Skocz do zawartości
felek

Powiększamy domowy zwierzyniec- Akwarium 432l + 180l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie fajnie to wyglada ;-)

Mamy blizniacze baniaki tez mam taki wymiar nawet sump taki sam.

Powodzenia i wytrwałosci


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 - 0,05

NO3 - 1

Czas stopniowo zmniejszać ilość lanej wódki, ale nie odstawię jej kompletnie :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 - 0,00

NO3 - <0,2 ale wykrywalne

Wódki leję 2,5ml i co tydzień będę zmniejszał o połowę aż dojdę do 0,6 i tak zostawię .

Cyjano niestety uderzyło ostatnio bardzo mocno. Walczę z nim od początku października ale tyle ile go mam teraz to jeszcze nie miałem. Staram się codziennie odessać ale następnego dnia wraca tyle samo ...

Powoli skłaniam się do chemiclean bo dziadostwo , nie wspominając już o wyglądzie akwarium dusi mi korale . 2 razy miałem już opakowanie w ręku ale zrezygnowałem i stwierdziłem że jeszcze poczekam bo może samo zejdzie ale nic z tego :dizzy:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mialem problem z cyjano przy vodce i vsv. przeszedlem na zeostart i jest czysto przy dawce 0.2ml na 400l baniak raz dziennie i dziala


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać cierpliwość i spokój popłaca. Dobra robota Mateusz.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

Dziś nareszcie odebrałem drugą tunze 6095 . Na sterownik muszę jeszcze trochę poczekać bo nie jest mi tak potrzebny jak np. pompy dozujące do ballinga - od 2 miesięcy dozuje ręcznie i staje się już to męczące.

Do akwarium wsypałem 14 dawek chemiclean, kubek odpieniacza zdjęty .

Życzcie mi powodzenia

Jak opanuje cyjano to w piątek wróci do mnie kilka korali .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano sobie poszło tfu,tfu :smiling:

Nie da się opisać jak cieszy śnieżnobiały piasek.

Myślałem że po użyciu chemiclean będę miał problem z odpieniaczem ale wszystko było ok i szybko wróciło do normy. Podczas wczorajszej podmianki miałem miłą niespodziankę - krewetka czyszcząca wypuściła do wody setki larw :smiling:

Na początku tygodnia zauważyłem na skale też coś innego , a jest to kilkadziesiąt 2-3mm ślimaków turbo. Ogólnie życie rozkwita. Coraz więcej kiełży i masy innego planktonu, rurówki różnego typu ( na jednej ze skałek mam nawet kilka ,,christmas tree'' ). Glony wapienne też ruszyły.

Parametry mają się dobrze, fosforany po całej akcji miałem 0,05 także nie wiele, NO3 poniżej 1.

Wypatrzyłem już sobie fajnego cukierasa z najnowszej dostawy z reefshopu (jak nic nie stanie na przeszkodzie to niedługo do mnie trafi ) .

Wczorajszą podmiankę zrobiłem też częściowo na uboższej soli Instant Ocean (50% wody było na niej ). Jednym z powodów uciążliwości w ostatnim czasie cyjano był brak korali które mogły by spożywać mikroelementy , które dostarczałem w bogatej soli. Dlatego plan na następny tydzień to zapełnić akwarium koralami , również nowymi :smiling:. Podmianek nie będę robił przez następne 2-3 tygodnie, później ograniczę się do 5% tygodniowo.

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto i cukierasek:

cm44.jpg

I drugi, którego chciałem kupić już wcześniej ale się spóźniłem(a przynajmniej tak myślałem, okazało się że był przeniesiony do innego akwarium w piwnicy). Jak dobrze pamiętam to przyjechał jeszcze w listopadzie.

w7ff.jpg

Przyjechało jeszcze kilka bardzo ciekawych korali ale niestety przez ostatnie wydatki związane z pompami nie mogę sobie na nie pozwolić.

