Skocz do zawartości
Kamil M

Nowy baniak - 500 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję przesiadkę z 80l gotowego zestawu AM na normalne akwarium z sumpem i większą przestrzenią. W budowie nowego baniaka pomaga mi jeden ze sklepów ale mam do Was dwa pytania:

1. Jakie wybrać światło - ledy czy świetlówki

2. czy potrzebuję reaktora wapnia?

Szczegóły:

Akwarium dwustronne 130x65x60 + sump. Całość zabudowana od góry wiec temperatura jaką wytwarza oświetlenie będzie istotnym czynnikiem.

Filtr przepływowy + balling

Światło - ma do wyboru:

- dwie lampy ledowe GHL Mitras

- lub Blau Lumina T5 10X54W

Wiem, że ledy są droższe, ale tak sie nie grzeją i nie trzeba ich wymieniać co pół roku więc po jakimś czasie koszty stają się zbliżone

I reaktor wapnia - podobno to bardzo dobre rozwiązanie. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W budowie nowego baniaka pomaga mi jeden ze sklepów

i chce przyciąć kasę na Tobie , normalka

1. Jakie wybrać światło - ledy czy świetlówki

jak widziałeś gdzieś na żywo ładny baniak na ledach to kup ledy- jak nie to swietlówki

2. czy potrzebuję reaktora wapnia?

nie ! na początek nie potrzebujesz !

Całość zabudowana od góry wiec temperatura jaką wytwarza oświetlenie będzie istotnym czynnikiem

zbliżają się upały - jak zabudujesz to prawdopodobnie będziesz potrzebował chłodziarki na lato ! ja bym na początku tego nie robił (koszta !)

Wiem, że ledy są droższe, ale tak sie nie grzeją i nie trzeba ich wymieniać co pół roku więc po jakimś czasie koszty stają się zbliżone

policz sobie po jakim czasie nastąpi amortyzacja obu lamp. podpowiem pewnie po 2-3 latach !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał kolega wyżej, kwestia ceny obu lamp, ledy są żywotniejsze, bo świetlówki wymieniając średnio co pół roku po dwóch latach wydasz na nie około 2400 zl, poza tym przy 60 cm wysokości zbiornika lepsze byłyby ledy

co do reaktora wapnia, cytując na początek nie, ale przyszłościowo w zależności od tego jakie i ile korali będziesz chciał tam mieć, jeżeli duża obsada lps bądź sps to warto byłoby zainwestować w reaktor. To jednorazowo duży wydatek, ale zasyp wystarczy Ci na długi okres czasu, natomiast jeżeli nie będzie dużej ilości koralowców to baling może wystarczyć ponieważ zapotrzebowanie na makro i mikro będzie mniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc i wskazówki.

Wrócę jednak do lampy - Michał uważasz, że nie ma ładnych baniaków na ledach? Kwestia estetyczna jest dla mnie ważna ponieważ akwarium ma przedzielić dwa pomieszczenia więc muszę go od góry zabudować. Wydawało mi się, że zamontowanie ledów + kratki wentylacyjnej z cichym wiatraczkiem spowoduje, że akwa nie bedzie sie przegrzewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

na ledach tez mozna tanio, sa chińskie za 600 zł. na poczatku na okres dojrzewania dałbym jedną, a potem jak beda dochodzić korale to druga i później może trzecią....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edi cena nie jest tu priorytetem. Chciałbym od razu kupić sprzęt docelowy i taki, który nie będzie się sypał. Dużo jestem poza domem wiec musze miec pewność, że wszystko będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same ledy nie zdaja egzaminu, jak widać większość szanujących się firm dopala swoje lampy rurami T5 lub T5 dopala ledami, to drugie wg mnie jest optymalne.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

och, nie zauważyłem jakie ledy planujesz :whistle:

ale i tak myśle ze za połowe tej kwoty porządne lampy w wersji DIY bym kupił.

i ekonomicznie lepiej wyjdzie,

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przemyślę zatem połączenie ledow i świetlówek. BARDZO dziekuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Wcale się nie zgodzę,że jak ledy to trzeba dopalać T5.Było wiele baniaków które były oświetlane tylko i wyłącznie ledami.Kwestia jest taka czy kupisz badziewie czy poważną lampe led.Ta o której piszesz GHL Mitras są naprawdę dobre.Masz jeszcze Maspext i to są naprawde dobre lampy ledowe.Dodatkowo dodam że masz jeszcze lampy od Leszka też led które sprawdzają się w wielu baniakach bez ingerencji światła z T5.Sam mam ledy bez świetlówek i jest super.Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przemyślę zatem połączenie ledow i świetlówek. BARDZO dziekuję za pomoc

http://www.reefshop....te-fixture/2699

wersja 1250 mm

jeżeli cena oczywiście jak pisałeś nie ma znaczenia

ewentualnie2-3 szt

http://erybka.pl/product-pol-6096-Aqua-Illumination-Vega-Srebrna.html

lub 2szt

http://erybka.pl/product-pol-6020-GHL-Mitras-LX6100-HV-Czarna.html

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do reaktora to warto się nad nim zastanowić bo ani się obejrzysz a będziesz potrzebował wzbogacać solankę. Tak było w moim przypadku do 500 litrowego akwarium. Zakupiłem okazyjnie reaktor i jestem z niego zadowolony choć nie ukrywam że na początku miałem problem z ustawieniem, podbijał kH do góry, a teraz ładnie trzyma stale kH8 wapń 480 magnez 1220. Ja używam reaktora firmy Aquamedic ze sterownikiem pH. Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.