Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że moja przygoda z Reefmaxem po mału ma się ku końcowi zacząłem się zastanawiać nad przesiadką na coś większego. I tak wpadło mi do głowy akwarium wielkości 100x50x50cm (przód i boki OW) z obsadą głównie SPS ale i LPS oraz pojedynczymi miękasami. Ponadto chciałbym mieć sporo mniejszych rybek żeby sobie w ławicach pływały – jakieś apogonki lub inne maleństwa, a z większych zebrasome flavescens plus to co mam teraz w RMie . Może w przyszłości jakiegoś małego Hepatusika.

Cała hydraulika w oparciu o rury 25mm – spływ , rewizja i powrót

Aktualna obsada kwalifikowana do przesiadki to :

2 x ampiphrion oceallaris

1x Cryptocentris cintus

1x Chryspitera Chemicyanea

1x Chromis viridis

1x Rozgwiazda piaskowa

Xx Ślimaków różnej maści i wężowideł

1x Calcinus elegans

2x Dzikie kraby przybyłe ze skałą

2x Lysmata wundermanni

1x alpheus randalli w symbiozie z babką

Korale :

Euphyllia paradivisa, euphyllia glabescens, 2 ricordea fluorida, Nepthia, 5 discosoma, tubastrea faulkneri, pare gatunków ZOA, ducanpopsamia axifunga.

Pomału zaczynam od kompletowania sprzętu.

Mam w związku z tym parę wątpliwości którymi chciałbym się z wami podzielić zanim wydam cięzko zarobione pieniążki.

  1. Oświetlenie.

Można na forum znaleźć dużo ciekawych rozwiązań ja jednak chylę się ku LEDom. PS ostatnio daje dobre ceny na swioje BP CRP 140 W ale nie wiem czy taka jedna lampka da radę dobrze doświetlić baniak, chyba że z soczewami. Drugą opcją w podobnej cenie jest Maxpect Razor 420r 16000k 160 W. Ma idealną długość i fajnie rozłożone światło. Myśle że do planowanej obsady wystarczająco.

Ewentualnie jakieś lampy DIY od sprawdzonych producentów na forum – Tomasz zbiera dobre opinie ale nie wiem jak to wypada cenowo w stosunku do fabrycznych producentów. Może ktoś z właścicieli, lub sam rzeźbiarz tych lamp się wypowiedzieć ile średnio taniej wychodzą takie lampy? Warunek – muszą być wschody i zachody oraz niezależna regulacja kanałów białego i niebieskiego. Do tego musi mieć oświetlenie nocne i przydały by się ze3-4 diody UV dla dopełnienia barwy.
  1. Sump

Zbiornik o wymiarach takich na jakie pozwoli mi szafka – czekam na wycenę takiej bez stelaża aluminiowego ale jeżeli ktoś z was zna namiar na w miarę tanie skonstruowanie takiego stelaża to proszę o info na PW.

Zakładam że będzie to 65x40x40 z podziałem 20cm – odpieniacz, 20 cm refugium/siporax/skała(do zastanowienia co lepsze i bardziej potrzebne), 10 pompa, 10 dolewka. Jak się uda to będzie miał długość 80 a nie 65, ale to zależy od szafki
  1. Odpieniacz.

Tu już zakup dokonany, jedzie do mnie Schuran 150 na pompie aquabee 2000 – myślę że będzie wystarczający.
  1. Obieg.

Od pół roku pracuje już w reefmaxie tunze silence 1073.20

W nowym akwa będzie podnosić wodę na ok 1,5 m więc mam nadzieję że wystarczy, w RMie dmucha mi jak głupia.
  1. Cyrkulacja

Aquael RC 2600 oraz Tunze 6015 z aktualnego zbiornika a do tego Tunze 6045

Aktualnie mam jakieś 11 kg skały i 9 kg piasku które zostaną przeniesione. Mam zamiar dokupić jeszcze z 10 kg tak żeby nie zrobić sobie gruzowiska a niedobór skały zastąpić właśnie siporaxem.

Akwa ma być coś na styl Debory

Proszę o opinie, uwagi, krytykę

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwa ma być coś na styl Debory

No to mi się spodobało najbardziej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, zobaczymy co z tego wyniknie :D


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te same wymiary szkła co do hydrauliki to mam otwory 2x25mm i 32mm powrót NJ3000 i jest idealnie ale 2300 by też spokojnie dała radę, schuran 150 to bardzo dobry odpieniacz (ja mam 120 i fajnie pienie) co do ledów to obawiam się że pod SPSy może być ciut za mało ja mam 6x39W i zamierzam zmienić na 4x39W + 2x75W w ledach. Skały będzie dość a piasku dokup jeszcze z 1 worek 9kg.