Jestem w trakcie testów także zaraz uzupełnię o aktualne parametry.

Zasolenie - 1,024

NO3 - <1

PO4 - 0,04

pH - 8

KH - 8,4

Ca - 400

Mg - 1185

Muszę chyba pomyśleć o uzupełnianiu magnezu bo cały czas trochę mało go mam .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, krotki filmik . Trochę się to wszystko zapełniło . Część korali jest u mnie na przechowaniu :whistle: Kolega , który mnie wspomógł z moimi koralami potrzebował pomocy więc kilka jego korali wylądowało u mnie :smiling:

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka nowych zdjęć :

20140316_191116.jpg

20140316_190521.jpg

20140316_190411.jpg

20140316_190157.jpg

20140316_190057.jpg

20140316_190016.jpg

20140316_185955.jpg

20140316_185813.jpg

20140316_185636.jpg

20140316_185408.jpg

Jak można zauważyć na zdjęciu, cyjano wróciło :wallbash: . Przylazło na koralach (na przetrzymanie ). Na początku odsysałem z samych korali ale tydzień temu zlazło na piasek, skała jeszcze nie zasiedlona.

Skoro tak się rozrasta to musiał być jakiś poważny powód. Jako pierwszą sprawdziłem osmozę i od razu trafiłem. Przełożyłem w końcu miernik TDS z wejścia do filtra na wyjście z membrany (drugi mam po DI ). Jak zobaczyłem wynik to się za głowę złapałem - 054.

Teraz jest jasne czemu żywica była do wymiany po 2 tygodniach !!! Pierwszy raz żywica zużyła się jakiś miesiąc temu do dziś wymieniłem 2 razy żywicę . Dziwi mnie to że coś stało się z membraną bo przez pół roku nie było z nią problemów. Poprzednio wymieniałem prefiltry i żywicę na początku listopada (i robiłem to tylko raz od jej odpalenia ). Może coś poszło do sieci i rozwaliło membranę ? Nie rozkręcałem jej przedtem więc nie mogła zostać źle złożona.

No nic , we wtorek będę miał nową membranę i uderzę jeszcze raz chemiclean.

Fotki cały czas nie takie jakbym chciał ale jest już trochę lepiej (robiłem Samsungiem S III )

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o cyrkulacje uważaj na nie potrafią dość częst zmieniać kierunek wirowania wciągnoł mi kiedyś krewetke tak sie wnerwiłem i kupiłem 2 tunzy i po problemie. Nie są złe ale czasem mogą zdenerwować poprostu sprawdzaj codziennie czy się kręcą w dobrą strone życze powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zadowolony z Tunze , na prawdę robią swoje . A co najważniejsze są sporo mniejsze od JVP i niezawodne. Chińczyki rzężały, nie chciały odpalać po braku prądu a czasem zdarzyło się że kręciły w drugą stronę.

Pompa sama z siebie nie może zacząć kręcić się w drugą stronę, chyba że wyłączasz cyrkulację na noc i po ponownym włączeniu odbije w drugą stronę ( bo codzienne braki prądu raczej nie są możliwe).

A tak poza tym to coś się ostatnio zmieniło w tym akwarium - woda zaczęła pachnieć morzem :smiling:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze parę zdjęć :smiling:

Aparat na chwilę się zmienił, fotograf niestety cały czas ten sam :blushing:

Sami oceńcie .

DSC_0384.jpg

DSC_0371.jpg

DSC_0375.jpg

Pod tego mózgowca wlazł jakiś dziki krab i łazi mi z nim po cały akwarium a że skałka pod koralem jest bardzo porowata i ma głębokie zakamarki nie sposób wyciągnąć dziada.

Zaczęło się od czegoś mniejszego. Kiedy ustawiałem na nowo skałę, na piasku postawiłem też 3 skałki z briareum. Kiedy następnego dnia zauważyłem skałkę na drugim końcu akwarium nieźle się zdziwiłem.

