Skocz do zawartości
MILeN

nowe solenie kostka 50 x 50 x 50 + sump

Rekomendowane odpowiedzi

chce postawić kostkę na przełomie miesiąca tak jak w temacie i teraz pytanie w jaki sposób obliczyć pojemność,wymiary sumpa? do końca nie wiem jak to ugryść, jaka pompa, te zaworki, śrubunki itp., stelaż już mam leży od roku, szafkę zrobi stolarz znajomy, szkło zamówie w erybie albo aquamedicu to zależy od ceny..

mam też dylemat czy spróbować tego sumpa czy może zrobić kostkę jak wyżej plus do tego panel na 20 cm głęboki czyli akwarium jednego boku byłoby na 70 cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zlecisz robote erybce/aquamedicowi to pewnie wspomogą wiedzą jakie śrubunki.

Żadnych paneli, jak możesz dawaj sumpa. Sumpa daj możliwie dużego, przede wszystkim musi się tam wszystko zmieścić czyli odpieniacz, grzałka, pompa, dolewka ewentualnie, refugium etc. Filozofii w tym żadnej nie ma. Jeśli dasz 50 litrowy sump, to i tak połowa sumpa będzie pusta, retencja. W razie braku prądu 2-3cm wody z głównego musi się zmieścić w sumpie.

Myśle, ze sump 40x40x35 będzie okej. Pomierz ile masz miejsca na sumpa.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kośmid dobrze radzi, mam akwarium z panelem, cokolwiek zrobić to koszmar, muszę mieć dojście z trzech stron do baniaka, jeśli możesz to tylko sump.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z" LLS" on klei fajne baniaki ,zapłacisz polowe tego co w erybce z wysyłką niema żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wielkości sumpa nie mam problemu bo szafka będzie 50x50 i wysoka na 75 cm więc w środku się zmieści

te wszystkie refungium i inne terminy na razie mi są obce... tak samo widzę że niektórzy jakieś filtry mają jeszcze dodatkowe oprócz odpienka...ja w swoim obecnie jadę na absorbentach typu purigen, chemipure, węgiel, wata,

dolewkę też mam , ale nic poza tym.. panel na 10 cm głęboki..zagadam "LLS" - dzięki za info ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

( jadę na absorbentach typu purigen, chemipure) to wszystko sobie potem wsadzisz do tego właśnie filterka pod małą pompke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MILeN, panel odpuść, wiem co mówię, tylko sump. Panel jest "przyrośnięty" do akwarium i nie masz ruchu. To co umieścisz w panelu umieścisz też w sumpie ale 10 razy wygodniej, łatwiej wyczyścisz, więcej wody w obiegu. Gdybym z obecną wiedzą stawiał akwarium to nigdy nie zdecydowałbym się na panel :yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z panelem się poznałam czasem wyzywam ale troszkę się "boje" tej całej hydrauliki... ską∂ wiedzieć przyjmując że akwa będzie 50x50x50 i sump 40x40x35 ile wody muszę wlać żeby nie przelać ? właśnie tej "matematyki nie ogarniam"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste, masz spływ do komina, spiętrzenie wody w akwarium bo pompa tłoczy z sumpa to jakieś 1,5 cm, akwarium to 50x50 powierzchnia tafli wody x 1,5 cm spiętrzenie to jakieś 37,5 litra wody które musi się zmieścić w sumpie w przypadku braku zasilania i tyle z zapasem 50% czyli jakieś 60 litrów musi przyjąć sump abyś miała suche pdłogi w razie awarii prądu :baby: . Koledzy na miejscu na pewno Ci pomogą, ja jestem troszkę daleko...


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milen, nie bój się, bo to tylko tak strasznie na początku wygląda.

Petrus już ci częściowo wytłumaczył co i jak jeśli chodzi o spływ.

Pamiętać też trzeba o tym, że jak wyłączą prąd to woda zacznie się cofać przez pompę. Będzie się cofała tak długo dopóki wylot wody z pompy nie znajdzie się nad powierzchnią wody i zaczerpując powietrza się nie zapowietrzy.

