Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .Po paru ładnych latach zajmowania się akwarystyką słodkowodną postanowiłem jedno z akwariów (54l) przerobić na solankę . Bardzo dużo czytam i się uczę . Pierwsza rzecz jaka jest sercem nano rafy to odpieniacz . Chcem zrobić taki by tomko ze strzykawek i tu mam pierwsze pytanie . Jakiej mocy powinna być pompka ? 150l/h starczy ? czy lepiej większa ? Oczywiście będzie miała regulację .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od obsady ale jak będziesz miał ze dwa błazenki to spokojnie będzie działało na samych podmiankach.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli kupię 200l/h. Jednak ciągle się zastanawiam nad tym odpieniaczem ponieważ poza koralowcami , parką błaznów i krewetką czyszczącą nie planuję mieć nic więcej . Jednak dużo czytałem iż będę miał ciągle problem z glonami i koralowce słabiej będą rosły . Jakie jest wasze doświadczenie ? Co poradzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś pokręciłeś trochę.

Ja mając na początku xenię i sinularię widziałem z dnia na dzień przyrosty. Po zakupie następnych korali i odpieńka w ciągu tygodnia tak wodę wyjałowiłem, że wszystko stanęło w miejscu. Dopiero po zakupie błaznów obfitym karmieniu i ich dobrej przemianie znów widzę przyrosty. Obecnie chodzi sporadycznie raczej dla przewietrzenia zbiornika.

Chcę zaznaczyć że na pewno jest potrzebny przy większej obsadzie i dużych rybach ale dwa maleńkie błazenki to tylko mogą dobrze wpłynąć na korale.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem uczciwie, że odpieniacz przy takim litrażu jest zbyteczny.

Osobiście prowadzę 80 l kostkę , bez odpieniacza ,, bo służy mi tylko jako kaskada.

Mam w akwarium kraba , krewetkę i dwa pteroptogony, a do tej pory były 3szt.

Przy cotygodniowych podmianach nie ma problemu , jedyny warunek to skała min 10%., a co do karmienia to naprawdę nie żałuje moim zwierzakom.

System jakoś się buja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha . czyli odpieniacz jest zbędny . Dziękuję za pomoc.

Teraz kolejne pytanie . Jakie preparaty będą mi potrzebne , z jakiej firmy polecacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie moja wypowiedź spotka się ze sporą krytyką, ale ja swoją 80-tkę odpalilem po najmniejszej linii oporu, czyli odpieniacz zewnętrzny(używany jak wspomniałem wcześniej tylko jako kaskady , dwa moduły po 2x11W doświetlane dwiema świetlówkami po 8 w, jakiś salimetr za14 zł , cylkulator jvp 3000l sól,, sucha skała ,i woda z ustabilizowanego zbiornika od Piotra z Pabianic, od niego też dostałem pierwsze życie.

Akwarium oparte na samych miękasach , chociaż euphyllia tez sobie daje radę.

W tym wydaniu baniak prowadzę bez żadnych testów i uważam ,że jest duże łatwiejszy w prowadzeniu niż akwarium z krewetkami crystal red wyższych gradacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w swoich 42l uzywam odpieniacz od początku. Najpierw byl aquael ps300 teraz DIY na pompie atmat at305 z wirnikiem przerobionym na masch oraz butelce po coli-jedynie kubek zostal po ps300. Oczywiscie lepiej poczekac az przejdzie dojzewanie, zagospodarujesz zbiornik skałą i koralami a dopiero potem załączasz odpieniacz.

Proponuję zaopatrzyć się w odpieniacz-lepiej miec niz niemiec. Podmiany mozesz robić tak jak u mnie-raz na miesiąc a mam 5ślimaków, 3 rybki, kraba, krewetke i sporo korali w tym LPS i 2 SPS.

Jeśli chodzi o preparaty to ja po 2 tyg od podmiany daję Aqua Medic Reef Life Trace, przed zgaszeniem światła daję Kent Phytoplex i Coral accent oraz wyłączam odpieniacz na 3 godz.

Minęło 500dni i wszystko sie ładnie rozwiją.

...ale oczywiście kazdy zbiornik jest inny i czy u Ciebie sprawdzi sie moj scenariusz to trudno powiedzieć

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jakieś 50L, miałem odpieniacza ale go wyciągnąłem uważam ze jest nie potrzebny.

Co tydzien podmienial 10% wody, nic nie dozuje i wszystko ma sie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję nie patrzeć na zbiorniki które zostały dopiero co odpalone i słuchać wypowiedzi typu 2 tygodnie temu zalałem i jeszcze wszystko żyje więc da się bez odpieniacza.

Miałem tej wielkości zbiornik ponad 3 lata i miałem miernik PH, bez odpieniacza z bardzo silną cyrkulacją (ponad 3500l/h w 45l) ph spadało do 7.5 pomimo filtra przelewowego i napowietrzania.

Popatrz na zdjęcia zbiorników osób doradzających, jak Ci się podoba taki stan akwarium brnij dalej.....

Tu masz opis mojego setupu, może nie było piękne ale 3 lata dzialalo

http://nano-reef.pl/topic/27096-restart-po-3-ch-latach/

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jak kolega jjablonski pisze. Sam musisz podjąć decyzję jaka metoda prowadzenia akwarium bedzie dla Ciebie najlepsza biorąc pod uwagę rozne okoliczności np brak sumpa


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już jestem zdecydowany że będę miał kaskadę . Zrobię jednak także odpieniacz ze strzykawek tak jak chciałem na początku .

