Skocz do zawartości
dzym

Spadek KH - pozostałe parametry "w normie" - jak to wyrównać i co dalej ?

Rekomendowane odpowiedzi

pH - bardzo dobre

Ca - ok

Mg - 200 ml dziennie jest w tej chwili ok, ale dopiero po podniesieniu poziomu do 1350

kH - jest zuzycie, czyli moznaby podbic do 7-8

Jak Arduan napisal, taniej bedzie, gdy kupisz prochy do Ballinga. Wode masz swoja i nie musisz jej kupowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam lekko do tematu. Testy robię raz dziennie w weekend nawet i po 3 raz (rano, popołudniu, wieczorem).

Testy z ostatnich 3 dni prezentują się tak.

Parametry_dzym.jpg

Jeżeli chodzi o dolewanie to rano leję 100ml Mg i wieczorem również 100ml Mg.

Teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Co i jak powinienem lać, żeby to wszystko w miarę wyrównać.

Z góry dziękuję za pomoc.

Wg mnie pełny balling.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi, jeśli chodzi o wartości Mg, Ca i KH, to zauważyłem, że nie ma jednomyślności, dlatego napisałem doprowadź to wartości jakie chcesz mieć. Rozpiętość:

Mg=1200-1450

Ca=420-460

KH=8-11

I co dalej, wypośrodkować?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie autora AquaCalcurator:

http://www.aquacalcu...lc/FAQs-en.html

jest spore kompendium wiedzy po angielsku i niemiecku - pozwolę sobie wkleić jedną stronę z optymalnymi parametrami wody.

Generalnie, proporcje Ca, Mg i kH są w wodzie morskiej stałe, czyli jeśli zasolenie jest wyższe, to odpowiednio poziomy Ca, Mg i kH powinny być wyższe. Przy Ca =460 magnez też raczej powinien być powyżej średniej.

WaterParameter.pdf


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dolewanie to rano leję 100ml Mg i wieczorem również 100ml Mg.

(...) Co i jak powinienem lać, żeby to wszystko w miarę wyrównać.

http://nano-reef.pl/...etoda-ballinga/

Dawkowanie

Wśród wielu wątpliwości na temat metody Ballinga często poruszaną kwestią jest ilość podawanych roztworów do systemu. Tu musze kategorycznie stwierdzić, że metoda ta jest obliczona na podawanie takich samych ilości każdego płynu. Czyli jeśli dodajemy 100ml roztworu 1 to musimy dodać po 100ml roztworów 2 i 3. Jest to ważne ze względu na to że stężenia poszczególnych składników są odpowiednio dobrane, tak „aby nic nie zostawało”. Nieprzestrzeganie tej reguły często kończy się rozjechaniem parametrów, na czele z kH.

(...)

Light czy nie light, na kazde X ml Ca lub Mg leje odpowiednia ilosc Na. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@patersan,

jak jest "nierówno", to trzeba wyrównać; jak będziemy lać po równo, nadal będzie nierówno, tylko więcej... ;%29.gif


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu, że chciałbym mieć takie parametry:

PH - 8 (mam)

Ca - 420 (mam za dużo)

KH - 7 (mam za mało) -> przyznam, że wlałem 2 razy po 50ml magicznego płynu grotecha podnoszącego KH (czyli jest "zjadane);

Mg - 1320(50) (mam za mało)

Pytanie tylko czy utrzymanie takich parametrów jest przy niższym niż 8 KH jest możliwe? Ewentualnie dlaczego powinienem mieć KH wyższe niż 7? Jakie są zależności K do Mg do Ca i wszystkie możliwe kombinacje tego?

Oczywiście najpierw muszę do nich dojść.

Domyślam się, że Ca zostanie wyciągnięte z wody przez korale, ale żeby Ca spadao Mg, musi być wyższe (może się mylę ale większość postów mówi o lepszym przyswajaniu wówczas Ca)

Przyznam, że nie ogarniam co i jak wpływa na KH, a dolewanie "soli bez soli" jest już całkowitą abstrakcja.

Co lepsze jestem obecnie przed podmianą i się zastanawiam co wlać, ile wlać itp.

O Ballingu czytam i im więcej czytam tym większy problem mam z ogarnięciem tego wszystkiego.

