Skocz do zawartości
Kaktus

Hanna reagenty na fosforany czy tylko orginalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam W zestawie startowym na odczynnikach pisze ze reagent to Potassium disulfate czyli pirosiarczan potasu

Czy ktoś próbował odczynnika z POCH czda lub spożywczego

Edytowane przez Arek23 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kazdym tescie nalezy bardzo dokladnie wyplukac fiolke... Zdarzylo mi sie raz, ze robilem test trzy razy z rzedy i trzy razy byly inne wartości (niedomyta fiolka). Z hanka jak w instrukcji: woda do fiolki -> kalibracja -> i odpalamy wymieszana z woda odczynnik (ja mieszam 30s - 1min) az wszystko sie rozpusci. Nie sprawdzalem jak to dziala z czyms innym bo w koncu nie po to kupowalem hanie :)

Edytowane przez Papugazako (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy ktoś próbował używać jakiejś innej chemii do małej Hanki?

Opowiem dziś wam moją historie :) oczywiście wszystko z tego, że straszne nudy w domu :)

Jako, że ostatnio walczę z jakością wody strasznie dużo zużyłem reagentów na fosforany. Został mi się ostatni więc wyjąłem test na PO4 Salifert-a. Pomyślałem, że troszkę poeksperymentuje.

Mianowicie wziąłem wodę z akwarium i dodałem 4 krople do fiolki płynu PO4-1 z testu salifert-a pomieszałem i wsadziłem do hanki i zacząłem testować jak wyskoczyło aby wsadzić fiolkę drugą to dodałem miarkę z testów Po4-2 & Si3 pomieszałem i na 3min do hanki, wynik 0.03. Powtórzyłem to 3 krotnie i za każdym razem wynik był 0.03~0.04. Potem po testowałem tak, że najpierw samą wodę a potem dopiero te dwa czynniki dawałem do fiolki ale wtedy wynik wychodził 0.06~0.07 ( moim zdaniem był zawyżony o jakieś 0.03), czemu tak sądzę? ano dla tego iż na sam koniec pobawiłem się z wodą RO i jak robiłem próby pierwszym sposobem, że do wody 4 krople czynnika nr1 ho Hanki na test i potem czynnik nr2 to zawsze miałem 0.00 a jak robiłem drugim sposobem to zawsze miałem 0.03

Dodam, że dziś ten ostatni test orginalny pokazał mi 0.03.

Czy to jest zbieg okoliczności czy szczęście tego nie wiem.

A Wy co o tym myślicie?

Trafił mi do rąk test na po4 firmy Zoolek. Pokazuje wyniki identycznie jak salifert.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testując nowy absorbent na fosforany zakupiłem świeże testy do małej hannki z parti H085. Praktycznie od początku stycznia regularnie co tydzień dokonuję pomiaru. Od czasu zastosowania absorbentu cały czas wynik na hannce 0d 0,00 do 0,02 i tak do dnia dzisiejszego. Jak wiadomo, człowiek szuka problemu i zacząłem się zastanawiać, czy wyniki które serwuje fotometr są prawidłowe. Idąc za tym topikiem zakupiłem w celu sprawdzenia, test po4 saliferta. Dokonałem pomiaru wg "instrukcji" i tu szok, wyniki od 0,07 do 0,10 :( Straciłem wiarę. Zrobiłem na szybo test z dodaniem coli do wody i dokonałem podwójnego testu - tytka hanki i salifert, nie wiem jakie stężenie ale dość wysokie, na oko było widać, że salifert zupełnie inaczej się odbarwił niż hankowy. Wpadając niejako w świąteczną panikę zawitałem do funfla @krzlew i zapodałem od niego tytki z zupełnie innej partii - H073 aby sprawdzić słuszność proszków hankowych. Wizyta zakończyła się powodzeniem, tytki z jego partii również zaserwowały wynik 0,00.