A i mała rada bo ja teraz żałuję zrób sobie komin zewnętrzny :D

I życzę powodzenia


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, dlaczego radzisz komin zewn? za dużo miejsca Ci zabiera? Obawiam się, że przy szafce którą chcę zamówić nie będzie możliwości poprowadzenia hydrauliki z boku i planowałem komin po środku.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zajmuje za dużo miejsca i cyrkulację ciężej ustawić, a jak już to na pewno bym nie robił na środku (chyba że zewnętrzny) tylko w rogu i dla zmniejszenia wymiarów komina powrót można puścić na zewnątrz. Ale to tylko moje osobiste odczucia


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP..Potrzebuję opinii Pozdr


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek zdecydowanie zewnętrzny :) najwygodniej na bocznej ścianie jak jest taka możliwość.

Szafkę robisz większa o komin a z boku maskujesz lub akwarium wąskim bokim do ściany (i w szafce będzie więcej miejsca - zobaczysz, że każdy centymetr się docelowo liczy :)

Możesz jeszcze rozważyć wbudowanie w komin waveboxa - wszystko łądnie się schowa i nie graci akwarium :)

UP..Potrzebuję opinii Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm,,,hmmm,,,mmm...fakin wszytko sie zmieni, szafka bedzie miała po środku 70cm długości na sumpa, a po bokach bedą 15 cm pólki na pierdoły więc nie wiem czy uda mi się przepchać tam jakoś hydraulikę żeby to miało sens..pomyślimy jak już szafka będzie


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas ma wewnetrzny i "jakos" wytrzymuje, takze nie podlamuj sie.

Osobiscie, gdybym mial z boku akwarium miejsce na 15 cm komin zewnetrzny, to przedluzylbym akwarium o te 15 cm i komin bylby znowu wewnatrz. To takie troche niektorych uprzedzenia.

W koncu mozna na dwa przepusty zrobic skromny, wewnetrzny komin trojkatny i nagle sie okaze, ze cyrkulacja jest jeszcze lepsza niz z zewnetrznym. :baby:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Debora ma zewnętrzny.

Haha, to najlepsze :)

Bedzie zewnetrzny, znajdzie sie 10cm miejsca od ściany i bedzie mial 3 żeby wszystko tam upchać a szkiełko będzie puste, pomyśle też nad tym miejscem na waveboxa , jak już bedą robić komin to pewnie niewielka dopłata będzie do tego .

Tylko jak rozwiązać przelew do tego komina? Poprostu grzenień czy wiercic na wylot? jakie rozwiązanie jest bardziej praktyczne?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, i od razu pod gore. Dobre pytanie z tym przelewem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żebyś wiedział że pod górę, teraz muszę dobrze sobie wymierzyć przepusty w szafce :/


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarł dzisiaj odpieniacz. WOW ale sprzęt. Wykonanie godne markowego sprzętu.

Podziekowania dla użytkownika joshua33 za namiar na siebie i odpieniacz. Już się nie mogę doczekać jak wyląduje w sumpie i zacznie swoją robotę.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez kompletuje sprzęt pod ok.240l w obiegu i mogę podpowiedzic ze za stelaż z profila 30x30 mm stalowego zapłaciłem w Chorzowie 190zł.Z kolei jeżeli masz juz odpieniacz to warto zrobic sump pod jego potrzeby a zarazem maksymalnie wykorzystac przestrzeń.Ja na przykład zrobiłem w tradycyjnym przedziale dwie komory tak ze woda po wyjsciu z odpienicza bedzie wpadac do komory z potencjalnymi wkładami.Na szerokości 25cm mam więc komorę spływu i filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten stelaż do z nierdzewki czy zwykłej stali? Jezeli ze zwykłej to bałbym się trochę o rdzę, nie wiem czy tu nawet hammerite pomoże po jakimś czasie. A mogę prosić jakieś namiary na priva? co prawda szafka juz zamówiona ale namiar zawsze sie moze przydac.