Ale później kiedy patrząc na akwarium nagle mózgowiec zaczął się podnosić i przesuwać po dnie przez chwilę pomyślałem czy z moją głową wszystko jest w porządku. :smiling:

DSC_0359.jpg

DSC_0368.jpg

DSC_0407.jpg

DSC_0355.jpg

DSC_0410.jpg

DSC_0350.jpg

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł też w końcu czas na zabudowę szafki. I tu chciałbym się was poradzić co do wysokości korony na akwarium. Pewne jest że takową chcę montować jedynie muszę wybrać jeden z wariantów (chyba że coś jeszcze podpowiecie ).

Mianowicie :

1) 7 cm wysokości ( 4cm zachodzą na akwarium, a te 3cm są po to żebym siedząc przy akwarium nie widział świetlówek )

2) 12,5cm ( 4cm zachodzą a reszta zasłania mi lampę tak że jej góra licuje się z krawędzią korony )

3)Jest jeszcze trzecia opcja - obniżę lampę o 3 cm ( będzie 2cm nad taflą i będzie praktycznie stykała się z wzmocnieniem poprzecznym ) i Wtedy korona ma 9,5 cm wysokości .

Niestety lampa nie jest za piękna i chciałbym ją możliwie ukryć ale z drugiej strony wysoka korona będzie wyglądała strasznie ciężko . Dużo łatwiej było by z jakąś zgrabną lamp LED .

4)Jeśli decydować się na to że nie zakrywam lampy to widzę jeszcze jedną opcję - lampa idzie o te 3 cm w dół a korona ma 5cm wysokości , czyli wystaje tylko 1cm nad krawędź akwarium. Pytanie tylko czy lampa może wisieć tak nisko ? Teraz do wody ma jakieś 6cm i wydaje się być to optymalna odległość .

Chyba najbardziej skłaniam się do opcji nr. 3 . Rozważam też nr. 4 .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się zamontować nową membranę. Miłym zaskoczeniem było 001 na TDS :smiling:

Co myślicie o tej koronie ?


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubie wysokie korony . Baniaczek ladny


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Opcja nr.3 z koroną najlepsza.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12,5 a9,5 to zaledwie 30 mm a wpierwszej opcji lampa wisi w bezpiecznej odleglosci od wody


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na wersję nr 1 . Zamówienie złożyłem jeszcze przed świętami także liczę że zostanie zrealizowane w przeciągu najbliższego tygodnia , może dwóch .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co tam w akwarium?

Jak korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium żyje swoim życiem :-)

Od ponad miesiąca walczę z dino poprzez brak podmianek i puki co od tygodnia nie widzę jego śladów. Jutro zrobię pierwszą małą podmiankę.

Korale mają się wyśmienicie. Przybyło ich też trochę np. kilka fajnych cukierasów od Staniego . Dorwałem też w końcu chelmona , na początku wykosił mi wszystkie rurówki których miałem od groma a teraz zabiera się za aiptasje ( po to go kupiłem ) .

Parametry cały czas świetne . Fosforany pomimo braku podmian utrzymują się na poziomie 0,05 co mnie bardzo cieszy, szczególnie że od 3 tygodni nie leję wódki. Widać ogromne przyrosty a i kolory są całkiem fajne.

4 dni temu w niewyjaśnionych okolicznościach w ciągu jednej nocy poleciała mi acropora deep water. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego ale ponoć one już tak mają .

Na aktualizację ze zdjęciami poczekam aż przyjedzie obudowa .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega fajne akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniej aktualizacji z marca miałem trochę przygód.

