Skocz do zawartości
Flasher

Pomoc w przeróbce obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak więc popełniłem przeróbkę słodkowodnego Brilluxa z Aquaela którego używałem kilka lat z zadowoleniem głównie jako roślinne.

Teraz zbiornik dostał nowe szkło opti i komin o wymiarach 15*10 cm. Jako że nie starczyło mi funduszy na całkowitą zmianę zbiornika i osprzętu (ponieważ nie czytałem forum i ogłoszeń) jako obieg został mi eheim 2076.

Akwarium zalane 10 marca tego roku, część przeniesiona z aquaelowskiej kostki 30l, żywa skała świerza + świerza solanka, dojrzewanie trwa ale nie bez różnego rodzaju plag.

Temat jednak dotyczy owego filtra któru mimo swojej funkcjonalności puszcza co parę minut chmurę bąbli powietrza i mnie strasznie irytuje.

Postanowiłem więc upchnąć w szafkę sump. Sump będzie miał wymiary 55*23*35, poziom wody w komorze odpieniacza 25cm, wiekość komory odpieniacza 25*23cm, spływ 25mm, powrót 20mm.

Teraz kilka pytań:

1- zapomniałem dopisać że długość akwarium to 80 cm, wysokość na jaką trzeba podnieść wodę to 110 cm... czy pompa NJ1700 będzie wystarczająca ?

2- w związku z faktem że zostaje mi około 25 cm w sumpie robić 3 czy 2 komorowy ?

3- jeżeli okaże się 2 komorowy to co z siporaxem... na refugium nie mam raczej warunków więc chciałbym wiedzieć do której komory trzeba to władować z filtra ?

4- Kwestia odbioru wody ze zbiornika.. pomyślałem że skoro mam komin ale nie mogę wiercić dziur to zrobię odbiór na samych rurkach z wyrównaniem poziomów (coś jak pudełko przelewowe ale z rurek).

Jak wyciszyć odbiór wody... ścięta pod kątem rurka wystarczy czy zrobić coś innego ?

5- Jak zrobić zrzut wody ?, mabyć nad lustrem wody w sumpie czy w wodzie ?

Ufff... chwilowo tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 tak

2 sump 1 no komorowy + dolewka - daj siporax i małą cyrkulację

żeby nie zaburzyć pracy czujnika poziomu wody - możesz go dać w pojemniczek po tabletkach np vigor czy centrum oczywiście powycinanego (puszczę ci foty)

3 w siatce do komory

4 dobry szkarz wywierci ci otwór bez problemu - koszt 30 do 50 zł

5 w wodzie

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Gaber jednak wierceń już nie będzie ponieważ jak pisałem akwarium jest od ponad 2 miesięcy zalane i dojrzewa, ponadto konstrukcja szafki na to nie pozwala (zewnętrzna ścianka szafki przebiega dokładnie pod kominem.

Co do dolewki.... jest już postawiony zewnętrzny zbiornik i dolewka od jakiegoś czasu działa... czujnik siedzi w kominie w fiolce po testach z nawierconymi otworami

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozmawialiśmy, robisz takie dudo i jazda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś podobnego ma być... tyle że komin już mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Gaber jednak wierceń już nie będzie ponieważ jak pisałem akwarium jest od ponad 2 miesięcy zalane i dojrzewa, ponadto konstrukcja szafki na to nie pozwala (zewnętrzna ścianka szafki przebiega dokładnie pod kominem.

Co do dolewki.... jest już postawiony zewnętrzny zbiornik i dolewka od jakiegoś czasu działa... czujnik siedzi w kominie w fiolce po testach z nawierconymi otworami

Pamiętaj że najdroższe są przeróbki....

sam się o tym przekonałeś

sprzedaj szklo

kup u szklarza nowe z kominem tak jak trzeba... ze swojego przerobionego nigdy nie będziesz zadowolony

wladujesz kolejna kasę, uzgodnisz rozwiazania, następni pomogą Ci usprawnić, a skończy się tak jak zawsze

kiedyś zrobisz nowe mysląc, po holerę nie posłuchałem wtedy Gabera

wiesz czemu - kiedyś próbowałem usprawnić coś co nie było do końca przemyslane

jak zdecydujesz się na nowe szkło - wiadro ze skałą z mojego ogłoszenia jest Twoje :)

pozdr

2. zatrzymaj w takiej postaci jakie masz, a jak się pobawisz pół roku do roku - kiedy akwa się skurczy zrobisz większe

kasę którą teraz wydasz wrzucaj do skarpety.

