Skocz do zawartości
danisz

tuning kaskady FZN-3 i odpieniacz by tomko

Rekomendowane odpowiedzi

czesc, jako ze w dziale dla nowicjuszy nie bardzo moge sie doczekac odpowiedzi, a wlasnie siedze i probuje stworzyc odpieniacz ze strzykawek by tomko, mam kilka pytan.

w planach mamy wykonac odpieniacz by tomko i wlozyc do kaskady. jest juz phosguard, chemipure i purigen, filtr jest jakby podzielony na 2 komory, na dnie sa absorbery(nie wiem czy tak sie to poprawnie mowi) a na gorze gabki. moge wlozyc do jednej komory wszystkie 3 absorbery a do drugiej odpieniacz i wywalic gabki?

czy gabki maja byc?

chyba odpieniacz to usunie co ja bym wypłukał z gąbek?

czy te 3 absorbery nie bede sobie przeszkadzac w bliskim kontakcie?

i czy do tej drugiej komory ktora bylaby prawie pusta (bo tylko z odpieniaczem) jest sens wsypywac jakis siporax, matrix czy cos?

skad wziac kostke lipową do tego odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki w morskim raczej odpadają, chyba ze je płuczesz co 2 dni. Odpieniacz daj do mniejszej komory, a wkłady do większej i będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gąbki wywal, bo w nich będzie gromadził się syf, a co za tym idzie będzie się podnosiło NO3.

wywal phosguard - bo nie potrzebny

purigen w sumie możesz zostawić, ale zamiast niego ja bym wrzucił kilka małych skałek

w drugiej komorze wstawiasz odpieniacz - ewentualnie możesz go przytrzymać gumką do tego pokrętła jak by nie chciał sam stać.

kostkę lipową dostaniesz w większości sklepów z akwarystyką (nawet słodkowodną)

odpieniacz nie wyłapie całego syfu - więc możesz jak starczy ci miejsca wrzucić watę perlonową dostępną w sklepach z morszczyzną.

Watę musisz wymieniać co dwa dni, bo tez nazbiera Ci się syfu.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady,gąbki wywale, pomysle zeby cos raz na kilka dni cos wkladac zeby wyłapalo wieksze zanieczyszczenia. ale phosguard w sumie chyba nie przeszkadza? dzisiaj, mam nadzieje, uda mi sie dokonczyc odpieniacz by tomko i sprobuje go odpalic, jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie:)

czy nad akwa musi byc szyba? bedzie wieksze parowanie? lub zwiekszy sie temperatura? bo ona jest ciagle brudna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie miałem purigen, phosguard i węgiel w jednej z komór. Na spodzie dałem 2cm warstwę gąbki, a na wierzch trochę waty. W drugiej komorze chodził mały odpieniacz na kostkę lipową obłożony kawałkami skałek, żeby był bardziej stabilny. Wate wymieniałem kiedy stwierdziłem, że jest po prostu brudna. Co prawda nie miałem tam żadnego zwierza prócz kiełży i lasonogów, ale NO3 i PO4 były niemierzalne i z powodzeniem trzymałem w baniaku proste spsy :)Bez szyby nakrywkowej parowało mi średnio coś koło litra wody na dobę. Z szybą oczywiście mniej, nie odnotowałem jakichś skoków temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego upierasz się na odpieniacz z kostką? Do fzn-3 zmieści się resun sk-300, kosztuje 90zł, dobra kostka lipowa to około 20zł, trzeba ją często wymieniać aby odpienianie było odpowiednie. Pięć wymian i masz odpieniacz z pompą igiełkową o niebo lepszy niż ten ze strzykawek. Pomyśl o tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.