Skocz do zawartości
ktomek

sterownik pomp Tunze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dla kolegi z tego forum zbudowałem kontroler pomp Tunze.

Kontroler jest urządzeniem, które w założeniu ma sterować maksymalnie czterema pompami a każdy z 8 trybów pracy daje możliwość pełnej konfiguracji.

Na początek zbudowałem urządzenie, które pozwoliło przetestować podstawowe założenia projektu, chodzi o sposób sterowania/generowania napięcia sterującego.

post-17994-0-45081000-1370675441_thumb.jpeg

Początkowo brałem pod uwagę gotowe przetworniki CA ale ich koszt był relatywnie wysoki.

W efekcie zdecydowałem się na generowanie napięcia za pomocą drabinki rezystorowej R-2R. powstały 4 takie przetworniki 4 bitowe, które po uwzględnieniu kilku niekorzystnych zjawisk pozwalają zdefiniować 10 poziomów pracy każdej z pomp. Dzięki temu pompy dają się sterować w progach co 10%. Wydaje się ze takie sterowanie jest wystarczające.

Testy trwają już ponad miesiąc, w tym czasie powstała nowa płytka, którą powoli uzbrajam.post-17994-0-76269400-1370675458_thumb.jpg

Na razie brakuje kilku elementów.

Do zarządzania sterownikiem powstaje soft na PC.

post-17994-0-64802500-1370675466_thumb.jpg

Na ekranie ustawienie dla dwóch pomp pracujących na zmianę. maksymalny czas miedzy przejsciami do kolejnej wartości to 8 sekund . W najbardziej "zaawansowanym" programie jest 8 kroków. Ponadto będą programy których definicja jest inna. Np przypływy, inne.

Oprócz tego na urządzeniu będą przyciski do ręcznego ustawiania czasu cyklu i zmiany programu.

Edytowane przez ktomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tam się nie znam na DIY ale wydaje mi się, że zdjęcia powiedzą nam więcej:)

Poka,poka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie, ale tak bedzie :)

Bo takie "diy" wyglądają jak reklama produktu ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory nie, ale tak bedzie :)

Bo takie "diy" wyglądają jak reklama produktu ;)

No NARESZCIE!!!

reklamy to każdy gupi przeczyta... każdy je może znaleźć bez wysiłku. Ten dział już dawno przestał spełniać swoją rolę. Tylko proszę o konsekwentne działanie, znaczy się żeby nie było wybrańców do wywalania i wybrańców co to mogą wszystko... nawet reklamy i komercyjne wystawianie na targu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek_77, jedno pytanie:

Oczekujesz, że po miesiącu pracy podam schematy i kod źródłowy?

Wtedy byle kto klonuje urządzenie i sprzedaje jako swoje. Może o to Ci chodzi?

Ale specjalnie dla ciebie chciałem wrzucić płytkę w tej wersji co mam teraz.

I niespodzianka.

post-17994-0-26691600-1370688494_thumb.jpg

Byłoby fajnie gdyby ktoś zdecydował się na budowę bo konstrukcja jest pomyślana tak, żeby każdy mógł ją wykonać. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to, że nie ma tam tak modnych dzisiaj elementów SMD.

Wszystko w podstawkach z rastrem 2,54 a całość pasuje do obudowy Z 34.

Urządzenie nadal powstaje wiec nie ma jeszcze gotowego wsadu do atmegi i softu na PC.

Jak projekt będzie gotowy znajdę sposób na wystawienie pliku. Może nawet wsadu do atmegi i pliku exe na kompa.

Ale komu mam wystawiać wypieszczone schematy jeśli projekt nie będzie cieszył się zainteresowaniem?

Edytowane przez ktomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie kumam po co ten temat...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to rozwiązałeś, a wjakich kosztach się taki sterownik mieści?

Nie widzę na płytce bateri do podtrzymania pamięci, nie będzie się ona kasowac przy każdym braku prądu?


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę na płytce bateri do podtrzymania pamięci, nie będzie się ona kasowac przy każdym braku prądu?