Co do sumpa to bede dopiero zamawiał jak juz bedzie szafka, pomierze co i jak i cos wybiore, Planuję sump tak jak pisałem ale ten mniejszy niestety, bede miał ok 70 Cm szerokości,35 głębokości i 40 wysokości więc wystarczająco żeby coś z nim pokombinować.Zrezygnuje tylko z komory na dolewkę(dodatkowe 10cm), za to będzie robił mój dotychczasowy sumpik - 20x40x25 który wejdzie mi akurat między przegrodę a boczną sciankę więc jestem zadowolony.Mam tylko nadzieję że obieg mi wyrobi, teraz dmucha ładnie ale leci na wężu, zobaczymy jak będzie na rurach 25 z kolankami 45st.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka już jest, zamówiłem zkwarium 100x50x50 z zewnętrzym kominem na tylnej ścianie ze spływem i rewizją,

Powrót będzie gdzie realizowany poprzez wąż PCV.

Poszedłem również w LEDy, PS BP 160 W Master w dobrej cenie , myślę że wystarczy,

Odpieniacz Schuran 150, i byćmoże uda się w sumpie zrobić refugium.

Planowana metoda prowadzenia zbiornika to Bailing, z czasem prawdopodobnie przejscie na reaktor.

Ciekawe jak się to spisze.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem mala aktualizaja, wczoraj udalo mi sie uruchomic nowy system i juz sie kreci :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co mały przedsmak

Krab uciekinier uciekł z boxa ze skałą i zwiedzał mieszkanie

DSC 0313

Poooooowolne zalewanko

DSC 0320

I pierwsze ujęcie oceanu z przodu i z góry : odpieniacz oczywiście chwilowo w tym miejscu

DSC 0314

DSC 0315

Wieczorem zrzucę foto hydrauliki,sumpa oraz DIY "Spider Mounting" dla mojego BlackPythona które na razie sprawdza się znakomicie.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie wrzucać ton fotek, mały trip po systemie


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na razie to co widać ma się nijak do tego co planuje mieć w środku :p,

Skała na razie sobie leży na dnie porozkładana i atakowana przez pompy aby jaqk najwiecej syfuzniej wypylic. Popełniłem ten błąd w Reefmaxie, że piasek wsypalem razem ze skałą i później nie mogłem sobie poradzić z jeo czystością, cały czas coś wyłaziło.

Jak zbiornik troche dojrzeje to zacznę pomału przekładać skałe z RMa, na razie tą bez korali.

Teraz parametry są masakryczne, miałem prawie 200 L z działającego zbiornika i resztę dorabiałem na PREISie i częsciowo na DD Salt.

Najważniejsze że się już kręci i powiem am że jestem zadowolony z lampy, takie małe gówienko a daje tyle światłaaa..doświetla idealnie całe dno ale w ostateczności nie będzie postawiona na środku tylko trochę na boku, aby oświetlać skałe z koralami...reszta przestrzeni będzie puuuściutka aby rybcie miały się jak rozpędzić.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie się zaczęło, Skałę dokupiłem w połowie z działającego przez rok zbiornika i połowę świeżej ale nie prosto z frachtu.

Do tego dojdzie jeszcze moja skałka z RMa. Razem będzie ok 28 KG - myślicie że wystarczy?

Na swieżej skale pojawiają się zielone glony tak samo jak i na dnie.

Poczekam jeszcze parę dni i będzie trzeba odessać to co skała wyrzuciła i zasypać piasek.

Jak myślicie ile piasku wsypać żeby było dobrze i czy jest sens wykorzystywać piasek który mam w Reefmaxie? Wiem że biega w nim dużo pożytecznych stworzonekale zdania na temat ponownego wykorzystywania piasku są raczej negatywne, żeby tego nie robić czhyba że się go wcześniej porządnie wypłucze w wodzie RO.

Póki co świecę ok 5 h dziennie lampą LED na 60% nie licząc wschodów i zachodów które trwają po 120 min.

Na szybach zaczął się pojawiać zielony osad.

Ze skał wychodzą różne slimaczki, w tym maleńkie nassariusy (tak mi się wydaje) całe czarne w białe kropki - znalazłem na razie ze 3 sztuki i 2 dzikie krabiki tez gdzieś mi się tam pojawiły, będzie przy zmianie ułożenia skał eksmisja do sumpa.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja, zapraszam do obejrzenia i komentarzy,

Woda ma parametry podobne jak w Reefmaxie więc przeprowadziłem już całość do nowego szkiełka.

Na razie nie widać po nich oznak stresu myślę że będzie ok.

Teraz odkładam pieniążki na pompki dozujące i mam zamiar odpalić biopellety w filterku w którym aktualnie kręci się phosguard.

Raz na tydzień leję ampułkę Prodibio i podlewam to wszysko NO:PO4-X w ilości 3 ml na dobę.

PS: Sorry za jakość nagrywane XPERIĄ


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.