Z pozoru delikatna walka z dino ( zaprzestanie podmian na 6 tygodni) przyniosła beznadziejne skutki. Dino pomimo odsysania cały czas wyłaziło , były momenty że nie widać go było 2-3 dni ale potem wracało. Po 6 tygodniach bez podmianki korale zaczęły grymasić. Zaczęło się od słabszego polipowania, potem poleciała acra deep water ( o której już wspominałem ) , z 2 innych zaczęła odłazić tkanka ( z jednej delikatnie ale druga poleciała prawie w 2/3 ) . Z 5 szczepek od staniego przetrwały tylko 2 ( jedna trzyma się świetnie a druga ledwo zipie). Oberwała również hydnophora ale tu skończyło się tylko na samych końcówkach. Z resztą korali nie było problemu .

Kiedy zorientowałem co jest grane zrobiłem podmiankę. Oczywiście wylazło dino...

Trzymało się przez 1,5 tygodnia i na początku tego tygodnia w jego miejsce weszło cyjano :wallbash: . Teoretycznie lepiej bo z cyjano można łatwiej sobie poradzić ale nie wiem czy tym razem użyję chemii . Po ostatnim chemicleanie cyjano znikło ale wyszło dino przez które jest to całe zamieszanie. Puki co odsysam, może zniknie samo .

Niestety jest też 2 problem chyba o wiele gorszy - briopsis !!!

Wyrosło na 2 kawałkach ze skały którą dokupiłem. Później przeniosło się również na pompy cyrkulacyjne. 2 razy odłupywałem tą skałę ze sporym zapasem ale to dziadostwo i tak odrasta . Zacząłem dawać mniej norii w nadziei że salarias lub zebrasoma się za to wezmą ale nic z tego. Kupiłem diademe bo słyszałem że ponoć też może to skubać - na razie tylko glony wapienne i fioletowa montipora talerzowa ...

W między czasie straciłem magnifice. Od początku była bardzo tchórzliwa . Większość czasu spędzała w skale . Do jej śmierci na pewno przyczyniła się też desjardnini, która wielokrotnie ją poganiała.

W akwarium pojawił się chelmon, pomimo tego że w sklepie jadł u mnie coś mu się odwidziało i nie tyka mrożonek ani nawet żywej artemi . Przynajmniej nie widzę tego podczas ogólnego karmienia , może później coś wygrzebuje ze skały. Jest u mnie już prawie 2 miesiące. Pocieszające jest jedynie to że odrobinę się zaokrąglił podczas pobytu u mnie ( przed jego kupnem skała praktycznie się ruszała od ogromu zooplanktonu ). Pierwsze co wykosił to las ponad 50 rurówek , niestety za aiptasje się nie bierze. Różyczki rozrastają się coraz bardziej w w jednym miejscu na skale jest ich tyle że zakrywają całą powierzchnię skały ( pasek 15x5cm ).

Będzie chyba trzeba pożyczyć od kogoś aurigę ( można by brzydala ale tu nigdy nic nie wiadomo) bo mam już kilka aiptasji większych niż 5cm!!!

Z bardziej radosnych spraw ( a przynajmniej częściowo) w końcu przyjechała do mnie obudowa na szafkę . Wszystko wygląda i pasuje wyśmienicie poza koroną ( wykonawca nie dograł wszystkiego ale już wszystko uzgodnione) . 2 krótsze boki są za długie a tylny jest za wysoki. Niestety mam ,,trochę'' krzywe ściany w pokoju i tak jak w lewym tylnym rogu mam do ściany prawie 4 cm to z drugiej już tylko 14mm . Przez taką komplikację płyta mając 19mm nie wejdzie za akwarium tylko będzie musiała stać bez pośrednio na nim .

Ogólnie rzecz biorąc powoli wychodzę na prostą. Parametry cały czas bardzo dobre ( PO4 zazwyczaj nie wykrywalne, czasem coś tam pokaże ale nie więcej niż 0,02 , podobnie z NO3 ). Korale mają przyrosty co widać głownie po montiporach kolory też niczego sobie.

Poniżej krótki film ze stanu obecnego (przednia decha od korony przymocowana prowizorycznie na magnes i taśmę tylko dla pokazania - teraz wygląda to jak telewizor 3D :smiling: ).

Ps. oglądajcie w HD

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.