W każdym razie dziękuję wszystkim za chęć niesienia pomocy :)

Pozdr

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@patersan,

jak jest "nierówno", to trzeba wyrównać; jak będziemy lać po równo, nadal będzie nierówno, tylko więcej... ;%29.gif

Chyba mnie nie zrozumiales...Wiecej czego ? :ball:

Przy założeniu, że chciałbym mieć takie parametry:

PH - 8 (mam)

Ca - 420 (mam za dużo)

KH - 7 (mam za mało) -> przyznam, że wlałem 2 razy po 50ml magicznego płynu grotecha podnoszącego KH (czyli jest "zjadane);

Mg - 1320(50) (mam za mało)

Ca masz dobre. 1 doba i bedzie idealne .... (podniesiesz Kha, spadnie i Ca :p )

Tego grotecha lejesz za rzadko. Podnosisz Mg - lejesz go 100ml, to przyimij , ze na kazde 100ml Mg przypada XXml grotecha (XX bo nie znam stezenia) i lej go za kazdym razem, tylko w odstepie czasowym.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że chyba się udało :)

Sprawdzałem parametry dzień w dzień i w końcu wyrównałem do takich poziomów:

Ph - 8 (było i jest)

KH - 7,4

Ca - 450

Mg - 1360/1380

Widać przyrosty na koralach.

Mam jednak problem taki, że są i przyrosty i od spodu na 2 szczepkach mimo, że idą do góry to i zanikają polipy od dołu. I nie kumam co może być nie tak.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś takiego na Seriatoporze, ale w nocy przyłapałem dzikiego kraba na podjadaniu polipków od spodu. Łobuz wydłubał wszystkie polipy, ale odrosły.

Teraz zanikają mi od spodu na Acroporze, ale myślę, że to z niedoboru światła. Od góry jest ok. od dołu biało.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraba raczej nie ma - startowałem na suchej ale ze szczepkami apitasia przyszła.

Co do światła to obecnie (od 2-ch dni) na jakies 430 litrów wody na górze świeci 8x54W T5 (odliczyłem skałe i piach).

Zobaczymy czy polipy wrócą. Jest jeszcze pomysł, że może cyrkulacji tam nie ma i dlatego polipy gubi.

Będę obserwował.

Wracając do tematu. Żeby utrzymać parametry leję po 50 ml Component +1 / +2 / +3 AF. Jaki tego skład jest pojęcia nie mam.

Domyślam się tylko, że to Balling + pozostłe pierwiastki śladowe.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też kraba na początku nie widziałem, nieźle się skubany schował i skubał. Żeby było śmieszniej przyszedł nie ze skałą, ale z podstawką do której była przyczepiona Acropora. Koralowca obejrzałem zanim go włożyłem do baniaka, kraba nie było, ale w miejscu przyczepienia korala była szczelinka 2x3mm, podejrzewam, że tam się schował. Przyświeć nocą latarką i popatrz.

Co światła, mam jakieś dziwne przekonanie, że gdyby światło świeciło od dołu, to polipy u mnie by wróciły, bo tam gdzie zniknęły jest coś w postaci naturalnego daszka.

Przepraszam za dygresję, co do parametrów wydaje się być ok. Zostaje kwestia co z NO3 i PO4???


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 i PO4 na poziomie 0


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać przyrosty na koralach.

Mam jednak problem taki, że są i przyrosty i od spodu na 2 szczepkach mimo, że idą do góry to i zanikają polipy od dołu. I nie kumam co może być nie tak.

Będę obserwował.

Wracając do tematu. Żeby utrzymać parametry leję po 50 ml Component +1 / +2 / +3 AF. Jaki tego skład jest pojęcia nie mam.

Domyślam się tylko, że to Balling + pozostłe pierwiastki śladowe.

Mam to samo z hystrix'ami. Przyrosty widac, a od dolu bialo.....tyle ze raz albo dwa przylapalem cos po zgaszeniu swiatla, co wystawialo trabe ze skaly na jakies 5-6cm i badalo korale...

A mowilem, ze lanie po rowno pomaga :p

Jak robisz testy codziennie to zakropl raz jeden roztwor do 3 fiolek i dojdziesz, w ktorych jest Ca, Mg i Na na Kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to podbiję temat pytaniem, może ktoś już to sprawdzał???

Test na Ca Saliferta:

1. Weź 2ml wody

2. Dodaj łyżeczkę proszku Ca-1 (dla ułatwienia barwnik - czerń eriochromowa - EBT)

3. Dodaj 8 kropli odczynnika Ca-2 (NaOH - celem ustalenia pH ok. 12-13)

4. Miareczkuj odczynnikiem Ca-3 (EDTA) do zmiany koloru.

Pytanie (do posiadaczy niskiego kH przy Ca w normie) brzmi, czy ktoś mierzył pH próbki po wykonaniu trzeciego kroku???