Trzeba to też wziąć pod uwagę z zapasem pojemności sumpa.

Tego ostatniego to najlepiej już zamawiaj, jak będziesz wiedziała jaki dasz odpieniach. Komora odpieniacza musi go pomieścić to raz, a dwa to wysokość słupa wody w tej komorze musi być odpowiednia dla danego odpieńka. Można co prawda zawsze podnieść odpieniacz podkładając coś pod niego, ale w drugą stronę już nie da rady.

Ja tam jestem zwolennikiem prostych sumpów, dwukomorowych.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przyjmuje się że na akwarium powinien przypadać sump o pojemnośći 1/4 akwarium .W Twoim wypadku zbiornik techniczny o podanych wymiarach na pewno wystarczy . hydraulika nie jest wcale straszna ,podłącznie jest naprawdę proste,zobaczysz kilka gotowych schematów i już będziesz mniej więcej wiedziała co z czym .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaki odpieniek do tego? obsada pewnie będzie trochę przesilona ;-) nastawiam się na miekkie (zoasy) i lpsy tak jak do tej pory ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobraaa bo teraz myślę czy nie lepiej zrezygnować z komina w środku i albo zrobić zewnętrzny czy może pudełko przelewowe jako prostrze rozwiązanie? czy bezpeczniej dla akwarium komin zewnątrz? albo przelew? czy 88 mm grubość szkła wystarczy dla tego litrażu ?

wymiar akwarium ustalam na 60cm na 50 cm i wysokość 50 cm

właśnie przerabiam stelarz znaczy znajomy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste, masz spływ do komina, spiętrzenie wody w akwarium bo pompa tłoczy z sumpa to jakieś 1,5 cm, akwarium to 50x50 powierzchnia tafli wody x 1,5 cm spiętrzenie to jakieś 37,5 litra wody które musi się zmieścić w sumpie w przypadku braku zasilania i tyle z zapasem 50% czyli jakieś 60 litrów musi przyjąć sump abyś miała suche pdłogi w razie awarii prądu :baby: . Koledzy na miejscu na pewno Ci pomogą, ja jestem troszkę daleko...

witam

wkradł sie mały bład w obliczeniu to nie bedzie 37,5 litra tylko 3,75 litra takze duzego sumpa nie potrzebujesz

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kostkę 50x50x50 link jest gdzieś na forum. Zobacz sobie rozwiązania jak chcesz jakieś szczegóły to chętnie Ci napisze. Ogólnie wszystkie rozwiązania są dobre i panel i sump i odpieniek w środku. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Najważniejsze jest jak będziesz prowadzić akwarium .

Tutaj jest mój wątek: http://nano-reef.pl/topic/50349-125l-kostka-po-roku-lsps/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium będzie 50cm x 50 cm podstawa 40 cm wysokość plus sump 40cm x 40 cm dwukomorowy plus dolewka

koralie dwie 1600, myśle ze pompa NJ 1700 , bedzie okay ? szafka na wysokość 80 cm

i niewiem właśnie jaki odpieniacz wstawić co polecacie?

aha zdecydowałam sie na pudełko przelewowe typu internal overflow firmy Blau dlatego bo małe powiedzmy że zgrabne ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pudełko ? Nie szkoda kasy ? :p . A odpieniacz to zależy jaki masz budżet :p Najtaniej z nowych wychodzi AM blue 1000 albo napisz do Erniego to coś wyskrobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

wkradł sie mały bład w obliczeniu to nie bedzie 37,5 litra tylko 3,75 litra takze duzego sumpa nie potrzebujesz

pozdrawiam

fakt, dzięki że zauważyłeś bo inaczej to byłoby gdzieś 1/4 akwarium


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wychodzi drożej wręcz przeciwnie a poza tym nie tracę mniejca w akwarium na komin ;-)

p.s. napisałam już znalazła matę postów o jego pudełkach wcześniej znaczy dzisiaj

Sent from my iPod touch using Tapatalk - now Free

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.