Skocz do zawartości
hanysek

jak odpalić akwa na martwej skale i 100% wody z dzialającego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy jest jakiś opis jak odpalić akwa na 100% martwej skały oraz wodzie z działającego akwarium 100%.

Na forum nie znalazłem takiego tematu.

Dziekuję


Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwa skała najlepsza koralowa, należy ja dokładnie wymoczyć w ro ,wypłukać.Poco szukać jakiś pumeksów syntetycznych jak jest dostępna w dobrej cenie naturalna ,swoją drogą najlepsza do ożywienia,woda z działającego zbiornika mało co pomorze bo nie wiele w niej organiki ,ale do sumpa możesz włożyć trochę żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzlew dobrze mówi. Sucha "na górę", a do sumpa żywa. Najlepiej czysta, odgazowana, żeby nie miało co gonić. Do tego woda z działającego zbiornika i może uda się start bez glonów :rolleyes:

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Będzie dojrzewanie , będą i glony :evil: tego nie unikniesz .Odpalić na martwej skale się da , nie ma problemu, sporo ludzi tak startowało .Może być dłuższe dojrzewanie,lepiej dodać tak jak piszą parę kilo dobrej żywej skały i lać bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Wlasnie przeprowadziłem taką operacje jak piszesz.

500l z mojego akwarium,300 z innego działającego, w którym sie od 2 miesięcy moczyla nowa skala i 200 z podmianki. Wrzucilem z 10kg starej skaly do sumpa i z 5kg pomieszalem z nowa syntetyczna w zbiorniku.

Jestem 10dni po przekladce. Wyskoczyly mi okrzemki. Trochę sie zabrazowila skala i piasek. Myślę ze okrzemki są głownie z kleju , ktory zawiera sporo krzemianow. Oprócz tego pojawiło sie NO2. W sladowych ilościach ale jednak. Leje bakterie i czekam az cykl azotowy sie zamknie i zniknie NO2. Generalnie póki co mozna powiedzieć ze nie było prawie żadnych strat (jedna akra poleciała niechciane zreszta...).

Myśle ze jak bys mógł nowa skale (lub jej czesc) wcześniej wrzucić do sumpa zeby sie trochę zasiedlia bakteriami byłoby dobrze. Oczywiscie po podmiance ile mozesz starej daj do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz martwą, suchą skałę, a następnie moczysz w RO ok. miesiąca(nie wiem czy to coś daje tak naprawdę, ale ja tak zrobiłem). Zbiornik zalewasz wodą, solisz i wkładasz skałę. Następnie dodajesz trochę wody z działającego zbiornika(ja dodałem 40 l). Po stosunkowo niedługim okresie czasu, gdzieś około roku masz stabilny system. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje racjonalne i powolne zasiedlanie organizmami i właściwe doświetlanie zbiornika. Ja proponuję od razu wsypać również piach. Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie ja przepłukałem skałę pod kranówką i włożyłem do akwarium to samo z piaskiem. A co do świeżej soli To IO na RO po miesiącu wysyp okrzemek murowany. Mam akwarium od 1 września i akwarium jest jeszcze nie dojrzałe mimo że dokupiłem między czasie trochę żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że po IO wywala okrzeki to pierwsze słysze a akwarium właśnie niedojrzałe bo dokupiłeś skałe a nie mimo że kupiłęś.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że po IO wywala okrzeki to pierwsze słysze a akwarium właśnie niedojrzałe bo dokupiłeś skałe a nie mimo że kupiłęś.

Czy ja napisałem że po IO są okrzemki chyba źle mnie zrozumiałeś ;) Okrzemki są zawsze gdy startuje się na suchej skale ;)

a co żywej skały to kupiłem po 6 miesiącach ;) i było jej tyle że nie zauważyłem żeby coś się zmieniło w dodatku wylądowała w sumpie

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem również na suchej skale i 100% wody z działającego zbiornika.i jeszcze dostałem kilogram piasku z tego samego baniaka.

Po 3 tygodniach zaobserwowałem nieduży wysyp okrzemków który skończył się po upływie tygodnia.

Na ta chwilę tj. 2 miesiacach na szybach zielony glon plus cyjano na piachu, które w miarę możliwości staram się odsysać.