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie .Mam podobny problem i może ktoś wie czemu w 2 letnim zbiorniku nagle poleciało ca z 410 na 470 a kh z 8 do 5 ucierpiały na tym spsy i glony wapienne  . W tej chwili jest już wyrównane ballingiem do 8 ale cały czas mam dobowy spadek o 1 kh . Pozostałe parametry w normie zbiornik 100 l temp 25  zasolenie 1.025 , ca 400 , mg 1300. azotany i fosforany 0 ph 8 kh sztucznie podbijane 8 .  W akwarium obsada mieszana i 4 rybki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało KH to Ca nie było poboru , to podskoczyło norma . 
Podbijaj KH i tyle  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Witam serdecznie .Mam podobny problem i może ktoś wie czemu w 2 letnim zbiorniku nagle poleciało ca z 410 na 470 a kh z 8 do 5 ucierpiały na tym spsy i glony wapienne  . W tej chwili jest już wyrównane ballingiem do 8 ale cały czas mam dobowy spadek o 1 kh . Pozostałe parametry w normie zbiornik 100 l temp 25  zasolenie 1.025 , ca 400 , mg 1300. azotany i fosforany 0 ph 8 kh sztucznie podbijane 8 .  W akwarium obsada mieszana i 4 rybki . 
Pewnie lecisz teraz na równych dawkach? Jak często kontrolujesz parametry? Z 8 na 5 to chyba nie za często? [emoji14] chyba że Ci pompa dozująca świruje.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

tyle to wiem , chodzi mi o to dlaczego kh od podbicia 2 miesiące temu nadal dobowo spada o 1 stopień
 
Ty nie podbijaj tylko codziennie pompa mus8 dozować [emoji14] już wiesz gdzie leży problemik.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie testy robię raz w tygodniu a od 2 miesięcy dozuję 8ml kh blend na dobę 2 ml all elements reefflowers na tydzień i podmieniam 10 l raz w tygodniu . sól tropic marine  . Jak dziś odstawię kh blend to za 3 dni kh będzie 5 

Człowieku kochany dozuję 8ml na dobę bo taki mam spadek . Nie pytam czym dozować tylko dlaczego spada  i co mogło ew to spowodować . Pozdrawiam    

Edytowane przez ewaorawiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spada dlatego że koralowce rosną, glony wapienne rosną, rurówki się rozmnażają i budują domki, ślimaki rosną/rozmnażają się [emoji14] zbiornik masz 2 lata, a zadajesz pytania jakbyś przed chwilą zaczął. Poczytaj o balling i proszkach czda. Reeflowers i allelements odstaw jak sobie z nimi nie radzisz

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze sobie z nimi radzę pomimo ze przez 2 lata nie musiałam ich używać a koralowce , glony itd rosły bez problemu . Zanim udzielisz komuś odpowiedzi to przemyśl o co pyta a jak  nie umiesz doradzić to nie mieszaj się w dyskusję bo może odezwie się ktoś kto będzie wiedział co mogło wywołać takie załamanie systemu .  Jak byś nie wiedział to reefflowers to nazwa firmy a allelements i kh blend to płyny do ballinga 

 

Edytowane przez ewaorawiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłabyś jeszcze PH zmierzyć, bo PH i KH są od siebie zależne. Może coś tam wywnioskujesz więcej na podstawie tego PH. Piszesz, że taki stan rzeczy masz od około 2 miesięcy, zaczął się sezon grzewczy, okna pozamykane itd. Ale, to tylko sugestia i wróżenie z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph mam cały czas w miarę stabilne 8 do 8.2 ale nigdy nie było poniżej 8 nawet przy kh 5 co dla mnie też było dziwne i sprawdzałam 2 testami . System załamał się w  tydzień co jest dla mnie bardzo dziwne i tez się zastanawiam czy to nie coś z tlenem bo przed załamaniem miałam dużo glonów wysokich a teraz przestały rosnąć . Zastanawiam się też czy aby nie za mocny odpieniacz który razem ze wzrostem koralowców wyjałowił za bardzo wodę   ale boję się czymkolwiek ruszyć żeby nie dobić obsady która właśnie się powoli regeneruje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.