Skocz do zawartości
dzym

Spadek KH - pozostałe parametry "w normie" - jak to wyrównać i co dalej ?

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

Mam pytanie i prośbę o pomoc. Akwarium w stanie dojrzewania. Ma już jakieś 3,5 / 4 miesiące.

Wody (netto) w obiegu: 600 litrów;

Zasolenie: 1025

Temp: 26

Obsada: głównie SPS, ryby całe 3 sztuki: błazenek, hexatenia, salarias;

Testy robione regularnie (raz na tydzień lub 2 razy w tygodniu jeżeli pojawiało się "coś" w baniaki co budziło moją obawę).

Parametry przed wyjazdem (w sumie takie utrzymywały się już przez 2,5 miesiąca) - robione Salifertem:

PH - 8

KH - 7,2

Ca - 480

Mg - 1140 (test pokazuje tą wartość praktycznie non-stop, mierzyłem nim inną wodę z 1500mg/l i też pokazał 1140, czyli przyjmuję, że mam 1500mg/l) - w poniedziałek kupię nowy;

NO3 - 0 (lub jak kto woli na niewykrywalnych poziomach);

No2 - 0

SI - 0

PO4 - test pokazuje 0

Parametry po powrocie (od poprzedniego sprawdzenia 18 dni minęło):

PH - 8

KH - 5, 4

Ca - 460

Mg - 1140 (czyli 1500)

NO3 - 0

NO2 - 0

SI - 0

PO4 - 0

Po koralach wydaje się, że jest wszystko ok. Rosną, pod moją nieobecność sporo podrosły, kolory takie jakie widziałem przed wyjazdem. Na cyjano/dino nie patrzę bo było i przed wyjazdem i jest obecnie. Dino ustępuje, cyjano ma się dobrze :)

Ale do czego zmierzam.

Jak bezpiecznie podnieść KH i czy jest sens zacząć lać Ballinga? Do tej pory wyglądało jakby podmiany co 2 tygodnie w ilości 50 litrów w zupełności wystarczały. Faktem jest, że robi się coraz tłoczniej i korali przybywa - głównie SPS.

Świeżą solankę rozrobiłem tym razem w ilości 25 litrów ( jej KH to 7,2 ) podmianka podniesie KH max o 0,09 stopień, czyli szału nie ma.

Dysponuję jeszcze płynem Grotecha kH+Ca1 i chyba jego użyję, do podniesienia KH i dopiero zrobię podmiankę ?

Czy widzicie sens, żebym zaczął lać Ballinga pełnego? Patrząc po Mg i Ca nie ma to najmniejszego sensu. Mam przygotowane roztwory - gotowce: Component +1, +2, +3 z AF. Oczywiście po ustabilizowaniu KH. Podobno magiczny płyn nr 1 stabilizuje KH, a wszystkiego +1 / +2 / +3 trzeba lać równo po 10 ml / 100 l wody.

Z góry dzięki za odpowiedzi / podpowiedzi.

Pozdr,

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kluczem chyba jest u Ciebie niski/nieznany poziom Mg. Po rzetelnych pomiarach polecam użycie programiku ReefCalculator, być może trzeba będzie sypać łopatą chlorek magnezu przez kilka dni; dopiero później węglan wapnia.

Naprawdę programik jest pomocny i pomaga ustrzec przed gwałtownymi ruchami.

edit: masz +1, +2, +3 AF? przecież to jest właśnie pełny Balling, rozszerzony o pierwiastki śladowe

przy niskim Mg tym nie wyrównasz, naprawdę łopatą będziesz sypał (przerobiłem to u siebie) i sam się zdziwisz, że kH idzie w górę bez sody

edit2: program to oczywiście AquaCalculator, przepraszam za zmyłkę, ale pora już późna...

Edytowane przez HetmanPL (wyświetl historię edycji)

120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie za duże skoki (głównie w dół) odpowiedzialne były bakterie...

po kolei...

miałem wysoki poziom NO3 i PO4 więc zwykła walka... w ciągu 2 do 3 tygodni stosowania RS NO3PO4 i bakterii bidigest poziom NO3 spadł do poziomu niewykrywalnego a PO4 ustabilizowało się na poziomie 0.02 ppm (pomimo znacznie przesadzonej obsady..). Po odstawieniu NO3PO4 zaczęły się problemy ze spadającym nagle poziomem KH... Nie bardzo wiedziałem co jest odpowiedzialne za taki stan rzeczy, bo wszystko w akwarium na stałym poziomie, przyrosty bez zmian itd...

Pomysł podrzucił Matejoz, i rzeczywiście powtórna suplementacja węgla w postaci NO3PO4 i zaprzestanie dozowania bakterii znacznie zmniejszyło skoki KH... dodam tylko że poziom magnezu (1480) i wapnia (480) może nie idealny w proporcji ale na pewno nie jest niski i utrzymuje się od bardzo dawna na podobnym poziomie więc nie miał wpływu na skoki KH. Konkluzja jest taka że bakterie wyjadają u mnie za dużo węgla i KH spada...

wszystkie testy robione testami RedSea, sól Tropic Marine BioActif, suplementacja RS Coral Color ABCD oraz RS Reef Fundatiuon B jako bufor...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc najlepszym rozwiązaniem jest dozowanie proszków do ballinga tylko np kh ale stopniowo i z czasem się zwiększy. miałem podobnie gdy wygrałem walkę z plagą dino kh drastycznie spadło potem podnosiłem kh przez miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh na razie podbijaj kwaśnym węglanem sodu ,a componenty 1,2,3+ możesz lać po równo w momencie kiedy parametry się wyrównają czyli Ca~400-420, Mg 1280~1320 ,to kh powinno się utrzymać na poziomie 7 oczywiście jak będzie wszystko stabilne .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh na razie podbijaj kwaśnym węglanem sodu ,a componenty 1,2,3+ możesz lać po równo w momencie kiedy parametry się wyrównają czyli Ca~400-420, Mg 1280~1320 ,to kh powinno się utrzymać na poziomie 7 oczywiście jak będzie wszystko stabilne .

