Skocz do zawartości
luft

Ryby słodkowodne w Morskim - ankieta

publiczna  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy my?la?e? kiedy? o zaaklimatyzowaniu ryb s?odkowodnych w morskim akwarium?

    • Tak, zaaklimatyzowa?em i mam
    • Tak, zaaklimatyzowa?em i ju? nie mam
    • Tak, zaaklimatyzowa?em - karmi? nimi morskie zwierzaki
    • Nie
    • Nie mam zdania/pierwsze s?ysz?
    • inne
    • Temat mnie zaciekawi? na tyle, ?e sam spróbuj? zaaklimatyzowa?...
    • Od d?u?szego czasu chodzi mi to po g?owie by spróbowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Gupiki, molinezje... ryby, które można przystosować do warunków naszych akwariów słonowodnych.

Opisać możecie tutaj swoje doświadczenia, praktyki, gatunki ryb jakie udało się Wam zaaklimatyzować, ewentualne zagrożenia, choroby, przeżywalność oraz pytania jeśli temat Was zaciekawił i chcecie wiedzieć więcej. Temat jest Wasz

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można zaaklimatyzować, można je co najwyżej długo męczyć. To są ryby, które żyją w wodach słonawych (chociaż raczej nie gupiki) i nie ma sensu ich trzymać w słonych.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ryba żyje w słodkiej wodzie po co pakować ją do solanki, równie dobrze ktoś może aklimatyzować morską do słodkiego. Tylko czemu to ma służyć?


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie spodziewałem się tak skrajnych odpowiedzi na dzień dobry. Molinezje świetnie się trzymają po aklimatyzacji jak widzę. Czy się męczą, nie pytałem tych, które dzisiaj widziałem :) Temat, a nóż może wyciągnąć jakieś ciekawe historie, fakty na wierzch - z nadzieją taką ów wątek założyłem.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną molinezję. Zaaklimatyzowałem ją z myślą że będzie skubać glony ale się myliłem, ryba pływa z miesiąc i je tylko mrożony pokarm. Na glony się nie skusiła a teraz i tak już ich nie ma. Rybka pływa ma się dobrze i nic jej nie gania. Raczej zostanie już u mnie aż do śmierci.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

typowymi mieszkańcami rafy nie są też argusy czy szpadelki srebrzyste ale osobiście widziałem jak w akwarium morskim wcinają aiptasię a stadko szpadelków wyglądało całkiem ładnie. Co do molinezji moim zdaniem nie pasują do akwarium morskiego.

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P. velifera w naturze żyje w słonawych wodach i TAKŻE w morskich, ta ryba jest idealnie przystosowana do tego. NIE WOLNO jej pomylić z ostroustą (p. sphenops) która słabo nadaje się do takich celów, nielicznym uda się przystosować do morskiej wody ale nie o to chodzi.

Posiadam velifery w refugium, zżerają tam wciągnięty przez pudełko przelewowe pokarm. Ba, nawet następne pokolenie se tam pływa ;) Mało tego, dostałem je późno w nocy i wcale ich nie aklimatyzowałem, od razu zaczęły śmieci skubać wśród detrytusu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę jak się temat rozwija. Szpadelki srebrzyste z chęcią bym kupił ale nie wiem gdzie je można dostać. Rybki wyglądają ciekawie i zdecydowanie lepiej niż moja molinezja w morskim :thumbdown:


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jakby się dało - to te ryby nie są zbyt urokliwe względem tych rafowych więc nie widzę sensu... to chyba tak jakby se świadomie wybrać wróbla zamiast kanarka w klatce.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, a gdzie widziałeś molinezje w morskim :) ? Dob.....


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, u Agi tym razem


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak drążąc temat można byłoby spróbować aklimatyzować żółtaczka indyjskiego. bardzo ładna, nieduża żółta pielęgnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Tylko napiszcie proszę po co to wszystko i czemu ma służyć? Jak ktoś chce trzymać molinezje czy pielegnice nawet ich duże odmiany to za 2-3 tyś kupuje naprawdę dobry zestaw 500-600 litrów akwarium słodkowodnego i trzyma tam co chce od kilkudziesięciu gupików zaczynając a skończywszy na stadzie paletek lub nawet netari serrasalmus skończywszy.A wyzwań w morskiej akwarystyce jest chyba na razie dość dużo związanych z rozmnażaniem ryb i innych zwierząt typowo morskich a nie z pogranicza 2 środowisk.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zupełnie nie widzę sensu. Równie dobrze do akwarium morskiego można zaaklimatyzować kota - byle mu łeb z wody wystawał, to będzie żył i pewnie pobierał pokarm. Jak ktoś koniecznie chce takie kontrasty kulturowe, to niech do suchej skały doklei sztuczne korale, naleje słodkiej wody i można chociażby skalary trzymać. Wyjdzie taniej i prościej.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szpadelki srebrzyste z chęcią bym kupił ale nie wiem gdzie je można dostać.