Typowo bateria jest potrzebna jedynie do podtrzymania zegara czasu rzeczywistego. EEPROM w którym raczej będą takie ustawienia nie potrzebuje bateryjnego podtrzymania.

Początkowo brałem pod uwagę gotowe przetworniki CA ale ich koszt był relatywnie wysoki.

W efekcie zdecydowałem się na generowanie napięcia za pomocą drabinki rezystorowej R-2R. powstały 4 takie przetworniki 4 bitowe, które po uwzględnieniu kilku niekorzystnych zjawisk pozwalają zdefiniować 10 poziomów pracy każdej z pomp. Dzięki temu pompy dają się sterować w progach co 10%. Wydaje się ze takie sterowanie jest wystarczające

A nie myślałeś o zastosowaniu PWM-ów i filtrów RC?

Edytowane przez Mateusz89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM'y sie nie sprawdziły głownie przez zakres regulacji. Dodatkowa filtracja niepotrzebnie skomplikowałaby tylko układ. W zupełności wystarczy drabinka rezystorowa i prosty wzmacniacz operacyjny LM358 (który swietnie działa z jednym napieciem zasilającym). Nie potrzeba zadnych filtrów i innych pierdół. Sygnał z mostka wchodzi na wejscie nieodwracające a pętla sprzężenia zwrotnego zamknięta jest potencjometrem. Dzieki temu można wyregulowac wzocnienie w zalezności od potrzeb.

Pompy startują dopiero między 3 i 4 voltami a max osiągają przy 8v.

Sterownik pomp powstał jako część większego systemu którego nie będę przedstawiał bo zaraz ktoś powie że reklama.

Może on oczywiście pracować samodzielnie. Ale program trzeba zmienic z palca. Dlatego cała sekcja RS485 moze być wogóle pominięta.

Koszt jest zależny od tego za ile kupi się części.

Potrzebne są:

  • dowolny wyświetlacz 2x16
  • atmega 16 lub 32
  • dwa LM485
  • 5 potencjometrów (jeden do kontrastu)
  • stabilizator 7805
  • wtyczki DIN do pomp
  • garść rezystorów i kondensatorów za 5 zł

W sumie elementów jest niewiele i każdy może układ zbudować.

Mnie sterownik kosztował mniej niz 200 zł

bo doszedł koszt płytki a wiadomo ze jak sie zamawia 2-3 sztuki to jest naprawdę drogo.

Do tego jest potrzebny jakiś tani (10 zł) mostek usb- port szeregowy

Gorzej jest z programem.

Wkorzystuje przerwanie od timera którego cykl skracam wpisaniem odpowiedniej liczby.

Całość obliczona jest tak aby czas pojednynczego etapu odpowiadał iluś tam milisekundom.

W takt przerwania przerabiany jest dany program krok po kroku.

Nadal nie ugryzłem przypływów. To będzie bardziej skomplikowane bo są to długie programy a sterownik musi reagować na wysyłane co sekunde sygnały sterujące z urzadzenia nadrzędnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie kumam po co ten temat...

No jak nie kumasz to po co piszesz ?

Fajny projekcik, podobny do tego co Tomasz pokazywał wcześniej, widać że można zastąpił sterownik tunze czymś innym i sądzę że wydając na to sporo mniej kasy, a o to chyba chodzi w DIY

Wyślij mi te pliki z płytkami to wstawię dla zainteresowanych

Faktycznie nie da się dodać pliku w rozszerzeniu .brd

Edytowane przez joopa (wyświetl historię edycji)

akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Administrację prosimy o dodanie rozszerzenia *.brd do załączników :unworthy:


6431_6605.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed chwilą odkryłem ten watek :) akurat dwa dni temu kupilem 7096 ...

powiem tak : jakbys zrobił sterownik ktory steruje pompami tunze i jest wyposażony w timer z możliwością tworzenia programów powiedzmy dobowych, dzięki czemu można by ustawić dziesiątki kombinacji działania pomp zaleznie od pory dnia to wszedłbym w ciemno i zapłacił Ci za gotowe urządzenie.

i w ogole to gratuluje bo to chyba jeden z ambitniejszych i technicznie ciekawszych projektów DIY tutaj na forum.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na gotowy sprawdzony projekt z chęcią bym odkupił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł.