Absolutnie NIE, najpierw niech sprawdzi, jakie naprawdę jest Mg, i jeśli niskie, to najpierw musi sypać MgCl2.

Naprawdę polecam użyć AquaCalcurator, na stronie twórcy jest też niezły poradnik po angielsku, m. in. jak się ma Ca do Mg i kH


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy absolutnie NIE ? uważasz że podbijając MG nawet o 300mg/l podbijesz kh otóż NIE


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy absolutnie NIE ? uważasz że podbijając MG nawet o 300mg/l podbijesz kh otóż NIE

a ty uważasz, że kh zależy tylko od ilości wsypanego kwaśnego węglanu sodu?

To, że "proszek na kh" podbija kh, jest zbytnim uproszczeniem.

Niech zacznie od stwierdzenia, czy jego Mg to 1200, czy 1500mg/l


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh to twardość węglanowa więc najpierw należy dodać węglanu w tym przypadku węglanu sodu ,bo od samego magnezu ilość węglanu się nie zwiększy ,więc najpierw należy je dodać a to czy będziemy mieli więcej węglanu wapnia czy węglanu magnezu w wodzie nie wpłynie na m na poziom kh .Tak czy inaczej najpierw stabilizujemy kh potem dodajemy mg jeżeli brakuje


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej soli jest prowadzone akwarium, bo jakoś nie mogę doczytać. Jeśli na IO to u mnie było tak samo. Osobiście delikatnie podwyższyłbym poziom zarówno Mg, lejąc chlorek magnezu jak i twardość przez dozowanie wodoroweglanu sodu. Jak parametry się zbilansują do razu Balling.

Pozdrawiam

Jerzy


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling przy Ca = 460?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling przy Ca = 460?

P.

Piotrku, dajmy szansę koledze dzym, niech pomierzy;

"Mg 1140 czyli 1500" ... będą wyniki pomiarów - będzie recepta

pozdrawiam,

Mariusz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przede wszystkim :) zwłaszcza, że co wiadomo na pewno to że test jest do d.....

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Aqua Medic.

Jeżeli chodzi o Ca to test mówi prawdę i jest 460. Jutro jak kupię nowy Mg, dam znać ile wyszło.

Zrobiłem podmiankę o jakiej pisałem (25 litrów) i co ciekawe nie lejąc nic test na KH pokazał 6,4.

Mam coś dziwne przekonanie, że test na Kh kłamie :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dzym mam rozwiązanie... Wpadniesz do mnie to sprawdzimy KH, Ca i Mg. Musisz tylko słój wody przytargać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ca = 460 a masz niskie kh to znaczy że jest zachwiana równowaga. Jak podjedziesz kh np do 7-8 to zobaczysz że spadnie ca bo bodajże jony węgla przejdą na druga stronę. Zacznie ci spadać kh i znowu ca wzrośnie. U siebie długo walczyłem ze spadajacym kh dopuki nie odkryłem tej zasady.

kup świeże testy i sprawdź wodę. Potem zaopatrz sie w ballinga, wyrownaj poziomy i zacznij stosować regularnie proszki. Ja od dwóch tygodni to stosuję i widać wreszcie poprawę w akwa


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobione:

Ph- 8

Kh - 6,1 / 6,2

Mg - 1170

Ca - 460 / 470

Wychodzi na to, że magnez trzeba podbić i teraz pytanie najlepiej czym ? Grotechem np. Magnesium Pro Instant / Liquide ? Czy jednak czymś z POCH ?

I dopiero lać Componenty AF +1, +2 i +3

Pozdr,

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiecana recepta:

dzym.pdf


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijaj tylko uważaj później żebyś zbyt gwałtownie nie szarpał KH w górę i w dół. Lepiej nisko, a stabilnie, niż co chwile inny poziom. A i uważam, że to powinno być tzw dobrą praktyką niezależnie czy mamy xenię czy akry.

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam lekko do tematu. Testy robię raz dziennie w weekend nawet i po 3 raz (rano, popołudniu, wieczorem).

Testy z ostatnich 3 dni prezentują się tak.

Parametry_dzym.jpg

Jeżeli chodzi o dolewanie to rano leję 100ml Mg i wieczorem również 100ml Mg.

Teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Co i jak powinienem lać, żeby to wszystko w miarę wyrównać.

Z góry dziękuję za pomoc.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem (mało doświadczonego fachowca) podbij Mg i KH do wartości jakie chcesz mieć, tutaj możesz użyć AquaCalculatora, pomoże nawet rozłożyć dawki żeby nie przesadzić. Jak już wyrównasz KH, to zmierz Ca i uzupełnij.

Tak jak pisał @WaRo, spada KH to wydaje się, że Ca jest ok, doprowadzisz KH do powiedzmy 9-10, zobaczysz jaki masz niedobór Ca. Po uzupełnieniu Ca sytuacja powinna się znormalizować. Sam to przerabiałem, pytałem i na forum pisałem.

Co i jak lać - AquaCalculator, a poza tym nie mogę się przekonać do firmowych, gotowych preparatów. Jak wiem że rozrobiłem CaCl2, MgCl2 i NaHCO3, to wiem co i dlaczego leję. Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego lejesz tylko Mg??? przecież jest na dobrym poziomie !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.