Co do tych preparatów to się pytam ponieważ byłem dziś w sklepie zoologicznym i tam mi pokazano dość sporo preparatów i niewiem czy to wszystko jest potrzebne .

Czy bakterie są potrzebne gdy wodę będę miał z działającego akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli bedziesz mial kilka kg skały i piach to bakterie mogą być na start-nie zaszkodzą a napewno wzmocnią system

jest sporo preparatów, kazda z firm ma swoją linię czy to pokarmy czy mikroelementy. Najlepiej uzywac tylko te niezbedne. Jesli stosowac bedziesz odpieniacz trzeba dozowac w niewielkich dawkach mikroelementy

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok . A jak myślicie 5 kg żywej skały to będzie odpowiednia ilość ? Żywego piachu dam 4kg .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Chyba cię widziałem w zoologicznym bo kojarzę kaskadę:). Skały powinno starczyć jest tam fajny kawałek. Co do piachu to pamiętaj by nie było go za grubo u mnie jest tak centymetr do dwóch zależy od miejsca. Na kilogramy to ci nawet nie powiem ile. Ale jezeli to ciebie widziałem to rozmawiałeś w sklepie z odpowiednią osobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję nie patrzeć na zbiorniki które zostały dopiero co odpalone i słuchać wypowiedzi typu 2 tygodnie temu zalałem i jeszcze wszystko żyje więc da się bez odpieniacza.

Miałem tej wielkości zbiornik ponad 3 lata i miałem miernik PH, bez odpieniacza z bardzo silną cyrkulacją (ponad 3500l/h w 45l) ph spadało do 7.5 pomimo filtra przelewowego i napowietrzania.

Popatrz na zdjęcia zbiorników osób doradzających, jak Ci się podoba taki stan akwarium brnij dalej.....

Tu masz opis mojego setupu, może nie było piękne ale 3 lata dzialalo

http://nano-reef.pl/...po-3-ch-latach/

Kolego ..,każdy ma swoje własne doświadczenie jeśli chodzi o stosowanie, czy nie stosowanie odpieniacza,

Akwarium mam trochę dłużej niż miesiąc i stwierdzam stanowczo odpieniacz w 54 litrach nie jest koniecznością przy skromnej obsadzie.

Ja osobiście przy swoich 80 literkach stosuje tylko węgiel i wódkę, bez odpieniacza ,co tygodniowe podmiany i nie narzekam na braki przyrostów.

Może kolega po prostu chce spróbować właśnie z takim litrażem i ze skromną obsadą po to,żeby się w koszta niepotrzebnie nie pchać.

Jak mu się już spodoba zabawa z morszczyzną to sobie na pewno odpieniacz zafunduje , ale już do docelowego zbiornika o odpowiednio dobranej dla siebie wielkości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też 2 miesiące temu zaczynałem bez doświadczenia podobnie jak ty po słodkim z góry założyłem że to za mały zbiornik na odpieniacz dokleiłem panel boczny do zbiornika mam w sumie 10 kg skały suchej ( w tym 2 kg żywej ) teraz już po części myślę że już ożywionej 5kg piachu też suchego , 1l. siporaxu i VSV leje prawie od początku i może temu nie miałem plag związanych z dojrzewaniem w sumie z tydzień miałem brązowy nalot na piachu i to całe dojrzewanie :D:) odpieniacz zastąpiłem pułką z watą którą płukam pod kranem raz na 3 dni , podmianka co tydzień 5l i tyle ,

bez odpieniacza spokojnie ciągnie jak na razie i nie widzę żeby korale coś narzekały:)

Edytowane przez wichura_79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy kilka miesięcy :)

Zmienicie zdanie lub przepadniecie jak dziesiątki podobnych do Was eksperymentatorów :)

Tylko szkoda tych zwierząt które padną w ramach Waszych doświadczeń, bo to że jeszcze żyją nie ma nic wspólnego z optymalnymi warunkami.

A sklepy się cieszą, ciągle są nowi nabywcy na ryby i korale.....

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu uważasz że eksperymentujemy ?? ja robię wszystko zgodnie z założeniami akwarystyki morskiej to że nie mam odpieniacza ? czy że nie leje ballinga ? bo nie rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwariami się zajmuję jakieś 20 lat tyle że słodkimi a słone to normalna kolej rzeczy po prostu myślę że dorosłem już do tego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zaktualizować . Mam już gotowy odpieniacz . Wczoraj też przyszedł napowietrzacz 200l/h .

Ja nie będę dawał suchej skały . Wszystko będzie żywe , woda także . Mam tylko pytanie . Jeśli żywą wodą zaleje akwa w 100% to wtedy jest mi potrzebna sól ? Jak tak to w jakiej ilości ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na start nie będzie ci potrzebna sól jeżeli będzie całość z podmianki z działającego baniaka :) ale ja będziesz w najbliższym czasie podmieniał coś wody to już niestety będzie trzeba kupić sól :) i niestety jak nie masz jakiegoś urządzenia do ustawienia zasolenia to też trzeba będzie zainwestować ja osobiście mam refraktometr i uważam że niby trochę kosztuje ale to jednorazowy wydatek i warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.