Reasumując, czytając powyższe posty i własne doświadczenie salifert musiał coś zmienić w barwieniu testu, dziś rano dokonałem kolejnej próby - testy hankowe z dwóch partii 0,00 salifert 0,07. Idąc śladem innego topiku zapewne należało by poszukać odpowiedniego stosunku chemii saliferta aby wyniku znów były porównywalne.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nowy adsorbent wciąż działa.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrze ale ciepło było ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fiolki Hanny z czasem leciutko się brudzą dostając niebieskawy nalot. Nie jest on widoczny gołym okiem, ale wystarczy delikatnie "poszorować" w jednym miejscu patyczkiem do uszu zeby zobaczyc jak sie brudzi wata.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie troszkę temat.

Czy w tej materii się nic nie zmieniło i można z powodzeniem używać Saliferta czy zooleka do fotometrów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, pj007 napisał:

Odkopie troszkę temat.

Czy w tej materii się nic nie zmieniło i można z powodzeniem używać Saliferta czy zooleka do fotometrów ?

No jeśli tylko wybór w tych dwóch testach to zdecydowanie Salifert, polecam hanke :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tester napisał:

Ja próbowałem niedawno, ale dostawałem jakieś kosmiczne wyniki

Hej :)

O którym mówisz teście? Saliferta 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym kraju już nic mnie nie zdziwi, szkoda że nikt nie powiedział że idzie podwyżka, a jest tutaj parę sklepów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale podwyżka jest fest wysoka 100%. To dopiero inflacja w Rumunii musi byc.

 

Filmik jest rosyjski gdzie uzbek robi reagent do hanki na fosforany. Moze ktoś juz o próbował z forum ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w Fr cena szla do gory stopniowo w miare nie bylo takiego naglego skoku reagent do hanki 782 teraz kosztuje okolo 22€, najtaniej chyba kupowalem 13€ ale to dosyc dawno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ktoś pisał, że jakiś składnik w reagentach został zakazany w Niemczech, więc być może również w innych krajach. Firma Hanna Instruments skomentowała, że zmieni skład produktu. Być może stąd nowa cena.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cikeawe jak zareaguje na to rynek.

 

Cena stosunkowo wysoka za jednostkowe badanie.

 

I jak zareaguje milwaukee gdzie ceny za reagenty są jeszcze w cenie z poprzedniego roku.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reagenty Milwaukee i hanny klepie jeden zaklad z tego co mi sie wydaje, moze poprostu Hanka jest popularniejsza i przez to ich zapasy w starych cenach szybciej sie skonczyly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, Beti said:

Hej :)

O którym mówisz teście? Saliferta 

Tak. Wyniki nawet nie były zbliżone. Kombinowałem z czasem i dawka ale nie uzyskałem zadawalajacych wyników.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pj007 napisał:

Cikeawe jak zareaguje na to rynek.

 

Cena stosunkowo wysoka za jednostkowe badanie.

 

I jak zareaguje milwaukee gdzie ceny za reagenty są jeszcze w cenie z poprzedniego roku.

 

 

Używam tylko hannki do kh i rzeczywiście zrobiło się bardzo drogo ale moim zdaniem odbiorcy się znajdą. Sam dalej będę stosował, bo pomiar swoją prostotą i precyzją góruje nad testami kropelkowymi. Alternatywa była by super, może jakiś rodzimy magik kiedyś coś wymyśli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan mi salifert do KH starcza ale do fosforu wolę dokladniejsze wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pj007 napisał:

Natan mi salifert do KH starcza ale do fosforu wolę dokladniejsze wyniki.

Ja zrezygnowałem z hanki KH, bo zaczął jakiś czas temu ten preparat zbyt szybko się utleniać i zaczynał pokazywać bajki. Za to Hankę PO4 zdecydowanie dalej będę używał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2023 o 14:49, pj007 napisał:

Czy w tej materii się nic nie zmieniło i można z powodzeniem używać Saliferta czy zooleka do fotometrów ?

Jakieś pół roku temu, jak kupiłem hankę to przez jakiś czas robiłem pomiary na oryginalnych i na Saliferta odczynnikach. Rozjazd wyników był jednak spory i to raz w jedną raz w drugą stronę więc po pewnym czasie dałem sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.