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No patrz... nie skojarzyłem Cię w pierwszej chwili, przecież byliśmy u Ciebie ze szwagrem ostatnio :)

Wiesz... pewnie tak się skończy jak piszesz ale póki co zrobię tą przeróbkę ponieważ sump mam obiecany u szklarza gratis a hydraulika już zamówiona i jedzie,

Szwagier natomiast dzwonił już po jakiś zestaw i pewnie w niedzielę po niego pojedziemy, A jak Tobie zestaw nie pójdzie to może wezmę ja,,, tyle że nie pamiętam co dokładnie tam miałeś,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No patrz... nie skojarzyłem Cię w pierwszej chwili, przecież byliśmy u Ciebie ze szwagrem ostatnio :)

Wiesz... pewnie tak się skończy jak piszesz ale póki co zrobię tą przeróbkę ponieważ sump mam obiecany u szklarza gratis a hydraulika już zamówiona i jedzie,

Szwagier natomiast dzwonił już po jakiś zestaw i pewnie w niedzielę po niego pojedziemy, A jak Tobie zestaw nie pójdzie to może wezmę ja,,, tyle że nie pamiętam co dokładnie tam miałeś,

120x60x55 full opti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że najdroższe są przeróbki....

sam się o tym przekonałeś

sprzedaj szklo

kup u szklarza nowe z kominem tak jak trzeba... ze swojego przerobionego nigdy nie będziesz zadowolony

wladujesz kolejna kasę, uzgodnisz rozwiazania, następni pomogą Ci usprawnić, a skończy się tak jak zawsze

kiedyś zrobisz nowe mysląc, po holerę nie posłuchałem wtedy Gabera

wiesz czemu - kiedyś próbowałem usprawnić coś co nie było do końca przemyslane

jak zdecydujesz się na nowe szkło - wiadro ze skałą z mojego ogłoszenia jest Twoje :)

pozdr

2. zatrzymaj w takiej postaci jakie masz, a jak się pobawisz pół roku do roku - kiedy akwa się skurczy zrobisz większe

kasę którą teraz wydasz wrzucaj do skarpety.

Przerobiłem wszystko pod sump i wszystko byłoby fajnie gdyby nie zakichany overflow... wszystko niby działało ale akwarium stoi w pokoju gdzie śpimy no i dźwięk górskiego potoku w rurce mnie rozbroił, zakupiłem więc pudełko blau, zalałem i dźwięk spływającej wody był jeszcze gorszy niż przy mojej samoróbie tak więc stało się jak pisałeś.... kubełek wrócił do szafki a odpieniacz na akwarium.

Jeszcze posprzątam ten cały bałagan i zaprojektuję sobie szafkę i zbiornik albo kupię jakiegoś gotowca ale to już jak odetchnę finansowo i ochłonę bo byłem dzisiaj bliski skasowania zbiornika.

Jutro dzwonię do erybki żeby zabierali sobie to pudełko (specjalnie pytałem czy jest ciche)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerób sobie pudełko na 2 rurowe i daj zawór na spływie - będziesz miał ciszę - koszt przeróbki od 50zł do 200 zł z super zaworem bramowym. Lepiej kupić bramowy bo ze zwykłym regulacja będzie można powiedzieć skokowa :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robert.... tak jak pisałem odpocznę i zrobię jeszcze jedno podejście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wydawaj na bramowym - szkoda kasy, ustawiasz tak poziom aby delikatnie lecialo druga rura ( rewizja ) i jest spokoj


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem pytanie jak rozwiązałem w końcu przelew. Tak więc niestety zaprojektowałem pudełko dostosowane do moich potrzeb wzorowane na prawdziwych wierconych kominach... czyli sitko zrzutu + rewizja. Oczywiście mam absolutną ciszę :)

Wygląda to mniej więcej tak i działa bezproblemowo już od czerwca:

1vpt.jpg

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.