Można by to zmajstrować na arduino.

Ostatnio pojawiły się na allegro w przystępnej cenie w okolicy 50 zł za leonardo.

Odpada większość żmudnej roboty z płytką i lutowaniem. Dodatkowo mamy gotowy port USB do komunikacji z pc (możliwość wgrywania dowolnych programów do eeprom).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Pytasz o to wszystkich, krórzy decyduja się opisac swoje projekty w tym dziale?

pozwol ze ja ci odpowiem i rozwiklam twoje watpliwosci, DIY to nie komercja, a jak ktos bedzie chcial kupic wykonany przez ciebie sterownik to zapyta i tyle. Tu masz przykladowy link

http://nano-reef.pl/...p-do-12v-video/

No NARESZCIE!!!

reklamy to każdy gupi przeczyta... każdy je może znaleźć bez wysiłku. Ten dział już dawno przestał spełniać swoją rolę. Tylko proszę o konsekwentne działanie, znaczy się żeby nie było wybrańców do wywalania i wybrańców co to mogą wszystko... nawet reklamy i komercyjne wystawianie na targu!

Jak nigdy dotad, popieram w 100%. Wk....a mnie DIY, zrobilem i ostateczne zdjecie a potem lista postow za ile i po ile, a ja chce widziec jak ktos tnie, jakie materialy uzywa, jak klei, skad co i jak. proste. Chyba czas wyczyscic dzial DIY bo to chyba najwiekszy smietnik kolegow z "ukladami". Wiec moze bez rozpierduchy w sposob konsekwentny nalezy cos z tym zrobic. To samo dotyczy ukrytej kryptoreklamy i tutaj co niektorzy moderatorzy powinni nabrac rumiencow ;) (prosze mnie nie ciagnac za jezyk, nie nawidze kumoterstwa i tyle)

.

PS. Musialem to wyrzygac.....

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dla mnie projekt zakonczyl sie 2 miesiace temu.

Sterowniki zbudowałem trzy. Dla kolegów z którymi mieszkam w tym samym mieście.

Tak się składa, że namówili mnie do przedstawienia pomysłu szerszej widowni.

Trochę załuję bo ci którzy nic nie potrafią zbudować sami najwiecej krzyczą na temat komercji. Dodam, że pomimo przedstawienia projektu na forum nie sprzedałem zadnego urządzenia. (moze niektórych to nieco uspokoi)

Chętnie pomoge zbudować takie urządzenie, napisać soft ale nie udostępniam moich kodów żrodłowych.

Podzielę się wzorami płytek.

Jeśli chodzi o mój projekt sterownika pomp to mogę wykonać tylko dwa egzemplaże (zamówiełm w fabryce tylko 5 płytek - mniej nie ma sensu bo cena jest ta sama a jak coś zepsuję to mam zapas)).

Zeby zajmować się komercją o której pisze darecky3 to trzeba mieć prawdziwy warsztat i odpowiednie narzędzia

Wracajac do sterownika:

Poprosze kolegów o opinie na jego temat bo zaraz ktoś powie, że reklamuję.

Niestety sterownik działa tylko ze Sterakiem, od którego dostaje rozkaz uruchomienia zadanego programu. Programów do sterownia pompami jest 8. Tyle tez pozycji ma timer który zarządza dobową pracą pompka. Tą funkcjonalność można dopisac do softu ale wtedy musi być właczony cały czas komputer. Można też dołozyć zegar do sterownika.ale to wymaga najwiecej pracy.

PS

Zdumiewa mnie fakt, żę choć sam nie jestem akwarystą to mieszkam wsród kumpli z których wielu ma rożnej maści akwaria.

Elektronika to moje hobby i gdyby nie ci koledzy budowałbym inne nikomu nie potrzebne pierdoły a tak przynajmniej ktoś ma z tego pożytek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.