Ale szpadelki to do baniaka nie mniejszego niż jakieś 200x60cm. U mnie w słonawych 576l było im ewidentnie ciasno. Zagraconej rafy to jak dla mnie, potrzebowałyby minimum z 1000l (jeden będzie smętny, potrzeba co najmniej kilka sztuk). A że w morskim sobie bez problemów radzą to fakt. Ale to nie jest słodkowodna ryba.


576L, brackish, Monodactylus argenteus x5, Psettias sebae x3, Gobioides broussonnetii (Dragon fish), Carcinoscorpius rotundicauda (Horseshoe crab)... to było.

Obecnie powrót do słodkiego - szczupaki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, prawdziwie SŁODKOWODNYCH ryb nie da się trzymać w morskim, ale ryby żyjące w słonawych wodach przechodzą raz z morskiej w słodkie, bez problemu. A o gustach się nie dyskutuje, jednego będzie cieszył achilles, a drugiego zwykła molinezja velifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zupełnie nie widzę sensu. Równie dobrze do akwarium morskiego można zaaklimatyzować kota - byle mu łeb z wody wystawał, to będzie żył i pewnie pobierał pokarm. Jak ktoś koniecznie chce takie kontrasty kulturowe, to niech do suchej skały doklei sztuczne korale, naleje słodkiej wody i można chociażby skalary trzymać. Wyjdzie taniej i prościej.

dzieki za pozwolenie ;)

a tak na serio każdy temat o gustach, o których to sie nie rozmawia, czy o sens... przeciez to jest hobby, rozwijanie wiedzy obraną przez siebie drogą. Nawet pokrętną i wydawałoby się nienaturalną. Rozmawiając myślimy, kompilujemy, rozwijamy koncepcje. Ozdobniki w trybie rozkazującym są więc zbędne. Szacunek

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są gusta i guściki. Jedno wiem na pewno. Jeśli się komuś uda przestawić błazenka na słodką wodę, to zarobi na tym krocie i ... przyczyni się do upadku akwarystyki morskiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawić - się da. Kluczem jest tutaj czas życia :) Tak jak z pająkiem i wpływem ilości nóg na jego słuch.

Aby rozwiązać ten problem, musieli byśmy najpierw potrafić określić czy dana ryba czuje się dobrze. A to jest dla nas subiektywne. Bo jakie kryteria ?

Żyje ? Pływa po baniaku ? Przyjmuje pokarm ? Rozmnaża się ?

To wszystko daje się uzyskać w akwariach bardzo odległych od ideału środowiska życia dla danej ryby.

Dlatego, mimo że bardzo lubię żaglopłetwe, nie wpuszczę ich ani do paletek, ani do morskiego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do paletek nie, bo miękka woda je dobije + wysoka temp. bardziej, a do morskiego czemu nie, skoro w naturze spotyka się je w morzu? Moim niedługo stuknie rok w refugium i są już mega dorodne, nie znam nikogo kto by utrzymywał velifery na dłużej bez słonawej wody/solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotyka w morzu ? Czy w ujściu rzek ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

W ten sposób teoretycznie nawet gupika dałoby się przestawić na na wodę słoną. Zresztą trzeba by jeszcze dokładnia zdefiniować pojęcia "woda słona" oraz "woda słodka". Bo jeśli by przyjąć że woda słodka to woda dla której refraktometr pokazuje 0 to żadna ryba nie jest słodkowodną. Ba nawet swoje

Poecilia reticulata trzymałem w ostrej solance bo na każde 20 l wody dawałem 1 łyżkę stołową soli kuchennej w różnych proporcjach. Teraz mając refraktometr muszę zrobić próbę i zmierzyć jaką dawkę soli im serwowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paletkom, w czasie łagodzenia stresu też podawałem sól. Sporo... Ciekawe jak by się taki snake komponował z lps-em... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry ale z realizacją mogą być problemy, Bojownik jest świetnie ubarwiony nawet dość ciekawie pewnie by wyglądał na rafie, ale jest to Ryba Labiryntowa i raczej małe szanse że przeżyje w słonej wodzie, ale ja zostanę przy typowo Rafowych choć eksperymenty popłacają zawsze człowiek uczy się na Błędach

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.