Natomiast nie mam takiego wysypu zielonego glonu w postaci trawy, jak koledzy stosujący bakterie na starcie

To taka moja osobista uwaga.

Jedyny wspomagacz , który zastosowałem na start to zwykły cukier jako pożywkę dla bakterii

System jakoś się kręci, mam siedem szczepek miękkich ,krewetki 2 sztuki, kraba i 3 pteraptogony.

Przez pierwszy miesiąc zrezygnowałem z odpieniacza stosując jedynie dość mocna cyrkulacje.

Będzie trochę czasu to wrzucę jakieś foty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Ja równiez startowalem na martwej skale u góry ok 30kg + 100% swieża woda RO DI a w sumpie ok 5 kg żywej +3 kg martwej 18 kg żywego piachu od samego poczatku bakterie na start , miesiąc bez oswietlenia bo i po co skoro skała martwa glonów brak a bakterie niech sie mnożą :) .

W drugim miesiacu po właczeniu swiatła pojawiły sie okrzemki które po tygodniu ustapiły trzeci miesiąc zadnych glonów oraz innych badziewi (narazie) na szybach pojawia się zielony nalot który to ściągam czyścikiem . Salaris 24 godziny cos wydłubuje ze skały przypuszczam że brak glonów to jego zasługa. Parametry od poczatku niezmienne :

NO3 - 5-10

No2 - 0

po4 - 0,03

bakterie co tydzień + VSV wegiel Carbomax Plus 0.5l

Jak narazie start zbiornika wzorowy co bedzie dalej czas pokaże :D

Jeszcze jedno skałę suchą odgazowaną po wygotowaniu moczyłem aż cały tydzień.

(zbiornik 200l 80l sump 15l oddzielne refugium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przepraszam że tak się wtrącam, ale może doradzicie gdzie kupić taka suchą skałę? Jestem z okolic Łodzi i tu nie ma za wiele do popisu. Czytam proces startu na suchej i powiem że mi się spodobał. Niedługo sam będę startował z morskim i przyda się taka wiedza w praktyce. Pozdrawiam


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przepraszam że tak się wtrącam, ale może doradzicie gdzie kupić taka suchą skałę? Jestem z okolic Łodzi i tu nie ma za wiele do popisu. Czytam proces startu na suchej i powiem że mi się spodobał. Niedługo sam będę startował z morskim i przyda się taka wiedza w praktyce. Pozdrawiam

Ja mam taki sam problem, mieszkam w okolicach Torunia, też będę startował na suchej, chciałem sobie zamówić skałę, ale lepszym rozwiązaniem jest wycieczka do dobrego sklepu. Siadasz w takim sklepie bierzesz coś na uspokojenie i wybierasz sobie skały, takie które będą Ci pasowały, a wysyłkowo bywa pewnie różnie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem w reefshop'ie - zdalnie. Napisałem jaki mam baniak, co bym chciał z tego ułożyć (dołączyłem rysunek) i paczka przyszła. Dostałem fajne kawałki i udało mi się zrobić z nich coś fajnego. Fakt, że mój baniak to tylko 50x40x40 i za wielkiego pola manewru nie ma. Z większym chyba bym się wybrał do sklepu i tam coś układał. Po żywą jechałem już osobiście, bo w sumpie nie mam za wiele miejsca i musiałem to ogarnąć wizualnie przed zakupem.

Trochę to brzmi dziwnie. Po skałę do sumpa osobiście, a ta widoczna cały czas - wysyłka. No , ale z efektu jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Witam wszystkich. Przepraszam że tak się wtrącam, ale może doradzicie gdzie kupić taka suchą skałę? Jestem z okolic Łodzi i tu nie ma za wiele do popisu. Czytam proces startu na suchej i powiem że mi się spodobał. Niedługo sam będę startował z morskim i przyda się taka wiedza w praktyce. Pozdrawiam

Brałem skałę od kolegi z forum Mariusza "Lufta" i sobie chwalę . Bardzo ładne lekkie porowate kawałki.Na alledrogo też widziałem suchą skałę (tylko nie tuf wapienny) .Poszukaj jest tego od groma , sklepy z morszczyzną też mają i wyślą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.