?

Wydaje mi się, że zalecenia są, żeby stosować wg zapotrzebowania:)

Dziś przestawiłam wszystkie pompki na 200ml :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalecenia są stosować 10ml na 100litrów wody,wiadomo że to bez sensu bo wszystko kręci się w koło KH i to powinno być wyznacznikiem ilości lanych płynów,ale gdy dodamy do tego SBS z 3 pojemnika to dawka powinna być odpowiednio mniejsza bo SBS lany w takiej samej proporcji co pozostałe płyny podwyższy nam pozostałe 2..

Dobrze myślę?JAk nie to nich mnie ktoś poprawi.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego SBS miałaby podwyższać kH i Ca. Od 1,5 tygodnia leję SBS równo z resztą, czyli po 90ml i nic mi się nie podwyższyło, parametry stoją w miejscu.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego SBS miałaby podwyższać kH i Ca. Od 1,5 tygodnia leję SBS równo z resztą, czyli po 90ml i nic mi się nie podwyższyło, parametry stoją w miejscu.

No tak tak,źle wydedukowałem czytając jeden z artykułów ,w którym napisane było że często ludzie stosują SBS i nie podają Mg bo samo SBS wystrcza i utrzymuję go na stałaym poziomie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roztwór 1 może zawierać Mg a nie musi, może zawierać tylko chlorek wapnia jeśli SBS zaspokaja potrzeby na magnez. Mój roztwór pierwszy zawiera dodatkowo chlorek magnezu, gdyż sól której używam jest niskomagnezowa (~1200ppm).


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karolu, zacznijmy od tego co to jest Metoda Ballinga, jek dobrze pamiętam, genialnie rozpisał to Damian.

Metoda uproszczona to CaCl2, NaHCO3 i SBS, czasami MgCl2 ew. MgSO4.

Plyny rozrobione, dostępne w sprzedaży, to raczej są mieszanki podobne do właściwej Metody Ballinga.

SBS może zawierać wapń i węglany, ale ich ilości są bardzo małe w stosunku do tuch podawanych w pozostałych dwóch plynach. Ale skoro są, to na parametry wpływają. Drugie ale, akwarysta widząc wzrost parametru którym się kieruje, przykręca wlew wszystkich trzech plynów, widząc spadek podkręca. Po jakimś czasie ustali w miarę stały wlew na dłuższy czas, czyli de facto, wplyw SBS na podstawowe parametry bedzie niezauważalny.

Wydaje mi się jednaj, ze źle interpretujesz "dawka zalecana". Jest to albo dawka startowa, którą za jakiś czas zmodyfikujesz, albo dawka która np wywoła wzrost o ileś w jakiejś objętości :-).

Co do magnezu, jak widzisz, każde akwarium jest inne. Ha magnezu nie daję. Konsumpcja raczej zerowa nie jest, czyli wystarcza to co jest w SBS (chyba).

O znalazłem:

http://seaforum.pl/viewtopic.php?f=19&t=58

http://blog.reefmania.pl/pod-lupa-balling-method-130

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy w Ballingu normalne jest osadzanie się na dnie w componencie 1 brązowego osadu,w komponencie 3 osadu w ksztacłtcie kryształków soli,w komponencie 2 delikatne kryształki soli w małej ilości ale widoczne,

A moze źle robie nie potrząsając płynów np co 3 dni?

Dzisiaj jak potrząsnąłem to osad wrucił na dno butli nie rozpuścił się.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Brazowy osad to żelazo-potrząśnij butelka i będzie ok.

Ja w sumie dawniej przywiazywalam uwage do tego zeby potrzasac- teraz jakos zapominam i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki,czyli nie ma się czym martwic?już wężyki odciągnąłem od dna żeby w razie W tego nie zaciagnęły.Ale potrząsanie nic ie daje.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.